Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-sentyabr kuni jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikni kuchaytirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda bu borada ham juda koʻp ishlar amalga oshirildi. Sohani boshqarishni takomillashtirish maqsadida Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tashkil etildi. 2019-2023 yillarda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi. Aholining jismoniy tayyorgarligi va salomatligi darajasini belgilovchi “Alpomish” va “Barchinoy” maxsus testlarini oʻtkazish tizimi joriy etildi.
Besh tashabbus hamda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida sport obyektlari ishga tushirilib, yoshlar sportga faol jalb etilmoqda. Olimpiya oʻyinlari, jahon va Osiyo chempionatlari gʻolibi boʻlgan 204 nafar sportchi tuman va shaharlarga biriktirildi, ayrimlarining sport maktablari ochildi.
Yurtimiz vakillari oʻtgan yilgi Osiyo oʻyinlarida jami 70 ta, jumladan, 21 ta oltin, 24 ta kumush va 25 ta bronza medalini qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida 5-oʻrinni egalladi.
Joriy yilning oʻtgan davrida esa xalqaro musobaqalarda jami 442 ta, jumladan, 145 ta oltin, 134 ta kumush va 163 ta bronza medali qoʻlga kiritildi.
Yigʻilishda bundan keyingi musobaqalarga puxta tayyorgarlik koʻrish, buning uchun joylarda zarur sharoit yaratish masalalari muhokama etildi.
2020-yilda Tokioda boʻlib oʻtadigan XXXII yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik ahvoli qoniqarli emasligi, qator sport federatsiyalari va hokimliklar yuqori natijalarni taʼminlaydigan sportchilarga sharoit yaratishga yetarlicha eʼtibor bermayotgani tanqid qilindi.
Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Jismoniy tarbiya va sport vazirligiga saralab olingan sportchilarning yaqin oylarda oʻtkaziladigan xalqaro musobaqalarda yuqori oʻrin egallab, Olimpiadaga litsenziyani qoʻlga kiritishlari uchun yanada keng shart-sharoit yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Albatta, moddiy-texnik baza muhim. Lekin natijani isteʼdodli sportchi taʼminlaydi. Bunday yoshlarni topish uchun esa kuchli seleksiya tizimi zarur.
Ammo joylarda tashkil etilayotgan musobaqalar soni va saviyasi hozircha talabga javob bermaydi. Misol uchun, Andijon, Buxoro, Navoiy, Namangan, Toshkent, Xorazm, Fargʻona hamda Qashqadaryo viloyatlaridagi 131 ta shahar va tumanda joriy yilgi musobaqalarni moliyalashtirishga mahalliy byudjetdan mablagʻ ajratilmagan. Yoki respublika miqyosida oʻtkazilgan 230 ta musobaqada ayrim shahar va viloyat jamoalari umuman ishtirok etmagan. Bu milliy terma jamoalar tarkibiga mahoratli sportchilarni saralab olishga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Shu bois yigʻilishda hududlardagi har bir sport muassasasini xatlovdan oʻtkazib, sport zaxirasini shakllantirish, seleksiya va isteʼdodli sportchilarni tanlab olish tizimini yoʻlga qoʻyish zarurligi taʼkidlandi.
Maʼlumki, sportchilarning tez tiklanib olishlari uchun farmakologik koʻmak zarur. Lekin yurtimizda sport farmakologiyasi boʻyicha rivojlangan davlatlar tajribasini oʻrganish, yangi dori vositalarini yaratish yuzasidan ilmiy izlanishlar olib borilmagan. Bu sohada malakali mutaxassislar ham yoʻq. Koʻpchilik atletlar doping boʻlmagan qanday moddalardan foydalanish mumkinligini bilmaydi.
Sport federatsiyalarining birortasida ham terma jamoa aʼzolarining musobaqaga tayyorgarligi va tiklanish jarayonini monitoring qilish boʻyicha kompleks laboratoriya mavjud emas. Shulardan kelib chiqib, tegishli vazirliklarga sport farmakologiyasini rivojlantirish, sport federatsiyalarida ilmiy-kompleks laboratoriyalar tashkil etish boʻyicha qaror loyihasi ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Xorijiy davlatlar tajribasi asosida Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha yagona markaz barpo etish taklifi ilgari surildi.
Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni ilmiy-metodik taʼminlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish markazi hamda Respublika sport tibbiyoti markazi faoliyatini takomillashtirish, bu boradagi oʻquv dasturlari va metodologiyani yangilash, sportchilarning tayyorgarlik jarayoniga innovatsion texnologiyalarni joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Videoselektor yigʻilishida aholini, ayniqsa, yoshlarni ommaviy sportga keng jalb etish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Bunda, avvalo, umumtaʼlim maktablaridagi sharoit, muhit katta oʻrin tutadi. Lekin maktablarda oʻquvchilar jamoaviy sport oʻyinlariga toʻliq jalb etilmayapti. 2 mingdan ziyod maktabda sport zali yoʻq, 3 mingdan ortigʻi esa taʼmirtalab.
Sportga ixtisoslashgan maktab-internatlarda ham kamchiliklar bor. Masalan, Tayloq, Jizzax, Buxoro, Uchqoʻrgʻon, Denov tumanlari, Namangan, Qarshi va Andijon shaharlaridagi shunday maktablarda sport zali, yotoqxona, oʻquv binolari yetishmaydi.
Bolalar va oʻsmirlar, Olimpiya zaxiralari va oliy sport mahorati maktablari trenerlarining oylik ish haqi umumtaʼlim maktablarining jismoniy tarbiya oʻqituvchilariga nisbatan deyarli 2 barobar past. Oʻz navbatida, trenerlarning 51 foizi oʻrta maxsus maʼlumotga ega, 2 mingdan ortiq oliy maʼlumotli murabbiylarga ehtiyoj mavjud.
Oliy taʼlim muassasalaridagi sport inshootlari talabalarning qariyb 50 foizini qamrab olish imkoniyatiga ega boʻlsa-da, amalda 21 foiz talaba-yoshlar sport tadbirlariga qatnashmoqda.
Umuman olganda, mamlakatimiz boʻyicha 12 mingdan ortiq sport inshooti mavjud boʻlib, ularning bir kunlik quvvati qariyb 1,5 million kishini tashkil etadi. Yaʼni, aholiga nisbatan sport inshootlari bilan taʼminlanish darajasi 4,5 foizdan oshmaydi. Xususan, bu koʻrsatkich Samarqand viloyatida 3,4 foiz, Surxondaryo viloyatida 3,5, Andijon viloyatida 3,7 foizdir.
Bunday ahvolda sportni qanday qilib ommalashtirish mumkin, deya savol qoʻydi Prezident.
Yigʻilishda shu kabi muammolarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, buning uchun zarur mablagʻ va resurslar yoʻnaltirish masalalari muhokama qilindi.
Umumtaʼlim muassasalarida sport obyektlari qurish va taʼmirlash, ularni zamonaviy sport anjomlari bilan jihozlash, ixtisoslashgan maktab-internatlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari belgilandi.
Maktab oʻquvchilari oʻrtasida sport musobaqalari va jismoniy tarbiya fanidan olimpiada tashkil qilib, ularda gʻolib boʻlganlarni oliy taʼlim muassasalariga kvotadan tashqari imtiyozli asosda qabul qilish hamda ularga sport toifasi berish masalasi koʻrib chiqildi. Shuningdek, bunday yoshlarni tayyorlagan jismoniy tarbiya oʻqituvchilari ish haqiga qoʻshimcha ustama, yuqori toifa va unvonlar berish taklif etildi.
Soha uchun kadrlar tayyorlash qamrovini kengaytirish, intensiv malaka oshirish platformasini yoʻlga qoʻyish, murabbiylarga talab yuqori boʻlgan yoʻnalishlar boʻyicha maxsus sirtqi boʻlimlar tashkil qilish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Oliy taʼlim muassasalarini, imkoniyati va xususiyatidan kelib chiqqan holda, maʼlum bir sport turlariga ixtisoslashtirish lozimligi koʻrsatib oʻtildi. Bu talabalarning boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish barobarida, sport federatsiyalari bilan hamkorlik orqali professional sportga mahoratli yoshlarni saralash imkonini beradi.
Mutasaddilarga oliy taʼlim muassasalari va tuman (shahar)larni aniq sport turlariga ixtisoslashtirish, yuqori sport natijalariga erishgan yoshlarni va jismoniy tarbiya oʻqituvchilarini ragʻbatlantirish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Определены дальнейшие задачи по развитию физической культуры и спорта
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития физической культуры и спорта, усиления работы по подготовке к международным соревнованиям.
На совещании был отмечен огромный объем работы, проделанной в этой сфере за последние годы. В частности, для совершенствования управления сферой организовано Министерство физической культуры и спорта. Утверждена Концепция развития физической культуры и массового спорта в Республике Узбекистан на период 2019-2023 годы. Внедрена система проведения специальных тестов “Алпомиш” и “Барчиной”, определяющих общий уровень физической подготовки и здоровья населения.
В рамках реализации пяти важных инициатив, программ “Обод кишлок” и “Обод махалла” вводятся в строй спортивные объекты, молодежь активно вовлекается в спорт. К развитию сферы в районах и городах привлечены 204 спортсмена-победителя Олимпийских игр, чемпионатов мира и Азии, некоторые из них открыли свои спортивные школы.
На прошлогодних Азиатских играх спортсмены страны завоевали 70 наград, в том числе 21 золотую, 24 серебряные и 25 бронзовых медалей, и заняли пятое место в общекомандном зачете. А за минувший период текущего года на международных турнирах было завоевано 442 медали, из них 145 золотых, 134 серебряные и 163 бронзовые награды.
На совещании обсуждены вопросы тщательной подготовки к предстоящим турнирам, создания необходимых для этого условий на местах.
Подвергнуты критике неудовлетворительное состояние подготовки к XXXII летним Олимпийским играм 2020 года в Токио, недостаточное внимание со стороны ряда спортивных федераций и хокимиятов созданию условий для спортсменов, обеспечивающих высокие результаты.
Национальному олимпийскому комитету, Министерству физической культуры и спорта даны указания по созданию еще более широких условий для прошедших отбор спортсменов, претендующих на высокие места и олимпийские лицензии в ходе предстоящих в ближайшие месяцы международных соревнований.
Отмечалось, что материально-техническая база безусловно важна, однако результат обеспечивают талантливые спортсмены, для отбора которых необходима сильная селекционная система.
Количество соревнований и качество их проведения на местах все еще не отвечают требованиям. К примеру, в 131 городе и районе Андижанской, Бухарской, Навоийской, Наманганской, Ташкентской, Хорезмской, Ферганской и Кашкадарьинской областей не выделялись средства местных бюджетов на финансирование соревнований. В 230 соревнованиях республиканского уровня не участвовали команды некоторых городов и областей. Это негативно сказывается на отборе талантливых спортсменов в состав национальных сборных.
В связи с этим на совещании отмечалась необходимость инвентаризации спортивных учреждений, налаживания системы формирования спортивного резерва, селекции и отбора талантливых спортсменов.
Как известно, для быстрого восстановления спортсменов им необходима фармакологическая помощь. Но пока в нашей стране не изучают опыт развитых стран в области спортивной фармакологии, отсутствует научная база для создания новых лекарственных препаратов, равно как и квалифицированные специалисты данного профиля. Многие атлеты не владеют информацией о том, какие вещества можно использовать, а какие являются допингом.
Ни одна из спортивных федераций не располагает комплексной лабораторией по мониторингу подготовки членов сборных к соревнованиям и процесса их восстановления. Исходя из этого на соответствующие министерства возложена задача подготовить проект постановления по развитию спортивной фармакологии, организации комплексных лабораторий в спортивных федерациях.
С учетом опыта зарубежных стран предложено организовать единый центр подготовки к Олимпийским играм.
Даны поручения по совершенствованию деятельности Центра научно-методического обеспечения, переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту и Республиканского центра спортивной медицины, обновлению учебных программ и методологии, внедрению инновационных технологий в процесс подготовки спортсменов.
Особое внимание на совещании уделено широкому вовлечению населения, особенно молодежи, в массовый спорт.
Важную роль в этом играют условия, среда в общеобразовательных школах. Но школьники не вовлекаются в полной мере в занятия командными видами спорта. В более чем 2 тысячах школ нет спортивных залов, а спортзалы свыше 3 тысяч школ нуждаются в ремонте.
Имеются недостатки и в работе специализированных спортивных школ-интернатов. Так, в подобных школах Тайлакского, Шараф-Рашидовского, Бухарского, Учкурганского, Денауского районов, а также городов Наманган, Карши и Андижан не хватает спортивных залов, общежитий и учебных помещений.
Размер заработной платы тренеров детско-юношеских школ, школ олимпийского резерва и высшего спортивного мастерства почти вдвое ниже, чем у учителей физической культуры общеобразовательных школ. Кроме того, 51 процент тренеров имеет среднее специальное образование, ощущается нехватка в более чем 2 тысячах тренеров с высшим образованием.
Спортивные сооружения высших образовательных учреждений могут использовать почти 50 процентов студентов, но спортом занимается лишь 21 процент.
В целом по стране функционирует более 12 тысяч спортивных сооружений, посещать которые ежедневно могут почти 1,5 миллиона человек. Это значит, что обеспеченность населения спортивными сооружениями не превышает 4,5 процента. В частности, в Самаркандской области – 3,4 процента, в Сурхандарьинской – 3,5, в Андижанской – 3,7 процента.
Президент Шавкат Мирзиёев задался вопросом, насколько возможно в таких условиях сделать занятие спортом массовым.
На совещании обсуждены вопросы поэтапного решения этих и других проблем, направления на это необходимых средств и ресурсов.
Определены меры по строительству и ремонту спортивных объектов в общеобразовательных учреждениях, оснащению их современным спортивным инвентарем, укреплению материально-технической базы специализированных школ-интернатов.
Рассмотрены вопросы организации спортивных турниров и олимпиад по физической культуре среди учащихся школ, предоставления их победителям возможности поступления в вузы на льготной основе вне квот, а также присвоения им спортивных разрядов. Предложено назначать учителям физкультуры, подготовившим победителей, надбавки к заработной плате, присваивать им высокие разряды и звания.
Даны рекомендации по расширению подготовки спортивных кадров, внедрению платформы интенсивного повышения квалификации, организации специальных заочных отделений по подготовке тренеров по наиболее востребованным направлениям.
Указано на необходимость специализации высших учебных заведений на определенные виды спорта исходя из их возможностей и специфики. Наряду с содержательной организацией досуга студентов это позволит привлекать талантливых спортсменов в профессиональный спорт через сотрудничество со спортивными федерациями.
Поручено подготовить предложения по специализации вузов и районов (городов) на конкретные виды спорта, стимулированию молодежи и учителей физической культуры, достигших высоких спортивных результатов.