Xavfsizlik kengashining yigʻilishi oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-avgust kuni Xavfsizlik kengashining mamlakatimiz tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining asosiy natijalari va istiqboldagi ustuvor yoʻnalishlariga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oliy Majlis palatalari, Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Bosh prokuratura, tashqi ishlar, investitsiyalar va tashqi savdo, mudofaa, ichki ishlar vazirliklari, DXX Chegara qoʻshinlari, Mudofaa sanoati davlat qoʻmitasi, Inson huquqlari boʻyicha milliy markaz rahbarlari, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi ishtirok etdi.
Yigʻilishda mamlakatimizning xorijiy sheriklar bilan hamkorligining amaliy natijalari, global tendensiyalar, shuningdek, jahonda va mintaqada barqarorlik va xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xatarlar koʻrib chiqildi. Keyingi yillarga moʻljallangan tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning asosiy vazifalari belgilab olindi.
Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan ochiqlik va ishonch siyosati tufayli Markaziy Osiyoda yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro anglashuvga asoslangan mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllangani taʼkidlandi. Mintaqaning barcha mamlakatlari bilan strategik sheriklik aloqalari yoʻlga qoʻyildi.
Bundan tashqari, oliy darajadagi tadbirlar natijasida anʼanaviy doʻstona munosabatlar oʻrnatilgan mamlakatlar, jumladan, Rossiya, Xitoy, AQSH, Janubiy Koreya, Turkiya, Germaniya, Fransiya, Osiyo qitʼasi davlatlari bilan hamkorlik salmoqli darajada mustahkamlandi.
Asosiy tashqi iqtisodiy hamkorlar bilan oʻzaro savdo hajmi barqaror ortib borayotgani, Markaziy Osiyoda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, hududlararo hamkorlik faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda erishilgan kelishuvlarning oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirilishi ustidan, jumladan, parlament tomonidan qatʼiy nazoratni taʼminlash zarurligi taʼkidlandi.
Oʻzbekistonning BMT, SHHT, MDH, IHT kabi nufuzli xalqaro tashkilotlar faoliyatidagi ishtirokiga alohida eʼtibor qaratilib, ushbu tuzilmalar doirasida mamlakatimiz tashabbuslarini ilgari surishga doir vazifalar belgilandi.
Yigʻilishda shu davrgacha amalga oshirilgan ishlar tanqidiy baholandi hamda mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga hamkor davlatlar bilan oʻzaro manfaatli muloqotni yoʻlga qoʻyishni davom ettirish, shuningdek, ikki va koʻp tomonlama aloqalar doirasida milliy manfaatlarni taʼminlash yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Состоялось заседание совета безопасности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 августа состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное основным результатам внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности страны и приоритетам на перспективу.
В совещании приняли участие руководители палат Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров, Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Генеральной прокуратуры, министерств иностранных дел, инвестиций и внешней торговли, обороны, внутренних дел, Пограничных войск СГБ, Государственного комитета по оборонной промышленности, Национального центра по правам человека, а также секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
На заседании рассмотрены практические результаты сотрудничества нашей страны с зарубежными партнерами, текущие тенденции глобальной повестки, а также современные вызовы и угрозы стабильности и безопасности в мире и Центральноазиатском регионе. Определены основные задачи внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности на предстоящие годы.
Отмечено, что благодаря проводимой Узбекистаном политике открытости и доверия в Центральной Азии сформировалась совершенно новая политическая атмосфера добрососедства и взаимопонимания. Налажено стратегическое партнерство со всеми странами региона.
Кроме этого, по итогам мероприятий на высшем уровне значительно укрепилось сотрудничество со странами, с которыми установлены традиционно дружественные отношения, в том числе Россией, Китаем, США, Южной Кореей, Турцией, Германией, Францией, государствами Азиатского континента.
С удовлетворением отмечены устойчивый рост объемов взаимной торговли с основными внешнеэкономическими партнерами, успешная реализация проектов кооперации в Центральной Азии, активизация межрегионального сотрудничества.
Подчеркнута необходимость обеспечения жесткого контроля за своевременной и качественной реализацией достигнутых договоренностей в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в том числе со стороны парламента.
Отдельное внимание было уделено участию Узбекистана в деятельности авторитетных международных организаций, таких как ООН, ШОС, СНГ, ОИС, определены задачи по продвижению инициатив нашей страны в рамках данных структур.
В ходе заседания с критической точки зрения оценена проделанная работа и даны конкретные поручения руководителям ответственных министерств и ведомств по дальнейшему выстраиванию взаимовыгодного диалога с государствами-партнерами, а также обеспечению национальных интересов в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества.