Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma Chakrabartini qabul qildi.
Uchrashuvdan soʻng Suma Chakrabarti OʻzA muxbiriga quyidagilarni soʻzlab berdi:
– Avvalo, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki mamlakatingizda keng koʻlamda olib borilayotgan iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy islohotlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash tarafdori ekanini taʼkidlamoqchiman.
Bu bizning Oʻzbekiston Prezidenti bilan uchinchi uchrashuvimiz. Suhbat chogʻida soʻnggi ikki yilda erishgan investitsiyaviy yutuqlarimiz haqida fikr almashdik, hamkorlikning oʻzaro manfaatli va istiqbolli yoʻnalishlarini belgilab oldik. Joriy yil yakuniga qadar YETTB mamlakatingizga kiritadigan investitsiya hajmini bir milliard yevroga yetkazishni rejalashtirgan.
Eʼtibor bersangiz, bu bor-yoʻgʻi ikki yil ichida yuzaga kelgan raqam. Solishtiradigan boʻlsak, mazkur koʻrsatkich bankning avvalgi oʻn toʻrt yil ichida kiritgan investitsiyasidan ancha koʻp.
Biz islohotlar uchun yangi gʻoyalar haqida suhbatlashdik. Oʻzbekistonda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivojiga alohida eʼtibor qaratilayotgani diqqatga sazovor. Xususiy sektorni qoʻllab-quvvatlash bankimiz faoliyatining ham asosiy yoʻnalishlaridan biridir. Bu borada qator loyihalarni amalga oshirmoqchimiz.
Yaʼni mamlakatingizga investitsiyalarni kengroq jalb qilish, infratuzilma, kommunal tarmoq, agrosanoat, energetika, bank-moliya va boshqa sohalarda qator oʻzaro manfaatli va istiqbolli loyihalar ishlab chiqish moʻljallanmoqda. Umuman olganda, Oʻzbekistonning iqtisodiyotini barcha yoʻnalishlarda rivojlantirish yoʻlidagi hamkorligimiz bundan buyon ham izchil davom etadi.

Сума ЧАКРАБАРТИ: cотрудничество будет продолжаться
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял президента Европейского банка реконструкции и развития Суму Чакрабарти.
После встречи Сума Чакрабарти дал интервью корреспонденту УзА:
– Прежде всего хочу отметить, что Европейский банк реконструкции и развития всесторонне поддерживает проводимые в вашей стране масштабные экономические и социально-политические реформы.
Это третья наша встреча с Президентом Узбекистана. В ходе беседы мы обменялись мнениями о совместных достижениях в сфере инвестиций за последние два года, наметили взаимно заинтересованные и перспективные направления сотрудничества. До конца года ЕБРР планирует довести объем вносимых в вашу страну инвестиций до одного миллиарда евро.
Если вы обратили внимание, это показатель, достигнутый всего за два года, превышает объем инвестиций, внесенных банком в течение прежних четырнадцати лет.
Мы беседовали о новых идеях для реформ. В Узбекистане уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. Поддержка этой сферы также является одним из основных направлений деятельности нашего банка. В этом плане мы намерены реализовать ряд проектов.
Предусматривается более широкое привлечение инвестиций в вашу страну, разработка ряда перспективных проектов в сфере инфраструктуры, коммунального хозяйства, агропромышленности, банковско-финансовой деятельности, других отраслях. В целом взаимовыгодное сотрудничество с Узбекистаном будет последовательно продолжаться.