Neft-gaz sanoatini rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-noyabr kuni neft-gaz sanoatidagi ishlar holatini muhokama qilish va sohani yanada rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Neft-gaz sanoati mamlakatimiz iqtisodiyotida muhim oʻrin egallaydi. Ushbu soha nafaqat energiya ishlab chiqaradi, balki koʻplab tarmoqlar uchun zarur boʻlgan polimerlar, organik kimyoviy moddalar hamda azotli mineral oʻgʻitlar ishlab chiqarishda asosiy xomashyo bazasi hisoblanadi.
Keyingi ikki yilda sohada amalga oshirilgan islohotlar natijasida gaz qazib chiqarish hajmi 10 foizga ortdi, aholiga tabiiy gaz 15 foiz va suyultirilgan gaz 1,6 barobar koʻp yetkazib berildi.
Shu davrda neftni qayta ishlash zavodlarida qoʻshimcha 204 ming tonna neft mahsulotlari ishlab chiqarilib, ichki bozorda benzin, dizel yoqilgʻisiga boʻlgan talab qondirib kelinmoqda.
Shoʻrtan va Ustyurt gaz-kimyo majmualarida joriy yilning oʻzida gazga nisbatan qoʻshilgan qiymati 4 barobar koʻp boʻlgan qariyb 700 million dollarlik polietilen va polipropilen ishlab chiqariladi.
Neft-gaz sohasini yanada rivojlantirish maqsadida 2030-yilgacha geologiya-qidiruv ishlari olib borish, uglevodorodlarni qazib chiqarish va chuqur qayta ishlash boʻyicha umumiy qiymati 36,5 milliard dollarlik 30 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish belgilangan.
Uglevodorodlar zaxirasini koʻpaytirish boʻyicha aniq choralar koʻrilmasa, yaqin 10-15 yilda mavjud zaxira 2 barobarga kamayadi.
Shu bois, yigʻilishda “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati rahbariyatiga geologiya-qidiruv ishlari va qazib olish hajmini oshirish, konlarni modernizatsiya qilish va yangilarini ochish, neft-gaz xomashyosini chuqur qayta ishlash, investitsiyalarni koʻpaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Jahon tajribasi asosida bu ishlarga investorlarni kengroq jalb etish, davlat va investorlar manfaatini himoya qilishni taʼminlaydigan yangi mexanizmlar ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, 2017-2021 yillarda uglevodorod xomashyosini qazib olish dasturining ikkinchi bosqichini amalga oshirish va uni moliyalashtirish boʻyicha joriy yil yakuniga qadar takliflar kiritish topshirildi.
Magistral gaz quvurlari va gaz taqsimot tizimining asosiy qismi taʼmirtalab holga kelgan. Kelajakda isteʼmolchilarni kafolatlangan tabiiy gaz bilan taʼminlash maqsadida magistral gaz transport tizimini modernizatsiya qilish hamda gaz oqimini boshqarish (SCADA) tizimini joriy etish boʻyicha 1,6 milliard dollarlik loyiha amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, gaz taqsimot tizimini modernizatsiya qilish, gaz isteʼmolini hisobga olish va nazorat qilish tizimini joriy etish loyihalariga xorijiy investitsiya va kreditlarni jalb etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Bungi kunda tabiiy gazning atigi 2 foizi chuqur qayta ishlanib, yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar olinayotgan boʻlsa, kelgusi 10 yilda bu koʻrsatkichni 7 barobar oshirish imkoniyati bor. Shuning uchun “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati neft va gaz kimyosi yoʻnalishiga ustuvor ahamiyat qaratishi zarurligi taʼkidlandi.
Jumladan, aromatik uglevodorodlar (benzol, toluol, ksilol), metanoldan olefin olish texnologiyasi asosida yangi mahsulotlar – polistirol, polietilentereftalat va sintetik kauchuklar ishlab chiqarish, polietilen va polipropilen ishlab chiqarishni koʻpaytirish imkoniyati mavjud. Ushbu loyihalarni amalga oshirishga 9 milliard dollar atrofida mablagʻ jalb qilinishi lozim.
Shuning uchun Yevropa mamlakatlari, Yaponiya, AQSH, Birlashgan Arab Amirliklaridagi yirik kompaniyalarning toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarini jalb etish va loyihalarni amalga oshirish strategiyasi ishlab chiqiladi.
Yigʻilishda “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati boshqaruv tizimi murakkab va koʻp pogʻonali boʻlgani sababli sohada islohotlar amalga oshirilishi sust kechayotgani tanqid qilindi.
Boshqaruv tizimini takomillashtirish maqsadida “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatining tashkiliy tuzilmasini optimallashtirish, tarmoqqa oid boʻlmagan tashkilotlarni tizimdan chiqarish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Xususan, funksiyalari bir-birini takrorlaydigan boshqaruv boʻgʻinlarini qisqartirish, tarmoqdagi servis korxonalari hamda yordamchi ishlab chiqarishlarni davlat-xususiy sheriklik asosida investorlarga berish kerakligi taʼkidlandi.
Sohada mavjud toʻrtta ilmiy-tadqiqot, izlanish va loyihalashtirish institutlari negizida milliy neft-gaz ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etib, uglevodorodlarni chuqur qayta ishlash boʻyicha innovatsion yechimlar topish va tatbiq etishga alohida eʼtibor qaratish vazifasi qoʻyildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 ноября провел совещание, посвященное обсуждению состояния дел в нефтегазовой промышленности и вопросам дальнейшего развития отрасли.
Нефтегазовая промышленность занимает важное место в экономике нашей страны. Она выступает ключевой сырьевой базой для производства необходимых во многих отраслях экономики полимеров, веществ органической химии и азотных минеральных удобрений.
За последние два года в результате принятых в отрасли мер объемы добычи газа увеличились на 10 процентов, поставки населению природного газа – на 15 процентов, сжиженного газа – в 1,6 раза.
За этот период на нефтеперерабатывающих заводах произведено дополнительно 204 тысячи тонн нефтяной продукции, удовлетворяется потребность внутреннего рынка в бензине и дизельном топливе.
Только в текущем году Шуртанским и Устюртским газохимическими комплексами будет произведено полиэтилена и полипропилена, добавленная стоимость которых в 4 раза выше стоимости газа, почти на 700 миллионов долларов.
Для дальнейшего развития нефтегазовой сферы до 2030 года намечено реализовать 30 инвестиционных проектов в сферах геологоразведочных работ, добычи и глубокой переработки углеводородов на общую сумму 36,5 миллиарда долларов.
На совещании отмечалось, если не принять конкретных мер по увеличению запасов углеводородов, то в ближайшие 10-15 лет имеющиеся запасы сократятся вдвое.
В связи с этим руководству АО “Узбекнефтегаз” поручено расширить масштаб геологоразведочных работ и увеличить объемы добычи, модернизировать действующие и открыть новые месторождения, глубоко перерабатывать нефтегазовое сырье, расширить привлечение инвестиций. Поставлены задачи более широкого привлечения инвесторов к геологоразведочным работам и добыче на основе международного опыта, разработки новых механизмов, направленных на обеспечение равной защиты интересов государства и инвесторов.
Вместе с тем поручено внести до конца текущего года предложения по реализации и финансированию второго этапа программы добычи углеводородного сырья в 2017-2021 годах.
Отмечалось, что основная часть магистральных газопроводов и газораспределительной системы нуждается в ремонте. В целях гарантированного обеспечения потребителей природным газом будет реализован проект стоимостью 1,6 миллиарда долларов по модернизации магистральной газотранспортной системы и управления потоками газа (SCADA).
Кроме того, поручено привлечь иностранные инвестиции и кредиты для финансирования проектов по модернизации газораспределительной системы и внедрению автоматизированной системы контроля и учета потребления газа.
В настоящее время в нефтегазовой отрасли глубоко перерабатывается для получения продукции с высокой добавленной стоимостью лишь 2 процента природного газа, имеются все возможности для увеличения этого показателя в 7 раз в течение следующих 10 лет. В связи с этим на совещании указано, что АО “Узбекнефтегаз” следует уделить приоритетное внимание нефтегазовой химии.
В частности, имеются возможности для производства новых видов продукции – полистирола, ПЭТ (полиэтилентерефталата) и синтетических каучуков на основе ароматических углеводородов (бензол, толуол, ксилол) и с использованием технологии получения олефинов из метанола, а также наращивания производства полиэтилена и полипропилена. На реализацию этих проектов необходимо привлечь около 9 миллиардов долларов.
Для этого будет разработана стратегия реализации проектов с привлечением прямых инвестиций крупных компаний стран Европы, Японии, США, Объединенных Арабских Эмиратов.
Подвергнут критике тот факт, что из-за чрезмерной сложности и многоступенчатости системы управления АО “Узбекнефтегаз” реформы в отрасли продвигаются медленно.
В целях совершенствования системы управления даны указания по оптимизации организационной структуры АО “Узбекнефтегаз”, выведению из системы непрофильных организаций. В частности, подчеркнуто, что следует сократить управленческие звенья с дублирующими функциями, передать сервисные предприятия и подсобные производства отрасли инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
Поручено организовать национальный нефтегазовый научно-исследовательский институт на базе четырех действующих в этой сфере научно-исследовательских, изыскательских и проектных институтов, уделить особое внимание разработке и внедрению инновационных решений по глубокой переработке углеводородов.