Neft-gaz tarmog‘idagi ishlar holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatining joriy yil birinchi yarmidagi faoliyati va yil yakuniga qadar ustuvor vazifalari yuzasidan hisobot berildi.
Joriy yilning birinchi yarmida jamiyat tomonidan 11,5 milliard kub metr tabiiy gaz qazib chiqarildi. Ayni paytda neft, dizel yonilg‘isi, aviakerosin va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hajmi prognoz ko‘rsatkichlaridan yuqori bo‘ldi.
Yil yakuniga qadar 1 million 100 ming tonna avtobenzin, 983 ming tonna dizel yonilg‘isi, 310 ming tonna aviakerosin, 606 ming tonna suyultirilgan gaz va qariyb 1 million 180 ming tonna sintetik mahsulot ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan.
Dunyodagi geosiyosiy vaziyat keskinlashishi natijasida Markaziy Osiyo yo‘nalishida aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Jumladan, O‘zbekistonga amalga oshirilayotgan reyslar soni 2025-yilga nisbatan ko‘paygan. Joriy yil iyul-dekabr oylarida aviakerosinga bo‘lgan talab 375 ming tonnani tashkil etishi, ya’ni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 27 foizga o‘sishi kutilmoqda. Uning asosiy qismi mahalliy neftni qayta ishlash zavodlari hisobidan qoplanadi.
Shu bilan birga, ayrim hamkor mamlakatlarda neft mahsulotlari eksportiga cheklovlar joriy etilgani sababli muqobil manbalardan, jumladan, Gruziya, Iroq va boshqa davlatlardan aviakerosin import qilish yo‘lga qo‘yildi.
Geologiya-qidiruv ishlarining sifati va hajmini oshirish maqsadida “O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyatini modernizatsiya qilish rejalari haqida ham axborot berildi. Kon-geofizika uskunalarini yangilash va zamonaviy dala 3D seysmik majmuasini xarid qilish uchun 38,8 million dollar yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, xorijiy kompaniyalar, xususan, AQSHning “Schlumberger” kompaniyasi bilan hamkorlikda seysmik ma’lumotlarni qayta ishlash markazini tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilayotgani ma’lum qilindi. Markazda zamonaviy superkompyuter majmuasi o‘rnatiladi, yangi dasturiy ta’minotlar xarid qilinib, seysmik tadqiqotlarda sun’iy intellektdan keng foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Mazkur tadbirlar hisobiga yillik 3D seysmik tadqiqotlar maydoni 1 ming 800 kvadrat kilometrdan 5 ming kvadrat kilometrga, o‘rganish chuqurligi esa 4,5 ming metrdan 8 ming metrga yetkaziladi. Tayyorlanadigan istiqbolli geologik tuzilmalar soni 19 tadan 30 taga oshadi.
Quduqlar qurilishida yuqori harorat va bosimga chidamli materiallar, ultratovushli karotaj, real vaqt rejimida geofizik nazorat hamda gorizontal burg‘ilash texnologiyalarini joriy etish choralari belgilangan. Bu murakkab geologik sharoitlarda quduqlar ishonchliligini oshirish, mahsuldor qatlamlardan samarali foydalanish va yuqori debitga erishish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini neft mahsulotlari bilan barqaror va uzluksiz ta’minlash choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shuningdek, tarmoq korxonalarini texnologik yangilash, energiya samaradorligini oshirish, ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish va belgilangan chora-tadbirlar ijrosini qat’iy nazorat qilish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрено состояние дел в нефтегазовой отрасли
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлен отчет о деятельности акционерного общества «Узбекнефтегаз» в первом полугодии текущего года и приоритетных задачах до конца года.
В первом полугодии текущего года обществом добыто 11,5 миллиарда кубометров природного газа. При этом объемы производства нефти, дизельного топлива, авиационного керосина и сжиженного газа превысили прогнозные показатели.
До конца года намечено произвести 1 миллион 100 тысяч тонн автомобильного бензина, 983 тысячи тонн дизельного топлива, 310 тысяч тонн авиационного керосина, 606 тысяч тонн сжиженного газа и около 1 миллиона 180 тысяч тонн синтетической продукции.
В связи с обострением геополитической обстановки растет число авиарейсов по маршрутам через Центральную Азию. В частности, количество рейсов в Узбекистан увеличилось по сравнению с 2025 годом. Ожидается, что в июле-декабре текущего года потребность в авиационном керосине составит 375 тысяч тонн, что на 27 процентов больше, чем за соответствующий период прошлого года. Основная часть этой потребности будет покрыта за счет отечественных нефтеперерабатывающих заводов.
Вместе с тем в связи с введением ограничений на экспорт нефтепродуктов в отдельных странах-партнерах налажен импорт авиационного керосина из альтернативных источников, включая Грузию, Ирак и другие государства.
В целях повышения качества и объемов геологоразведочных работ представлена также информация о планах модернизации акционерного общества «Узбекгеофизика». На обновление геофизического оборудования для исследований скважин и приобретение современного полевого комплекса 3D-сейсморазведки предусмотрено направить 38,8 миллиона долларов.
Сообщено также о проводимой совместно с зарубежными компаниями, в частности американской «Schlumberger» работе по созданию центра обработки сейсмических данных. В центре будет установлен современный суперкомпьютерный комплекс, закуплено новое программное обеспечение и налажено широкое применение искусственного интеллекта при проведении сейсмических исследований.
Благодаря этим мерам площадь ежегодных 3D-сейсмических исследований увеличится с 1 тысячи 800 до 5 тысяч квадратных километров, а глубина исследований — с 4,5 тысячи до 8 тысяч метров. Количество подготавливаемых перспективных геологических структур возрастет с 19 до 30.
Определены меры по внедрению при строительстве скважин материалов, устойчивых к высоким температурам и давлению, технологий ультразвукового каротажа, геофизического контроля в режиме реального времени, а также горизонтального бурения. Это позволит повысить надежность скважин в сложных геологических условиях, обеспечить эффективное освоение продуктивных пластов и добиться более высоких дебитов.
Глава государства поручил принять меры по стабильному и бесперебойному обеспечению населения и отраслей экономики нефтепродуктами.
Кроме того, поставлены задачи по технологическому обновлению отраслевых предприятий, повышению энергоэффективности, сокращению производственных затрат и обеспечению строгого контроля за исполнением намеченных мероприятий.