Prezidentimiz suv-motor sporti bo‘yicha chempionatning ochilishida ishtirok etdi
Norasmiy Maslahat uchrashuvi doirasida O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Tojikiston Prezidentlari Issiqko‘lda suv-motor sporti bo‘yicha Qirg‘iziston Gran-prisining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Yetakchilar musobaqa ishtirokchilari va mehmonlarini qutladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga sportchilarning saralash poygasini kuzatdi.
Gran-pri Xalqaro suv-motor sporti ittifoqi shafeligida o‘tkazilayotgan “suvdagi Formula-1” nomi bilan mashhur bo‘lgan F1H2O jahon chempionatining ikkinchi bosqichi hisoblanadi. Musobaqalarda har yili turli mamlakatlardan professional jamoa va sportchilar ishtirok etadi. Jahon chempionati bosqichi Markaziy Osiyoda ilk bor o‘tkazilmoqda.
Dasturdan mashg‘ulotlar, saralash bosqichi hamda soatiga 220 kilometrdan ortiq tezlikda harakatlanuvchi tezyurar qayiqlardagi asosiy poyga o‘rin olgan.

Президент нашей страны принял участие в открытии чемпионата по водно-моторному спорту
В рамках программы неформальной Консультативной встречи Президенты Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана приняли участие в торжественной церемонии открытия Гран-при Кыргызстана по водно-моторному спорту на озере Иссык-Куль.
Лидеры поприветствовали участников и гостей соревнований.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой понаблюдали за квалификационным заездом спортсменов.
Гран-при является вторым этапом чемпионата мира F1H2O, известного как «Формула-1 на воде» и проводимого под эгидой Международного союза водно-моторного спорта. В соревнованиях ежегодно принимают участие профессиональные команды и спортсмены из разных стран. В Центральной Азии этап чемпионата мира проводится впервые.
Соревнования включают тренировки, квалификационные заезды и основную гонку на высокоскоростных лодках, развивающих скорость свыше 220 км/ч.