Prezident Shavkat Mirziyoyev xalqaro ta’lim standartlari asosida o‘rta maxsus, kasbiy va oliy ta’lim dasturlarini joriy etish, nufuzli xorijiy universitetlar bilan akademik hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda so‘nggi sakkiz yilda oliy ta’lim tizimini rivojlantirish, yoshlarning sifatli ta’lim olishi uchun imkoniyatlarni kengaytirish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi.
Jumladan, oliy ta’lim bilan qamrov darajasi 9 foizdan 44 foizga, talabalar soni esa 270 ming nafardan 1,7 million nafarga yetdi. Joriy yilning o‘zida 643 ta texnikumning 100 tasida Germaniya, Buyuk Britaniya, Shveysariya, Xitoy va Koreya kabi davlatlarning ilg‘or kasbiy ta’lim dasturlari joriy etilmoqda.
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti hamda O‘zbekiston Milliy universiteti nufuzli xalqaro reytinglarda dunyoning eng yaxshi mingta oliy ta’lim muassasasi qatoridan o‘rin oldi. Oliygohlardagi 157 ta ta’lim dasturi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Shu bilan birga, ta’lim sifatini yanada oshirish, milliy oliygohlarning xalqaro raqobatbardoshligini kuchaytirish va bitiruvchilarning global mehnat bozorida munosib o‘rin egallashi uchun ishlarni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi qayd etildi.
2030-yilga qadar kamida 5 ta oliygohni umumiy reyting bo‘yicha, yana 10 tasini fan yo‘nalishlari kesimida dunyoning eng yaxshi 500 ta universiteti qatoriga kiritish maqsad qilingan. Shuningdek, 100 ta oliygoh dasturini xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazish, kamida 150 ta texnikumda xalqaro ta’lim dasturlarini joriy qilish rejalashtirilgan.
Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari va pedagoglarining kamida 30 foizini xorijiy til, kasb va mutaxassislik bo‘yicha xalqaro sertifikatlar bilan ta’minlash, texnikumlarning 2,5 ming nafar hamda oliygohlarning 20 ming nafar pedagogini xorijda malaka oshirishga yuborish vazifalari belgilangan.
Taqdimotda integratsiyalashgan ta’lim dasturlarini keng joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda qator oliygohlarda xorijiy universitetlar bilan qo‘shma dasturlar yo‘lga qo‘yilgan. Ammo ular asosan ikki oliygoh o‘rtasida tashkil etilib, talabalarning ta’lim yo‘nalishini erkin tanlash imkoniyati cheklangan.
Xalqaro amaliyotda esa integratsiyalashgan dasturlar talabaga o‘qish davomida bir nechta universitetda ta’lim olish, turli mamlakatlar akademik muhiti va ta’lim standartlaridan foydalanish imkonini beradi.
Toshkent shahridagi Inha universiteti va Toshkent arxitektura-qurilish universitetida biznes boshqaruvi, arxitektura hamda axborot texnologiyalari yo‘nalishlarida Buyuk Britaniyaning 10 dan ortiq oliygohi bilan hamkorlikda shunday dasturlar joriy etilgan. Natijada 371 nafar talaba “1+3”, “2+2” va “3+1” modellari asosida tahsil olib, Britaniya standartlariga mos diplom olish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.
Mazkur tizim orqali talabalarning xorijda o‘qish va yashash xarajatlarini 10 barobargacha qisqartirish mumkinligi qayd etildi. Hozirgi kunda minglab o‘zbekistonlik talaba Buyuk Britaniyada to‘rt yillik ta’lim dasturlarida tahsil olmoqda. Ularning har biri uchun o‘qish va yashash xarajatlari yiliga 50 ming dollargacha yetadi.
Shu munosabat bilan Toshkent arxitektura-qurilish universiteti tarkibida Integratsiyalashgan dasturlar oliy maktabini tashkil etish taklif qilindi.
Oliy maktabda ta’lim jarayoni Buyuk Britaniyaning Norzambriya va Hartfordshir universitetlari dasturlari asosida yo‘lga qo‘yiladi. Keyingi bosqichda Sapiyensa, Sautgempton, Glazgo kabi dunyoning nufuzli oliygohlari akademik talablariga moslashtirilgan ta’lim dasturlarini joriy etish ko‘zda tutilgan.
Oliy maktabga akademik, moliyaviy va tashkiliy mustaqillik beriladi. Davlat idoralari, hamkor oliygohlar va yirik kompaniyalar vakillaridan iborat kuzatuv kengashi tashkil etiladi. Bitiruvchilarga O‘zbekistonda tan olinadigan xorijiy hamkor oliygoh va oliy maktab diplomi beriladi.
Shuningdek, oliy maktab va hamkor ta’lim muassasalarida Britaniya standartlariga muvofiq 8-darajagacha bo‘lgan ta’lim dasturlarini joriy qilish, rahbar kadrlar uchun strategik fikrlash, liderlik, raqamli boshqaruv, qaror qabul qilish va natijaga yo‘naltirilgan boshqaruv bo‘yicha malaka oshirish kurslarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Taqdimotda maktab, akademik litsey, texnikum va oliy ta’lim o‘rtasidagi uzviylikni ta’minlaydigan “2+3”, “1+2”, “2+1”, “1+3”, “2+2”, “3+1” kabi ta’lim modellari ko‘rib chiqildi.
Bunda 9-sinf bitiruvchisi maktab, akademik litsey yoki texnikumda ikki yil ta’lim olib, keyingi uch yilni mahalliy yoki xorijiy hamkor oliygohda davom ettirishi mumkin bo‘ladi. Texnikum bitiruvchilari esa ta’limni qisqartirilgan dastur asosida universitetda davom ettirish imkoniga ega bo‘ladi.
Integratsiyalashgan dasturlarni tibbiyot, energetika, san’at va qishloq xo‘jaligi kabi ustuvor yo‘nalishlarga ham kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Xalqaro malakalar va baholash markaziga integratsiyalashgan dasturlarni nufuzli TOP-100 oliygohlar akademik talablariga moslashtirish, ular bilan “1+3” va “2+2” shaklidagi dasturlarni ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Markaz huzurida xorijiy ekspertlardan iborat doimiy ishchi guruh tashkil etilib, ishchi guruh 2027-yil yakuniga qadar yetakchi xorijiy oliygohlar diplomini beradigan kamida ikkita ta’lim dasturlari markazini tashkil etadi.
“El-yurt umidi” jamg‘armasining stipendiya dasturini ham yangi tizimga moslashtirish taklif qilindi. Endilikda dastur Integratsiyalashgan dasturlar oliy maktabi va boshqa mahalliy oliygohlardagi integratsiyalashgan ta’lim yo‘nalishlarini ham qamrab oladi.
Shuningdek, dunyoning nufuzli universitetlariga shartli qabul qilingan yoshlarning O‘zbekistondagi oliygohlarda birinchi kurs yoki “Foundation” dasturida o‘qish xarajatlarini qoplab berish mexanizmi joriy etiladi. Bu yoshlarga ta’limni mamlakatimizda boshlab, keyinchalik xorijda davom ettirish imkonini beradi.
Taqdimotda yetakchi xorijiy oliygohlar joylashadigan Toshkent xalqaro universitetlar shaharchasini tashkil etish taklifi muhokama qilindi.
Bunda Qatardagi “Education City”, Birlashgan Arab Amirliklaridagi Dubay xalqaro akademik shahri va Koreya Respublikasidagi Inchxon global kampusi tajribasidan foydalanish taklif qilindi.
Universitetlar shaharchasida nufuzli xorijiy oliygohlar filiallarini jalb qilish, kampuslar va talabalar turar joylarini barpo etish, litsenziya talablarini soddalashtirish, grant va stipendiyalar ajratish, bojxona va soliq imtiyozlarini qo‘llash, shuningdek, royalti to‘lovlarining bir qismini qoplab berish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Asosiy maqsad O‘zbekistonni xalqaro ta’lim dasturlari va standartlari keng joriy etilgan, mintaqadagi yetakchi ta’lim markaziga aylantirish ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz takliflarni ma’qullab, integratsiyalashgan ta’lim dasturlarini bosqichma-bosqich kengaytirish, ularning sifatini xalqaro talablarga muvofiq ta’minlash, nufuzli xorijiy universitetlar bilan uzoq muddatli akademik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Представлены новые подходы к подготовке кадров на основе международных образовательных стандартов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по внедрению программ среднего специального, профессионального и высшего образования на основе международных образовательных стандартов, расширению академического сотрудничества с ведущими зарубежными университетами.
За последние восемь лет в нашей стране реализованы масштабные реформы, направленные на развитие системы высшего образования и расширение доступа молодежи к качественному образованию.
В частности, охват высшим образованием увеличился с 9 до 44 процентов, а число студентов выросло с 270 тысяч до 1,7 миллиона человек. Уже в этом году в 100 из 643 техникумов внедряются передовые программы профессионального образования Германии, Великобритании, Швейцарии, Китая, Кореи и других стран.
Национальный исследовательский университет «Научно-исследовательский институт ирригации и проблем водных ресурсов» и Национальный университет Узбекистана вошли в число тысячи лучших высших учебных заведений мира в авторитетных международных рейтингах. Кроме того, 157 образовательных программ вузов прошли международную аккредитацию.
Вместе с тем отмечено, что для дальейшего повышения качества образования, укрепления международной конкурентоспособности национальных вузов и обеспечения выпускникам достойных предложений на глобальном рынке труда необходимо вывести работу в этой сфере на качественно новый уровень.
До 2030 года поставлена цель включить в число 500 лучших университетов мира как минимум 5 отечественных вузов в общем рейтинге, а еще 10 – в предметных рейтингах. Кроме того, планируется провести международную аккредитацию 100 образовательных программ вузов и внедрить международные образовательные программы не менее чем в 150 техникумах.
Определены задачи по обеспечению не менее 30 процентов выпускников и преподавателей вузов международными сертификатами по иностранным языкам, профессиям и специальностям, направлению 2,5 тысячи преподавателей техникумов и 20 тысяч преподавателей вузов на повышение квалификации за рубеж.
На презентации особое внимание уделено вопросам широкого внедрения интегрированных образовательных программ.
В настоящее время ряд вузов реализуют совместные программы с зарубежными университетами. Однако они организованы в основном между двумя вузами, что ограничивает студентам возможность свободно выбрать образовательное направление.
В международной практике интегрированные образовательные программы позволяют студентам получать образование в нескольких университетах, пользоваться преимуществами академической среды и образовательных стандартов различных стран.
В сотрудничестве с более чем 10 британских вузов такие программы уже внедрены в Университете Инха в городе Ташкенте и Ташкентском архитектурно-строительном университете по направлениям «бизнес-управление», «архитектура» и «информационные технологии». В результате 371 студент обучается по моделям «1+3», «2+2» и «3+1» и смогут получить диплом, соответствующий британским образовательным стандартам.
Отмечено, что за счет такой системы можно сократить расходы студентов на обучение и проживание за рубежом до 10 раз. Сегодня более 2,5 тысячи студентов из Узбекистана обучаются в Великобритании по четырехлетним образовательным программам. Расходы на обучение и проживание каждого из них достигают 50 тысяч долларов в год.
В этой связи по инициативе предложено создать Высшую школу интегрированных образовательных программ при Ташкентском архитектурно-строительном университете.
Образовательный процесс в высшей школе будет организован на основе программ британских университетов Нортумбрии и Хартфордшира. На следующем этапе предусматривается внедрение образовательных программ итальянского университета Сапиенца, британского Саутгемптонского университета, шотландского университета Глазго и других ведущих вузов мира.
Высшей школе предоставят академическую, финансовую и организационную самостоятельность. С участием представителей государственных органов, вузов-партнеров и крупных компаний будет организован наблюдательный совет. Выпускники получат признаваемый в Узбекистане диплом зарубежного вуза-партнера и высшей школы.
Кроме того, в высшей школе и партнерских образовательных учреждениях планируется внедрить образовательные программы до 8-го уровня в соответствии с британскими стандартами, а также организовать курсы повышения квалификации для руководящих кадров по стратегическому мышлению, лидерству, цифровому управлению, принятию решений и управлению, ориентированному на результат.
На презентации рассмотрены такие образовательные модели, как «2+3», «1+2», «2+1», «1+3», «2+2» и «3+1», обеспечивающие преемственность между школой, академическим лицеем, техникумом и системой высшего образования.
Так, выпускники 9-х классов смогут в течение двух лет обучаться в школе, академическом лицее или техникуме, а затем в течение трех лет продолжить обучение в отечественном или зарубежном вузе-партнере. А выпускники техникумов получат возможность продолжить обучение в университете по сокращенной образовательной программе.
Подчеркнута необходимость расширения интегрированных образовательных программ и на такие приоритетные направления, как медицина, энергетика, искусство и сельское хозяйство.
Международному центру квалификаций и оценки поручено адаптировать интегрированные образовательные программы к академическим требованиям ТОП-100 университетов мира, а также разработать совместно с ними программы в форматах «1+3» и «2+2».
При центре будет создана постоянно действующая рабочая группа, состоящая из зарубежных экспертов. До конца 2027 года она организует не менее двух центров по реализации образовательных программ, которые будут выдавать дипломы ведущих зарубежных университетов.
Также предложено адаптировать к новой системе программу стипендий фонда «Эл-юрт умиди». Отныне она будет распространяться и на Высшую школу интегрированных образовательных программ и интегрированные образовательные программы других отечественных высших учебных заведений.
Кроме того, для молодых людей, условно зачисленных в ведущие университеты мира, будет внедрен механизм покрытия расходов на обучение в первом курсе отечественных вузов или по программе «Foundation». Это позволит им начать обучение в Узбекистане, а затем продолжить его за рубежом.
На презентации также рассмотрено предложение о создании в Ташкенте Городка международных университетов, где разместятся ведущие зарубежные и отечественные высшие учебные заведения.
При реализации проекта предложено использовать опыт «Education City» в Катаре, дубайского Международного академического города в Объединенных Арабских Эмиратах и инчхонского Глобального кампуса в Республике Корея.
Предусматривается привлечь в университетский городок филиалы престижных зарубежных вузов, построить учебные кампусы и студенческие общежития, упростить лицензионные требования, выделить гранты и стипендии, применить таможенные и налоговые льготы, а также частично компенсировать роялти-платежи.
Подчеркнуто, что главная цель заключается в превращении Узбекистана в ведущий образовательный центр региона, где широко внедрены международные образовательные программы и стандарты.
Президент нашей страны одобрил предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения по поэтапному расширению интегрированных образовательных программ, обеспечению их качества в соответствии с международными требованиями, а также налаживанию долгосрочного академического сотрудничества с ведущими зарубежными университетами.