O‘zbekiston va Belarus munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning taklifiga binoan 8-9 iyul kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
9 iyul kuni Minsk shahridagi Mustaqillik saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevni tantanali kutib olish marosimi o‘tkazildi.
Saroy oldidagi maydonda ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi va faxriy qorovul saf tortdi.
Davlatimiz rahbarini Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko samimiy kutib oldi.
Davlat madhiyalari yangradi.
Etakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Ushbu tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig’ilishlari, siyosiy maslahatlashuvlar, tahliliy doiralar uchrashuvlari, O‘zbekiston madaniyati kunlari hamda boshqa tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
O‘zaro savdo hajmi barqaror sur’atda o‘sib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. So‘nggi besh yilda bu ko‘rsatkich qariyb 3 barobar oshib, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra salkam 1 milliard dollarga etdi. Joriy yilning ortda qolgan davrida uning hajmi yana 30 foizga oshdi. 360 ta qo‘shma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Etakchilar kuni kecha o‘zaro savdo hajmini 2 milliard dollarga etkazish bo‘yicha aniq harakatlar kelishib olingani hamda qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, elektrotexnika, engil sanoat, mebelsozlik va sanoatning boshqa tarmoqlarida yangi kooperatsiya loyihalaridan iborat chora-tadbirlar rejasi qabul qilinganini olqishladilar.
O‘zbekiston tinch atomdan foydalanish va shu sohada infratuzilmani barpo etish borasidagi tajribani almashishdan manfaatdor ekani bildirildi.
Faol madaniy-gumanitar almashinuvni izchil davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Yig’ilish davomida qo‘shma Hukumatlararo komissiya hamraislarining hisobotlari hamda muzokaralar kun tartibi yuzasidan aniq takliflari ham tinglandi.
Yakunda Prezident Shavkat Mirziyoev hamkasbi Aleksandr Lukashenkoga rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishni taklif etdi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g’risidagi deklaratsiyani imzoladilar.
Shuningdek, davlat rahbarlari huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar almashildi. Jumladan:
– 2026-2030 yillarda savdo-iqtisodiy va ijtimoiy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
– O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Belarus Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan maslahatlashuvlar dasturi;
– 2005 yil 19 yanvardagi “Fuqarolarning o‘zaro qatnovlari to‘g’risida”gi bitimga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g’risida bayonnoma;
– Belarus Respublikasi hududida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini tashkiliy asosda qabul qilish va jalb etish to‘g’risida bitim;
– O‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish sohasidagi hamkorlik to‘g’risida bitim;
– 2026-2028 yillarga mo‘ljallangan madaniyat sohasidagi hamkorlik dasturi;
– O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi va Belarus Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi o‘rtasida 2027-2028 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
– O‘zaro sayyohlar oqimni ko‘paytirish va turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan qo‘shma harakatlar rejasi;
– 2026-2028 yillarda agrosanoat majmuidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Engil sanoatni rivojlantirish agentligi hamda Belarusning “Bellegprom” davlat kontserni o‘rtasida engil sanoat sohasidagi hamkorlik to‘g’risida bayonnoma;
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Belarus Respublikasi Mehnat va ijtimoiy himoya vazirligi o‘rtasida aholini ijtimoiy himoya qilish sohasidagi hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi;
– O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Belarus Respublikasi Moliya vazirligi o‘rtasida moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi;
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Belarus strategik tadqiqotlar instituti o‘rtasida O‘zbekiston – Belarus ekspertlar kengashini ta’sis etish to‘g’risida memorandum;
– O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Belarus Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat vazirligi o‘rtasida agrosanoat sohasida investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ahdlashuv memorandumi;
– O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Belarus Milliy fanlar akademiyasi o‘rtasida ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi.
Shuningdek, tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Belarus Respublikasi Fundamental tadqiqotlar jamg’armasi o‘rtasida ham memorandum imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko muzokaralar yakunlari to‘g’risida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari Aleksandr Lukashenkoga samimiy qabul va iliq mehmondo‘stlik uchun chin dildan minnatdorlik bildirib, Belarus xalqini yaqinda nishonlangan Mustaqillik kuni bilan tabrikladi.
Ushbu rasmiy tashrif O‘zbekiston – Belarus munosabatlari rivojida tarixiy voqea ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g’risidagi deklaratsiyaning imzolangani sammitning asosiy natijalaridan biri bo‘ldi.
O‘zbekiston etakchisi ta’kidlaganidek, mazkur hujjat davlatlararo hamkorlikni mustahkamlashda yangi sahifa ochib, tomonlarning ko‘p qirrali sheriklikni uzoq muddatli rivojlantirish borasidagi qat’iy intilishini tasdiqlaydi.
Muzokaralarga katta tayyorgarlik ko‘rilgani ularning muvaffaqiyatli o‘tishida muhim omil bo‘lgani qayd etildi.
Tashrif arafasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig’ilishlari, siyosiy maslahatlashuvlar, uchinchi Hududlararo forumi, O‘zbekiston madaniyati kunlari hamda tahliliy doiralar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish hamda parlamentlararo hamkorlikni mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar.
Sammit oldidan tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga etkazish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni hamda ustuvor sohalardagi yangi loyihaviy tashabbuslarni qamrab olgan kompleks reja qabul qilindi.
Bunda qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, elektrotexnika, mikroelektronika, to‘qimachilik, mebelsozlik va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani rivojlantirish nazarda tutilgan.
O‘zbekistonda birinchi atom elektr stantsiyasi va turdosh infratuzilmani qurishda Belarus tajribasini qo‘llash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Uchinchi O‘zbekiston – Belarus Hududlararo forumining yakunlari yuqori baholandi. Forum ishida O‘zbekistonning 230 nafarga yaqin tadbirkorlari ishtirok etdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, ShHT va Qo‘shilmaslik harakati kabi mintaqaviy hamda xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga intilish qat’iy ekani ta’kidlandi.
Madaniyat va san’at, ta’lim, sog’liqni saqlash hamda turizm sohalaridagi faol almashinuvlar davom ettiriladi.
Davlatimiz rahbari Minsk shahrida O‘zbekiston – Belarus do‘stligi xiyobonini barpo etish tashabbusi uchun minnatdorlik bildirdi.
Joriy yilda navbatdagi tibbiyot, ta’lim va turizm forumlarini tashkil etishga ahdlashib olindi.
Yakunda bugungi tarixiy tashrif natijalari strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga hamda ikki mamlakatning barqaror rivojlanishi va farovonligiga har tomonlama xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Belarusga rasmiy tashrifi yakunlandi. Poytaxt aeroportida oliy martabali mehmonni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko kuzatib qo‘ydi.

Отношения Узбекистана и Беларуси вышли на уровень стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко 8-9 июля пребывал в этой стране с официальным визитом.
9 июля во Дворце Независимости в городе Минске прошла торжественная церемония встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
На площади перед дворцом были вывешены государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Главу нашего государства тепло встретил Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко.
Прозвучали государственные гимны.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко провели переговоры в узком составе и с участием членов официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства особо отметил, что за прошедшие годы узбекско-белорусские многоплановые отношения вышли на качественно новый уровень.
Подчеркнуто, что в рамках подготовки к нынешнему визиту успешно проведены заседания Межправительственной комиссии, Делового совета, политконсультации, встречи аналитических кругов, Дни культуры Узбекистана и другие мероприятия.
С удовлетворением отмечена устойчивая динамика взаимного товарооборота. За последние 5 лет он увеличился в 3 раза и по итогам прошлого года достиг почти 1 миллиарда долларов. С начала этого года его объем вырос еще на 30 процентов. Успешно действуют 360 совместных предприятий.
Лидеры приветствовали принятый накануне План мероприятий, включающий конкретные шаги по доведению товарооборота до 2 миллиардов долларов, а также новые проекты кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике, электротехнической, легкой, мебельной и других отраслях промышленности.
Выражена заинтересованность в обмене опытом в сфере использования мирного атома и строительства сопутствующей инфраструктуры.
Подчеркнута важность продолжения активного культурно-гуманитарного обмена.
В ходе заседания были также заслушаны доклады сопредседателей совместной Межправительственной комиссии с конкретными предложениями по повестке дня переговоров.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев пригласил своего белорусского коллегу Александра Лукашенко посетить с официальным визитом Узбекистан.
По итогам прошедших переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко подписали Декларацию об установлении отношений стратегического партнерства.
В присутствии глав делегаций также состоялся обмен рядом двусторонних документов. В их числе:
— План мероприятий по развитию торгово-экономического и социально-гуманитарного сотрудничества на 2026–2030 годы;
— Программа консультаций между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Республики Беларусь на 2026–2027 годы;
— Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимных поездках граждан от 19 января 2005 года;
— Соглашение об организованном наборе и трудоустройстве граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности на территории Республики Беларусь;
— Соглашение о сотрудничестве в области развития лесного хозяйства;
— Программа сотрудничества в сфере культуры на 2026–2028 годы;
— План мероприятий по сотрудничеству между Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Беларусь на 2027–2028 годы;
— План совместных действий по взаимному увеличению туристического потока и развитию сотрудничества в сфере туризма на 2026–2027 годы;
— Дорожная карта по дальнейшему углублению взаимодействия в сфере агропромышленного комплекса на 2026–2028 годы;
— Протокол между Агентством по развитию легкой промышленности при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Белорусским государственным концерном «БЕЛЛЕГПРОМ» о сотрудничестве в сфере легкой промышленности;
— Меморандум о взаимопонимании между Национальным агентством социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан и Министерством труда и социальной защиты Республики Беларусь по вопросам сотрудничества в сфере социальной защиты населения;
— Меморандум о взаимопонимании по финансовым вопросам между Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерством финансов Республики Беларусь;
— Меморандум между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Белорусским институтом стратегических исследований об учреждении Узбекско-Белорусского экспертного совета;
— Меморандум между Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Министерством сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь о намерениях по развитию инвестиционного сотрудничества в агропромышленной сфере;
— Меморандум о взаимопонимании в сфере научно-технического сотрудничества между Академией наук Республики Узбекистан и Национальной академией наук Беларуси.
В рамках визита также был подписан Меморандум между Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и Белорусским республиканским фондом фундаментальных исследований.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко по итогам переговоров выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Глава нашего государства искренне поблагодарил Александра Лукашенко за теплый прием и радушное гостеприимство, а также поздравил народ Беларуси с прошедшим Днем независимости.
С удовлетворением отмечено, что нынешний официальный визит стал историческим событием в развитии узбекско-белорусских отношений.
Так, одним из ключевых итогов саммита стало подписание Декларации об установлении отношений стратегического партнерства.
Это, по словам лидера Узбекистана, знаменует начало новой главы в укреплении межгосударственного взаимодействия и подтверждает твердую приверженность сторон курсу на долгосрочное развитие многопланового партнерства.
Отмечено, что залогом успеха переговоров стала большая подготовительная работа.
В преддверии визита состоялись заседания Межправительственной комиссии и Делового совета, политические консультации, третий Форум регионов, Дни культуры Узбекистана, а также встреча представителей аналитических кругов.
Главы государств выступили за дальнейшее развитие политического диалога, а также укрепление межпарламентского сотрудничества.
Накануне саммита принят комплексный план, охватывающий конкретные меры по наращиванию торговли до 2 миллиардов долларов, а также новые проектные инициативы в приоритетных сферах.
Речь идет о кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике, электротехнике, микроэлектронике, текстильной, мебельной и других отраслях.
Достигнута договоренность о применении опыта Беларуси в строительстве первой атомной электростанции и сопутствующей инфраструктуры в Узбекистане.
Дана высокая оценка итогам третьего Форума регионов Узбекистана и Беларуси, в работе которого приняли участие около 230 узбекских предпринимателей.
Подтверждена приверженность дальнейшему углублению взаимодействия в рамках региональных и международных структур, включая Организацию Объединенных Наций, СНГ, ШОС и Движение неприсоединения.
Будут продолжены активные обмены в сферах культуры и искусства, образования, здравоохранения и туризма.
Глава нашего государства поблагодарил за инициативу о создании Аллеи узбекско-белорусской дружбы в городе Минске.
Достигнута договоренность об организации в текущем году очередных медицинского, образовательного и туристического форумов.
В завершение подчеркнуто, что итоги нынешнего исторического визита будут всемерно способствовать дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства, а также целям устойчивого развития и процветания двух стран.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь завершился. В столичном аэропорту высокого гостя проводил Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко.