O‘zbekiston va Belarus yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga intilishlarini ta’kidladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Ushbu tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari, siyosiy maslahatlashuvlar, tahliliy doiralar uchrashuvlari, O‘zbekiston madaniyati kunlari hamda boshqa tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
O‘zaro savdo hajmi barqaror sur’atda o‘sib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. So‘nggi besh yilda bu ko‘rsatkich qariyb 3 barobar oshib, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra salkam 1 milliard dollarga yetdi. Joriy yilning ortda qolgan davrida uning hajmi yana 30 foizga oshdi. 360 ta qo‘shma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yetakchilar kuni kecha o‘zaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha aniq harakatlar kelishib olingani hamda qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, elektrotexnika, yengil sanoat, mebelsozlik va sanoatning boshqa tarmoqlarida yangi kooperatsiya loyihalaridan iborat chora-tadbirlar rejasi qabul qilinganini olqishladilar.
O‘zbekiston tinch atomdan foydalanish va shu sohada infratuzilmani barpo etish borasidagi tajribani almashishdan manfaatdor ekani bildirildi.
Kecha Minsk shahrida bo‘lib o‘tgan uchinchi O‘zbekiston-Belarus hududlararo forumining samarali natijalari alohida e’tirof etildi. Uning yakunida savdo shartnomalari va investitsiya bitimlarining salmoqli to‘plami imzolandi.
Tomonlar xalqaro tuzilmalar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, SHHT va Qo‘shilmaslik harakati doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga qat’iy intilishlarini tasdiqladilar.
Faol madaniy-gumanitar almashinuvni izchil davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Minsk shahrida O‘zbekiston – Belarus do‘stligi xiyobonini barpo etish tashabbusi uchun Aleksandr Lukashenkoga minnatdorlik bildirdi.
Joriy yil oxiriga qadar qo‘shma turizm, tibbiyot va ta’lim forumlarini tashkil etishga kelishib olindi.
Yig‘ilish davomida qo‘shma Hukumatlararo komissiya hamraislarining hisobotlari hamda muzokaralar kun tartibi yuzasidan aniq takliflari ham tinglandi.
Yakunda Prezident Shavkat Mirziyoyev hamkasbi Aleksandr Lukashenkoga rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishni taklif etdi.

Лидеры Узбекистана и Беларуси подтвердили приверженность дальнейшему развитию многогранного сотрудничества
49
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко провели переговоры в узком составе и с участием членов официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства особо отметил, что за прошедшие годы узбекско-белорусские многоплановые отношения вышли на качественно новый уровень.
Подчеркнуто, что в рамках подготовки к нынешнему визиту успешно проведены заседания Межправительственной комиссии, Делового совета, политконсультации, встречи аналитических кругов, Дни культуры Узбекистана и другие мероприятия.
С удовлетворением отмечена устойчивая динамика взаимного товарооборота. За последние 5 лет он увеличился почти в 3 раза и по итогам прошлого года достиг почти 1 миллиарда долларов. С начала этого года его объем вырос еще на 30 процентов. Успешно действуют 360 совместных предприятий.
Лидеры приветствовали принятый накануне План мероприятий, включающий конкретные шаги по доведению товарооборота до 2 миллиардов долларов, а также новые проекты кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике, электротехнической, легкой, мебельной и других отраслях промышленности.
Выражена заинтересованность в обмене опытом в сфере использования мирного атома и строительства сопутствующей инфраструктуры.
Особо отмечены плодотворные результаты состоявшегося накануне третьего Форума регионов Узбекистана и Беларуси в городе Минске, по итогам которого подписан солидный портфель торговых контрактов и инвестиционных соглашений.
Стороны подтвердили приверженность дальнейшей взаимной поддержке в рамках международных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, СНГ, ШОС, Движения неприсоединения.
Подчеркнута важность продолжения активного культурно-гуманитарного обмена.
Глава нашего государства выразил признательность Александру Лукашенко за инициативу о создании Аллеи узбекско-белорусской дружбы в городе Минске.
Достигнута договоренность об организации до конца этого года совместных туристического, медицинского и образовательного форумов.
В ходе заседания были также заслушаны доклады сопредседателей совместной Межправительственной комиссии с конкретными предложениями по повестке дня переговоров.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев пригласил своего белорусского коллегу Александра Лукашенко посетить с официальным визитом Узбекистан.