O‘zbekiston va Gruziya munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilib, strategik sheriklik maqomini oldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidzening taklifiga binoan 2-3 iyul kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari 3 iyul kuni Tbilisi shahridagi Qahramonlar maydoniga tashrif buyurdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz etakchisi Gruziya birligi uchun halok bo‘lgan qahramonlar yodgorligi poyiga gulchambar qo‘ydi. Harbiy orkestr ijrosida O‘zbekiston va Gruziya davlat madhiyalari yangradi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze tor doirada va ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari uchrashuv avvalida O‘zbekiston Prezidentining Gruziyaga yigirma yildan ortiq davrda birinchi marta amalga oshirilayotgan ushbu davlat tashrifi O‘zbekiston – Gruziya munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishda alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-tranzit, turizm hamda madaniy-gumanitar sohalardagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Barcha darajalardagi muloqotlar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tomonlar hukumatlar, parlamentlar, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi faol aloqalarni hamda madaniy-gumanitar almashinuvlarni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.
O‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 270 million dollarni tashkil etdi, joriy yil boshidan buyon esa 100 million dollardan oshdi. Yaqin yillarda ushbu ko‘rsatkichni 1 milliard dollarga etkazish, savdodagi nomutanosiblikni bartaraf etish, sanoat ko‘rgazmalarini o‘zaro o‘tkazish orqali ikki mamlakat o‘rtasida talab yuqori bo‘lgan mahsulotlarni etkazib berish hajmini oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
Transport-tranzit sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ushbu muhim yo‘nalish salohiyatidan to‘laqonli foydalanish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimiz yuklarini tashishda Poti va Batumi portlari infratuzilmasidan faol foydalanish choralariga alohida e’tibor qaratildi. Gruziyada logistika xabini, unda esa sanoat zonasi va O‘zbekiston mahsulotlari uchun shourum tashkil etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Davlatimiz rahbari “Boku – Tbilisi – Kars” temir yo‘lining ishga tushirilganini olqishladi. Uni barpo etilayotgan “Xitoy – Qirg’iziston – O‘zbekiston” temir yo‘l magistrali bilan bog’lash masalasini o‘rganish taklif etildi.
Sanoat kooperatsiyasi hamkorlikning alohida ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilandi. Kuni kecha o‘tkazilgan qo‘shma biznes forumi natijalariga yuksak baho berildi. Uning yakunlari bo‘yicha 2027 yilgacha mo‘ljallangan Kooperatsiya dasturi imzolandi.
Qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika va energetika tarmoqlari, farmatsevtika, oziq-ovqat va engil sanoat, qurilish materiallari ishlab chiqarish va development, raqamlashtirish, axborot texnologiyalari, raqamli bank hamda turizm sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Loyihaviy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma Investitsiya jamg’armasini tashkil etish taklif qilindi.
Madaniy-gumanitar aloqalar faol kengaymoqda. Joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida Gruziya madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
O‘zbekiston Prezidenti Gruziya tomoniga Tbilisidagi bog’lardan biriga buyuk shoir Alisher Navoiy nomini berishga qaror qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Joriy yilda O‘zbekistonda qo‘shma ta’lim va turizm forumlarini o‘tkazish rejalashtirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Gruziyadagi elchixonasini ta’sis etish to‘g’risida qaror qabul qilindi.
Muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlar ijrosini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma “yo‘l xaritasi” tayyorlanadi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g’risidagi deklaratsiyani imzoladilar.
Shuningdek, delegatsiyalar rahbarlari huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar almashildi. Jumladan:
– Bojxona ishlarida hamkorlik va o‘zaro ma’muriy yordam to‘g’risida bitim;
– Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik to‘g’risida bitim;
– Kasbiy va oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlik to‘g’risida bitim;
– O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Gruziya Hukumati o‘rtasida 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va Gruziya Madaniyat vazirligi o‘rtasida 2027-2030 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Gruziya Moliya vazirligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi;
– “E-Permit” ruxsatnomalar almashinuvi axborot tizimini joriy etish bo‘yicha hamkorlik to‘g’risida memorandum;
– Qishloq xo‘jaligi sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi;
– Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik to‘g’risida memorandum;
– Sog’liqni saqlash sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi;
– Radiatsiyaviy himoya va yadroviy xavfsizlik masalalari bo‘yicha hamkorlik hamda axborot almashish to‘g’risida memorandum;
– Mehnat migratsiyasi sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi;
– Turizm sohasidagi hamkorlik to‘g’risida memorandum.
Shuningdek, tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi bilan Gruziya Adliya vazirligi huzuridagi Milliy ijro byurosi o‘rtasida hamkorlik to‘g’risida memorandum ham imzolandi.
So‘ng O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze Tbilisi shahrida o‘zbek xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Alisher Navoiyning merosi nafaqat o‘zbek xalqi, balki butun insoniyat boyligidir. Hayotning o‘ziga xos entsiklopediyasiga aylangan hazrat Navoiyning asarlari ko‘plab avlodlarni ilhomlantirib kelmoqda, tadqiqotchilar, adabiyot ixlosmandlari hamda Sharqning boy ma’naviy dunyosini chuqurroq anglamoqchi bo‘lgan barcha insonlar uchun bilim manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.
Tbilisi shahrida Alisher Navoiy haykalining ochilishi O‘zbekiston bilan Gruziya o‘rtasidagi madaniy aloqalar tarixida yana bir muhim voqea bo‘ldi. Xalqlarimizni azaldan savdo yo‘llari, do‘stlik va o‘zaro hurmat rishtalari bog’lab kelgan, bir-birimizning boy madaniy merosimizga qiziqishimiz katta.
O‘zbekistonda buyuk gruzin shoiri Shota Rustaveli ijodini chuqur hurmat qilishadi va qadrlashadi. Toshkentning markaziy ko‘chalaridan biri uning nomi bilan atalgan, gruzin mumtoz adabiyotining buyuk namoyandasiga haykal o‘rnatilgan. O‘z navbatida, o‘tgan yilda Tbilisi markaziy bog’laridan biriga Alisher Navoiy nomi berildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Gruziya o‘rtasidagi madaniy-gumanitar hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi. Tbilisi shahrida O‘zbekiston madaniyati va kinosi kunlari, Toshkent shahrida esa Gruziya madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Marosimda Alisher Navoiy jahon adabiyotining buyuk namoyandasi ekani, uning bebaho ijodi asrlar davomida odamlarni insonparvarlik, ma’rifat, tafakkur va o‘zaro hurmatga chorlab kelayotgani ta’kidlandi.
Tbilisi shahridagi Alisher Navoiy haykali O‘zbekiston va Gruziya xalqlari o‘rtasida mustahkamlanib borayotgan do‘stlik rishtalarining yana bir yorqin ramzi bo‘lishiga ishonch bildirildi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Gruziyaga davlat tashrifi doirasidagi tadbirlar yakuniga etdi. Shota Rustaveli nomidagi xalqaro aeroportda oliy martabali mehmonni Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze kuzatib qo‘ydi.

Отношения между Узбекистаном и Грузией вышли на уровень стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе 2–3 июля пребывал в этой стране с государственным визитом.
Глава нашего государства 3 июля посетил Площадь героев в городе Тбилиси.
В честь Президента Шавката Мирзиёева был выстроен почетный караул.
Лидер нашей страны возложил венок к подножию Мемориала героев, погибших за единство Грузии. В исполнении военного оркестра прозвучали гимны Узбекистана и Грузии.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе провели переговоры в узком составе и с участием членов официальных делегаций двух стран.
Глава нашего государства отметил, что нынешний государственный визит в Грузию является первым за более чем два десятилетия и имеет особое значение для поднятия узбекско-грузинских отношений на новый качественный уровень.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-транзитной, туристической и культурно-гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечены динамичные контакты на всех уровнях. Стороны выступили за продолжение активных межправительственных, межпарламентских, деловых и культурно-гуманитарных обменов.
В прошлом году товарооборот между двумя странами составил 270 миллионов долларов, с начала этого года превысил 100 миллионов. Согласовано принятие отдельной «дорожной карты» по доведению этого показателя до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы, устранению дисбаланса в торговле, наращиванию взаимных поставок востребованной продукции с проведением перекрестных промышленных выставок.
Обсуждены вопросы укрепления транспортно-транзитного взаимодействия, создания благоприятных условий для полноценного использования потенциала в этой важной сфере.
Особое внимание уделено мерам по активному использованию инфраструктуры портов Поти и Батуми при транспортировке отечественных грузов. Поддержаны планы создания логистического хаба с организацией промышленной зоны и шоурума узбекской продукции на его территории.
Глава нашего государства приветствовал запуск железнодорожного коридора «Баку – Тбилиси – Карс». Предложено проработать вопрос его сопряжения с создаваемой железнодорожной магистралью «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Отдельным приоритетом сотрудничества обозначена промышленная кооперация. Дана высокая оценка результатам состоявшегося накануне совместного бизнес-форума, по итогам которого подписана Программа кооперации до 2027 года.
Достигнуты договоренности о реализации новых проектов в аграрной, электротехнической и энергетической отраслях, фармацевтической, пищевой и легкой промышленности, сфере производства строительных материалов и девелопмента, цифровизации, развитии IT-сектора, цифрового банкинга и туризма. Для поддержки проектных инициатив предложено создать совместный инвестиционный фонд.
Активно расширяются культурно-гуманитарные связи. В марте в Ташкенте успешно прошли Дни грузинской культуры.
Президент Узбекистана выразил признательность грузинской стороне за решение присвоить одному из парков Тбилиси имя узбекского поэта Алишера Навои.
Запланировано проведение в этом году в Узбекистане совместных образовательного и туристического форумов.
Также принято решение об учреждении посольства Республики Узбекистан в Грузии.
По итогам переговоров будет подготовлена совместная «дорожная карта» по реализации принятых решений.
По итогам прошедших переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе подписали Декларацию об установлении отношений стратегического партнерства.
В присутствии глав делегаций также состоялся обмен двусторонними документами. В их числе:
– Соглашение о сотрудничестве и административной помощи в таможенных делах;
– Соглашение о сотрудничестве в сфере информационно-коммуникационных технологий и цифровизации;
– Соглашение о сотрудничестве в области профессионального и высшего образования, науки и инноваций;
– Программа сотрудничества между Правительством Респуб­лики Узбекистан и Правительством Грузии на 2026–2027 годы;
– Программа сотрудничества между Министерством культуры Республики Узбекистан и Министерством культуры Грузии на 2027–2030 годы;
– Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерством финансов Грузии;
– Меморандум о сотрудничестве по внедрению информационной системы электронного обмена разрешениями E-Permit;
– Меморандум о взаимопонимании в области сельского хозяйства;
– Меморандум о сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
– Меморандум о взаимопонимании в сфере здравоохранения;
– Меморандум о сотрудничестве и обмене информацией по вопросам радиационной защиты и ядерной безопасности;
– Меморандум о взаимопонимании в сфере трудовой миграции;
– Меморандум о сотрудничестве в сфере туризма.
В рамках визита также был подписан Меморандум о сотрудничестве между Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан и Национальным бюро исполнения при Министерстве юстиции Грузии.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе приняли участие в церемонии торжественного открытия памятника великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Алишеру Навои в городе Тбилиси.
Наследие А. Навои принадлежит не только узбекскому народу, но и всему человечеству. Его произведения, ставшие своеобразной энциклопедией жизни, вдохновляют многие поколения, служат источником знаний для исследователей, ценителей литературы и всех, кто стремится глубже познать богатый духовный мир Востока.
Открытие памятника Алишеру Навои в Тбилиси стало еще одним важным событием в истории узбекско-грузинских культурных связей. Наши народы издревле объединяли торговые пути, взаимное уважение и интерес к богатому наследию друг друга.
В Узбекистане с большим уважением относятся к великому грузинскому поэту Шота Руставели. Одна из центральных улиц Ташкента носит его имя, здесь же установлен памятник выдающемуся классику грузинской литературы.
В прошлом году одному из центральных парков Тбилиси было присвоено имя Алишера Навои.
В последние годы культурно-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Грузией получило новое развитие. В Тбилиси с успехом прошли Дни культуры и кино Узбекистана, а в Ташкенте – Дни культуры Грузии.
На церемонии было отмечено, что Алишер Навои – великий представитель мировой литературы, чье бесценное творчество на протяжении веков призывает людей к гуманизму, просвещению, мудрости и взаимному уважению.
Выражена уверенность, что памятник Алишеру Навои в Тбилиси станет еще одним ярким символом крепнущих уз дружбы между народами Узбекистана и Грузии.
На этом программа государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Грузию завершилась. В международном аэропорту имени Шота Руставели высокого гостя проводил Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.