Tbilisida Alisher Navoiy haykali ochildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze Tbilisi shahrida o‘zbek xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Alisher Navoiyning merosi nafaqat o‘zbek xalqi, balki butun insoniyat boyligidir. Hayotning o‘ziga xos ensiklopediyasiga aylangan hazrat Navoiyning asarlari ko‘plab avlodlarni ilhomlantirib kelmoqda, tadqiqotchilar, adabiyot ixlosmandlari hamda Sharqning boy ma’naviy dunyosini chuqurroq anglamoqchi bo‘lgan barcha insonlar uchun bilim manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.
Tbilisi shahrida Alisher Navoiy haykalining ochilishi O‘zbekiston bilan Gruziya o‘rtasidagi madaniy aloqalar tarixida yana bir muhim voqea bo‘ldi. Xalqlarimizni azaldan savdo yo‘llari, do‘stlik va o‘zaro hurmat rishtalari bog‘lab kelgan, bir-birimizning boy madaniy merosimizga qiziqishimiz katta.
O‘zbekistonda buyuk gruzin shoiri Shota Rustaveli ijodini chuqur hurmat qilishadi va qadrlashadi. Toshkentning markaziy ko‘chalaridan biri uning nomi bilan atalgan, gruzin mumtoz adabiyotining buyuk namoyandasiga haykal o‘rnatilgan. O‘z navbatida, joriy yilda Tbilisi markaziy bog‘laridan biriga Alisher Navoiy nomi berildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Gruziya o‘rtasidagi madaniy-gumanitar hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi. Tbilisi shahrida O‘zbekiston madaniyati va kinosi kunlari, Toshkent shahrida esa Gruziya madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Marosimda Alisher Navoiy jahon adabiyotining buyuk namoyandasi ekani, uning bebaho ijodi asrlar davomida odamlarni insonparvarlik, ma’rifat, tafakkur va o‘zaro hurmatga chorlab kelayotgani ta’kidlandi.
Tbilisi shahridagi Alisher Navoiy haykali O‘zbekiston va Gruziya xalqlari o‘rtasida mustahkamlanib borayotgan do‘stlik rishtalarining yana bir yorqin ramzi bo‘lishiga ishonch bildirildi.

В Тбилиси открылся памятник Алишеру Навои
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе приняли участие в церемонии торжественного открытия памятника великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Алишеру Навои в городе Тбилиси.
Наследие Навои принадлежит не только узбекскому народу, но и всему человечеству. Его произведения, ставшие своеобразной энциклопедией жизни, вдохновляют многие поколения, служат источником знаний для исследователей, ценителей литературы и всех, кто стремится глубже познать богатый духовный мир Востока.
Открытие памятника Алишеру Навои в Тбилиси стало еще одним важным событием в истории узбекско-грузинских культурных связей. Наши народы издревле объединяли торговые пути, взаимное уважение и интерес к богатому наследию друг друга.
В Узбекистане с большим уважением относятся к великому грузинскому поэту Шота Руставели. Одна из центральных улиц Ташкента носит его имя, здесь же установлен памятник выдающемуся классику грузинской литературы. В свою очередь, в этом году одному из центральных парков Тбилиси было присвоено имя Алишера Навои.
В последние годы культурно-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Грузией получило новое развитие. В Тбилиси с успехом прошли Дни культуры и кино Узбекистана, а в Ташкенте – Дни культуры Грузии.
На церемонии было отмечено, что Алишер Навои – великий представитель мировой литературы, чье бесценное творчество на протяжении веков призывает людей к гуманизму, просвещению, мудрости и взаимному уважению.
Была выражена уверенность, что памятник Алишеру Навои в Тбилиси станет еще одним ярким символом крепнущих уз дружбы между народами Узбекистана и Грузии.