O‘zbekiston kimyo sanoati yangi bosqichga ko‘tariladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-iyun kuni  “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparkiga tashrif buyurib, bir qator korxonalar faoliyati bilan tanishdi hamda kimyo sanoatini jadal rivojlantirish va hududlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishini o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari dastlab texnoparkdagi “Kmita Polymers” korxonasida bo‘ldi.
Rossiyaning “Polymers” kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur loyiha maxsus va keng assortimentdagi polietilen plyonka mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan.
Bunday plyonkalar zamonaviy iqtisodiyotning ko‘zga ko‘rinmaydigan, ammo juda muhim bo‘g‘inlaridan biridir. Bugun oziq-ovqat mahsulotlari, maishiy texnika, qurilish materiallari, farmatsevtika vositalari va turli sanoat tovarlarining bozorga xavfsiz yetkazilishi, tashqi ta’sirlardan muhofazalanishi ko‘p jihatdan zamonaviy qadoqlash texnologiyalariga bog‘liq.
6 ming 670 kvadrat metr maydonni egallagan korxonada Italiyaning zamonaviy texnologik uskunalari asosida keng assortimentdagi polimer va termoqisqaruvchi plyonka mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Uning ishga tushirilishi natijasida 9,5 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilishi ta’minlanmoqda.
Loyiha ikki bosqichli kengaytirish dasturi asosida amalga oshirilmoqda. Investitsiyalarning umumiy qiymati 15,2 million dollarni tashkil etadi. Uning birinchi bosqichida 7,4 million dollar investitsiya o‘zlashtirildi.
Loyiha doirasida 50 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Keyingi bosqichlarda ish o‘rinlari soni yanada ko‘payishi kutilmoqda.
2025-yilda bu yerda 115 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Shu bilan birga, 6 million dollarlik mahsulot Markaziy Osiyo davlatlariga eksport qilindi.
Korxona ishlab chiqarayotgan polimer mahsulotlar Coca-Cola, Pepsi, Flash, “Chernogolovka”, Ackerman, Asl Oyna, Biolife va Family Group kabi yirik brendlarning qadoqlash tizimlarida mahalliy xomashyo sifatida qo‘llanilmoqda.
Qadoqlash industriyasi zamonaviy sanoatning eng tez rivojlanayotgan yo‘nalishlaridan biri ekani ta’kidlandi. Chunki mahsulot ishlab chiqarish hajmi oshib borgan sari uni xavfsiz saqlash, tashish va bozorga yetkazib berish talablari ham kuchayayotgani qayd etildi.
Shu ma’noda, bunday korxonalar sonining ko‘payishi nafaqat bir tarmoqning rivojlanishiga, balki oziq-ovqat sanoati, qurilish, farmatsevtika va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarning barqaror ishlashiga ham xizmat qilishi aytib o‘tildi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparkidagi “NovoPlast TPE” korxonasiga bordi.
Loyiha Rossiyaning “VR Plast” korxonasi bilan hamkorlikda 4 ming 200 kvadrat metr maydonda amalga oshirilgan. Uning umumiy qiymati 5,4 million dollarni tashkil etadi.
Korxonada zamonaviy laboratoriya va innovatsion ishlab chiqarish liniyalari yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda u termoplastik elastomer granulalar va ulardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha mahalliy yetakchilardan biri sifatida faoliyat yuritmoqda.
Bu yerda yuqori sifatli termoelastomerlar, eshik va romlar uchun zichlagichlar, texnik hamda oziq-ovqat sanoati uchun mo‘ljallangan shlanglar, shuningdek, qurilish va elektrotexnika tarmoqlari uchun turli polimer mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning asosiy afzalligi ularning mustahkamligi, deformatsiyaga chidamliligi va tashqi muhit ta’siriga yuqori bardoshliligi hisoblanadi. Shu sababli mazkur mahsulotlar qurilish, avtomobil sanoati, oziq-ovqat ishlab chiqarish hamda elektrotexnika sohalarida keng qo‘llanilmoqda.
Korxona tarkibida zamonaviy tadqiqot markazi faoliyat yuritadi. Bu yerda Osiyo va Yevropa bozorlari talablaridan kelib chiqqan holda termoelastoplastlarning yangi retsepturalari ishlab chiqilmoqda. Shu bilan birga, tayyor granulalar, zichlagichlar va yuqori bosimli shlanglar xalqaro standartlar asosida sinovdan o‘tkaziladi.
58 ta yangi ish o‘rni yaratilib, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, bu yerda 103 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Shuningdek, 5 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Korxona faoliyatining yana bir muhim natijasi import o‘rnini bosish bilan bog‘liq. Xususan, 2025-yilda 8,5 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Kelgusida korxona mahsulot ishlab chiqarish hajmini 177 milliard so‘mga hamda eksport ulushini 60 foizga yetkazishni maqsad qilgan. Bu rejalar amalga oshirilsa, korxona nafaqat mahalliy bozor ehtiyojlarini qondirish, balki Markaziy Osiyo va boshqa tashqi bozorlarda ham o‘z mavqeini yanada mustahkamlashi mumkin.
“Chirchiq” kimyo-industrial texnoparkiga tashrif davomida Prezident Shavkat Mirziyoyev “BCG Group OZ” korxonasi bilan tanishdi.
Maishiy va avtomobil kimyosi kundalik turmush va transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatishda foydalaniladigan kimyoviy vositalar hisoblanadi. O‘zbekistonda bu turdagi mahsulotlarning katta qismi import qilinar edi, ammo bugungi kunda mahalliy ishlab chiqarish jadal rivojlanmoqda.
“BCG Group OZ” korxonasi ayni kunda keng assortimentda maishiy va avtomobil kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish faoliyati bilan shug‘ullanadi.
Umumiy qiymati 6 million dollarlik loyiha doirasida rossiyalik hamkor bilan tashkil etilgan korxonada 80 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratildi.
80 dan ortiq turdagi mahsulotlar, jumladan, avtokimyo va avtokosmetika, mehmonxona, restoran va sanoat uchun professional klining vositalari ishlab chiqarilmoqda.
Birgina o‘tgan yilda 176 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lib, 2,6 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. 14,7 million dollarlik mahsulot import o‘rnini bosdi.
Mahsulotlarning sifati milliy va xalqaro hujjatlar, xususan, ISO 9001, “Halol” hamda MDH davlatlari sertifikatlari bilan tasdiqlangan.
Ishlab chiqarish jarayonida sifat nazorati xomashyodan boshlab tayyor mahsulotgacha bo‘lgan bosqichlarni qamrab oladi. Laboratoriyada xomashyoning texnik talablarga muvofiqligi, mahsulotning qovushqoqligi, pH ko‘rsatkichi, zichligi va samaradorligi tekshiriladi.
Bugungi kunda korxona mahsulotlari Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va Afg‘oniston kabi qo‘shni davlatlarga eksport qilinmoqda.
Korxona kelgusida mahsulotlarining hajmini 294 milliard so‘mga yetkazishni maqsad qilgan.
Davlatimiz rahbari bu kabi ishlab chiqarishlar mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Sanoatni modernizatsiya qilish, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish iqtisodiyot rivojining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylanmoqda.
Shu maqsadda tashkil etilgan “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparki bugungi kunda sohadagi yangi avlod sanoat maydonlaridan biri sifatida shakllanib ulgurdi.
Davlatimiz rahbarining 2022-yil 3-fevraldagi tegishli qarori ijrosi doirasida barpo etilgan mazkur texnopark kimyo mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish hamda mahalliy va xorijiy investorlar uchun qulay muhit yaratish maqsadiga xizmat qilmoqda. Umumiy maydoni 26,4 gektar bo‘lgan hududda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va zamonaviy infratuzilmani shakllantirishga 25 million dollar mablag‘ yo‘naltirildi.
Texnoparkning investitsiyaviy jozibadorligi aniq raqamlarda o‘z ifodasini topmoqda. Jumladan, 2025-yilda 56 million dollarlik investitsiya o‘zlashtirilib, 758 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Yil davomida korxonalar tomonidan 60 million dollarlik 150 dan ortiq turdagi mahsulot ishlab chiqarildi.
Kelgusi rejalar ham ulkan. 2030-yilga qadar investitsiyalar hajmini 207 million dollarga, tovar mahsuloti ishlab chiqarishni 294 million dollarga, eksportni 48 million dollarga yetkazish hamda ish o‘rinlari sonini 2 ming 300 taga oshirish belgilangan.
Shu yerda Prezident Shavkat Mirziyoyevga texnopark faoliyati, shuningdek, kimyo sanoatini rivojlantirishga qaratilgan ilmiy-amaliy loyihalar taqdimot qilindi.
Bugungi kunda mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish agrar sektor barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Yiliga 3,7 million tonna o‘g‘it ishlab chiqarilayotgan bo‘lsa-da, import qilinayotgan fosforli va suvda eruvchan o‘g‘itlarga bo‘lgan talab tarmoqni yanada modernizatsiya qilishni taqozo etmoqda. Bu borada 2,8 milliard dollarlik investitsiya loyihalari ishlab chiqilgan.
Neft-kimyo tarmog‘ida esa polimerlarga bo‘lgan ichki ehtiyoj ortib bormoqda. 2032-yilga borib, mazkur ehtiyoj 3,2 million tonnaga yetishi prognoz qilinmoqda. Angrenda “Ko‘mirdan olefinlar olish” va Qo‘ng‘irotda “Naftani qayta ishlash” kabi yirik loyihalarning amalga oshirilishi ushbu talabni to‘liq qondirish va import o‘rnini bosishga xizmat qiladi.
Maishiy kimyo sohasida ham tizimli ishlar olib borilmoqda. Investitsiya loyihalari orqali import hajmini ikki barobarga qisqartirish, ichki iste’molni mahalliy mahsulotlar hisobiga 64 foizgacha yetkazish va eksport ko‘rsatkichlarini oshirish ko‘zda tutilgan.
So‘ng shu yerda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida kimyo sanoatini jadal rivojlantirish va hududlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Iqtisodiyotimiz jadal rivojlanib, so‘nggi yillarda sanoat tarmoqlarida 3 ming turdagi yangi mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
Bundan 9-10 yil avval mamlakatimizda kimyo mahsulotlarining asosiy qismini mineral o‘g‘itlar tashkil qilgan. Keyingi yillarda sohaga 8 milliard 300 million dollar investitsiya kiritilib, 87 ta yirik quvvat ishga tushirildi.
PVX, “yashil” vodorod, ko‘pikli polipropilen, BOPP plyonka kabi 60 dan ziyod turdagi yuqori qo‘shilgan qiymatli yangi mahsulotlar ishlab chiqarish o‘zlashtirildi. Bu orqali iqtisodiyot tarmoqlarida minglab yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun zarur xomashyo bazasi yaratildi.
Natijada sohada eksport 3 karra o‘sdi, ishchilar soni 50 ming nafardan oshdi.
Shu bilan birga, tarmoqda hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. So‘nggi to‘qqiz yilda respublika sanoati o‘rtacha 6,3 foizga o‘sgan bo‘lsa, kimyo sanoatida bu ko‘rsatkich 3 foizga ham yetmagan. Kimyo mahsulotlari importi 4 barobar oshib, yiliga 4,5 milliard dollarga yetgan.
“O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati asosan o‘z tizimidagi yirik korxonalar bilan cheklanib qolayotgani, sohadagi 5 mingdan ortiq korxona bilan tizimli ishlash, ularning muammo va takliflarini eshitish sustligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda mahsulotlar tarkibini o‘zgartirish, qo‘shilgan qiymatni oshirish va energiya sarfini kamaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimizda yiliga 1,5 million tonna ammiakli selitra ishlab chiqarilib, bunga 1 milliard 70 million kub metr gaz sarflanmoqda. Shu bilan birga, ilg‘or davlatlar selitra iste’molini kamaytirib, qishloq xo‘jaligida karbamid va suvda eruvchan o‘g‘itlar, tog‘-kon sanoatida esa g‘ovaksimon selitradan foydalanishga o‘tmoqda.
Ammiakli selitra bilan tannarxi bir xil bo‘lgan g‘ovaksimon selitrada qo‘shilgan qiymat 2 barobar yuqori. Mutasaddilar va kimyo korxonalari rahbarlari bunday loyihalarni ko‘paytirish haqida jiddiy o‘ylashi kerakligi qayd etildi.
Shuningdek, “Navoiyazot”da ishlab chiqarilayotgan 1 tonna sian tuzining narxi 3 ming 700 dollar bo‘lsa, undan yelim ishlab chiqarilganda qiymati 8 ming dollargacha oshishi mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Mas’ullarga “Navoiyazot” yonidagi klasterda 1 milliard dollarlik 10 ta kam tonnali kimyo loyihasini boshlash topshirildi.
Geologiyada mavjud zaxiralarni to‘liq ishga solish orqali ham qo‘shilgan qiymatni bir necha barobar oshirish mumkinligi ta’kidlandi.
Qoraqalpog‘iston, Surxondaryo, Qashqadaryo va Navoiyda 550 million tonna natriy va kaliy, 20 million tonna bentonit zaxiralari bor. Ushbu xomashyo chuqur qayta ishlanib, kaustik soda ishlab chiqarilsa, qo‘shilgan qiymat 3 barobar oshadi.
Jizzaxda 1,5 million tonna, Qoraqalpog‘istonda 500 ming tonna serpentinit zaxirasi aniqlangan. Unga sulfat kislotasi bilan ishlov berilsa, tonnasi 5 ming dollargacha bo‘lgan magniy oksidi olish mumkin. Serpentinit yanada chuqur qayta ishlansa, nikel, xrom va kobalt olish imkoniyati paydo bo‘ladi. Bu esa elektrotexnika sanoati uchun muhim xomashyo hisoblanadi.
Mutasaddilarga fosforit, galit, mirabilit, serpentinit kabi kimyo sanoati uchun zarur xomashyo zaxiralarini 2 barobar oshirish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqib, amaliy ishlarni boshlash topshirildi. Serpentinit xomashyosini qayta ishlash bo‘yicha kamida 200 million dollarlik loyihalarni joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Mamlakatimizga yiliga 300 million dollarlik maishiy kimyo mahsulotlari import qilinmoqda. Mintaqada esa bunday mahsulotlar uchun 2 milliard dollarlik bozor mavjud.
Misol uchun, “Angren” erkin iqtisodiy zonasidagi tadbirkor dunyoga mashhur “Henkel” kompaniyasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Hozir ushbu korxona “Henkel” tomonidan sotib olingan bo‘lib, bu yerdan Hamdo‘stlik davlatlariga mahsulot yetkazib berish rejalashtirilmoqda.
Bunday loyihalarni ko‘paytirish maqsadida poytaxtdagi sanoat zonalaridan biridagi maydonlar maishiy kimyo loyihalari uchun ajratiladi. Ishga tushirilgan korxonalarni brendi bilan birga tayyor daromadli biznes sifatida xususiy sektorga sotish sharti bilan ushbu yo‘nalishga 50 million dollar yo‘naltiriladi.
Boshqa viloyatlardagi shunday loyihalar uchun Sanoat kooperatsiyasi jamg‘armasidan 15 million dollar ajratiladi. Umuman, mutasaddilarga maishiy kimyoda kamida 100 ta yangi brend mahsulot ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilishda mineral o‘g‘itlar bozoridagi imkoniyatlar ham tahlil qilindi.
Dunyoda mineral o‘g‘itlarga talab yiliga 5 foizdan o‘smoqda va 2030-yilda 260 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Ayniqsa, yangi agrotexnologiyalar hisobiga suvda eruvchan o‘g‘itlarga ehtiyoj keskin ortib bormoqda.
Kelgusi uch yilda soha mas’ullari va hokimlar oldida 2 milliard 800 million dollarlik 42 ta loyihani ishga tushirish vazifasi turibdi. Bu orqali 2030-yilga borib, azotli o‘g‘itlar ishlab chiqarish hajmini 2,8 million tonnadan 4 million tonnaga, fosforli o‘g‘itlarni 400 ming tonnadan 900 ming tonnaga, suvda eruvchan o‘g‘itlarni 100 ming tonnadan 400 ming tonnaga yetkazish muhimligi ta’kidlandi.
Suvda eruvchan o‘g‘itlar, polimerlar, maishiy va noorganik kimyo bo‘yicha rejalashtirilgan yirik loyihalar hisobidan nanokimyo, “yashil” kimyo, supermolekulyar kimyo, sun’iy intellekt asosida kimyoviy modellashtirish kabi zamonaviy yo‘nalishlarda kadrlarga talab ortishi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan kimyo sanoatida ta’lim, tadqiqot, laboratoriya va startaplarni qamrab olgan yaxlit tizim yaratilishi belgilandi.
Buning uchun Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 60 gektar maydonda kimyo sanoati uchun innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish va ta’lim klasteri tashkil etiladi. Ushbu klasterda Janubiy Koreya bilan hamkorlikda Kimyo texnologiyalari innovatsiya markazi barpo qilinadi. Markazda tajriba-sinov ishlari bilan bog‘liq xarajatlarning yarmi qoplab beriladi.
Umuman, kimyo sanoatida 17 milliard dollarlik 350 dan ziyod loyihani ishga tushirish bo‘yicha dastur ishlab chiqib, amaliy ishlarni boshlash topshirildi.
Davlatimiz rahbari ushbu katta marralarga erishish uchun sohani ilmiy asoslangan va zamonaviy yondashuvlar asosida boshqarish zarurligini ta’kidladi. Shu munosabat bilan “O‘zkimyosanoat”ni transformatsiya qilish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish davomida kimyo sanoati mas’ullari va hududlar rahbarlarining hisobotlari tinglandi, tarmoqda faoliyat yuritayotgan korxonalar rahbarlari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi.

Химическая промышленность Узбекистана выходит на новый уровень
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 июня посетил химико-индустриальный технопарк «Чирчик», ознакомился с деятельностью ряда предприятий, а также провел видеоселекторное совещание по задачам ускоренного развития химической промышленности и реализации инвестиционных проектов в регионах.
Глава государства сначала посетил действующее на территории технопарка предприятие Kmita Polymers.
Проект, реализованный совместно с российской компанией Polymers, направлен на производство широкого ассортимента, в том числе специальных полиэтиленовых пленок.
Такая продукция является одним из незаметных, но крайне важных звеньев современной экономики. Сегодня безопасная доставка на рынок продовольственных товаров, бытовой техники, строительных материалов, фармацевтической продукции и различных промышленных изделий, а также их защита от внешних воздействий во многом зависят от современных упаковочных технологий.
На предприятии площадью 6 тысяч 670 квадратных метров на современном технологическом оборудовании из Италии выпускается широкий ассортимент полимерной и термоусадочной пленки. Запуск производства позволил обеспечить выпуск импортозамещающей продукции на 9,5 миллиона долларов.
Проект реализуется в рамках двухэтапной программы расширения. Объем инвестиций составляет 15,2 миллиона долларов. На первом этапе освоено 7,4 миллиона долларов инвестиций.
В рамках проекта создано 50 новых рабочих мест. На последующих этапах ожидается дальнейшее увеличение их числа.
В 2025 году здесь произведено продукции на 115 миллиардов сумов. Кроме того, продукция на 6 миллионов долларов была экспортирована в страны Центральной Азии.
Полимерная продукция предприятия используется в качестве местного сырья в упаковочных системах таких крупных брендов, как Coca-Cola, Pepsi, Flash, «Черноголовка», Ackerman, Asl Oyna, Biolife и Family Group.
Было отмечено, что упаковочная индустрия является одним из наиболее динамично развивающихся направлений современной промышленности. По мере роста объемов производства усиливаются и требования к безопасному хранению, транспортировке и выводу продукции на рынок.
В этом смысле увеличение числа таких предприятий служит развитию не только отдельной отрасли, но и устойчивой работе пищевой, фармацевтической промышленности, стройиндустрии, сельского хозяйства и других.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие NovoPlast TPE в химико-индустриальном технопарке «Чирчик».
Проект реализован в сотрудничестве с российской компанией VR Plast на площади 4,2 тысячи квадратных метров. Стоимость проекта составляет 5,4 миллиона долларов.
На предприятии налажена деятельность современной лаборатории, запущены инновационные производственные линии. В настоящее время компания входит в число лидеров отечественного рынка по производству термопластичных эластомерных гранул и готовой продукции из них.
На предприятии выпускаются высококачественные термоэластомеры, уплотнители для дверей и оконных рам, шланги для технической и пищевой промышленности, а также различные полимерные изделия для строительной и электротехнической отраслей.
Ключевыми преимуществами выпускаемой продукции являются ее высокая прочность, устойчивость к деформациям и воздействию внешней среды. Благодаря этим свойствам продукция широко применяется в строительстве, автомобилестроении, электротехнической и пищевой промышленности.
В структуре предприятия действует современный исследовательский центр. Здесь с учетом требований рынков Азии и Европы разрабатываются новые рецептуры термоэластопластов. Наряду с этим готовые гранулы, уплотнители и шланги высокого давления проходят испытания на соответствие международным стандартам.
На предприятии создано 58 новых рабочих мест. По итогам прошлого года здесь было произведено продукции на 103 миллиарда сумов. Кроме того, на экспорт поставлена продукция на 5 миллионов долларов.
Еще одним важным результатом деятельности предприятия является вклад в импортозамещение. В частности, в 2025 году было произведено импортозамещающей продукции на 8,5 миллиона долларов.
В перспективе предприятие планирует увеличить объем производства до 177 миллиардов сумов, а также нарастить долю экспорта до 60 процентов. Реализация этих планов позволит предприятию не только удовлетворить потребности внутреннего рынка, но и еще больше укрепить свои позиции на рынках Центральной Азии и других зарубежных стран.
В ходе посещения химико-индустриального технопарка «Чирчик» Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия BCG Group OZ.
Бытовая и автомобильная химия – это химические средства, используемые в повседневной жизни и при техническом обслуживании транспортных средств. Раньше в Узбекистане значительная часть такой продукции импортировалась, но сегодня отечественное производство активно развивается.
Предприятие BCG Group OZ в настоящее время занимается выпуском широкого ассортимента продукции бытовой и автомобильной химии.
На предприятии, организованном в рамках проекта стоимостью 6 миллионов долларов совместно с российским партнером, создано более 80 новых рабочих мест.
Здесь выпускается свыше 80 видов продукции, включая автохимию и автокосметику, а также профессиональные моющие и чистящие средства для гостиниц, ресторанов и промышленности.
Только за прошлый год было произведено продукции на 176 миллиардов сумов, экспорт составил 2,6 миллиона долларов. Импортозамещение за счет выпуска продукции на предприятии составило 14,7 миллиона долларов.
Качество продукции подтверждено национальными и международными документами, включая сертификаты ISO 9001, «Халяль», а также сертификаты стран СНГ.
Контроль качества охватывает все этапы – от сырья до готовой продукции. В лаборатории проверяются соответствие сырья техническим требованиям, а также вязкость, уровень pH, плотность и эффективность продукции.
Сегодня продукция предприятия экспортируется в соседние страны, включая Казахстан, Кыргызстан, Туркменистан, Таджикистан и Афганистан.
В перспективе намечено довести объем производства продукции до 294 миллиардов сумов.
Глава государства отметил, что подобные производства имеют важное значение для экономики страны.
Модернизация промышленности, производство продукции с высокой добавленной стоимостью и расширение экспортного потенциала являются одними из приоритетных направлений развития экономики.
Созданный для реализации этих задач химико-индустриальный технопарк «Чирчик» сегодня закрепился в статусе одной из промышленных площадок нового поколения.
Этот технопарк, созданный в рамках исполнения соответствующего постановления главы государства от 3 февраля 2022 года, служит реализации задач по глубокой переработке химической продукции, внедрению передовых технологий, а также формированию благоприятных условий для отечественных и иностранных инвесторов. На территории общей площадью 26,4 гектара на создание инженерно-коммуникационных сетей и современной инфраструктуры направлено 25 миллионов долларов.
Инвестиционная привлекательность технопарка отражена в конкретных цифрах. В частности, в 2025 году освоено 56 миллионов долларов инвестиций, создано 758 новых рабочих мест. В течение года предприятия произвели более 150 видов продукции на 60 миллионов долларов.
Масштабны и планы на перспективу. К 2030 году намечено довести объем инвестиций до 207 миллионов долларов, производство товарной продукции – до 294 миллионов долларов, экспорт – до 48 миллионов долларов, а также увеличить число рабочих мест до 2 300.
Здесь же Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена презентация о деятельности технопарка, а также научно-практических проектах, направленных на развитие химической промышленности.
Сегодня производство минеральных удобрений играет важную роль в обеспечении устойчивости аграрного сектора. Несмотря на выпуск 3,7 миллиона тонн удобрений в год, имеющийся спрос на импортируемые фосфорные и водорастворимые удобрения требует дальнейшей модернизации отрасли. В этой связи разработаны инвестиционные проекты на 2,8 миллиарда долларов.
В нефтехимическом секторе растет внутренний спрос на полимеры. По прогнозам, к 2032 году эта потребность достигнет 3,2 миллиона тонн. Реализация таких крупных проектов, как получение олефинов из угля в Ангрене и переработка нефти в Кунграде, позволит полностью удовлетворить этот спрос и заместить импорт.
Системная работа ведется и в сфере бытовой химии. За счет реализации инвестиционных проектов предусмотрено вдвое сократить объем импорта, довести долю внутреннего потребления до 64 процентов за счет отечественной продукции, а также увеличить экспортные показатели.
Затем здесь же под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по задачам ускоренного развития химической промышленности и реализации инвестиционных проектов в регионах.
Отмечено, что экономика страны динамично развивается, в последние годы в секторах промышленности налажен выпуск 3 тысяч новых видов продукции.
Еще 9-10 лет назад химическая отрасль страны в основном была представлена производством минеральных удобрений. В последние годы в отрасль привлечено 8,3 миллиарда долларов инвестиций и введено в эксплуатацию 87 крупных производственных мощностей.
Освоено производство более 60 видов новой продукции с высокой добавленной стоимостью, включая ПВХ, зеленый водород, вспененный полипропилен и БОПП-пленку. Благодаря этому создана необходимая сырьевая база для выпуска тысяч новых видов продукции в различных отраслях экономики.
В результате экспорт отрасли вырос в 3 раза, а численность работников превысила 50 тысяч человек.
Вместе с тем было отмечено, что в отрасли сохраняется значительный нереализованный потенциал. За последние девять лет промышленность республики в среднем выросла на 6,3 процента, тогда как в химической отрасли этот показатель не достиг и 3 процентов. Импорт химической продукции увеличился в 4 раза и достиг 4,5 миллиарда долларов в год.
Указано, что акционерное общество «Узкимёсаноат» зациклено на крупных предприятиях, входящих в его структуру, практически отсутствует системная работа более чем с 5 тысячами предприятий отрасли, их проблемы и предложения не изучаются.
На совещании особое внимание уделено вопросам изменения структуры производства, повышения добавленной стоимости и снижения энергозатрат.
В стране ежегодно производится 1,5 миллиона тонн аммиачной селитры, на что расходуется 1,07 миллиарда кубометров газа. При этом передовые страны сокращают потребление селитры, переходя в сельском хозяйстве на использование карбамида и водорастворимых удобрений, а в горнодобывающей промышленности – на применение пористой селитры.
Отмечено, что при производстве пористой селитры, имеющей одинаковую себестоимость с аммиачной селитрой, добавленная стоимость удваивается. Подчеркнуто, что ответственные лица и руководители химических предприятий должны серьезно подумать о расширении подобных проектов.
Также указано, что при производстве клея из цианистых солей, выпускаемых на «Навоиазоте» по 3,7 тысячи долларов за тонну, стоимость продукции может увеличиться до 8 тысяч долларов. Ответственным лицам поручено начать реализацию 10 малотоннажных химических проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов на территории кластера рядом с «Навоиазотом».
Подчеркнуто, что кратно увеличить добавленную стоимость можно и за счет полного задействования имеющихся геологических резервов.
В Каракалпакстане, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Навоийской областях имеются 550 миллионов тонн запасов натрия и калия, а также 20 миллионов тонн бентонита. При глубокой переработке данного сырья и производстве каустической соды добавленная стоимость может увеличиться в 3 раза.
Выявленные запасы серпентинита в Джизакской области и Каракалпакстане составляют 1,5 миллиона и 500 тысяч тонн соответственно. При его переработке с применением серной кислоты можно получать оксид магния стоимостью до 5 тысяч долларов за тонну. Дальнейшая глубокая переработка серпентинита создаст возможности для получения никеля, хрома и кобальта, которые являются важным сырьем для электротехнической промышленности.
Ответственным лицам поручено разработать и приступить к практической реализации трехлетней программы по увеличению в 2 раза запасов сырья, необходимого для химической промышленности, включая фосфорит, галит, мирабилит и серпентинит. В сфере переработки серпентинита поставлена задача по запуску проектов стоимостью не менее 200 миллионов долларов.
Ежегодно в страну импортируется бытовая химия на 300 миллионов долларов. Объем рынка этой продукции в регионе оценивается в 2 миллиарда долларов.
К примеру, предприниматель в свободной экономической зоне «Ангрен» наладил сотрудничество с известной мировой компанией Henkel. В настоящее время предприятие приобретено этим концерном. Планируется поставлять местную продукцию в страны Содружества.
Для расширения подобных проектов на территории одной из промышленных зон столицы будут выделены площади под реализацию инициатив в сфере бытовой химии. На это будет направлено 50 миллионов долларов с условием продажи введенных в эксплуатацию предприятий вместе с брендом в качестве готового прибыльного бизнеса частному сектору.
Для аналогичных проектов в других регионах из Фонда промышленной кооперации будет выделено 15 миллионов долларов. В целом ответственным лицам поручено разработать программу по запуску не менее 100 новых брендовых продуктов в сфере бытовой химии.
На совещании также были проанализированы возможности рынка минеральных удобрений.
Спрос на минеральные удобрения в мире ежегодно растет на 5 процентов и ожидается, что к 2030 году он превысит 260 миллиардов долларов. На фоне внедрения новых агротехнологий особенно резко растет спрос на водорастворимые удобрения.
Перед ответственными лицами и хокимами поставлена задача реализовать в течение следующих трех лет 42 проекта общей стоимостью 2,8 миллиарда долларов. За счет этого к 2030 году планируется увеличить производство азотных удобрений с 2,8 миллиона тонн до 4 миллионов тонн, фосфорных – с 400 тысяч тонн до 900 тысяч тонн, а водорастворимых – со 100 тысяч тонн до 400 тысяч тонн.
Отмечено, что реализация крупных проектов в сфере водорастворимых удобрений, полимеров, бытовой и неорганической химии приведет к росту спроса на специалистов в таких современных направлениях, как нанохимия, зеленая и супермолекулярная химия, а также химическое моделирование на основе искусственного интеллекта.
В этой связи принято решение о создании в химической промышленности целостной системы, охватывающей образование, научные исследования, лаборатории и стартапы.
Для этого в Мирзо-Улугбекском районе на участке площадью 60 гектаров будет организован инновационный научно-производственный и образовательный кластер для химической промышленности. В этом кластере совместно с Южной Кореей построят Центр инноваций химических технологий. В центре будут возмещать половину затрат, связанных с опытно-экспериментальными работами.
В целом поручено разработать и приступить к практической реализации программы по запуску в химической промышленности более 350 проектов на 17 миллиардов долларов.
Глава государства подчеркнул, что для достижения этих амбициозных целей необходимо управлять отраслью на основе научно обоснованных и современных подходов. В этой связи ответственным лицам даны поручения по трансформации акционерного общества «Узкимёсаноат».
В ходе совещания заслушаны отчеты ответственных лиц и глав регионов, состоялся диалог с руководителями отраслевых предприятий.