Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni madaniyat va san’at xodimlari bilan sohani yanada rivojlantirish bo‘yicha kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazdi. Shuningdek, davlatimiz rahbari ishtirokida madaniyat, san’at va adabiyot sohalari xodimlaridan bir guruhiga davlat mukofotlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda adabiyot, madaniyat va san’at namoyandalari, shoir va yozuvchilar, aktyor, dramaturg va rejissyorlar, qo‘shiqchi, sozanda hamda kompozitorlar, rassom, haykaltarosh, hunarmandlar, san’atshunos olimlar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida madaniyat va san’at xalq ma’naviyati, jamiyat tafakkuri va yoshlar tarbiyasida beqiyos o‘rin tutishini ta’kidladi.
Bugun dunyoda inson ongi va qalbini egallash uchun kurash kuchayib borayotgani, bunday sharoitda kitob, teatr, kino, musiqa va adabiyot jamiyatning ma’naviy immunitetini mustahkamlaydigan eng ta’sirchan vositalar ekani qayd etildi.
Uchrashuvga tayyorgarlik jarayonida ijodkorlar bilan muloqot qilingani, madaniyat va san’at ob’ektlaridagi holat o‘rganilgani ta’kidlandi. Davlatimiz rahbari bugungi muloqot sohadagi muammolarga yechim topish, adabiyot, madaniyat, san’at va kreativ iqtisodiyotda yangi muhit yaratishga qaratilganini bildirdi.
Avvalo, ijodkorlarni rag‘batlantirish va yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Teatr, kino, raqs, opera, folklor, estrada, akademik va milliy cholg‘u, tasviriy va amaliy san’at kabi 21 ta yo‘nalish bo‘yicha ijodiy birlashmalar tashkil etiladi. Ularga ustoz ijodkorlar, vazirlar va yirik kompaniyalar rahbarlari hamrais bo‘ladi.
Bu birlashmalar tumanlardagi musiqa maktablari va badiiy jamoalar bilan ishlab, yosh iste’dodlarni aniqlash, mahalla – tuman – viloyat – respublika bosqichlarida tanlovlar o‘tkazish, g‘oliblarni gastrol safarlari, festivallar va xalqaro tanlovlarda qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi.
Har yili “Milliy ijodkorlar qurultoyi” o‘tkaziladi. Qurultoyda yil davomida eng yaxshi natija ko‘rsatgan ijodkorlarning badiiy kechalari tashkil etilib, ular munosib taqdirlanadi.
Xususan, musiqa sohasida yangi asarlar yaratgan, xalqaro tanlovlarda g‘olib bo‘lgan yoki asarlari mamlakat va xalqaro sahnalarda ijro etilayotgan qo‘shiqchi, sozanda va kompozitorlar, adabiyot sohasida esa asarlari keng e’tirof etilgan, katta adadda chop etilgan, teatr va kinoda sahnalashtirilgan shoir, yozuvchi va dramaturglar rag‘batlantiriladi.
Bunday ijodkorlarga yil davomida har oyda 5 million so‘mdan gonorar beriladi, ular O‘zbekiston bo‘ylab samolyot, poyezd va jamoat transportidan bepul foydalanadi. Ixtisoslashgan tibbiyot markazlarida davolanish xarajatlari byudjetdan qoplanadi, ularning mahorat maktablari va ijod uylari tashkil etiladi.
Yosh iste’dodlar va ularning ustozlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ham muhim choralar belgilandi. 1-sentabrdan boshlab respublika tanlovi g‘oliblariga 100 million so‘m, nufuzli xalqaro tanlov sovrindorlariga 300 million so‘mgacha mukofot beriladi, ularning ishtirok xarajatlari to‘liq qoplanadi. Ustoz va murabbiylar oylik maoshiga 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Har yili 100 nafar yosh davlat hisobidan xorijiy madaniyat va san’at muassasalarida ta’lim olishga yuboriladi. Yosh iste’dodlarni aniqlash, prodyuserlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Ijodga investitsiya” jamg‘armasi tashkil etilib, unga yiliga 200 milliard so‘m ajratiladi.
Ijodkorlarning mualliflik huquqini himoya qilish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Adabiyot, madaniyat va san’at sohasida yaratilgan har bir mahsulot ijodkorning intellektual mulki ekani, har bir badiiy asar, musiqa va qo‘shiq muallifga daromad keltirishi zarurligi ta’kidlandi. Mas’ullarga mualliflik huquqini kafolatli himoya qiladigan tizim ishlab chiqish topshirildi.
Adabiyot sohasi vakillari uchun ham yangi imkoniyatlar yaratiladi. Shoir va yozuvchilarga yiliga kamida 50 ta eng sara asar uchun ijodiy buyurtma beriladi. Har yili o‘zbek adabiyotining 10 ta eng yaxshi asari xorijiy tillarga tarjima qilinib, mualliflar ishtirokida chet ellarda taqdimotlar o‘tkaziladi. Yozuvchilar uyushmasi tavsiyasi asosida chop etiladigan kitoblarning qog‘oz bilan bog‘liq xarajatlari davlat tomonidan qoplanadi.
Ijodkorlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ham bir qator imtiyozlar belgilandi. Har yili 1 ming nafar shoir va yozuvchi, madaniyat va san’at vakili, muzey xodimi va rassomlarga uy-joy olish uchun ipoteka krediti dastlabki to‘lovining 50 foizi qoplab beriladi.
Boshqa hududdan kelib ishlayotgan soha vakillariga uy-joy ijarasi xarajatlari uchun Toshkent shahrida oyiga 2,5 million so‘mgacha, viloyatlarda 1 million 600 ming so‘mgacha kompensatsiya to‘lanadi.
Har yili faoliyatida yaxshi natijaga erishgan 1 ming nafar soha xodimi davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi hisobidan bepul davolanadi, yana 2 ming nafar ijodkorga davlat tomonidan tibbiy sug‘urta paketi taqdim etiladi. Kamida 10 yil ishlagan xodimlarga kasaba uyushmalari sanatoriylariga bepul yo‘llanma beriladi.
Ashula va raqs ansambllarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1-sentabrdan boshlab ulardagi barcha xodimlarning ish haqi 2 karra oshiriladi. Raqs ustalari uchun pensiyaga chiqishda talab etiladigan raqs staji 20 yildan 15 yilga qisqartiriladi. Yangi Toshkentda qurilishi boshlangan Maqom markazi yonida zamonaviy Raqs saroyini barpo etish taklifi ilgari surildi.
Kompozitor va bastakorlar faoliyatini moliyalashtirish, ularni moddiy rag‘batlantirish tizimi ham qayta ko‘rib chiqiladi. Har yili ularga opera, simfoniya kabi mumtoz va zamonaviy janrlar bo‘yicha kamida 20 ta yangi asar yaratish uchun davlat buyurtmasi beriladi.
Davlatimiz rahbari jamiyatimizda milliy ruhni mustahkamlashning ahamiyatiga alohida to‘xtaldi. Bugun xalqni ilhomlantiradigan adabiyot, yoshlarga faxr va iftixor beradigan kino, qalblarni junbushga keltiradigan musiqa, odamni o‘zini anglashga undaydigan teatr kerakligi ta’kidlandi.
Internet va ijtimoiy tarmoqlar hayotimizda muhim o‘rin egallayotgan hozirgi davrda ijodkor-ziyolilarning raqamli maydondagi ovozi balandroq yangrashi zarurligi qayd etildi.
Madaniy tadbirlarga talabni oshirish maqsadida ham yangi mexanizmlar joriy qilinadi. Har yili 500 ming o‘qituvchi, shifokor, davlat xizmatchisi, faol o‘quvchi va talabalarga, shuningdek, 100 ming ehtiyojmand oila va nogironligi bor bolalarga teatr, kino va konsertlarga bepul vaucherlar beriladi.
1-iyuldan har bir tuman va mahallada konsert-tomosha tadbirlari o‘tkazish xarajatining 20 foizgacha qismi byudjetdan qoplanadi. Konsert-tomosha, xususiy teatr, kinematografiya, bolalar kontenti, madaniyat va san’at yo‘nalishidagi xususiy ta’lim tashkilotlari qator soliqlardan ozod qilinadi. Adabiyot, madaniyat va san’atni rivojlantirishga yo‘naltirilgan homiylik mablag‘lari ham soliqqa tortilmaydi.
Viloyat hokimliklari huzurida alohida direksiyalar tashkil etilib, ular konsert, teatr va madaniyat saroylari zallaridan samarali foydalanish, har kuni madaniy tadbirlar o‘tkazish uchun mas’ul bo‘ladi.
Teatr sohasida ham keng imkoniyatlar yaratiladi. O‘tgan yili Alisher Navoiy nomidagi teatrga moliyaviy, ijodiy va tashkiliy masalalarni mustaqil hal qilish vakolati berilgani yaxshi natija ko‘rsatgani ta’kidlandi. Bir yilda spektakllar soni 1,5 barobar, tomoshabinlar esa 2 karra ko‘paygan. Endi mazkur tajriba Muqimiy, Berdaq va Milliy qo‘g‘irchoq teatrlariga ham tatbiq etiladi.
Xususiy teatrlar va teatr-studiyalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1-sentabrdan boshlab har yili 50 ta sahna asari yaratish xarajati davlat tomonidan qoplab beriladi. Ularga davlat madaniyat ob’ektlari bepul foydalanish uchun ajratiladi, xususiy bino ijaraga olinganda oyiga 20 million so‘mgacha xarajat byudjetdan qoplanadi. Spektakllar uchun sotilgan har bir chiptaga byudjetdan qo‘shimcha gonorar to‘lash tizimi joriy etiladi.
Kino sohasini rivojlantirish bo‘yicha ham muhim vazifalar belgilandi. “O‘zbekfilm”ga milliy maqom berilib, u mahalliy va xalqaro kinoindustriyaga xizmat ko‘rsatadigan markaziy kinokonsernga aylantiriladi. Milliy filmlarni xalqaro bozorlarga olib chiqish maqsadida global kinoplatformalar bilan hamkorlik kuchaytiriladi.
Davlat buyurtmasi asosida film yaratishda targ‘ibot va reklama xarajatlari uchun film byudjetining 30 foizigacha mablag‘ ajratiladi. Davlat buyurtmasi asosida yaratilgan filmlar namoyishidan tushgan mablag‘ning 50 foizi prodyuser va ijodiy guruhga qo‘shimcha rag‘bat sifatida beriladi. “Oltin humo” milliy kino taqdimotining nufuzini yangi bosqichga ko‘tarish uchun har yili 5 milliard so‘m ajratiladi.
Kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish alohida yo‘nalish sifatida belgilandi. Yaqin yillarda madaniyat va san’atda qo‘shilgan qiymatni ko‘paytirish orqali kreativ iqtisodiyot hajmini 145 trillion so‘mga yetkazish maqsad qilingan. Shu maqsadda sohaning huquqiy asosi yaratilgan, Kreativ industriya parki rezidentlari uchun alohida soliq rejimi joriy etilgan. Shayxontohur tumani va Nukus shahrida yirik kreativ parklar qurilishi boshlangan.
Hunarmandchilik mahsulotlariga zamonaviy dizayn olib kirish orqali ularning qo‘shilgan qiymatini 5-10 karra oshirish bo‘yicha loyihalar amalga oshiriladi. Xalqaro dizaynerlar bilan hamkorlik kengaytirilib, Yevropa, AQSH, Janubiy va Sharqiy Osiyo, Yaqin Sharq mamlakatlarida ko‘rgazmalar ko‘paytiriladi. Har bir hududda yil davomida mega-tadbirlar tashkil qilish bo‘yicha dastur ishlab chiqiladi.
Uchrashuvda madaniyat va san’at sohasida ta’lim tizimini takomillashtirish masalasi ham atroflicha muhokama qilindi. Umumta’lim maktablarida musiqa, tasviriy san’at va texnologiya darslari “Art” o‘quv dasturi asosida yangilanadi. Yangi o‘quv yilidan har bir viloyatdagi 10 tadan umumta’lim maktabida tajriba tarzida “Art” yo‘nalishi joriy etiladi.
Bunda boshlang‘ich sinflarda bolalarni rasm, musiqa va o‘yinlar orqali ijodga qiziqtirish, yuqori sinflarda esa dizayn, grafika, sun’iy intellekt va kreativ loyihalar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish nazarda tutiladi.
Yurtimizdagi 326 ta musiqa va san’at, 29 ta ixtisoslashgan maktabda 95 ming o‘g‘il-qiz ta’lim olayotgani qayd etildi. Ushbu muassasalar uchun aniq samaradorlik ko‘rsatkichlari ishlab chiqiladi. Musiqa maktablari bitiruvchilari o‘z yo‘nalishidan tashqari qo‘shimcha bitta milliy cholg‘uni bilishi talab etiladi.
Yangi o‘quv yilidan 326 ta musiqa va san’at maktabi o‘qituvchilarining oyligi umumta’lim maktablari o‘qituvchilari bilan tenglashtiriladi. Umumta’lim va musiqa maktabi o‘qituvchilari ish haqiga o‘quvchilarining cholg‘ularni qay darajada ijro etishiga qarab, 20 foizgacha ustama to‘lanadi. Kamida 1,5 million o‘quvchini musiqa va san’atga jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Har bir umumta’lim maktabida musiqa va san’at yo‘nalishida kamida 4 tadan to‘garak tashkil etiladi. Milliy cholg‘u sotib olganlarga xarajatning 30 foizi qoplab beriladi. Imkoniyati cheklangan yoshlar uchun hududlarda “Inklyuziv ijodiy ustaxonalar” tashkil etiladi va ushbu yo‘nalishga har yili 30 milliard so‘m ajratiladi.
Kadrlar tayyorlash tizimi ham qayta ko‘rib chiqiladi. Yangi o‘quv yilidan ixtisoslashgan maktablarga o‘quvchilar musiqa yo‘nalishida 5-sinfdan, raqs, teatr va san’at bo‘yicha 9-sinfdan qabul qilinadi. Musiqa va san’at, Estrada va sirk texnikumlari Madaniyat vazirligi tizimiga o‘tkazilib, ularga oliy maktab maqomi beriladi. Ularda o‘quv jarayoni uch yillik dastur asosida tashkil etiladi.
Madaniyat va san’at yo‘nalishidagi oliygohlarda “dual ta’lim” yo‘lga qo‘yiladi. Har bir talabaga taniqli ijodkorlar biriktirilib, ular yoshlarni konsert, teatr va tomoshalarda ishtirok ettirish orqali katta sahnaga tayyorlaydi. Ta’lim dasturlariga “Art-menejment”, “Kreativ industriya”, “Loyihalarni tijoratlashtirish” kabi zamonaviy mavzular kiritiladi. Talabalarning startap loyihalari uchun 10 ta oliygohga 50 milliard so‘m ajratiladi.
Soha xodimlarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha yaxlit tizim yaratiladi. Mavjud markazlar negizida Madaniyat vazirligi tizimida malaka oshirish va qayta tayyorlash instituti tashkil etiladi. Mazkur institut umumta’lim maktablaridagi musiqa o‘qituvchilarining malakasini oshirish uchun ham mas’ul bo‘ladi.
– Bugun dunyoda qanday tahlikali holat, qarama-qarshilik va nizolar ro‘y berayotganini ko‘rib turibmiz. Bunday vaziyatda biz uchun milliy birlik va hamjihatlik har qachongidan ham muhim. Ishonchim komil, bu borada sizlar eng oldingi safda turib, chinakam vatanparvarlik, millatga sadoqat va fidoyilik fazilatlaringiz bilan yoshlarimizga, butun xalqimizga namuna bo‘lasizlar, – dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari soha vakillari bilan samimiy muloqot qildi, ularning fikr-mulohazalari, taklif va tashabbuslarini tingladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 28-maydagi farmoni bilan madaniyat, san’at va adabiyot sohalari xodimlaridan bir guruhi davlat mukofotlari bilan taqdirlangan edi.
Xalqaro kongress markazida ushbu mukofotlarni tantanali topshirish marosimida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari tadbirda so‘zga chiqib, mamlakat qudrati nafaqat iqtisodiy ko‘rsatkichlar, balki uning ma’naviyati, madaniyati, adabiyot va san’ati bilan ham belgilanishini ta’kidladi.
– Qaysi millatning adabiyoti boy, musiqasi yurakka yaqin, teatri hayotiy, kinosi ta’sirchan, san’ati jozibador bo‘lsa, o‘sha xalqning ovozi dunyoda baland eshitiladi, – dedi Prezident.
Shu ma’noda, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida inson qalbini tarbiyalaydigan katta ma’naviy makon yaratilayotgani qayd etildi. Bu borada ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, madaniyat va san’at namoyandalari, kreativ soha vakillarining o‘rni beqiyos ekani ta’kidlandi.
Ijod ahlining fidoyi mehnati tufayli jamiyatimizda milliy ruh mustahkamlanayotgani, xalqimiz tafakkuri yuksalayotgani, yoshlar qalbida ezgulik, vatanparvarlik va insonparvarlik tuyg‘ulari chuqur joy olayotgani alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari sohaning 167 nafar ilg‘or vakili yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlanganini mamnuniyat bilan ta’kidladi. Ular orasida uzoq yillar samarali mehnat qilib, xalqimizning madaniy, badiiy va intellektual salohiyatini yuksaltirishga ulkan hissa qo‘shgan yozuvchi va shoirlar, xonanda va sozandalar, raqs ustalari, opera ijrochilari va bastakorlar, teatr, kino va sirk san’ati namoyandalari, baxshilar va askiyachilar, hunarmand va rassomlar, madaniy meros, muzey va kutubxona xodimlari, ustoz va murabbiylar borligi barchamizga faxr bag‘ishlashi e’tirof qilindi.
Shu bilan birga, bugun oramizda bo‘lmasa-da, so‘zi, kuy-qo‘shig‘i, ijodi va butun hayoti bilan xalqimiz qalbida mangu yashab kelayotgan adabiyot, madaniyat va san’at darg‘alarining muqaddas xotirasiga yuksak ehtirom ko‘rsatildi. Ularning 24 nafari davlat mukofotlari bilan vafotidan so‘ng taqdirlandi.
– Yurtimizdagi har bir insonning, hatto ular o‘tib ketgan bo‘lsa-da, xizmatlarini munosib e’tirof etish ham bizning ma’naviy burchimizdir. Bu ajdodlar xotirasini yuksak qadrlaydigan xalqimizning ko‘nglidagi ish bo‘ldi, – dedi davlatimiz rahbari.
Marosimda Prezidentimiz mukofot sohiblariga faxriy unvonlar, orden va medallarni tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari mukofotlanganlarni butun xalqimiz nomidan samimiy tabriklab, yuksak e’tirof ularni yangi-yangi ijodiy yutuqlarga ilhomlantirishini ishonch bilan ta’kidladi.
Mukofotlanganlar yuksak hurmat va e’tibor, madaniyat rivoji va ijodkorlarga yaratilayotgan keng sharoitlar uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Высокое признание представителей культуры и искусства открывает новые горизонты в мире творчества
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июня провел встречу с представителями сферы культуры и искусства, посвященную дальнейшему развитию сферы и приоритетным задачам на перспективу. Также при участии главы государства состоялась церемония вручения государственных наград группе работников сферы культуры, искусства и литературы.
В мероприятии приняли участие поэты и писатели, актеры, драматурги и режиссеры, певцы, музыканты и композиторы, художники, скульпторы, ремесленники и другие деятели культуры, искусства и литературы, а также ученые-искусствоведы.
Глава нашего государства в начале своего выступления подчеркнул, что культура и искусство играют неоценимую роль в формировании духовности и мировоззрения людей, воспитании молодежи.
Отмечено, что сегодня в мире усиливается борьба за влияние на человеческое сознание, наиболее действенными средствами укрепления духовного иммунитета общества в таких условиях становятся книга, театр, кино, музыка и литература.
Подчеркивалось, что в ходе подготовки к встрече были организованы диалоги с деятелями искусства, а также изучено состояние объектов культуры и искусства. Глава нашего государства отметил, что нынешняя встреча направлена на поиск решений существующих в сфере проблем, а также на создание новой среды в литературе, культуре, искусстве и креативной экономике.
В первую очередь намечено внедрить новую систему стимулирования творческих деятелей и поддержки молодых талантов. По 21 направлению, включая театр, кино, хореографию, оперу, фольклор, эстрадное, академическое и национальное инструментальное искусство, а также изобразительное и прикладное искусство, будут созданы творческие объединения. Их сопредседателями станут мастера искусства, министры и руководители крупных компаний.
Эти объединения, работая совместно с музыкальными школами и художественными коллективами в регионах, займутся выявлением молодых талантов, организацией конкурсов на уровне махалли, района, области и республики, а также поддержкой победителей в гастрольных поездках, международных конкурсах и на фестивалях.
Ежегодно будет проводиться Национальный курултай творческих деятелей, в рамках которого будут организованы творческие вечера деятелей искусства, показавших наилучшие результаты в течение года. Также участники мероприятия будут достойно поощряться. В частности, в сфере музыки меры поощрения предусмотрены для певцов, музыкантов и композиторов, создавших новые произведения, победивших в международных конкурсах, работы которых исполняются на национальных и международных сценах, а в сфере литературы – поэтов, писателей и драматургов, чьи произведения получили широкое признание, изданы большими тиражами, а также поставлены в театре и экранизированы.
Таким творческим деятелям будут ежемесячно выплачивать гонорар в размере 5 миллионов сумов в течение года. Они смогут бесплатно пользоваться воздушным, железнодорожным и общественным транспортом на территории Узбекистана. Расходы на лечение в специализированных медицинских центрах будут покрываться за счет бюджета, а также будут созданы их школы мастерства и творческие дома.
Также определены важные меры по поддержке молодых талантов и их наставников. С 1 сентября будут выплачиваться вознаграждения в размере 100 миллионов сумов победителям республиканских конкурсов и до 300 миллионов сумов – лауреатам престижных международных конкурсов, будут покрыты их расходы на участие в конкурсах. Преподавателям и наставникам установят надбавку к заработной плате в размере до 100 процентов.
Ежегодно 100 юношей и девушек будут направляться на обучение в зарубежные культурные и художественные учреждения за счет государства. Для выявления молодых талантов и поддержки продюсерских инициатив создадут фонд «Инвестиции в творчество», которому ежегодно будут выделять 200 миллиардов сумов.
Особое внимание уделено вопросам защиты авторских прав деятелей искусства. Отмечалось, что каждый продукт, созданный в сфере литературы, культуры и искусства, является интеллектуальной собственностью автора, и каждое художественное произведение, музыкальная композиция и песня должны приносить доход своему создателю. Ответственным лицам поручено разработать систему, обеспечивающую гарантированную защиту авторских прав.
Новые возможности будут созданы и для представителей литературной сферы. Поэтам и писателям будут предоставлять творческий заказ на не менее чем 50 лучших произведений в год. Ежегодно 10 лучших произведений узбекской литературы будут переводить на иностранные языки и проведут их презентации с участием авторов за рубежом. Расходы на бумагу для издания книг, публикуемых по рекомендации Союза писателей, покроет государство.
Предусмотрены льготы по социальной поддержке деятелей искусства. Планируется ежегодно покрывать 50 процентов первоначального взноса по ипотечным кредитам на приобретение жилья для 1 тысячи поэтов и писателей, представителей культуры и искусства, сотрудников музеев и художников.
Представителям сферы, приехавшим из других регионов, будет выплачиваться компенсация за аренду жилья: до 2,5 миллиона сумов в месяц в городе Ташкенте и до 1,6 миллиона сумов в регионах.
Ежегодно 1 тысяча работников сферы, достигших хороших результатов в своей деятельности, будет получать бесплатное лечение за счет средств Фонда государственного медицинского страхования, а еще 2 тысячи деятелей искусства – пакет медицинского страхования за счет государства. Сотрудникам, имеющим стаж работы не менее 10 лет, будут предоставляться бесплатные путевки в санатории.
Для поддержки ансамблей песни и танца с 1 сентября заработная плата всех их сотрудников увеличится в два раза. Мастерам танца сократят требуемый стаж для выхода на пенсию с 20 до 15 лет. Выдвинуто предложение о строительстве в Новом Ташкенте современного Дворца танца рядом со строящимся там Центром макома.
Также будет пересмотрена система финансирования и материального стимулирования деятельности композиторов и авторов музыкальных произведений. Ежегодно им будет предоставляться государственный заказ на создание не менее 20 новых произведений в современных и классических жанрах, включая оперу и симфонию.
Глава нашего государства особо остановился на значении укрепления национального самосознания в обществе. Подчеркнуто, что стране нужны литература, вдохновляющая народ, кино, пробуждающее в молодежи чувство гордости, музыка, трогающая самые глубокие струны души, и театр, помогающий человеку глубже осознать свою принадлежность к народу.
Подчеркнуто, что в условиях, когда интернет и социальные сети занимают все более важное место в нашей жизни, голос творческой интеллигенции должен звучать еще громче в цифровом пространстве.
В целях повышения спроса на культурные мероприятия будут внедрены новые механизмы. Ежегодно 500 тысячам учителей, врачей, государственных служащих, активным школьникам и студентам, а также 100 тысячам нуждающихся семей и детям с инвалидностью будут предоставляться бесплатные ваучеры на посещение театров, кинотеатров и концертных мероприятий.
С 1 июля до 20 процентов расходов на проведение концертно-зрелищных мероприятий в каждом районе и махалле будут компенсироваться из бюджета. Концертно-зрелищные организации, частные театры, кинематография, производство детского контента и частные образовательные организации в сфере культуры и искусства освободят от ряда налогов. Также не будут облагаться налогом благотворительные средства, направляемые на развитие литературы, культуры и искусства.
При хокимиятах областей организуют дирекции, которые будут отвечать за эффективное использование концертных и театральных залов, дворцов культуры и ежедневную организацию культурных мероприятий.
Широкие возможности создадут и в театральной сфере. Отмечено, что предоставление в прошлом году театру имени Алишера Навои полномочия самостоятельно решать финансовые, творческие и организационные вопросы дало хорошие результаты. За один год количество спектаклей увеличилось в 1,5 раза, а число зрителей – в 2 раза. Теперь этот опыт будет внедрен в театрах имени Мукими и Бердаха, а также в Национальном театре кукол.
В целях поддержки частных театров и театральных студий с 1 сентября государство ежегодно будет компенсировать стоимость создания 50 сценических произведений. Им будут предоставлять государственные объекты культуры для бесплатного пользования, а при аренде частных помещений – покрывать из бюджета расходы до 20 миллионов сумов в месяц. Будет внедрена система выплаты гонорара из бюджета за каждый проданный билет на спектакли.
Также определены важные задачи по развитию киноиндустрии. «Узбекфильм» получит национальный статус и преобразуется в центральный киноконцерн, оказывающий услуги отечественным и международным кинопроизводителям. В целях продвижения национальных фильмов на международные рынки усилится сотрудничество с глобальными киноплатформами.
При создании фильмов по государственному заказу будут выделять до 30 процентов от бюджета фильма на расходы по продвижению и рекламе. Кроме того, 50 процентов кассовых сборов от показа фильмов, созданных по государственному заказу, будут выплачиваться продюсеру и творческой группе. Для повышения престижа национальной кинопремии «Олтин ҳумо» ежегодно будет выделяться 5 миллиардов сумов.
В качестве отдельного направления обозначено развитие креативной экономики. В ближайшие годы намечено довести объем креативной экономики до 145 триллионов сумов за счет увеличения добавленной стоимости в сфере культуры и искусства. Для этого создана правовая база отрасли, а также введен отдельный налоговый режим для резидентов Парка креативных индустрий. В Шайхантахурском районе и городе Нукусе начато строительство крупных креативных парков.
Будут реализованы проекты по увеличению добавленной стоимости ремесленной продукции в 5-10 раз за счет внедрения современного дизайна. Планируется расширить сотрудничество с международными дизайнерами и увеличить число выставок в странах Европы, США, Южной и Восточной Азии, а также Ближнего Востока. Будет разработана программа по организации в течение года мегамероприятий в каждом регионе.
В ходе встречи также предметно обсужден вопрос совершенствования системы образования в сфере культуры и искусства. Преподавание музыки, изобразительного искусства и технологии в общеобразовательных школах будет обновлено на основе учебной программы Art. С нового учебного года предмет Art внедрят в 10 общеобразовательных школах каждой области в порядке эксперимента. Так, в начальных классах через рисование, музыку и игровые формы обучения предусмотрено развивать у детей интерес к творчеству, а в старших классах – формировать навыки работы с дизайном, графикой, искусственным интеллектом и креативными проектами.
Отмечалось, что в 326 музыкальных и художественных школах, а также в 29 специализированных школах страны обучаются 95 тысяч детей. Для этих учреждений разработают конкретные показатели эффективности. Выпускники музыкальных школ должны будут владеть еще как минимум одним национальным музыкальным инструментом помимо своей основной специальности.
С нового учебного года заработную плату преподавателей 326 музыкальных и художественных школ приравняют к заработной плате учителей общеобразовательных школ. Учителям будут выплачивать надбавку к заработной плате в размере до 20 процентов в зависимости от уровня владения учащимися музыкальными инструментами. Поставлена задача вовлечь в занятия музыкой и искусством не менее 1,5 миллиона учащихся.
В каждой общеобразовательной школе будет организовано не менее четырех кружков по направлениям музыки и искусства. При приобретении национальных музыкальных инструментов 30 процентов их стоимости будет компенсироваться государством. Для юношей и девушек с ограниченными возможностями в регионах создадут «инклюзивные творческие мастерские», на которые ежегодно будет выделяться 30 миллиардов сумов.
Пересмотрят и систему подготовки кадров. С нового учебного года в специализированные школы учащихся будут принимать с 5-го класса по музыкальному направлению, а по направлениям танца, театра и искусства – с 9-го класса. Техникумы музыки и искусства, эстрады и цирка переведут в систему Министерства культуры. Они получат статус высших школ. Обучение будет проходить по трехлетним программам.
В высших учебных заведениях в сфере культуры и искусства внедрят систему дуального образования. За каждым студентом будут закреплены известные деятели искусства, которые будут готовить молодых специалистов к выходу на большую сцену через участие в концертах, театральных постановках и других выступлениях. В учебные программы включат такие современные дисциплины, как арт-менеджмент, креативные индустрии и коммерциализация проектов. Для стартап-проектов студентов 10 вузам будет выделено 50 миллиардов сумов.
Будет создана единая система повышения квалификации и переподготовки работников сферы. На базе существующих центров организуют Институт повышения квалификации и переподготовки в системе Министерства культуры, который также будет отвечать за повышение квалификации преподавателей музыки в общеобразовательных школах.
– Сегодня мы видим непростую обстановку, противоречия и конфликты в мире. В такой ситуации для нас важны как никогда национальное единство и сплоченность. Уверен, что вы, сыграв ведущую роль в этом деле, своим настоящим патриотизмом, верностью Родине и самоотверженностью станете примером для нашей молодежи и всего народа, – отметил Президент.
Глава нашего государства также провел искренний диалог с представителями сферы, выслушал их мнения, предложения и инициативы.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 28 мая группа работников сфер культуры, искусства и литературы была удостоена государственных наград.
В Международном конгресс-центре столицы состоялась торжественная церемония вручения этих наград. В мероприятии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Выступая на церемонии, глава нашего государства подчеркнул, что мощь страны определяется не только экономическими показателями, но и ее духовностью, культурой, литературой и искусством.
– Голос нации, обладающей богатой литературой, близкой сердцу музыкой, содержательным театром, сильным и вдохновляющим кинематографом и притягательным искусством, всегда будет иметь вес в мире, – сказал Президент.
В этой связи подчеркнуто, что в процессе построения Нового Узбекистана создается культурное пространство, способствующее духовно-нравственному воспитанию человека. Отмечена неоценимая роль представителей интеллигенции, писателей и поэтов, деятелей культуры и искусства, а также представителей креативной индустрии в этом процессе.
Президент Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул, что благодаря самоотверженному труду людей творчества в обществе укрепляется национальное самосознание, расширяется кругозор народа, а в сердцах молодежи все глубже укореняются ценности добра, патриотизма и гуманизма.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что 167 выдающихся представителей сферы культуры, искусства и литературы удостоены высоких государственных наград. Тот факт, что среди них присутствуют писатели и поэты, певцы и музыканты, мастера танцевального искусства, оперные исполнители и композиторы, деятели театра, кино и цирка, бахши и мастера аскии, ремесленники и художники, работники учреждений культурного наследия, музеев и библиотек, педагоги и наставники, которые своим многолетним плодотворным трудом внесли огромный вклад в развитие культурного, художественного и интеллектуального потенциала нашего народа, придает всем нам чувство гордости.
Вместе с тем была выражена глубокая дань уважения светлой памяти выдающихся деятелей литературы, культуры и искусства, которые уже ушли из жизни, но продолжают жить в сердцах народа благодаря своему слову, песням и мелодиям, всей жизни, посвященной творчеству. Из них 24 человека удостоены государственных наград посмертно.
– Достойное признание заслуг каждого человека в нашей стране, даже если он уже ушел из жизни, является нашим моральным обязательством. Это соответствует духовным ценностям нашего народа, глубоко почитающего память предков, – отметил Шавкат Мирзиёев.
В ходе церемонии Президент торжественно вручил знаки почетных званий, ордена и медали награжденным.
Глава государства от имени всего народа искренне поздравил награжденных и выразил уверенность, что столь высокое признание вдохновит их на новые творческие достижения.
Деятели культуры и искусства выразили благодарность за высокое уважение и внимание, а также за широкие возможности, создаваемые для развития культуры и поддержки творческих деятелей.