Ko‘mir sanoatini rivojlantirish va bozor mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ko‘mir sanoatida bozor mexanizmlarini joriy etish, ishlab chiqarish hajmlarini oshirish va yangi investitsiya loyihalari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Ko‘mir iqtisodiyot tarmoqlari, issiqlik elektr stansiyalari, ijtimoiy muassasalar va aholi ehtiyojini ta’minlashda muhim energiya manbalaridan biri hisoblanadi. Shu bois sohada barqaror ta’minot, mahsulot sifati, narxlar shaffofligi, raqobat muhiti va ekologik talablarni ta’minlash dolzarb ahamiyatga ega.
Mustaqillikning dastlabki 25 yilida ko‘mir qazib chiqarish o‘rtacha 3,1 million tonnadan 4 million tonnagacha oshgan bo‘lsa, so‘nggi 9 yilda ushbu ko‘rsatkich 10 million tonnaga yetkazildi. Kelgusi kuz-qish mavsumida ko‘mir qazib chiqarish hajmini 11 million tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda ko‘mir qazib chiqaruvchi xususiy tadbirkorlar soni 18 taga yetdi. 2023-2025-yillarda ular tomonidan geologiya-qidiruv ishlari kengaytirilib, 2,4 million tonna ko‘mir qazib chiqarildi. Bu jarayonlarga 117,2 million dollar xususiy investitsiyalar yo‘naltirildi. Angren va Sharg‘un ko‘mirlarini aralashtirish hisobiga issiqlik elektr stansiyalariga 1,5 million tonna import o‘rnini bosuvchi, yonuvchanligi yuqori bo‘lgan mahalliy ko‘mir yetkazildi.
Taqdimotda ko‘mir narxlarini shakllantirishni bozor tamoyillariga o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.
Amaldagi tartibda narxlarni ma’muriy belgilash ishlab chiqaruvchilarning moliyaviy barqarorligiga, yangi investitsiya kiritish va qazib chiqarish hajmini oshirish imkoniyatlariga ta’sir ko‘rsatayotgani qayd etildi.
Shu munosabat bilan 2026-yil 1-iyundan boshlab ko‘mir narxlarini davlat tomonidan belgilash amaliyotini bekor qilish hamda ko‘mirni davlat tomonidan tartibga solinadigan ijtimoiy ahamiyatli tovarlar strategik turlari ro‘yxatidan chiqarish taklif qilindi. Bunda ko‘mir narxi talab va taklif asosida shakllanadi, iste’molchilarga birja savdolari orqali sotiladi.
Ushbu yondashuv sohada ochiq raqobat muhitini yaratish, barcha ishtirokchilar uchun teng sharoit ta’minlash, ishlab chiqaruvchilarni qo‘shimcha hajm va sifat uchun rag‘batlantirishga xizmat qiladi. Issiqlik elektr stansiyalari va yirik iste’molchilar ko‘mirni “taklif so‘rovi” tartibi asosida, hisobot davridagi o‘rtacha birja narxlarida xarid qilishi mumkin bo‘ladi.
Aholi va byudjet muassasalarini ko‘mir bilan barqaror ta’minlash uchun alohida mexanizm joriy etiladi. Ko‘mir qazib chiqaruvchilar mahsulotni birja savdolarida alohida savdo maydonchasi orqali yetkazib beruvchi tadbirkorlarga sotadi. Tadbirkorlar omborxonasi, texnikalari va soliq reytingi kabi mezonlar asosida elektron tizim orqali tanlanadi.
Respublika bo‘yicha aholi va byudjet tashkilotlariga yetkazib beriladigan ko‘mir narxlari o‘rtasidagi tafovutni bartaraf etish maqsadida temir yo‘lda tashish yagona tarif asosida amalga oshiriladi. “Ko‘mir ta’minot” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati tugatilib, hududlardagi 96 ta ko‘mir ombori va texnikalar auksion savdolari orqali sotiladi.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamini qo‘llab-quvvatlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Mycoal.uz portali orqali ko‘mir sotib olgan Ijtimoiy reyestrga kiritilgan oilalarga joriy yil iyun-dekabr oylarida 600 ming so‘mgacha bir martalik moddiy yordam ajratiladi. Bu chora bozor mexanizmlariga o‘tish sharoitida ehtiyojmand oilalarni manzilli himoya qilishga qaratilgan.
Import ko‘mir sifati va ekologik xavfsizligi bo‘yicha ham yangi talablar belgilanadi. Respublika hududiga olib kiriladigan ko‘mirning oltingugurt miqdori, kaloriyasi va boshqa ko‘rsatkichlariga talablar ishlab chiqiladi. Belgilangan ekologik va sifat talablariga javob bermaydigan import ko‘mirdan respublika hududida foydalanish va uni sotish taqiqlanadi. Kelgusida ko‘mir importi faqat temir yo‘l orqali amalga oshiriladi.
Taqdimotda Nishbosh ko‘mir konini o‘zlashtirish investitsiya loyihasi haqida ham axborot berildi. Ushbu loyihaning umumiy zaxirasi 233 million tonna, yillik qazib chiqarish quvvati 10 million tonnani tashkil etadi. Qiymati 494 million dollar bo‘lgan loyiha doirasida 880 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Shuningdek, ushbu kon negizida umumiy quvvati 1,4 gigavatt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasini qurish taklif qilindi. Loyihaga ko‘ra, 1,3 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, har biri 350 megavatt quvvatga ega 4 ta energoblok ultra yuqori kritik texnologiyalar asosida quriladi.
Qurilish davrida 1 500 ta, loyiha to‘liq ishga tushgach, 310 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Stansiya yiliga o‘rtacha 9,8 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi, 2 milliard kub metr tabiiy gazni tejash imkonini berishi kutilmoqda.
Shuningdek, taqdimotda tog‘-kon sanoatida mahalliylashtirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.  Xorijiy investitsiya loyihalarida mahalliy mahsulotlar ulushini oshirish, yirik kombinatlar va tarmoq korxonalari ehtiyojlarini birlashtirish, uzoq muddatli shartnomalar asosida mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etildi.
Tahlillarga ko‘ra, tog‘-kon sanoatida import o‘rnini bosish salohiyatini 2,1 milliard dollargacha yetkazish imkoniyati mavjud. Bu, avvalo, texnika, ehtiyot qismlar, kimyoviy reagentlar va yirik agregatlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga ta’minlanadi.
Shu munosabat bilan 2027-2030-yillarga mo‘ljallangan tog‘-kon sanoatida mahalliylashtirish strategiyasini ishlab chiqish topshirildi.

Рассмотрены планы по развитию угольной промышленности и внедрению рыночных механизмов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о внедрении рыночных механизмов, увеличению объемов производства и реализации новых инвестиционных проектов в угольной промышленности.
Уголь считается одним из важных ресурсов для обеспечения энергетических потребностей отраслей экономики, тепловых электростанций, социальных учреждений и населения. В связи с этим актуальное значение имеют вопросы обеспечения стабильных поставок, качества продукции, прозрачности цен, конкурентной среды и соблюдения экологических требований в отрасли.
Если за первые 25 лет независимости объем добычи угля увеличился в среднем с 3,1 миллиона до 4 миллионов тонн, то за последние 9 лет этот показатель был доведен до 10 миллионов тонн. В предстоящем осенне-зимнем сезоне планируется увеличить объем добычи угля до 11 миллионов тонн.
На сегодняшний день число частных предпринимателей, занимающихся добычей угля, достигло 18. В 2023-2025 годах они расширили геологоразведочные работы и добыли 2,4 миллиона тонн угля. На эти процессы направлено 117,2 миллиона долларов частных инвестиций. За счет использования смеси ангренского и шаргунского угля тепловым электростанциям поставлено 1,5 миллиона тонн импортозамещающего местного угля с высокой горючестью.
В ходе презентации рассмотрен вопрос перехода на рыночные принципы ценообразования на уголь.
Отмечалось, что действующее ныне административное регулирование цен сказывается на финансовой устойчивости производителей, возможностях привлечения новых инвестиций и наращивания объемов добычи.
В этой связи предложено с 1 июня 2026 года отменить практику установления государством цен на уголь, а также исключить уголь из перечня стратегических видов социально значимых товаров, цены на которые регулируются государством. Таким образом, цена на уголь будет формироваться исходя из спроса и предложения, а его реализация потребителям будет осуществляться через биржевые торги.
Такой подход способствует созданию в отрасли открытой конкурентной среды, обеспечению равных условий для всех участников и стимулированию производителей к увеличению объемов и повышению качества продукции. Тепловые электростанции и крупные потребители смогут приобретать уголь на основе процедуры «запроса предложений» по средним биржевым ценам за соответствующий отчетный период.
Для обеспечения стабильных поставок угля населению и бюджетным учреждениям будет внедрен отдельный механизм. Производители угля будут реализовывать продукцию на биржевых торгах предпринимателям-поставщикам через специальную торговую площадку. Предприниматели будут отбираться через электронную систему на основе таких критериев, как наличие складских помещений, техники и налоговый рейтинг.
Для устранения ценового разрыва в поставках угля населению и бюджетным организациям по республике, железнодорожные перевозки будут осуществляться по единому тарифу. Деятельность общества с ограниченной ответственностью «Кумир таъминот» будет прекращена, 96 угольных складов и техника в регионах будут реализованы через аукционные торги.
Отдельное внимание уделено поддержке социально уязвимых слоев населения. В июне-декабре семьям, включенным в Социальный реестр и приобретшим уголь через систему www.mycoal.uz, будет выделяться единовременнаю материальная помощь в размере до 600 тысяч сумов. Эта мера направлена на адресную защиту нуждающихся семей в условиях перехода к рыночным механизмам.
Также будут установлены новые требования по качеству и экологической безопасности импортного угля. Будут разработаны требования к содержанию серы, калорийности и другим показателям угля, ввозимого на территорию республики. Использование и реализация импортного угля, не соответствующего установленным требованиям, на территории нашей страны будет запрещена. В дальнейшем импорт угля будет осуществляться исключительно по железнодорожным путям.
В ходе презентации также доложено об инвестиционном проекте по освоению угольного месторождения «Нишбош». Общие запасы данного месторождения составляют 233 миллиона тонн, а проектная годовая мощность добычи – 10 миллионов тонн. В рамках проекта стоимостью 494 миллиона долларов будет создано 880 новых рабочих мест.
Кроме того, предложено построить новую тепловую электростанцию общей мощностью 1,4 гигаватта на базе данного месторождения. Согласно проекту, планируется привлечь инвестиции в объеме 1,3 миллиарда долларов и построить на основе на основе ультрасверхкритических технологий четыре энергоблока мощностью по 350 мегаватт каждый.
В период строительства будет создано 1500 рабочих мест, а после запуска эксплуатации – 310 постоянных рабочих мест. Ожидается, что станция будет производить в среднем 9,8 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год и обеспечивать экономию 2 миллиарда кубометров природного газа.
На презентации рассмотрены также вопросы локализации и развития промышленной кооперации в горнодобывающей отрасли.
Отмечена важность увеличения доли местной продукции в проектах с участием иностранных инвестиций, объединения потребностей крупных комбинатов и отраслевых предприятий, а также поддержки местных производителей на основе долгосрочных контрактов.
В связи с этим поручено разработать стратегию локализации в горнодобывающей отрасли на 2027-2030 годы.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал соответствующие поручения ответственным лицам.