Suv fondi yerlari va sel suvlaridan samarali foydalanish choralari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev suv fondi yerlari hamda sel suvlaridan foydalanish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda suv resurslaridan oqilona foydalanish, irrigatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish va suv tejamkorligini ta’minlash davlat siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biriga aylangan. Bu borada amalga oshirilayotgan ishlar o‘z samarasini bermoqda.
Xususan, yurtimizdagi 150 ming kilometr daryo va kanal o‘zanlarini betonlash ishlarining boshlangani natijasida yiliga 1,3 milliard kub metr suv tejalmoqda. Bu Navoiy viloyatining bir yillik suv iste’moliga teng. Shu kunga qadar 2 ming kilometr magistral kanal betonlashtirildi, 721 kilometr kanal, 525 kilometr lotok va yopiq tarmoqlar qurildi. Ushbu maqsadlarga 3 trillion so‘m ajratildi. Natijada 858 ming gektarda suv ta’minoti yaxshilanib, 51 ming gektar yer qayta foydalanishga kiritildi.
Yig‘ilishda suv infratuzilmasini nafaqat texnik ob’ekt, balki iqtisodiy aktiv sifatida ko‘rish zarurligi ta’kidlandi. Bugun dunyoda daryo, kanal, suv omborlari va ko‘llar bo‘yida turizm, dam olish, xizmat ko‘rsatish va tadbirkorlik hududlarini tashkil etish katta iqtisodiy yo‘nalishga aylangan.
Bunday loyihalar ko‘chmas mulk va yer uchastkalari qiymatini oshirish, tuman va shaharlar iqtisodiyotini jonlantirish, ichki turizm va xizmatlar sohasini rivojlantirish, investitsiyalarni jalb etish, yangi ish o‘rinlari yaratish hamda ekologik barqarorlikni yaxshilashga xizmat qiladi.
Jahon tajribasida suv infratuzilmasi atrofidagi turizm loyihalariga kiritilgan 1 dollar sarmoyaning iqtisodiy qaytimi 3-10 dollar atrofida baholanadi.
Shu bois, mutasaddilar va hokimlar suv infratuzilmasini iqtisodiy samara beradigan loyihalarga aylantirish ustida tizimli ishlashi zarurligi qayd etildi.
Buning uchun qator yangi imkoniyatlar yaratiladi. Jumladan, qirg‘oqlar yuvilishi va suv bosishiga sabab bo‘layotgan qum-shag‘alni qazib olishga ruxsat beriladi. Suv va sel-suv omborlari, kanal, kollektor, tabiiy ko‘l va gidrotexnika inshootlarini tuproqdan tozalash ishlariga tadbirkorlar tendersiz jalb qilinadi. Suv va sel-suv omborlarida suvdan bo‘shagan yerlar ekin ekish uchun auksion orqali ijaraga beriladi.
Shu bilan birga, ayrim hududlarda mazkur imkoniyatlardan yetarlicha foydalanilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Suv fondiga tegishli uchastkalarda tadbirkorlik, turistik va ko‘ngilochar ob’ektlar qurish imkoniyati bo‘lgan 100 ming gektar yer maydoni aniqlangan. Ushbu yerlarda 100 ming aholining bandligini ta’minlab, yiliga 220 milliard so‘m qo‘shimcha daromad manbaini yaratish mumkin.
Mutasaddilarga suv fondi yerlarini ijaraga berish, monitoring qilish, shartnomalar tuzish va hisobotini onlayn yuritish bo‘yicha axborot tizimini ishga tushirish topshirildi. Kosmik tadqiqotlar agentligiga daryo o‘zanlari va suv xo‘jaligi ob’ektlaridan qazib olinadigan qum-shag‘al hajmini aniq hisoblash va tegishli idoralarga taqdim etish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda sel-toshqin suvlaridan foydalanish masalasi ham atroflicha ko‘rib chiqildi.
Iqlim o‘zgarishi tufayli so‘nggi yillarda qisqa vaqtda kuchli yomg‘irlar ko‘paymoqda. Bu esa sel-toshqinlar xavfini oshirmoqda. Ayniqsa, Samarqand, Jizzax va Toshkent viloyatlarining tog‘li va tog‘oldi hududlarida sel xavfi yuqori hisoblanadi.
Sel-toshqinlar infratuzilma va qishloq xo‘jaligigagina emas, balki sanoat, sug‘urta, logistika va tashqi savdoga ham zarar yetkazadi. Qolaversa, sel suvlari xavf manbai bo‘lish bilan birga suv zaxiralarini to‘ldirish uchun ham katta imkoniyatdir.
Mamlakatimizda sel xavfi mavjud 60 ta yirik soy orqali yiliga 690 million kub metr suv samarasiz oqib ketmoqda. Undan samarali foydalanish orqali 13 ming gektar yerni qayta foydalanishga kiritish, suv ta’minotini yaxshilash va baliqchilikni rivojlantirish imkoniyati borligi ta’kidlandi.
Shu bois, sel suvlarini boshqarishda faqat to‘g‘on qurish bilan cheklanmasdan, integral yondashuvni ham joriy etish zarurligi qayd etildi. Bunda sel xavfini kamaytirish, suvni to‘plash, qishloq xo‘jaligi, energetika, baliqchilik, turizm va xizmatlar sohasi bilan bog‘liq loyihalarni birgalikda amalga oshirish nazarda tutiladi.
Davlatimiz rahbari tomonidan mutasaddilarga suv infratuzilmasini iqtisodiy faollik manbaiga aylantirish, sel-toshqin xavflarini kamaytirish, suv zaxiralaridan samarali foydalanish va mazkur yo‘nalishda xususiy sektor ishtirokini kengaytirish yuzasidan qator topshiriqlar berildi.

Рассмотрены меры по эффективному использованию земель водного фонда и селевых вод
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по мерам повышения эффективности использования земель водного фонда и селевых вод.
В нашей стране вопросы рационального использования водных ресурсов, модернизации ирригационных систем и обеспечения водосбережения стали одним из ключевых направлений государственной политики. Проводимая в этой сфере работа дает свои результаты.
В частности, начавшиеся работы по бетонированию русел рек и каналов страны протяженностью 150 тысяч километров позволяют ежегодно экономить 1,3 миллиарда кубометров воды, что эквивалентно годовому водопотреблению Навоийской области. На данный момент бетонировано 2 тысячи километров магистральных каналов, построено 721 километр каналов, 525 километров лотков и закрытых сетей. На эти цели выделено 3 триллиона сумов. В результате улучшилось водоснабжение 858 тысяч гектаров площадей, а 51 тысяча гектаров земель введены в сельскохозяйственный оборот.
На совещании подчеркнуто, что водная инфраструктура должна рассматриваться не только как технический объект, но и как экономический актив. Отмечено, что сегодня в мире использование прибрежных зон рек, каналов, водохранилищ и озер для развития туризма, организации зон отдыха, объектов сферы услуг и предпринимательства стало крупным экономическим направлением.
Такие проекты позволяют повысить стоимость недвижимости и земельных участков, оживить экономику районов и городов, развивать внутренний туризм и сферу услуг, привлечь инвестиции, создать новые рабочие места, а также улучшить экологическую устойчивость.
Мировой опыт показывает, что экономическая отдача от 1 доллара, вложенного в туристические проекты вокруг водной инфраструктуры, оценивается на уровне 3-10 долларов.
В связи с этим подчеркнуто, что ответственные ведомства и хокимы должны системно работать над превращением объектов водной инфраструктуры в экономически эффективные проекты.
Для этого будет создан ряд новых возможностей. В частности, будет разрешена добыча песка и гравия в тех местах, где их скопление приводит к размыву берегов и подтоплениям. К работам по очистке водохранилищ и селевых водохранилищ, каналов, коллекторов, естественных озер и гидротехнических сооружений от наносов и грунта будут привлекать предпринимателей без проведения тендеров. Освободившиеся от воды земельные участки в водохранилищах и селевых накопителях будут предоставляться в аренду через аукционы для возделывания культур.
Вместе с тем отмечено, что в некоторых регионах эти возможности используются недостаточно эффективно. На участках водного фонда выявлено около 100 тысяч гектаров земель, пригодных для размещения предпринимательских, туристических и развлекательных объектов. На этих территориях имеется возможность обеспечить занятость 100 тысяч человек и создать дополнительный источник дохода в размере 220 миллиардов сумов в год.
Ответственным лицам поручено внедрить информационную систему, позволяющую перевести в онлайн процессы аренды земель водного фонда, мониторинга, заключения договоров и ведения отчетности. Агентству космических исследований и технологий поручено провести точный расчет объема песка и гравия, извлекаемого из русел рек и объектов водного хозяйства, и представить эти данные соответствующим ведомствам.
На совещании также предметно рассмотрены вопросы использования селе-паводковых вод.
Отмечено, что в связи с изменением климата в последние годы участились кратковременные ливни, что приводит к росту селевой и паводковой угрозы. Особенно высокий уровень селевой опасности представляют горные и предгорные районы Самаркандской, Джизакской и Ташкентской областей.
Сели и паводки воды наносят ущерб не только инфраструктуре и сельскому хозяйству, но и промышленности, страховой отрасли, логистике и внешней торговле. Вместе с тем сели представляют собой не только источник риска, но и значительный потенциал для пополнения водных ресурсов.
По 60 крупным саям, подверженным риску селевых потоков, ежегодно без эффективного использования утекает около 690 миллионов кубометров воды. Отмечено, что рациональное использование этих ресурсов позволит вновь ввести в оборот 13 тысяч гектаров земель, улучшить водоснабжение, а также создать условия для развития рыбного хозяйства.
В этой связи отмечена необходимость внедрения интегрированного подхода к управлению селевыми водами, не ограничиваясь лишь строительством плотин. Такой подход предусматривает одновременную реализацию проектов, направленных на снижение селевой опасности, накопление воды, развитие сельского хозяйства, энергетики, рыбного хозяйства, туризма и сферы услуг.
Глава нашего государства дал ответственным лицам ряд поручений по превращению водной инфраструктуры в источник экономической активности, снижению селе-паводковых угроз, эффективному использованию водных ресурсов и расширению участия частного сектора.