Mamlakatimiz maktablarini bitiruvchi o‘g‘il-qizlarimizga
Bugun mamlakatimizdagi barcha umumta’lim maktablarida “so‘nggi qo‘ng‘iroq”lar yangrab, bayram tadbirlari bo‘lib o‘tmoqda. Mana shu hayajonli damlarda 472 ming nafar o‘g‘il-qizlarimiz maktab ta’limini tugatib, katta hayotga yo‘llanma olmoqda.
Ana shunday unutilmas ayyom bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Biz bugun kelajak rejalarini tuzayotgan sizdek farzandlarimiz timsolida Yangi O‘zbekistonni dunyoga tarannum etadigan bunyodkor kuchni ko‘ramiz.
Joriy yil birinchi marta 11 ming nafardan ziyod farzandlarimiz maktabni oltin va kumush medallar bilan tamomlamoqda. Bunday intiluvchan o‘g‘il-qizlarimiz kelajakda ham o‘z tengdoshlariga namuna bo‘lib, yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shadi deb ishonaman.
Har bir maktab bitiruvchisining hayotda munosib o‘rin egallashi uchun hozirgi kunda katta kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etyapmiz.
Albatta, bugungi bitiruvchi – ertangi muhandis, shifokor, olim, shoir va adib, tadbirkor degani. Bugungi bitiruvchi – Uchinchi Renessans bunyodkori degani. Sizlar Yangi O‘zbekistonning eng katta ishonchi va tayanchisiz.
Mamlakatimizda 207 ta oliygoh va 643 ta texnikum sizlarga zamonaviy bilim, kasb va malaka berishga tayyor. Tirishqoq, o‘z kuchiga ishongan yoshlarimiz hali maktabni tugatmasdan turib, yurtimizdagi, chet eldagi nufuzli oliygohlarga kirishga ulgurdi. Masalan, 171 nafar yoshlarimiz dunyoning yetakchi universitetlariga, yana minglab bitiruvchilar mamlakatimizdagi oliygohlarga qabul qilindi.
Ana shu farzandlarimni, ularning ota-onalari va ustozlarini bunday yutuqlari bilan chin dildan tabriklayman.
Aziz bitiruvchilar!
O‘zingiz ko‘ryapsiz, bugun hayot ham, mehnat bozoridagi talab ham shiddat bilan o‘zgarib bormoqda. Yangi-yangi kasblar paydo bo‘lyapti. Til, kasb, kompyuter savodxonligi va mustaqil daromad topish ko‘nikmasini egallash muhim zaruratga aylanmoqda. Mehnat bozori endi, avvalo, “hujjat” emas, amaliy bilim, malaka va natija so‘rayapti.
Bugun qishloqdagi oddiy maktab bitiruvchisi ertaga dunyo tan oladigan olim bo‘ladi. Bugun oldiga katta maqsadlar qo‘ygan, intiluvchan, izlanuvchan yoshlarimiz ertaga millionlab insonlarga xizmat qiladigan texnologiyalarni yaratadi. Bugun kitob o‘qiyotgan bir qizaloq ertaga mamlakat taraqqiyotini yangi bosqichga olib chiqadigan farzandlarni tarbiyalaydi.
Shu bois, har biringiz kamida bittadan xorijiy til va zamonaviy kasbni egallashga harakat qiling. Bu kelajakka ochilgan eshik, siz uchun qo‘shimcha imkoniyat va rag‘batdir.
Tadbirkor bo‘lishni istaydigan yoshlarimiz uchun banklar joriy yil 25 trillion so‘m arzon kreditlar taklif etmoqda. Startap loyihalarini boshlagan bitiruvchilarga esa 100 million dollar mablag‘ tayyorlab qo‘yganmiz. Eng yirik AT kompaniyalar har yili kamida 50 ming bitiruvchini sun’iy intellekt bo‘yicha o‘qitib, yuqori daromadli ishga joylashtirishga tayyor. Kelgusi yillarda 168 ming gektar super intensiv sanoatlashgan bog‘lar tashkil qilamiz. Mazkur loyihalarda qatnashmoqchi bo‘lgan bolalarimni men doim qo‘llab-quvvatlayman.
Mana shu yangi sohalarda sizlar, albatta, o‘z kasbingizning haqiqiy egasi bo‘lasiz!
Qadrli farzandlarim!
Bugungi tez o‘zgarayotgan davrda hayotga, uning keskin talablariga tayyor bo‘lish bu – eng muhim vazifa.
Ushbu yo‘lda sizlar uchun eng yaqin do‘st va eng kuchli qurol – kitobdir. Chunki kitob – nur, ilm va ibrat manbai. Ko‘p kitob o‘qigan inson hech qachon to‘g‘ri yo‘ldan adashmaydi, kuchli iroda, keng dunyoqarashga ega bo‘ladi.
Bugungi hayotimizda sizlar uchun o‘rnak bo‘ladigan yutuqlarimiz, yosh-yosh qahramonlarimiz ko‘p. To‘rt-besh yil oldin maktabni tugatgan Javohir Sindorov, Nodirbek Abdusattorov, Abduqodir Husanov kabi mashhur sportchilarimiz shaxmat va futbol olamida butun dunyoni qoyil qoldirmoqda.
Yosh kino ijodkorlarimiz suratga olgan qisqa metrajli film Kann xalqaro kinofestivali doirasidagi inklyuziv filmlar festivalida Gran-pri mukofotini olishga sazovor bo‘ldi.
Kuni kecha futbol bo‘yicha milliy terma jamoamizni jahon chempionatiga katta tantana bilan kuzatdik.
Barchamizga cheksiz g‘urur va iftixor bag‘ishlaydigan bunday yutuqlar ilgari tariximizda hech qachon bo‘lmagan.
Ko‘ryapsizlarmi, chin dildan intilsa, harakat qilsa, Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday buyuk marralarni zabt etishga qodir!
Men ishonaman, sizlarning orangizdan ham ana shunday millat qahramonlari, Yangi O‘zbekiston iftixorlari yetishib chiqadi!
Bu dunyoda har bir ongli inson ota-onasi, ustozlari va el-yurti ishonchini oqlashga intilib yashaydi. Inson uchun eng ulug‘ baxt, ulkan sharaf aslida shu.

Выпускникам школ нашей страны
Сегодня во всех общеобразовательных школах страны звучит «последний звонок», проходят праздничные мероприятия. В эти волнующие минуты 472 тысячи юношей и девушек, завершив школьное образование, получают «путевку» в большую жизнь.
Искренне, от всего сердца поздравляю всех вас с таким незабываемым событием.
Мы видим в вас, наших детях, строящих сегодня планы на будущее, созидательную силу, которая прославит Новый Узбекистан на весь мир.
В нынешнем году впервые более 11 тысяч выпускников окончили школу с золотыми и серебряными медалями. Убежден, что эти целеустремленные юноши и девушки станут примером для своих сверстников и в будущем внесут достойный вклад в развитие страны.
Мы мобилизуем все силы и возможности для того, чтобы каждый выпускник школы занял достойное место в жизни.
Сегодняшний выпускник – это завтрашний инженер, врач, ученый, поэт и писатель, предприниматель. Сегодняшний выпускник – это созидатель Третьего Ренессанса. Вы – самая большая надежда и опора Нового Узбекистана.
Современные знания, профессии и квалификацию вам готовы дать 207 вузов и 643 техникума страны. Наша уверенная в своих силах молодежь, еще не окончив школу, поступает в ведущие университеты Узбекистана и мира. Так, на учебу в известные зарубежные университеты был принят 171 выпускник, еще тысячи выпускников – в вузы страны.
Искренне, от всей души поздравляю этих юношей и девушек, их родителей и учителей с такими достижениями!
Дорогие выпускники!
Вы видите, как быстро меняется сама жизнь, требования на рынке труда. Появляются все новые и новые профессии. Владение иностранными языками и востребованной профессией, компьютерная грамотность и навыки самостоятельного получения дохода становятся важнейшей необходимостью. Теперь на рынке труда прежде всего требуется не «документ», а реальные знания, квалификация и умение добиться результата.
Сегодняшний выпускник обычной сельской школы – завтра станет признанным в мире ученым. Молодежь, ставящая сегодня перед собой большие цели, находящаяся в постоянном поиске, – в будущем создаст технологии, которые послужат миллионам людей. Девушка, читающая сегодня книги, – завтра воспитает детей, которые выведут развитие страны на новый уровень.
Поэтому каждый из вас должен стремиться овладеть не менее чем одним иностранным языком и одной современной профессией. Это откроет для вас двери в будущее, дополнительные возможности и стимулы.
Молодым людям, желающим стать предпринимателями, банки в этом году предоставляют в общей сложности 25 триллионов сумов льготных кредитов. Для выпускников, начавших стартап-проекты, выделяются средства в размере 100 миллионов долларов в целом. Крупнейшие IT-компании готовы ежегодно обучать не менее 50 тысяч выпускников искусственному интеллекту и обеспечивать их занятость на высокодоходных рабочих местах. В последующие годы мы создадим 168 тысяч гектаров суперинтенсивных промышленных садов. Я всегда буду поддерживать молодежь, стремящуюся участвовать в таких проектах.
Вы обязательно станете настоящими профессионалами в этих новых сферах!
В наше стремительно меняющееся время самая важная задача –   быть подготовленными к жизни, ее возрастающим требованиям.
На этом пути вашим ближайшим другом и самым главным помощником является книга. Ведь книга – это источник света, знаний и мудрости. Человек, прочитавший много книг, обладает сильной волей и широким мировоззрением и никогда не свернет с правильного пути.
Сегодня в нашей жизни немало молодых героев, успехи которых служат для вас примером. Известные спортсмены, такие как Жавохир Синдаров, Нодирбек Абдусатторов, Абдукодир Хусанов, всего четыре-пять лет назад окончившие школу, восхищают мир своими достижениями в шахматах и футболе.
Короткометражный фильм наших молодых кинематографистов удостоился Гран-при фестиваля инклюзивного кино, прошедшего в рамках Каннского международного кинофестиваля.
На днях мы торжественно проводили на чемпионат мира национальную сборную команду по футболу.
Таких ярких успехов, наполняющих всех нас огромной гордостью, в нашей истории еще не было.
Вы видите, каких высоких рубежей может достичь молодежь Нового Узбекистана, если всем сердцем будет стремится к цели!
Уверен, что и среди вас есть будущие национальные герои, которые станут гордостью Нового Узбекистана!
В этом мире каждый разумный человек надеется оправдать доверие родителей, наставников и народа. По сути, для человека это и есть самое великое счастье, огромная честь.
Сегодня вы окончили школу, но школа большой жизни только начинается. Желаю вам обрести на этом пути такое ни с чем не сравнимое счастье.