Prezidentimiz futbol bo‘yicha milliy terma jamoa a’zolari bilan uchrashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zolari, murabbiylar shtabi, soha faxriylari va sport jamoatchiligi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari terma jamoaning AQSH, Meksika va Kanada maydonlarida o‘tadigan jahon chempionatiga yo‘llanma olgani xalqimiz uchun tarixiy voqea bo‘lganini ta’kidladi.
Futbol muxlislarimiz bu kunni 34 yil kutdi. Milliy terma jamoa a’zolari har bir o‘yinga yuksak mas’uliyat, vatanparvarlik ruhi va g‘alabaga ishonch bilan maydonga tushib, mamlakatimiz futbol tarixida yangi sahifa ochdi.
Prezidentimiz futbolchilar, ularni tarbiyalab voyaga yetkazgan ota-onalari, ustoz va murabbiylarga minnatdorlik bildirdi.
– Futbolchilarimizni O‘zbekiston tarixida yangi sahifa ochgan zamonamiz qahramonlari deb aytsak arziydi. Ular xalqimizga olam-olam quvonch bag‘ishladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Uchrashuvda milliy terma jamoaning muvaffaqiyati nafaqat sport sohasi, balki butun jamiyat hayotida katta ruhiy ko‘tarinkilik uyg‘otgani qayd etildi. Bugun futbolchilar yoshlar uchun haqiqiy namunaga aylandi, sportga qiziqish yanada ortdi, adabiyot va san’at ahli, tadbirkorlar, keng jamoatchilik bu tarixiy natijadan ilhom olmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda sportni, xususan, futbolni rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Joylarda 200 dan ziyod yirik sport inshooti, 4 mingga yaqin xususiy sport klublari ish boshladi. 1,5 mingdan ortiq mahallada sport maydonchalari qurildi. Poytaxtimizda zamonaviy Olimpiya shaharchasi barpo etildi, Yuqori Chirchiqda Milliy futbol markazi ishga tushirildi. Har bir viloyatda professional futbol akademiyasi va futbol maktablari tashkil qilindi.
Bu ishlar natijasida havaskor futbolchilar soni 5 millionga yetdi. Futbol bilan muntazam shug‘ullanuvchilar 1 million 300 mingdan oshdi, professional futbolchilar 17 ming nafarga yetdi.
Davlatimiz rahbari futbolda ochiq va shaffof tizim yaratilgani, korrupsiya va tanish-bilishchilik kabi illatlarga barham berilishi iqtidorli yoshlarni katta maydonga olib chiqqanini ta’kidladi.
Uchrashuvda futbolni mahallalargacha keng yoyish, uni yoshlar tarbiyasi, sog‘lom turmush tarzi, intizom va vatanparvarlik maktabiga aylantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu maqsadda “Har bir mahalla – futbol maydoni” dasturi boshlanishi belgilandi. Mazkur tashabbus umummilliy harakatga aylantiriladi.
Dastur doirasida “Mahalla ligasi” tashkil etilib, 12-17 yoshli o‘g‘il-qizlar o‘rtasida mahalla futbol jamoalari tuziladi. Har yili havaskor futbolchilar ishtirokida “mahalla – tuman – viloyat – respublika” bosqichlaridan iborat musobaqalar o‘tkaziladi.
Ta’kidlanganidek, “Mahalla ligasi” eng yaxshi iqtidorlarni saralashda professional klublar uchun muhim baza bo‘lib xizmat qiladi. Har bir bolaga o‘z mahallasida futbol bilan shug‘ullanish, musobaqalarda ishtirok etish va iste’dodini namoyon qilish imkoniyati yaratiladi.
Uchrashuvda milliy terma jamoa bosh murabbiyi Fabio Kannavaro boshchiligidagi murabbiylar shtabi faoliyati ham alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Fabio Kannavaroni jahon futbolida katta tajribaga ega mutaxassis sifatida ta’rifladi. U 2006-yilda Italiya terma jamoasi sardori sifatida jahon chempioni bo‘lgan, o‘sha yili dunyoning eng yaxshi futbolchisi deb e’tirof etilib, “Oltin to‘p” sovrinini qo‘lga kiritgan.
Qayd etilganidek, murabbiylar shtabi futbolchilarning jismoniy tayyorgarligi, intizomi, taktik yondashuvi va har bir detalga mas’uliyat bilan qarash bo‘yicha yangi talablarni joriy etmoqda. Jamoa o‘yinida to‘g‘ri pozitsiya tanlash, yuqori pressing, to‘p nazorati va tezkor qarshi hujumlar kabi zamonaviy futbol elementlari kuchaymoqda.
Prezidentimiz Fabio Kannavaroni murabbiy sifatida mundialdagi birinchi ishtiroki bilan tabriklab, murabbiylar shtabiga muvaffaqiyat tiladi.
Davlatimiz rahbari jahon chempionatida oson o‘yin bo‘lmasligini, milliy terma jamoa Portugaliya, Kolumbiya va Kongo kabi kuchli jamoalarga qarshi maydonga tushishini ta’kidladi. Shu bilan birga, futbolchilarimiz allaqachon tarix yaratgani, endi ular muhim uchrashuvlarda ortiqcha bosimsiz, bor kuch-g‘ayrati bilan Vatan sharafini munosib himoya qilishi zarurligi qayd etildi.
Mundial o‘yinlarida fan-klublar, minglab futbol muxlislari va Amerikadagi vatandoshlarimiz stadionlarda jamoamizni qo‘llab-quvvatlaydi.
– El-yurtimiz sizlarga ishonadi, Prezident sizlarga ishonadi. Boringlar, mardonavor o‘ynanglar, Vatan sharafini munosib himoya qilinglar, – dedi davlatimiz rahbari.
Uchrashuv samimiy va ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Milliy terma jamoaga jahon chempionatida munosib ishtirok etish, yangi zafarlar va omad tilab qolindi.

Президент встретился с членами национальной сборной по футболу
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с игроками и тренерским штабом национальной сборной Узбекистана по футболу, ветеранами сферы и представителями спортивной общественности.
Глава нашего государства подчеркнул, что выход национальной сборной на чемпионат мира, который пройдет на полях США, Мексики и Канады, стал историческим событием для нашего народа.
Футбольные болельщики Узбекистана ждали этого дня 34 года. В каждом матче члены национальной сборной выходили на поле с высокой ответственностью, чувством патриотизма, верой в победу и открыли новую страницу в истории футбола нашей страны.
Президент выразил благодарность футболистам, воспитавшим и вырастившим их родителям, наставникам и тренерам.
– Наших футболистов можно по праву назвать героями нашего времени, открывшими новую страницу в истории Узбекистана. Они подарили нашему народу огромную радость, – сказал глава государства.
На встрече было отмечено, что успех национальной сборной вызвал большой подъем не только в спортивной сфере, но и в жизни всего общества. Сегодня футболисты стали настоящим примером для молодежи, еще больше возрос интерес к спорту, деятели литературы и искусства, предприниматели и широкая общественность вдохновляются этим историческим результатом.
В последние годы в нашей стране была проведена широкомасштабная работа по развитию спорта, в частности футбола. В регионах начали функционировать более 200 крупных спортивных сооружений и около 4 тысяч частных спортивных клубов. Более чем в 1,5 тысячи махаллей построены спортивные площадки. В столице  создан современный Олимпийский городок, а в Юкоричирчикском районе начал работу Национальный футбольный центр. В каждой области организованы профессиональные футбольные академии и футбольные школы.
В результате этой работы число любителей футбола достигло 5 миллионов. Количество регулярно занимающихся футболом превысило 1 миллион 300 тысяч, а число профессиональных футболистов достигло 17 тысяч человек.
Глава нашего государства подчеркнул, что создание в футболе открытой и прозрачной системы, искоренение таких негативных явлений, как коррупция и кумовство, распахнуло для талантливой молодежи двери в большой спорт.
На встрече особое внимание было уделено вопросам широкого развития футбола на уровне махаллей, превращения его в школу воспитания молодежи, здорового образа жизни, дисциплины и патриотизма.
С этой целью принято решение о запуске программы «Каждая махалля – футбольное поле». Данная инициатива получит статус общенационального движения.
В рамках программы будет создана «Махаллинская лига», в которой будут формироваться махаллинские футбольные команды среди юношей и девушек в возрасте 12-17 лет. Ежегодно будут проводиться соревнования среди футболистов-любителей на махаллинском, районном, областном и республиканском этапах.
Как отмечалось, «Махаллинская лига» станет важной базой для профессиональных клубов при отборе наиболее талантливых игроков. Для каждого ребёнка будет предоставлена возможность заниматься футболом в своей махалле, участвовать в соревнованиях и раскрыть свой талант.
На встрече особо подчёркнута и деятельность тренерского штаба национальной сборной во главе с главным тренером Фабио Каннаваро.
Глава государства отметил Фабио Каннаваро как специалиста с большим опытом в мировом футболе. В 2006 году он в качестве капитана сборной Италии стал чемпионом мира, том же году был признан лучшим футболистом мира и удостоен «Золотого мяча».
Как отмечалось, тренерский штаб внедряет новые требования к физической подготовке игроков, дисциплине, тактическому подходу и ответственному отношению к каждой детали. В командной игре усиливается роль таких современных элементов футбола, как правильный выбор позиции, высокий прессинг, контроль мяча и быстрые контратаки.
Президент поздравил Фабио Каннаваро с первым участием на мундиале в качестве тренера и пожелал успехов тренерскому штабу.
Глава государства подчеркнул, что на чемпионате мира не будет легких матчей, национальная сборная встретится с командами Португалии, Колумбии и Конго. Вместе с тем отмечено, что наши футболисты уже вошли в историю, и теперь им важно без лишнего давления, с полной самоотдачей достойно защищать честь Родины в важных матчах.
Во время матчей мундиаля команду на стадионах будут поддерживать фан-клубы, тысячи болельщиков и наши соотечественники, проживающие в Америке.
– Наш народ верит в вас, Президент верит в вас. Смело выходите на поле и играйте от сердца, достойно защищайте честь Родины, – сказал глава государства.
Встреча прошла в теплой и искренней атмосфере. Национальной сборной пожелали достойного выступления на чемпионате мира, новых побед и удачи.