Davlatimiz rahbari o‘z nutqida so‘nggi yillarda mamlakatimizda “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi lozim” degan tamoyil davlat siyosati darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi. Islohotlar markazida inson qadrini ulug‘lash, fuqarolar va tadbirkorlar uchun munosib sharoit yaratish maqsadi turibdi.
Qayd etilganidek, samarali davlat boshqaruvisiz hech bir sohada kutilgan natijaga erishib bo‘lmaydi. Har bir fuqaro kundalik hayotida his qilayotgan ijobiy o‘zgarishlar orqali davlat faoliyatiga baho beradi. Shu bois, boshqaruv idoralari odamlarning muammolarini o‘z vaqtida, adolatli va tizimli hal etishi zarur.
Ortiqcha qog‘ozbozlik va byurokratiya islohotlar samarasini pasaytirishi, aholining davlatga ishonchini susaytirishi ta’kidlandi. Shu nuqtai nazardan, davlat boshqaruvida yangicha va ilg‘or yondashuvlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlik muhim o‘rin tutmoqda. So‘nggi yillarda davlat boshqaruvi sohasida ikki mamlakat o‘rtasidagi sheriklik yangi bosqichga ko‘tarildi. O‘tgan yil noyabr oyida byurokratiyani bartaraf etish va sun’iy intellekt bo‘yicha xalqaro forumlar birgalikda yuqori saviyada o‘tkazildi, davlat boshqaruvida ilg‘or tajriba almashish yuzasidan hamkorlik kelishuvi imzolandi.
“Sifatli davlat boshqaruvi” dasturi ana shu hamkorlikning amaliy natijasi sifatida baholandi.
Prezidentimiz mazkur dastur davlat idoralari faoliyatini xolis baholash, ularning kuchli va zaif tomonlarini aniqlash, ilg‘or tajribalarni keng ommalashtirish hamda sog‘lom raqobat muhitini shakllantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Joriy yil yanvar-aprel oylarida dastur doirasida 40 ta respublika idorasi faoliyati, boshqaruv sifati va rahbar kadrlarning yetakchilik qobiliyati xalqaro ekspertlar hamda mahalliy mutaxassislar tomonidan baholandi.
Taqdirlash marosimida bir qator vazirlik va idoralar erishgan natijalari uchun e’tirof etildi.
Adliya vazirligi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha eng namunali vazirlik nominatsiyasida g‘olib deb topildi. Qayd etilganidek, vazirlik qisqa vaqtda zamonaviy, ochiq va raqamli adliya institutiga aylandi. Bugungi kunda 30 ta platforma orqali 380 ta xizmat to‘liq raqamlashtirilgan, 780 dan ortiq xizmatdan onlayn foydalanish imkoniyati yaratilgan, 208 ta davlat xizmatlari markazi butun mamlakat bo‘ylab yagona standart asosida ishlamoqda.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi resurslarni boshqarish bo‘yicha eng namunali vazirlik sifatida e’tirof etildi. Vazirlikda ajratilgan mablag‘lar yangi konlarni qidirib topish va sohani rivojlantirishga yo‘naltirilgani, geologiya-qidiruv ishlarida suv sarfi 20 foizga qisqartirilgani, asosiy konchilik uskunalarining mahalliylashtirish darajasi 84 foizga yetkazilgani ta’kidlandi.
Ichki ishlar vazirligi davlat xizmatlarini ko‘rsatishdagi ijobiy natijalari uchun eng namunali deb topildi. Vazirlik tomonidan ko‘rsatilayotgan 60 ga yaqin xizmatning 95 foizi raqamli shaklga o‘tkazilgan. Ilgari tarqoq bo‘lgan 72 ta ma’lumotlar bazasi yagona “Xavfsiz shahar” tizimiga birlashtirilib, unga 14 ta boshqaruv markazi va 20 dan ortiq vazirlik ulangan. O‘tgan yili 148 mingdan ziyod ma’muriy ish masofaviy tarzda ko‘rib chiqilgan.
Tanlov doirasida namunali rahbar va mutaxassis xodimlar ham taqdirlandi. Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi boshqarma boshlig‘i Maqsud Bolibekov eng namunali rahbar xodim, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bo‘lim boshlig‘i Fazliddin Mo‘minov eng namunali ma’muriy xodim, “O‘zatom” agentligi bosh mutaxassisi Shohmirzo Umarov eng namunali mutaxassis xodim, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri maslahatchisi Ummatoy Yo‘ldosheva eng namunali ayol xodim, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi loyiha ofisi rahbari Akbarxon Sobirxonov eng namunali iste’dodli yosh xodim, Adliya vazirligi bo‘lim boshlig‘i Mirsaid Raxmatov inson resurslari bo‘yicha eng namunali xodim sifatida g‘olib bo‘ldi.
Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Olim Omonov eng namunali vazir o‘rinbosari, Atom energiyasi agentligi direktori Azim Ahmadxo‘jayev eng namunali agentlik direktori, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi raisi Xalilillo To‘raxo‘jayev eng namunali qo‘mita raisi sifatida e’tirof etildi.
Davlatimiz rahbari e’tirof etilgan xodimlarni lavozimini bir pog‘onaga ko‘tarish va rahbar kadrlar zaxirasiga kiritish taklifini bildirdi. Ularning o‘z ustida doimiy ishlashi, yangicha fikrlashi va mehnat faoliyatiga innovatsion yondashuvlarni tatbiq etishi boshqalar uchun o‘rnak bo‘lishi lozimligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz kelgusi bosqichlarda dastur yanada ochiq va talabchan bo‘lishini qayd etdi. Bundan buyon yaxshi natija ko‘rsatgan idoralar bilan birga samaradorlik va xizmat sifati bo‘yicha ortda qolayotgan tashkilotlar ham ochiq aytiladi. Bu davlat idoralarini o‘z faoliyatiga xolis baho berish, kamchiliklarni bartaraf etish va aholi oldidagi mas’uliyatini oshirishga undaydi.
Endilikda “Sifatli davlat boshqaruvi” dasturi har ikki yilda o‘tkaziladi. Kelgusi bosqichdan unda mahalliy hokimliklar ham ishtirok etadi. Chunki islohotlar natijasi, avvalo, quyi bo‘g‘inda, tuman va shaharlar darajasida sezilishi kerak.
Davlatimiz rahbari xalq ishonadigan, inson qadrini ulug‘laydigan, odamlarning og‘irini yengil qiladigan samarali davlat tizimini yaratish bundan keyin ham ustuvor vazifa bo‘lib qolishini ta’kidladi. Vazirlik va idoralar faoliyatida “jarayon uchun” emas, “natija uchun” ishlash tamoyili asosiy mezonga aylanishi zarurligi qayd etildi.

Начался новый этап в повышении качества государственного управления
Президент Шавкат Мирзиёев в Международном конгресс-центре принял участие в церемонии награждения в рамках программы «Качественное государственное управление».
В своем выступлении глава нашего государства отметил, что в последние годы в Узбекистане принцип «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу» поднят на уровень государственной политики. В центре реформ находится обеспечение интересов человека, создание достойных условий для граждан и предпринимателей.
Подчеркнуто, что без эффективного государственного управления невозможно достичь намеченных результатов ни в одной сфере. Каждый гражданин оценивает деятельность государства через положительные изменения, которые ощущает в своей повседневной жизни. Поэтому органы управления должны своевременно, справедливо и системно решать проблемы людей.
Отмечено, что бумажная волокита и бюрократия могут снижать эффективность реформ и ослаблять доверие населения к государству. Исходя из этого, особое внимание уделяется внедрению новых и передовых подходов в государственном управлении.
Важную роль в этом играет сотрудничество с Объединенными Арабскими Эмиратами. В последние годы партнерство между двумя странами в сфере государственного управления вышло на новый уровень. В ноябре прошлого года были успешно проведены совместные международные форумы по искусственному интеллекту и вопросам искоренения бюрократии, подписано соглашение о сотрудничестве по обмену передовым опытом в области государственного управления.
Программа «Качественное государственное управление» отмечена среди практических результатов этого сотрудничества.
Президент нашей страны подчеркнул, что эта программа служит объективной оценке деятельности государственных учреждений, выявлению их сильных и слабых сторон, популяризации передового опыта и созданию здоровой конкурентной среды.
В рамках программы в январе-апреле текущего года международные эксперты и местные специалисты оценили деятельность, качество управления и лидерские способности управленческих кадров 40 республиканских ведомств.
На церемонии награждения отдельно отмечены достижения ряда министерств и ведомств.
Министерство юстиции признано победителем в номинации самого образцового министерства по реализации стратегии “Узбекистан – 2030”. Как отмечено, за короткий период министерство трансформировалось в современный, открытый и цифровой институт. На сегодняшний день за счет запуска 30 платформ полностью оцифрованы 380 услуг, создана возможность получения в режиме онлайн более 780 услуг, по всей стране работают по единому стандарту 208 центров государственных услуг.
Министерство горнодобывающей промышленности и геологии было признано самым образцовым министерством по управлению ресурсами. Отмечено, что выделенные министерству средства эффективно направляются на поиск и разработку новых месторождений, а также развитие отрасли, при этом расход воды в геологоразведочных работах сокращён на 20 процентов, а уровень локализации основного горнодобывающего оборудования достиг 84 процента.
Министерство внутренних дел признано самым образцовым за положительные результаты в предоставлении государственных услуг. 95 процентов из почти 60 оказываемых министерством услуг переведены в цифровой формат. Ранее работавшие разрозненно 72 базы данных объединены в единую систему «Безопасный город», к ней подключены 14 центров управления и более 20 министерств. В прошлом году свыше 148 тысяч административных дел были рассмотрены дистанционно.
В рамках конкурса также были награждены образцовые руководители и специалисты. Начальник управления Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Максуд Болибеков признан самым образцовым руководителем, начальник отдела Министерства высшего образования, науки и инноваций Фазлиддин Муминов – самым образцовым административным сотрудником, главный специалист Агентства «Узатом» Шохмирзо Умаров – самым образцовым специалистом, советник министра по сокращению бедности и занятости Умматой Йулдошева – самой образцовой сотрудницей, руководитель проектного офиса Министерства высшего образования, науки и инноваций Акбархон Собирхонов – самым образцовым молодым талантливым сотрудником, а начальник отдела Министерства юстиции Мирсаид Рахматов – самым образцовым сотрудником по человеческим ресурсам.
Заместитель министра здравоохранения Олим Омонов был признан самым образцовым заместителем министра, директор Агентства по атомной энергии Азим Ахмедходжаев – самым образцовым директором агентства, председатель Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Халилло Тураходжаев – самым образцовым председателем комитета.
Глава нашего государства предложил повысить их в должности на одну ступень и включить их в резерв управленческих кадров. Подчеркнуто, что их постоянная работа над собой, новаторское мышление и внедрение инновационных подходов в трудовую деятельность должны служить примером для других.
Президент отметил, что на следующих этапах программа станет еще более открытой и требовательной. В дальнейшем наряду с органами, демонстрирующими хорошие результаты, будут публично озвучены и организации, отстающие по эффективности и качеству услуг. Это будет стимулировать государственные органы объективно оценивать свою деятельность, устранять недостатки и повышать ответственность перед населением.
Теперь программа «Качественное государственное управление» будет проводиться раз в два года. На следующем этапе в ней также примут участие хокимияты на местах. Поскольку результаты реформ должны ощущаться прежде всего на нижнем уровне – в районах и городах.
Глава нашего государства подчеркнул, что создание эффективной системы государственного управления, вызывающей доверие у населения, служащей интересам человека, облегчающей жизнь людей, и впредь останется приоритетной задачей. Отмечено, что главным критерием в деятельности министерств и ведомств должен стать принцип работы «не ради процесса», а «для результата».