O‘zbekiston Prezidenti Serbiya Prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazdi
Boku shahrida bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston – Serbiya munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Asosiy e’tibor tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, qayta ishlash, kimyo va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi hamda turizm kabi sohalarda kooperatsiya dasturini ishlab chiqish masalalariga qaratildi.
Gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish, xususan, rektorlarning birinchi forumi hamda Kino va madaniyat kunlarini o‘zaro o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

Президент Узбекистана провел встречу с Президентом Сербии
На полях 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации в городе Баку состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Сербия Александром Вучичем.
Обсуждены актуальные аспекты дальнейшего развития узбекско-сербских многоплановых отношений в контексте реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота и подготовке программы кооперации в таких отраслях, как машиностроение, обрабатывающая, химическая и электротехническая промышленность, фармацевтика, сельское хозяйство, туризм и другие.
Отмечена важность дальнейшего развития гуманитарного сотрудничества, в частности проведение первого форума ректоров, а также взаимных Дней кино и культуры.