O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari Turkistondagi yangi masjid bilan tanishdilar
Amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan birgalikda Turkiston shahrida O‘zbekiston tomonidan bunyod etilgan masjid bilan tanishdilar.
Majmuaning umumiy maydoni 7 gektardan ziyodni tashkil etadi, unda 5 mingdan ortiq kishi namoz o‘qishi mumkin. Muhtasham ansambl to‘rtta 70 metrlik minora hamda asosiy zal va an’anaviy ayvonlarni o‘z ichiga olgan uch qavatli bosh binodan iborat.
Islom va Sharq me’morchiligining eng yaxshi an’analariga muvofiq barpo etilgan jome masjidida milliy naqshlar, sharqona gumbazlar, baland minoralar hamda zamonaviy qurilish texnologiyalari uyg‘un qiyofa kasb etgan. Masjidning ichki bezagida islom xattotlik va naqqoshlik san’ati namunalaridan keng foydalanilgan.
Atrofdagi 4,2 gektar maydonni obodonlashtirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu yerda yashil maydonlar, yo‘laklar, dam olish joylari, yoritish tizimlari, manzarali qurilmalar va favvoralar barpo etilmoqda.
O‘zbekiston tomonidan qardosh Qozog‘iston xalqi hamda Turkiston aholisiga tuhfa sifatida qurib bitkazilgan ushbu muhtasham majmua ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va madaniy yaqinlik, yaxshi qo‘shnichilik hamda ittifoqchilik munosabatlarining yorqin ifodasi bo‘lgani ta’kidlandi.

Президенты Узбекистана и Казахстана ознакомились с новой мечетью в Туркестане
В рамках программы рабочего визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым посетил возведенную узбекской стороной мечеть в городе Туркестане.
Общая площадь комплекса составляет более 7 гектаров, а само сооружение способно вместить более 5 тысяч молящихся. Величественный ансамбль включает четыре 70-метровых минарета и главное трехэтажное здание с основным залом и традиционными айванами.
Архитектура мечети, выполненной в лучших традициях исламского и восточного зодчества, гармонично сочетает национальные орнаменты, восточные купола, высокие минареты и современные строительные решения. Внутреннее убранство украшено элементами исламской каллиграфии и декоративного искусства.
Особое внимание уделено благоустройству прилегающей территории площадью 4,2 гектара. Здесь создаются зеленые зоны, пешеходные дорожки, места отдыха, системы освещения, декоративные элементы и фонтаны.
Отмечено, что этот величественный комплекс, построенный в качестве дара Узбекистана братскому народу Казахстана и жителям Туркестана, стал ярким воплощением многовековой дружбы и культурной близости, добрососедства и союзничества двух стран.