Intensiv sanoatlashgan bog‘larni ko‘paytirish choralari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlarda intensiv sanoatlashgan bog‘larni ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, eksportbop mahsulotlar yetishtirish va qishloq aholisini daromadli qilish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda yurtimizda 572,6 ming gektar bog‘ va tokzor mavjud bo‘lib, ular yiliga 1 milliard dollarlik eksportni ta’minlamoqda, 882 ming nafar aholining daromad manbaiga aylangan.
Shu bilan birga, yer va suv resurslari cheklangan hozirgi sharoitda sohadagi o‘sishni faqat maydonlarni kengaytirish hisobidan emas, balki har bir gektardan olinadigan hosildorlik va daromadni oshirish orqali ta’minlash zarurligi ta’kidlandi. O‘zbekiston 2030-yilga qadar oziq-ovqat mahsulotlari eksportini 10 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan. Bunda intensiv, sanoatlashgan bog‘dorchilikni kengaytirish muhim omil bo‘ladi.
Yig‘ilishda mavjud bog‘ va tokzorlar holati tahlil qilindi. Hozirda 61 ming gektar eskirgan va 18 ming gektar yaroqsiz bog‘larni yangilash zarur. Ayrim hududlarda bunday maydonlardan gektariga bor-yo‘g‘i 5 tonna hosil olinmoqda, yillik daromad esa 10 million so‘mga ham yetmayapti.
Misol uchun, Pop tumanida 1 ming 200 gektar eski va yaroqsiz bog‘lar mavjud. Agar ular o‘rnida eksportbop navlar ekilib, quritish, saralash va qadoqlash bo‘yicha agrologistika markazlari tashkil etilsa, hosildorlik va daromadni bir necha barobar oshirish mumkin. Mazkur tumanda 84 gektarda barpo etilgan eksportbop gilos bog‘i tajribasi ham intensiv bog‘dorchilikning amaliy natijasini ko‘rsatmoqda. Hali to‘liq hosilga kirmagan yosh ko‘chatlardan ham gektariga 7 tonnadan hosil olinib, bir kilogramm mahsulot 8 dollardan eksport qilinmoqda.
Shu bois, eski va yaroqsiz bog‘lar bilan ishlash bo‘yicha yangi tartib joriy etish taklif qilindi. Bu jarayonda Agrosanoatni rivojlantirish agentligi bog‘ va tokzorlarni yaroqsiz deb topish, sanoatlashgan bog‘lar barpo etish yoki haydaladigan yerlar toifasiga o‘tkazish bo‘yicha xulosa beradi. 12 oy davomida sanoatlashgan bog‘ barpo etilmagan maydonlar uchun yer va suv solig‘i stavkasini oshirish, bu holat yana 12 oy davom etsa, suvdan foydalanishni cheklash taklif etildi.
Prezidentimiz yerdan samarali foydalanish ustidan nazoratni raqamlashtirish zarurligini ta’kidladi. Eskirgan va yangi sanoatlashgan bog‘lar holatini kosmik tasvirlar orqali monitoring qilish bo‘yicha axborot tizimini ishga tushirish topshirildi.
Tomorqa va dehqon xo‘jaliklaridagi eski bog‘larni yangilash ham e’tibordan chetda qolmasligi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Buning uchun mahalla bankiri orqali aholiga 50 donagacha ko‘chat yoki 2 million so‘mgacha qarz berish, dehqon xo‘jaliklariga esa eskirgan bog‘larni yangilash uchun 150 million so‘mgacha kredit ajratish taklif qilindi.
2026-2028-yillarda 168 ming gektar sanoatlashgan bog‘ va tokzorlar tashkil etish rejalashtirilgan. Buning hisobiga 2 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, 258 mingta ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Bunday loyihalarni moliyalashtirish va amaliy qo‘llab-quvvatlash uchun 9 ta tijorat banki hududlarga biriktiriladi. Ular sanoatlashgan bog‘larni tadbirkorlarga tayyor holda topshirish bilan birga ikki yil davomida agrotexnik, moliyaviy va tashkiliy jihatdan kuzatib boradi.
Yig‘ilishda intensiv bog‘ tashkil qilmoqchi bo‘lgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha alohida tizim joriy etilishi belgilandi. Joylardagi “Agrostar” kompaniyalari tadbirkorlar bilan ulushdorlik asosida hamkorlik qiladi. Bunda “Agrostar” kompaniyalari ustav kapitalining 50 foizigacha qismida pul mablag‘i bilan, tadbirkor esa yer uchastkasiga bo‘lgan ijara huquqi bilan ishtirok etadi.
Tadbirkorlarga “Agrostar” kompaniyasi ulushini qayta baholamasdan 7 yil ichida bo‘lib-bo‘lib sotib olish huquqi beriladi. Bu tizim eski bog‘ egalarini ham manfaatdor qiladi: ular yangilangan bog‘lardan orttirgan daromadi hisobidan ulushni bosqichma-bosqich sotib olib, keyinchalik intensiv bog‘ga to‘liq egalik qilishi mumkin bo‘ladi.
Bunday loyihalarga banklar tomonidan har bir gektar uchun 120 million so‘mgacha kredit ajratiladi. Kredit vaqtida qaytarilsa, foiz stavkasining yarmi kompensatsiya qilinadi. Shuningdek, sanoatlashgan bog‘larning parvarishlash xarajatlari uchun 3 yil davomida har gektarga 5 million so‘mdan subsidiya beriladi.
Suv tejovchi texnologiyalar, mevali ko‘chat va qishloq xo‘jaligi texnikasini xarid qilish uchun tadbirkorlar islom moliyasi xizmatlaridan foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Prezidentimiz yig‘ilishda so‘zga chiqqan tadbirkorlarning fikr-mulohazalarini tingladi. Ularning yetishtirilgan yoki import qilingan mevali ko‘chatlar va payvandtaglar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini nol stavkada qo‘llash, suv tejovchi texnologiyalar o‘rnatilgan sanoatlashgan bog‘larda quduqlardan olinadigan suv uchun soliqni 5 yil muddatga 1 so‘m etib belgilash haqidagi takliflarini ma’qulladi.
Mutasaddilarga eski va samarasiz bog‘larni yangilash, sanoatlashgan bog‘lar bo‘yicha aniq loyihalarni shakllantirish, banklar, hokimliklar va tadbirkorlar hamkorligini tizimli yo‘lga qo‘yish, har bir hududda eksportbop navlar, agrologistika va qayta ishlash quvvatlarini rivojlantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Определены меры по увеличению числа индустриализированных интенсивных садов
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по мерам увеличения числа интенсивных садов промышленного типа в регионах.
В нашей стране последовательно реализуются меры по развитию плодоовощеводства, производству экспортоориентированной продукции и повышению доходов сельского населения. Сегодня в республике насчитывается 572,6 тысячи гектаров садов и виноградников, которые обеспечивают экспорт на сумму 1 миллиард долларов в год и служат источником дохода для 882 тысяч человек.
Вместе с тем, подчеркнуто, что в условиях ограниченных земельных и водных ресурсов рост в отрасли необходимо обеспечивать не только путем расширения площадей, но и за счет повышения урожайности и доходности с каждого гектара. Узбекистан намерен довести экспорт продовольственной продукции до 10 миллиардов долларов к 2030 году. Важным фактором в достижении этой цели станет расширение интенсивного, индустриализированного садоводства.
На совещании проанализировано состояние имеющихся садов и виноградников. Ныне необходимо обновить 61 тысячу гектаров устаревших и 18 тысяч гектаров непродуктивных садов. В некоторых регионах с таких площадей получают всего около 5 тонн урожая с гектара, а годовой доход не достигает даже 10 миллионов сумов.
Например, в Папском районе имеется 1,2 тысчи гектаров старых и непродуктивных садов. Если в этих местах высадить экспортоориентированные сорта и создать агрологистические центры по сушке, сортировке и упаковке, урожайность и доходность можно повысить в несколько раз. Практические результаты интенсивного садоводства демонстрирует и опыт создания в этом районе черешневого сада на 84 гектарах. Даже молодые деревья, еще не вышедшие на полное плодоношение, дают урожай до 7 тонн с гектара, при этом один килограмм продукции экспортируется по цене 8 долларов.
В связи с этим предложено ввести новый порядок работы со старыми и непригодными садами. Так, Агентство по развитию агропромышленности будет наделено полномочиями по выдаче заключений о признании садов и виноградников непригодными, создании на их месте садов промышленного типа либо о переводе таких площадей в категорию пахотных земель. Если в течение 12 месяцев на таких участках не будет заложен сад промышленного типа, предложено повысить ставки налога на воду и землю, а при сохранении данной ситуации еще в течение 12 месяцев – ограничить забор воды.
Президент нашей страны также подчеркнул необходимость цифровизации контроля за эффективным использованием земельных ресурсов. Поручено внедрить информационную систему по мониторингу состояния устаревших и новых индустриализированных садов на основе спутниковых снимков.
Подчеркнуто, что не должны остаться без внимания и проекты по обновлению старых садов на приусадебных участках и в фермерских хозяйствах. Для этого предложено предоставлять населению до 50 саженцев или до 2 миллионов сумов займов через махаллинского банкира, а фермерским хозяйствам – кредиты до 150 миллионов сумов на обновление старых садов.
В течение 2026-2028 годов планируется заложить 168 тысяч гектаров садов и виноградников промышленного типа. Ожидается, что это позволит привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций и создать 258 тысяч рабочих мест.
Для финансирования и практической поддержки таких проектов за регионами будут закреплены 9 коммерческих банков. Наряду с передачей индустриализированных садов предпринимателям в готовом виде, они в течение двух лет будут сопровождать проект по агротехническим, финансовым и организационным вопросам.
На совещании принято решение о внедрении отдельной системы по поддержке предпринимателей, желающих создавать интенсивные сады. Так, компании «Agrostar» на местах будут сотрудничать с предпринимателями на долевой основе. При этом доля «Agrostar» в уставном капитале может составлять до 50 процентов за счет денежных средств, а доля предпринимателя будет формироваться за счет права аренды на земельный участок.
Предпринимателям будет предоставлено право выкупить долю компании «Agrostar» в течение 7 лет по частям, без пересмотра ее стоимости. Такая система создаст заинтересованность и для владельцев старых садов: за счет доходов от обновленных садов они смогут постепенно выкупить долю и впоследствии стать единоличным владельцем сада.
Для реализации таких проектов банки будут предоставлять льготные кредиты до 120 миллионов сумов на каждый гектар. При своевременном погашении кредита половина процентной ставки будет компенсироваться. Кроме того, на возмещение расходов по уходу за садами промышленного типа в течение 3 лет будут выделяться субсидии в размере 5 миллионов сумов на гектар.
Для приобретения водосберегающих технологий, саженцев плодовых культур и сельскохозяйственной техники предприниматели смогут пользоваться услугами исламского финансирования.
Президент нашей страны также выслушал предложения предпринимателей, выступивших на совещании. Одобрены их предложения о введении нулевой ставки НДС на выращенные или импортированные саженцы плодовых культур и подвои, а также установлении платы за воду, забираемую из скважин, на уровне 1 сума в течение 5 лет в садах, оснащенных водосберегающими технологиями.
Ответственным лицам даны поручения по обновлению старых и неэффективных садов, формированию конкретных проектов по созданию садов промышленного типа, системному налаживанию взаимодействия между банками, хокимиятами и предпринимателями, а также по развитию в каждом регионе экспортоориентированных сортов, агрологистики и перерабатывающих мощностей.