Oziq-ovqat xavfsizligi va chorvachilik sohasini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish hamda chorvachilik sohasini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda oziq-ovqat ta’minotini barqarorlashtirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, saqlash, qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha keng imkoniyatlar yaratilgan. Bugungi kunda 4 million gektar ekin maydoni, 1,5 million tonna sig‘imga ega saqlash omborlari va 3,5 million tonna mahsulotni qayta ishlash quvvatlari aholini arzon va sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash, shuningdek, 4 milliard dollarlik mahsulot eksport qilish imkonini bermoqda.
O‘zbekiston 2030-yilga qadar oziq-ovqat mahsulotlari eksportini 10 milliard dollarga yetkazish, eksport geografiyasini yana 100 ta davlatga kengaytirishni maqsad qilgan.
Yig‘ilishda ushbu marralarga erishish uchun oziq-ovqat xavfsizligi tizimi xalqaro standartlarga to‘liq mos bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi.
Hozirga qadar oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi va nazorati bilan uchta idora shug‘ullanib kelmoqda. Oqibatda sanitariya, veterinariya va karantin organlari o‘rtasida yagona ma’lumotlar bazasi shakllanmagan, ayrim vazifa va funksiyalar bir-birini takrorlamoqda. Bu esa tadbirkorlarning eksport va import jarayonlarida ortiqcha ovoragarchilikka duch kelishiga sabab bo‘lmoqda.
O‘simliklar karantini agentligida 100 ta, Veterinariya qo‘mitasida 115 ta, sanitariya-epidemiologiya tizimida 44 ta vazifa va funksiya mavjudligi, shu bilan birga, mahsulotni “yetishtirishdan iste’molchigacha” kuzatib borish tizimi to‘liq yo‘lga qo‘yilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Eksportda ham hal etilishi zarur bo‘lgan masalalar bor. Xususan, Yevropa Ittifoqi tomonidan mahsulotlarimizda pestitsid qoldiqlari bo‘yicha 25 ta ogohlantirish berilgani qayd etildi. Bu xalqaro bozorlarda raqobatbardoshlikni oshirish uchun mahsulot xavfsizligini nazorat qilish tizimini tubdan o‘zgartirishni talab qiladi.
Amalda nazorat idoralari tomonidan faqatgina yakuniy mahsulotni tekshirish bilan chegaralangani, ishlab chiqarish zanjirida oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligini kafolatlovchi xalqaro standartlarni joriy qilishga yetarlicha e’tibor qaratilmagani qayd etildi.
Shu munosabat bilan oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi sohasini chuqur isloh qilish va xalqaro talablarga mos yagona markazlashgan tizim yaratilishi belgilandi.
Unga muvofiq, “daladan dasturxongacha” tamoyili asosida barcha nazorat jarayonlarini qamrab oladigan Oziq-ovqat mahsuloti xavfsizligi qo‘mitasi tashkil etiladi. U O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, Veterinariya qo‘mitasi va Sanepidqo‘mitaning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash yo‘nalishi negizida negizida shakllantiriladi.
Yangi tizimda eskirgan, tadbirkor faoliyatiga to‘siq bo‘layotgan tekshiruvlardan voz kechiladi. Oziq-ovqat mahsulotlarini majburiy sertifikatlash bekor qilinib, uning o‘rniga xavfga asoslangan nazorat va tekshiruv tartibi joriy etiladi.
Bugungi kunda respublikadagi 80 mingta ob’ektdan faqat 1,6 mingtasida, ya’ni 2 foizida bunday tartib qo‘llanilmoqda. Endilikda xavfli mahsulotlar to‘g‘risida tezkor xabar berish va ularni qaytarib olish bo‘yicha elektron tizim yaratiladi.
2029-yil 1-yanvardan boshlab meva-sabzavot eksporti faqat agrologistika markazlari orqali amalga oshiriladi. Eksport salohiyati yuqori yirik oziq-ovqat korxonalarini xalqaro xatarlar tahlili standarti va Alimentarius kodeksi talablariga o‘tkazish bo‘yicha dastur ishlab chiqiladi. Ushbu ko‘rsatkich 2028-yilgacha 20 foizga, 2030-yilgacha 60 foizga, 2032-yilgacha esa 100 foizga yetkaziladi.
Meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan 20 ta tumanda ichki fitosanitariya sertifikatini rasmiylashtirishga ko‘maklashuvchi jamoatchi inspektorlar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Bundan buyon meva-sabzavot eksporti statistikasi mahsulot qaysi hududda yetishtirilgan bo‘lsa, o‘sha hududda hisobga olinadi.
2027-yildan boshlab laboratoriya tekshiruvi, hayvonlarni emlash, dezinfeksiya va identifikatsiya qilish kabi 6 ta davlat funksiyasi xususiy sektorga beriladi. Viloyat hokimlariga yil yakunigacha ushbu xizmatlar bo‘yicha kamida 2 tadan xususiy laboratoriya va veterinariya klinikasini tashkil etish topshirildi.
Har bir mahsulot bo‘yicha onlayn kuzatish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Fermer va dehqonlar uchun “Agro ko‘makchi” mobil ilovasida elektron “Dala daftari” tizimi joriy etiladi. Mazkur tizim orqali sun’iy intellekt zararkunandalar tarqalishini oldindan bashorat qilib, dehqonlarga zarur tavsiyalar beradi.
Faol va halol ishlayotgan fermerlar reytingi yuritiladi va ularga qo‘shimcha imtiyozlar beriladi. 2027-yil 1-martgacha oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi bo‘yicha yagona avtomatlashgan axborot platformasi ishga tushiriladi. U chegaradagi “Yagona darcha” tizimi bilan integratsiya qilinib, eksportchilar ortiqcha byurokratik jarayonlardan ozod etiladi.
Yangi tizim orqali importda nazorat vaqti 9 kundan 2 kunga, eksportda esa 3 kundan 1 kungacha qisqartirilishi belgilandi. Buning hisobiga tadbirkorlarning mahsulotni omborda saqlash xarajatlari 70 milliard so‘mga tejaladi.
Yig‘ilishda chorvachilik va yaylov xo‘jaligini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Tahlillarga ko‘ra, keyingi 25 yilda dunyo mamlakatlarining 42 foizida qoramollar soni 12 foizga qisqargan. Buning asosiy sabablari qimmat ozuqa, qurg‘oqchilik, ekologik omillar, yuqori foiz stavkalari va daromad kamayishi bilan bog‘liq. Natijada jahon bozorida go‘shtning o‘rtacha narxi rekord darajaga yetgan.
O‘zbekistonda chorvachilikni rivojlantirish uchun katta imkoniyat bor. Mamlakatimizda 16 million gektar yaylov mavjud, biroq bu salohiyatning atigi 10 foizidan foydalanilmoqda.
Shu bois, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida Chorvachilik va yaylov xo‘jaligini rivojlantirish agentligi tashkil etiladi. U Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi negizida faoliyat boshlaydi.
Yangi agentlik oldiga qoramollar sonini 16,5 milliontaga, qo‘y va echkilar sonini 30 milliontaga, parrandalar sonini 141 milliontaga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Shuningdek, go‘sht va sutni qayta ishlash darajasini 50 foizga, nasldor qoramollar ulushini 90 foizga yetkazish, ozuqabop ekin maydonlarini esa 1,5 barobar ko‘paytirish belgilandi.
Ozuqa bazasini kengaytirish va naslchilikni yaxshilash maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va har bir viloyatdan 1 tadan tuman chorvachilikka ixtisoslashtiriladi.
Ushbu tumanlarda paxta va g‘alla yerlarining 50 foiziga ozuqabop ekinlar ekishga ruxsat beriladi, buning uchun 10 foizli imtiyozli kreditlar ajratiladi. Barcha fermer xo‘jaliklariga ijara yerlarining 20 sotix qismida ortiqcha byurokratiyasiz yengil konstruksiyali binolar, ozuqa omborlari va silos o‘ralari qurishga ruxsat beriladi.
Yil yakuniga qadar kamida 10 gektar yeri bor 28 ming 746 ta fermer xo‘jaligi yerida 2 million bosh qoramol boqishni tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Chorvachilikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash choralari ham belgilandi. 1-iyundan boshlab tijorat banklari yillik 10 foiz stavkada, 4 yil imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga kreditlar ajratadi. Nasldor chorvani import qiluvchilar 2029-yilgacha qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilinadi.
Banklarga yillik 6 foiz stavkada 1 trillion so‘m va 50 million dollar resurs joylashtiriladi. Ushbu resurslar hisobidan joriy yilda 5,5 trillion so‘mlik 1,5 mingta loyihani ishga tushirish, 25 mingta ish o‘rni yaratish va qoramollar sonini 400 mingtaga oshirish rejalashtirilgan.
Kadrlar tayyorlash va naslli chorvani ko‘paytirish bo‘yicha ham yangi dastur boshlanadi. 1-iyundan yetakchi agrar oliygohlarda sun’iy urug‘lantirish bo‘yicha 10 kunlik o‘quv kurslari tashkil etiladi. Har yili kamida 1 ming mutaxassis tayyorlanib, ular zarur uskunalar bilan bepul ta’minlanadi.
Xonadonlarda sun’iy urug‘lantirilgan har bir nasldor buzoq uchun 500 ming so‘mdan hamda embrionlarni ko‘chirib o‘tkazilganda 700 ming so‘mdan subsidiya to‘lanadi. Bu maqsadlar uchun qo‘shimcha 50 milliard so‘m ajratiladi.
Yig‘ilishda mutasaddilarning hisobotlari, tadbirkor va fermerlarning takliflari tinglandi. Yangi tizimni joylarda samarali tashkil etish, tadbirkorlar va fermerlarga amaliy ko‘mak berish, chorvachilikda ozuqa bazasi, naslchilik, qayta ishlash va eksport imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.

Определены приоритетные задачи по обеспечению продовольственной безопасности и развитию животноводства
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам совершенствования государственного управления в сфере безопасности продуктов питания и поддержки животноводства.
В стране созданы широкие возможности для поддержания устойчивого продовольственного обеспечения, а также заготовки, хранения, переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции. 4 миллиона гектаров посевных площадей, складские помещения вместимостью 1,5 миллиона тонн и перерабатывающие мощности на 3,5 миллиона тонн позволяют обеспечивать население доступными и качественными продуктами питания, а также экспортировать товары на 4 миллиарда долларов.
Узбекистан намерен довести экспорт продовольственной продукции до 10 миллиардов долларов и расширить географию экспорта еще на 100 стран к 2030 году.
На совещании подчеркнуто, что для достижения этих целей система безопасности продуктов питания должна полностью соответствовать международным стандартам.
До настоящего времени вопросами безопасности и контроля пищевой продукции занимались три ведомства. В результате между органами санитарии, ветеринарии и карантина органами не сформирована единая база данных, а отдельные задачи и функции дублируют друг друга. Из-за этого предприниматели сталкиваются с лишними хлопотами в процессах экспорта и импорта.
Отмечалось, что у Агентства по карантину растений имеется 100, Комитета по развитию ветеринарии – 115, в системе санитарно-эпидемиологического надзора – 44 задач и функций, при этом до сих пор не налажена полностью система сопровождения продукции «от выращивания до потребителя».
Вопросы, требующие решения, сохраняются и в сфере экспорта. В частности, отмечено, что Европейский союз вынес 25 предупреждений в связи с наличием остатков пестицидов в отечественной продукции. Это требует коренного пересмотра системы контроля безопасности продукции для повышения конкурентоспособности на международных рынках.
Было отмечено, что на практике контролирующие органы ограничивались лишь проверкой конечной продукции, тогда как внедрению международных стандартов, гарантирующих безопасность пищевой продукции на всех этапах производственной цепочки, не уделялось достаточного внимания.
В этой связи принято решение провести глубокую реформу системы безопасности пищевой продукции и создать единую централизованную систему, соответствующую международным требованиям.
Так, будет создан Комитет по безопасности пищевой продукции, который охватит все надзорные процессы на основе принципа «от поля до стола». Он будет сформирован на базе Агентства по карантину и защите растений, Комитета по развитию ветеринарии и ответственного за безопасность пищевой продукции направления Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия.
В новой системе откажутся от устаревших проверок, создающих препятствия для предпринимательской деятельности. Будет отменена обязательная сертификация продуктов питания, вместо нее внедрят порядок контроля и проверок, основанный на оценке рисков.
Сегодня такой подход применяется лишь на 1,6 тысячи из 80 тысяч объектов по всей республике, то есть всего на 2 процентах. В дальнейшем будет создана электронная система по оперативному оповещению об опасной продукции и ее отзыву из обращения.
С 1 января 2029 года экспорт плодоовощной продукции будет осуществляться только через агрологистические центры. Будет разработана программа по переводу крупных предприятий пищевой промышленности с высоким экспортным потенциалом на международные стандарты анализа рисков и нормы Кодекса Алиментариус. Планируется довести этот показатель до 20 процентов к 2028 году, до 60 процентов – к 2030 году и до 100 процентов – к 2032 году.
В 20 районах, специализирующихся на плодоовощеводстве, будет налажена деятельность общественных инспекторов, оказывающих содействие в оформлении внутренних фитосанитарных сертификатов. Отныне статистика экспорта фруктов и овощей будет учитываться в том регионе, в котором она выращена.
С 2027 года шесть государственных функций, включая лабораторные исследования, вакцинацию животных, дезинфекцию и идентификацию, будут поэтапно переданы частному сектору. Хокимам областей поручено до конца года принять меры по организации по этим направлениям как минимум двух частных лабораторий и ветеринарных клиник.
По каждому виду продукции будет внедрена система онлайн-мониторинга. В мобильном приложении «Агро кумакчи» будет внедрена электронная система «Полевой дневник» для фермеров и дехкан. Искусственный интеллект будет прогнозировать распространение вредителей и давать необходимые рекомендации дехканам.
Планируется вести рейтинг активных и добросовестных фермеров и предоставлять им дополнительные льготы. До 1 марта 2027 года запустят единую автоматизированную информационную платформу по безопасности пищевой продукции. Она будет интегрирована с системой «единое окно» пограничного контроля, что освободит экспортеров от лишних бюрократических процедур.
Благодаря новой системе время контроля при импорте будет сокращено с 9 до 2 дней, а при экспорте – с 3 до 1 дня. В результате предприниматели смогут сэкономить 70 миллиардов сумов складских расходов.
На совещании также обсуждены вопросы развития животноводства и пастбищного хозяйства.
Согласно анализу, за последние 25 лет в 42 процентах стран мира поголовье крупного рогатого скота сократилось на 12 процентов. Основные причины связаны с высокой стоимостью кормов, засухой, экологическими факторами, высокими процентными ставками и снижением доходов. В результате средние мировые цены на мясо достигли рекордного уровня.
Узбекистан обладает большими возможностями для развития животноводства. В стране насчитывается 16 миллионов гектаров пастбищ, однако используется лишь около 10 процентов этого потенциала.
В этой связи при Министерстве сельского хозяйства будет создано Агентство по развитию животноводства и пастбищного хозяйства. Оно начнет свою деятельность на базе Комитета по развитию ветеринарии и животноводства.
Перед новым агентством поставлены задачи довести поголовье крупного рогатого скота до 16,5 миллиона, овец и коз – до 30 миллионов, птицы – до 141 миллиона. Также планируется довести уровень переработки мяса и молока до 50 процентов, долю племенного скота – до 90 процентов и увеличить площади кормовых культур в 1,5 раза.
В целях расширения кормовой базы и совершенствования племенного животноводства по 1 району в Республике Каракалпакстан и областях будет специализирован на животноводство.
В этих районах будет разрешено использовать 50 процентов хлопковых и зерновых площадей под посев кормовых культур, на это выделят льготные кредиты под 10 процентов годовых. Всем фермерским хозяйствам будет разрешено на 20 сотках арендуемых земель без излишней бюрократии строить сооружения и кормовые склады из легких конструкций и силосные ямы.
До конца года поставлена задача организовать разведение 2 миллионов голов крупного рогатого скота на землях 28 746 фермерских хозяйств, располагающих не менее 10 гектарами земли.
Определены и меры финансовой поддержки животноводства. С 1 июня коммерческие банки будут предоставлять кредиты сроком до 10 лет под 10 процентов годовых с льготным периодом 4 года. Импортеры племенного скота будут освобождены от налога на добавленную стоимость до 2029 года.
В банках будут размещены ресурсы на 1 триллион сумов и 50 миллионов долларов под 6 процентов годовых. За счет этих средств в текущем году планируется реализовать 1,5 тысячи проектов на 5,5 триллиона сумов, создать 25 тысяч рабочих мест и увеличить поголовье крупного рогатого скота на 400 тысяч голов.
Будет запущена новая программа по подготовке кадров и увеличению племенного скота. С 1 июня в ведущих аграрных вузах будут организованы 10-дневные курсы по искусственному осеменению. Ежегодно планируется готовить не менее 1 тысячи специалистов и бесплатно обеспечивать их необходимым оборудованием.
За каждого племенного теленка, полученного в домохозяйствах путем искусственного осеменения и пересадки эмбрионов, будет выплачиваться субсидия в размере 500 тысяч и 700 тысяч сумов соответственно. На эти цели дополнительно выделят 50 миллиардов сумов.
На совещании заслушаны отчеты ответственных лиц, предложения предпринимателей и фермеров. Даны конкретные поручения по эффективной организации новой системы на местах, оказанию практической поддержки предпринимателям и фермерам, а также расширению кормовой базы, племенной работы, мощностей по переработке и экспортных возможностей в животноводстве.