O‘zbekiston – Xitoy: uchinchi hududlararo forumga tayyorgarlik ko‘rilmoqda
Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev Xitoyning xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik xalq jamiyati raisi Yan Vanmin bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Samarqand viloyatining Xitoy mintaqalari bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlanib borayotgani qayd etilib, amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar va ularning samarasi, kelgusidagi rejalar haqida so‘z yuritildi.
A.Boboyev bugungi Samarqand viloyati Xitoy Xalq Respublikasining 9 ta hududi bilan birodarlik aloqalarini yo‘lga qo‘yganini ta’kidlab, bu nafaqat savdo-iqtisodiy, balki madaniy-gumanitar sohalarni ham qamrab olganini e’tirof etdi.
Yan Vanmin hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholab, ikkinchi hududlararo hamkorlik forumining muvaffaqiyatli o‘tgani va joriy yil may oyi oxiriga qadar uchinchi forumni o‘tkazish ko‘zda tutilayotganini ma’lum qildi. Mazkur forum erishilgan kelishuvlarni mustahkamlash va savdo-iqtisodiy hamda investitsiyaviy sohalarda yangi natijalarga erishishda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi aytildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hududlar uchun manfaatli va umumiy taraqqiyotga xizmat qiladigan amaliy muloqotni yanada kengaytirishga kelishib oldi.

Узбекистан – Китай: идет подготовка к третьему форуму межрегионального сотрудничества
Хоким Самаркандской области Адиз Бобоев провел встречу с председателем Китайского народного общества дружбы с заграницей Ян Ваньмином.
На встрече было отмечено укрепление связей Самаркандской области с регионами Китая, обсуждались реализуемые совместные проекты, их эффективность и планы на будущее.
А. Бобоев сообщил, что на сегодняшний день Самаркандская область установила побратимские связи с 9 регионами Китайской Народной Республики. Это сотрудничество охватывает не только торгово-экономическую, но и культурно-гуманитарную сферу.
Ян Ваньмин высоко оценил проводимую совместную работу, отметив, что второй форум межрегионального сотрудничества прошел успешно, а проведение третьего форума намечено на конец мая текущего года. Было подчеркнуто, что данное мероприятие будет иметь важное значение для укрепления достигнутых соглашений и обеспечения новых результатов в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
В завершение встречи стороны договорились о дальнейшем расширении практического диалога, отвечающего интересам регионов и служащего общему развитию.