O‘zbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi bilan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildi
145
Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Ku Yun Chxol boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston – Janubiy Koreya Alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yuqori martabali mehmon O‘zbekiston Prezidentiga Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myonning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Yetakchilarning Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvi natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Chuqur tarixiy do‘stlik rishtalari, o‘xshash mentalitet, an’analar va qadriyatlarga asoslangan ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Janubiy Koreya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zaro savdo va investitsiyalar ko‘rsatkichlari barqaror o‘sib bormoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 12 foizga oshdi. Mamlakatimizda qariyb 1 mingta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda, Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi 8 milliard dollardan oshdi. Ushbu mamlakat kompaniyalari uchun maxsus sanoat zonasini tashkil etish masalalari ishlab chiqilmoqda.
Koreya Eksimbanki va uning jamg‘armalari bilan ko‘p yillik samarali hamkorlik yuqori baholandi. Ular ishtirokidagi loyihalarning umumiy portfeli 2 milliard dollardan oshdi.
Ko‘p tarmoqli klinika, kimyo markazi va farmatsevtika parki qurilishi davom etmoqda. Bugun Toshkent – Xiva yo‘nalishida birinchi “Hyundai Rotem” poyezdi qatnay boshladi.
O‘zbekiston Prezidenti ustuvor yo‘nalishlarda yangi investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish va hududlararo almashinuvlarni jadallashtirish muhimligini qayd etdi. Davlat moliyasini boshqarish tizimini raqamlashtirishda Koreya tomoni ko‘maklashishiga umid bildirildi.
Joriy yil kuz oyida Seul shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy Osiyo – Koreya” sammiti va boshqa oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана обсудил расширение инвестиционного партнерства с Республикой Корея
В рамках мероприятий заседания Совета управляющих Азиатского банка развития Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Республики Корея во главе с заместителем Премьер-министра, министром экономики и финансов Ку Юн Чхолем.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Высокий гость передал Президенту Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Корея Ли Чжэ Мёна. С удовлетворением отмечены итоги состоявшейся ранее встречи лидеров в городе Нью-Йорке.
Последовательно развиваются двусторонние связи, в основе которых глубокие исторические узы дружбы, схожие менталитет, традиции и ценности.
Президент Узбекистана уделил отдельное внимание вопросам расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Южной Кореей.
Устойчиво растут показатели взаимной торговли и инвестиций. С начала текущего года товарооборот увеличился на 12 процентов. В нашей стране действуют порядка 1 тысячи совместных предприятий, а общий объем корейских инвестиций превысил 8 миллиардов долларов. Прорабатываются вопросы создания специальной промышленной зоны для корейских компаний.
Дана высокая оценка многолетнему и плодотворному сотрудничеству с Эксимбанком Кореи и его фондами, совокупный портфель проектов с участием которых составляет более 2 миллиардов долларов.
Ведется строительство многопрофильной клиники, химического центра и фармацевтического парка. Сегодня начал курсировать первый поезд «Hyundai Rotem» по маршруту Ташкент – Хива.
Президент Узбекистана выступил за подготовку портфеля новых инвестиционных проектов в приоритетных направлениях и интенсификации межрегиональных обменов. Выражена надежда на поддержку корейской стороны в цифровизации системы управления государственными финансами.
Отмечена важность подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне, в том числе саммиту «Центральная Азия — Корея» осенью этого года в городе Сеуле.