Sog‘liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish, tibbiy xizmatlar sifatini oshirish va xususiy sektor ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda aholiga malakali va zamonaviy tibbiy xizmat ko‘rsatish, sohada boshqaruv samaradorligini oshirish, xususiy sektor imkoniyatlaridan kengroq foydalanish hamda hududlarda tibbiyot infratuzilmasini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Taqdimotda, avvalo, xususiy sektorning soha rivojidagi o‘rni va bu boradagi mavjud imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, 2016-yilda yurtimizda 3,2 mingta xususiy klinika faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2026-yilda ularning soni 8,7 mingtaga yetishi kutilmoqda. Xususiy tibbiyot yo‘nalishlari 39 tadan 116 taga, ushbu sektordagi koyka o‘rinlari esa 16 mingdan 57 mingtagacha ko‘paydi. Xususiy sektorning umumiy koyka fondidagi ulushi 12 foizdan 31 foizgacha oshishi prognoz qilinmoqda.
Shu bilan birga, tizimdagi ayrim muammolar ham ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, tibbiy xizmatlar sifati ustidan amaldagi nazorat mexanizmlari yetarli darajada samara bermayotgani, litsenziyalash talablari zamon talablariga to‘liq javob bermasligi, xususiy klinikalar faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarning yagona elektron tizimda shakllanmagani, shuningdek, investitsiya loyihalari bilan manzilli ishlash tizimi yetarli emasligi qayd etildi.
Shu bois, xususiy sektor ishtirokini kengaytirish va uning mas’uliyatini oshirishga qaratilgan yangi yondashuvlar taqdim qilindi.
Xususan, tibbiy faoliyatni litsenziyalash bilan bog‘liq barcha vazifalar Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markaziga o‘tkazilib, 2026-yil 1-iyuldan litsenziyalash tartiblarini kuchaytirish, bemor xavfsizligi va tibbiy yordam sifatini ta’minlashga doir 48 turdagi litsenziya talablarining 14 tasini qayta ko‘rib chiqish taklif qilindi. Mazkur jarayonda ko‘p tarmoqli klinikalar faoliyatini to‘liq to‘xtatish amaliyotidan voz kechib, faqat aniq qoidabuzarlik aniqlangan yo‘nalish bo‘yicha cheklov qo‘llash tartibi nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, tibbiyot tashkilotlarining litsenziya talab va shartlariga rioya qilinishi bo‘yicha sifat nazorati kuchaytirilib, elektron axborot tizimida masofaviy baholab borish orqali nazorat qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Qolaversa, nodavlat tibbiyot tashkilotlariga litsenziya doirasidagi barcha yo‘nalishlarda byudjet mablag‘lari hisobidan tibbiy xizmat ko‘rsatishga ruxsat berish, akkreditatsiyadan o‘tgan xususiy muassasalarga transplantatsiya faoliyati bilan shug‘ullanish imkonini taqdim etish, 2028-yildan boshlab akkreditatsiyadan o‘tmagan nodavlat va respublika darajasidagi davlat tibbiyot muassasalari bilan Sug‘urta jamg‘armasi tomonidan tibbiy xizmatlarning xaridini amalga oshirmaslik taklif etildi.
2030-yil yakuniga qadar barcha davlat tibbiyot muassasalari bosqichma-bosqich, xususan, 2027-yil 1-aprelgacha 55 ta respublika, 2028-yil yakuniga qadar 413 ta hududiy hamda 2030-yil yakunigacha 3 mingdan ortiq tuman (shahar) davlat tibbiyot tashkilotlari faoliyati majburiy litsenziyalanadi.
Xususiy tibbiyotni rag‘batlantirish uchun iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash choralari ham muhokama qilindi.
Jumladan, olis hududlarda yangi klinikalar ochish uchun 200 million AQSH dollarlik imtiyozli kredit resursi ajratilishi, har bir loyiha uchun 10 yilgacha muddatga 10 million AQSH dollarlik so‘mdan kredit berish, asosiy stavkaning 50 foiz qismi uchun kompensatsiya mexanizmini qo‘llash nazarda tutilmoqda. Shu bilan birga, xorijiy mutaxassislarga ijtimoiy soliqni 1 foiz etib belgilash, tibbiy uskuna va butlovchi qismlar bo‘yicha bojxona imtiyozlari berish kabi yengilliklar taklif etildi.
Taqdimotda sohaga investitsiyalarni jalb qilishning yangi tizimi ham ko‘rib chiqildi.
Buning uchun Tibbiyot va farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligini tashkil etish, investorlarga konsalting va amaliy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida ko‘rsatish, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini professional asosda shakllantirish va ilgari surish mexanizmini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Xususan, agentlikka sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etish, investitsiya va davlat-xususiy sheriklik loyihalariga ko‘maklashish, davlat tibbiyot tashkilotlarini boshqaruvga berish vakolati beriladi hamda agentlik ta’sischiligida investitsiya loyihalarini shakllantirish, kelishish va amalga oshirishda ko‘maklashuvchi aksiyadorlik jamiyati shaklidagi “Health Invest” kompaniyasi tashkil etiladi.
Xorijiy ekspertlar bilan birgalikda davlat tibbiyot muassasalarini korporativ boshqaruv tamoyillari asosida transformatsiya qilish strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi. Shuningdek, xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda tibbiyot tashkilotlarini loyihalashtirish, qurish va ishga tushirishga oid shaharsozlik hamda sanitariya qoida va me’yorlari qayta ko‘rib chiqilib, xalqaro talablarga moslashtirilishi belgilandi.

Обсуждены вопросы дальнейшего развития системы здравоохранения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам дальнейшего развития системы здравоохранения, повышения качества медицинских услуг и расширения участия частного сектора.
В нашей стране проводится последовательная работа по обеспечению населения квалифицированной и современной медицинской помощью, повышению эффективности управления в отрасли, более широкому использованию возможностей частного сектора, а также выводу медицинской инфраструктуры в регионах на новый уровень.
На презентации рассмотрены роль частного сектора в развитии отрасли и имеющиеся возможности в этом направлении.
Как отмечалось, если в 2016 году в нашей стране действовало 3,2 тысячи частных клиник, то по итогам 2026 года ожидается, что их число достигнет 8,7 тысячи. Количество направлений частной медицины увеличилось с 39 до 116, а число коек – с 16 тысяч до 57 тысяч. Прогнозируется увеличение доли частного сектора в общем коечном фонде с 12 до 31 процента.
Вместе с тем указаны и отдельные проблемы в сфере. Отмечено, что действующие механизмы контроля качества медицинских услуг недостаточно эффективны, лицензионные требования не в полной мере соответствуют современным условиям, информация о деятельности частных клиник не формируется в единой электронной системе, а также не в полной мере налажена адресная работы с инвестиционными проектами.
В этой связи представлены новые подходы, направленные на расширение участия частного сектора и повышение его ответственности.
В частности, предложено все функции, связанные с лицензированием медицинской деятельности, передать «Центру лицензирования и аккредитации медицинских организаций», и с 1 июля 2026 года ужесточить лицензионные процедуры, пересмотрев 14 из 48 лицензионных требований, направленных на обеспечение безопасности пациентов и качества медицинской помощи. При этом предусматривается упразднение практики полного прекращения деятельности многопрофильных клиник и переход к применению ограничительных мер только в отношении конкретных направлений, в которых выявлены нарушения.
Вместе с тем будет усилен контроль качества за соблюдением медицинскими организациями требований и условий лицензии, будет налажен дистанционный контроль через электронную информационную систему.
Также предложено разрешить негосударственным медицинским организациям оказывать медицинские услуги за счёт бюджетных средств по всем направлениям в рамках имеющейся лицензии, предоставить аккредитованным частным учреждениям возможность заниматься трансплантационной деятельностью, а также с 2028 года не осуществлять со стороны Фонда страхования закуп медицинских услуг у негосударственных и республиканских государственных медицинских учреждений, не прошедших аккредитацию.
Определено, что до конца 2030 года деятельность всех государственных медицинских учреждений, в том числе до 1 апреля 2027 года – 55 республиканских, до конца 2028 года – 413 региональных, до конца 2030 года – более 3 тысяч районных (городских) государственных медицинских организаций будет в обязательном порядке лицензирована.
Обсуждены меры экономической поддержки для стимулирования частной медицины.
В частности, планируется выделить 200 миллиардов сумов льготных кредитных ресурсов для открытия новых клиник в отдаленных регионах, предоставить по 10 миллиардов сумов кредитов сроком до 10 лет на каждый проект, а также применять компенсационный механизм к 50 процентам базовой ставки. Наряду с этим, предложено установить социальный налог в размере 1 процента для иностранных специалистов, а также предоставить таможенные льготы на медицинское оборудование и комплектующие.
В ходе презентации также рассмотрена новая система привлечения инвестиций в сферу.
Для этого предусмотрено создание Агентства по развитию медицинской и фармацевтической отрасли, оказание инвесторам консультационных и практических услуг по принципу «единого окна», а также внедрение механизма профессионального формирования и продвижения проектов государственно-частного партнерства.
Так, агентству будут предоставлены полномочия по привлечению прямых инвестиций в сферу, содействию реализации инвестиционных проектов и проектов государственно-частного партнерства, а также передаче государственных медицинских организаций в управление. Кроме того, при агентстве будет создана компания «Health Invest» в форме акционерного общества, которая будет оказывать содействие в формировании, согласовании и реализации инвестиционных проектов.
Предложено совместно с зарубежными экспертами разработать стратегию трансформации государственных медицинских учреждений на основе принципов корпоративного управления. Также предусмотрен пересмотр градостроительных и санитарных норм и правил, касающихся проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию медицинских организаций, с привлечением иностранных консультантов и их приведение в соответствие с международными требованиями.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.