Chexiya Bosh vaziri Andrey Babish rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keldi
Oliy martabali mehmonni “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ko‘p qirrali O‘zbekiston – Chexiya hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqiladi.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish, mashinasozlik, “yashil” energetika, kimyo, farmatsevtika va transport sohalarida kooperatsiyani kengaytirish diqqat markazida bo‘ladi.
Madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilinadi hamda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashiladi. Ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi ko‘zda tutilgan.
Tashrif doirasida Bosh vazir Andrey Babish O‘zbekiston – Chexiya biznes- forumida ham ishtirok etadi.

Премьер-министр Чехии прибыл с официальным визитом в Узбекистан
Премьер-министр Чешской Республики Андрей Бабиш 29 апреля прибыл в нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Ташкенте состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут рассмотрены перспективы дальнейшего развития узбекско-чешского многопланового сотрудничества.
В центре внимания будут наращивание взаимной торговли, углубление кооперации в сферах машиностроения, зеленой энергетики, химии, фармацевтики и транспорта. Будут обсуждены вопросы взаимодействия в культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
Состоится также обмен мнениями по международной повестке, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках. По итогам встречи предусматривается подписание пакета двусторонних документов.
В рамках программы пребывания Премьер-министр Андрей Бабиш также примет участие в Узбекско-чешском бизнес-форуме.