“Burhoniddin Marg‘inoniy” majmuasi vodiyning tashrif qog‘oziga aylanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Marg‘ilon shahridagi “Burhoniddin Marg‘inoniy” ilmiy-ma’rifiy va turizm majmuasida barpo etilgan madaniyat hamda xizmat ko‘rsatish ob’ektlari bilan tanishdi.
Farg‘ona viloyatining turizm salohiyatini to‘liq ishga solish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar o‘z natijasini bermoqda. Keyingi yillarda hududga xorijiy sayyohlar tashrifi bir necha barobar oshgani ham buning yaqqol dalilidir.
Qadimiy Marg‘ilon shahri bu borada katta imkoniyatlarga ega. Davlatimiz rahbarining 2025-yil 1-apreldagi qarori asosida bu yerda “Burhoniddin Marg‘inoniy” majmuasi barpo etildi. Milliy me’morchilik an’analari, Marg‘ilon tarixi va zamonaviy turizm talablari uyg‘unlashgan ushbu majmua qadim shahar ichidagi shaharchadir.
35 gektar maydonni egallagan majmuada sayyohlar uchun barcha qulayliklar yaratilmoqda. Bu yerda mehmonxona, karvonsaroy, savdo va xizmat ko‘rsatish binolari, hunarmandlar markazi, milliy bozor va muzeylar qurib bitkazilgan.
Buyuk alloma Burhoniddin Marg‘inoniyning boy ilmiy merosini o‘rganish va targ‘ib qilish majmuaning asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Shu bilan birga, hududda qadimiy hunarmandchilik an’analarini saqlash, ziyorat va madaniy turizmni rivojlantirish ko‘zda tutilgan.
Majmuada “Otabek va Kumush uyi” muzeyi ham tashkil etilgan. Uning devorlarida “O‘tkan kunlar” romani sahnalari jonlantirilib, adabiyot va tarixni uyg‘unlashtirgan noyob muhit yaratilgan. Shuningdek, maqom teatri, shoir va rassomlar xiyoboni hamda kutubxona ham joy olgan.
Qiymati 1,7 trillion so‘m bo‘lgan loyihaning bosh rejasi Turkiyaning “Studio Vertebra” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan. Majmua ikki bosqichda barpo etiladi. Kelgusida bu yerda biznes markaz, 1500 o‘rinli masjid, mehmonxonalar, 400 ta savdo va xizmat ko‘rsatish nuqtasi hamda 300 o‘rinli bozor tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari majmua bo‘ylab yurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Hunarmandchilik, badiiy va amaliy san’at ko‘rgazmalari, bozor rastalari bilan tanishdi. Jamoatchilik vakillari bilan samimiy suhbat qurdi.
Majmua to‘liq ishga tushgach, viloyatga yiliga o‘rtacha 200-250 ming nafar xorijiy sayyoh jalb etilishi kutilmoqda. Buning natijasida 2 mingta ish o‘rni yaratiladi, byudjetga 52 milliard so‘m tushum va 30 million dollarlik xizmatlar eksporti ta’minlanadi.
Shuningdek, “Burhoniddin Marg‘inoniy” majmuasi tajribasini Buxorodagi “Boqiy Buxoro”, Samarqanddagi Imom Moturidiy maqbarasi atrofi, Qo‘qondagi O‘rda, Namangandagi “Axsikent” yodgorligi hamda Toshkentning Eski shahar hududlarida ham keng joriy etish rejalashtirilgan.

Комплекс «Бурхониддин Маргинони» станет визитной карточкой долины
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с объектами культуры и сервиса, возведенными в научно-просветительском и туристическом комплексе «Бурхонуддин Маргинони» в городе Маргилане.
Работа, проводимая по максимальному задействованию туристического потенциала Ферганской области, приносит свои результаты. Ярким подтверждением этого является и то, что за последние годы количество посетивших регион иностранных туристов увеличилось в несколько раз.
Древний город Маргилан обладает значительным потенциалом в этом направлении. На основании постановления главы государства от 1 апреля 2025 года здесь создан комплекс «Бурхонуддин Маргинони». Он возведен по принципу «город в городе», гармонично сочетая традиции национальной архитектуры, историю Маргилана и инфраструктуру, отвечающую современным туристическим требованиям.
В комплексе, занимающем 35 гектаров площади, создаются все необходимые удобства для туристов. Здесь завершено строительство гостиницы, караван-сарая, зданий торговли и обслуживания, центра ремесленников, национального базара и музея.
Одним из основных направлений деятельности комплекса является изучение и популяризация богатого научного наследия выдающегося ученого Бурханиддина Маргинани. Наряду с этим предусмотрены мероприятия по сохранению древних ремесленных традиций, а также развитию паломнического и культурного туризма.
В комплексе также организован музей «Дом Отабека и Кумуш”. На его стенах оживают сцены из романа «Минувшие дни», создавая уникальную атмосферу, в которой гармонично переплетаются литература и история. Кроме того, здесь расположились театр макома, аллея поэтов и художников, а также библиотека.
Мастер-план проекта, стоимость которого составляет 1,7 триллиона сумов, разработан турецкой компанией «Studio Vertebra». Комплекс будет построен в два этапа. В дальнейшем здесь планируется организовать бизнес-центр, мечеть на 1,5 тысячи мест, гостиницы, 400 точек торговли и сервиса, а также восточный базар на 300 мест.
В ходе ознакомления с комплексом глава нашего государства осмотрел ход строительных работ, посетил ремесленнические мастерские, выставку художественного и прикладного искусства, торговые ряды базара и провел теплую беседу с представителями общественности.
Ожидается, что после полного ввода комплекса в эксплуатацию он будет ежегодно привлекать в регион в среднем 200-250 тысяч иностранных туристов. В результате планируется создать 2 тысячи рабочих мест, обеспечить 52 миллиардов сумов бюджетных поступлений, а также экспорт услуг на 30 миллионов долларов.
Кроме того, опыт комплекса «Бурхониддин Маргинони» планируется распространить на проекты «Вечная Бухара» в Бухаре,  развития инфраструктуры мавзолея Имама Мотуриди в Самарканде,  Урды в Коканде, архитектурного памятника Ахсикент в Намангане и старогородской части Ташкента.