Texnikumlar innovatsiya markazlariga aylanmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Quva tumanidagi 1-sonli texnikumda yoshlarni zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga o‘qitish ishlari bilan tanishdi.
Bugun mamlakatlarning raqobatbardoshligi nafaqat tabiiy resurslar, balki inson kapitali, bilim va zamonaviy kasb egalarining salohiyati bilan ham belgilanmoqda. Shu bois, O‘zbekistonda professional ta’lim tizimini isloh qilish, ayniqsa, hududlardagi texnikumlarni amaliy bilim, innovatsiya va tadbirkorlik markazlariga aylantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Quva tumanidagi texnikum faoliyati ham mazkur islohotlarning amaliy ifodasidir.
Texnikum binosida zamonaviy kasblarga o‘qitish va startaplarni qo‘llab-quvvatlash markazlari tashkil etilgan.
Xorijiy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda nemis va xitoy tillarini o‘qitish bilan birga logistika, qishloq xo‘jaligida dronlarni boshqarish, “aqlli” irrigatsiya, quyosh panellarini o‘rnatish va ta’mirlash kabi zamonaviy yo‘nalishlar bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.
Dual ta’lim tizimi joriy etilib, 550 nafar o‘quvchi nazariy bilimlarni bevosita amaliyot bilan bog‘lagan holda olmoqda.
Startap markazi yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashda muhim ahamiyatga ega. Bu yerda robototexnika, SMM, mobilografiya, dizayn kabi talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha ham o‘quv kurslari tashkil etilgan.
Loyiha doirasida 200 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Ushbu tajribani respublikadagi yana 10 ta qishloq xo‘jaligi texnikumida joriy etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz kasb o‘rganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi, ularning o‘qishi va kelgusi faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.

Техникумы становятся инновационными центрами
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой по обучению молодежи современным профессиям и иностранным языкам в техникуме №1 Кувинского района.
Сегодня конкурентоспособность стран определяется не только природными ресурсами, но и человеческим капиталом, знаниями и потенциалом специалистов современных профессий. Поэтому особое внимание в Узбекистане уделяется реформированию системы профессионального образования, особенно преобразованию техникумов в регионах в центры практических знаний, инноваций и предпринимательства.
Практическим воплощением этих реформ стала и деятельность техникума в Кувинском районе.
В здании техникума созданы центры обучения современным профессиям и поддержки стартапов.
Наряду с обучением немецкому и китайскому языкам в сотрудничестве с зарубежными образовательными учреждениями, здесь ведется подготовка кадров по таким современным направлениям, как логистика, управление дронами в сельском хозяйстве, «умная» ирригация, установка и обслуживание солнечных панелей.
Внедрена система дуального образования, в рамках которой 550 учащихся получают теоретические знания в тесной связи с практикой.
Стартап-центр играет важную роль в поддержке предпринимательских инициатив молодёжи. Здесь организованы учебные курсы по востребованным направлениям, включая робототехнику, SMM, мобилографию и дизайн.
В рамках проекта будет создано 200 новых рабочих мест. Данный опыт планируется внедрить еще в 10 сельскохозяйственных техникумах республики.
Президент нашей странs побеседовал с учащимися, осваивающими профессии, пожелал им успехов в учtбе и дальнейшей деятельности.