Aholi o‘n sotixdan 250 million so‘mgacha daromad olishga o‘qitilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida “Quva Agrostar” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligida mahsulotni yetishtiribgina qolmay, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish, qayta ishlash va eksportga yo‘naltirish hajmlarini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda “Uzagrostar xolding” kompaniyasi tashkil etilib, uning ta’sischiligida 21 ta tumanda ixtisoslashtirilgan agrar majmualar ish boshladi.
Sohadagi asosiy muammolardan biri ishlab chiqarish zanjirining tarqoqligi edi. Dehqon mahsulot yetishtirar, ammo uni saqlash, saralash, qadoqlash va tashqi bozorga chiqarish imkoniyati cheklangan edi. Ixtisoslashgan agrokomplekslar esa aynan shu bo‘shliqni to‘ldirmoqda.
Ulardan biri “Quva Agrostar” korxonasi. Quva tumanida joylashgan majmua yiliga 12 turdagi 5 ming tonna mahsulotni yetishtirishdan tortib, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash va eksportgacha bo‘lgan jarayonlarni yagona zanjirda birlashtirgan.
Korxonaning Italiya, Ispaniya, Germaniya va Xitoydan keltirilgan zamonaviy texnologiyalari va Global GAP, ISO 22000, Halal va HACCP kabi xalqaro sertifikatlari mahsulot sifati va milliy brendga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Tizimli yondashuv natijasida 2025-yilda ilk bor Yaponiya va Janubiy Koreya kabi talabchan bozorlarga aviatransport orqali mahsulot eksport qilindi. Joriy yilda 25 million dollarlik mahsulotni tashqi bozorga yetkazish rejalashtirilgan.
Tumandagi 33 ta mahalladan 3 mingta xonadon va 1 mingta dehqon xo‘jaligi bilan kooperatsiya aloqalari yo‘lga qo‘yilgan. Odamlarga 10 sotix tomorqadan 250 million so‘mgacha daromad olish amaliyoti o‘rgatilmoqda.
Shu yerning o‘zida aholiga tomorqadan samarali foydalanishni o‘rgatish va mahallalarni chuqur ixtisoslashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar taqdimot qilindi.
Tomorqa shunchaki qo‘shimcha daromad manbai emas, balki oilaviy tadbirkorlikning samarali yo‘nalishiga aylanishi muhim ekani ta’kidlandi. Aholiga urug‘ tanlash, agrotexnik tadbirlarni to‘g‘ri bajarish, sifatli hosil olish, mahsulotni bozor talabiga mos holda tayyorlash va eksport standartlariga muvofiq qadoqlash bo‘yicha amaliy ko‘nikmalar berish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari “Quva Agrostar” erishgan natijalarni yuqori baholab, yerdan samarali foydalanish, mahsulotni chuqur qayta ishlash va eksportga yo‘naltirish orqali yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish, eng muhimi, dehqon va tomorqa egalari daromadini sezilarli darajada oshirish muhim ekanini ta’kidladi. Shu maqsadda Farg‘ona viloyatida 50 ming gektar yer maydonida tajriba tariqasida ilg‘or agrotexnologiyalarga asoslangan qishloq xo‘jaligi tizimi joriy etilishi belgilandi.

Население обучают получать доход до 250 миллионов сумов с 10 соток
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Ферганскую область ознакомился с деятельностью предприятия «Quva Agrostar».
В сельском хозяйстве нашей страны особое внимание уделяется не только выращиванию продукции, но и созданию высокой добавленной стоимостью, увеличению объемов переработки и направлению на экспорт. С этой целью создана компания «Uzagrostar holding», под учредительством которой в 21 районе начали работу специализированные аграрные комплексы.
Одной из основных проблем в отрасли была разрозненность производственной цепочки. Дехкане выращивали продукцию, но их возможности по хранению, сортировке, упаковке и выходу на внешние рынки были ограничены. Специализированные агрокомплексы заполняют этот пробел.
В числе таких предприятий – «Quva Agrostar». Расположенный в Кувинском районе комплекс объединяет в единую цепочку процессы от выращивания до хранения, переработки, упаковки и экспорта 12 видов продукции в объеме 5 тысяч тонн в год.
Современные технологии, привезенные из Италии, Испании, Германии и Китая, а также международные сертификаты Global GAP, ISO 22000, Halal и HACCP способствуют укреплению качества продукции и доверия к национальному бренду.
В результате системного подхода в 2025 году впервые с использованием авиатранспорта были осуществлены поставки продукции на такие требовательные рынки, как Япония и Южная Корея. В текущем году планируется экспортировать продукцию на 25 миллионов долларов.
Налажены кооперационные связи с 3 тысячами домохозяйств 33 махаллей и 1 тысячей дехканами района. Население обучается практике получения дохода до 250 миллионов сумов с 10 соток приусадебного участка.
Здесь же состоялась презентация проводимой работы по обучению населения эффективному использованию приусадебных участков и глубокой специализации махаллей.
Отмечено, что приусадебный участок должен стать не просто дополнительным источником дохода, а эффективным направлением семейного предпринимательства. Подчёркивалась необходимость обучать население практическим навыкам выбора семян, правильного проведения агротехнических мероприятий, получения качественного урожая, подготовки продукции в соответствии с рыночным спросом и соответствующей стандартам экспорта упаковки товаров.
Глава государства высоко оценил результаты, достигнутые «Quva Agrostar», подчеркнув важность эффективного использования земли, глубокой переработки продукции и ее ориентации на экспорт для создания высокой добавленной стоимости, а главное – значительного увеличения доходов дехкан и владельцев приусадебных участков. Определено, что в этих целях на землях площадью 50 тысяч гектаров в Ферганской области в порядке эксперимента будет внедрена система сельского хозяйства, основанная на передовых аграрных технологиях.