Prezidentimiz Quvasoydagi keramogranit plita ishlab chiqaruvchi korxona faoliyati bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Quvasoy shahridagi “Crown Ceramic” qo‘shma korxonasida keramogranit plitalar ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi.
Yurtimizda mahalliy xomashyo asosida import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugungi kunda respublikada 47 ta keramik plita ishlab chiqaruvchi korxona faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yili ular tomonidan 47,2 million kvadrat metr mahsulot ishlab chiqarilib, ichki talab 128,6 foizga qoplandi.
Davlatimiz rahbarining 2024-yil 16-dekabrdagi Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga doir qaroriga muvofiq, 2025-yilda Quvasoy shahrida “Crown Ceramic” qo‘shma korxonasi tashkil etildi. Yiliga 8 million kvadrat metr keramogranit plita ishlab chiqarishga mo‘ljallangan loyiha 1 trillion so‘mlik mahsulot tayyorlash, 665 milliard so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratish va 35 million dollarlik eksportni amalga oshirish imkoniyatlariga ega.
Korxonada mahalliy xomashyodan foydalanish darajasi 97 foizni tashkil etmoqda. Uning asosiy qismi Quvasoydagi konlardan, shuningdek, Toshkent viloyatining Angren hududidan keltiriladi. Ishlab chiqarish jarayonida bir kunda 600 tonna saralangan tosh, 100 tonna qizil kaolin va 100 tonna kulrang kaolin ishlatiladi.
Bu yerda Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa bozorlarida kam uchraydigan yirik formatdagi eksportbop keramogranit plitalar ishlab chiqarilib, 6 xil o‘lchamdagi mahsulot tayyorlanadi.
Zavodda oddiy soy toshidan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulot yaratilmoqda. Dala shpati ishlab chiqarish, kaolin tarkibidagi ko‘mirni tozalash jarayonlari yo‘lga qo‘yilgan. Bu yuqori sifatli keramogranit ishlab chiqarishda muhim ahamiyatga ega.
Jarayonlar to‘liq raqamlashtirilib, energotejamkor uskunalardan foydalanilmoqda. Ekologik talablarga ham alohida e’tibor qaratilgan: zamonaviy chang yutish moslamalari va filtrlar o‘rnatilgan. Yomg‘ir suvlari yig‘ib olinib, ishlab chiqarishda foydalaniladi. Ishlatilgan suvni tozalash va ishlab chiqarishga qayta yo‘naltirishning yopiq zanjiri yaratilgan.
Zamonaviy texnologiyalar hisobiga xomashyo tayyorlashda elektr energiyasi sarfi 20 foizgacha kamaytirilgan. Kunduzgi ish jarayonida tabiiy yorug‘likdan foydalaniladi.
Bu yerda ishlab chiqarilayotgan keramik plitalar sifat va texnik ko‘rsatkichlari bo‘yicha Italiya, Ispaniya va Xitoy mahsulotlari bilan raqobatlasha oladi. Joriy yil yanvar-mart oylarida korxona Qirg‘iziston va Tojikistonga 400 ming dollarlik 80 ming kvadrat metr mahsulot yetkazib berdi. Eksport geografiyasini kengaytirish maqsadida Qozog‘iston, Rossiya va Yevropa davlatlari bilan shartnomalar imzolash choralari ko‘rilmoqda.
Korxonada hozirda import qilinadigan glazur mahsulotlarini mahalliylashtirish bo‘yicha ilmiy-amaliy ishlar ham olib borilmoqda. Qiymati 20 million dollar bo‘lgan, yiliga 50 ming tonna glazur ishlab chiqarish quvvatiga ega yangi loyiha 2026-yil sentabrda ishga tushiriladi. Uning natijasida yana 100 ta ish o‘rni yaratilishi, qo‘shimcha 10 million dollarlik eksport amalga oshirilishi, sirlash mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojning 85 foizini korxonaning o‘z kuchi bilan qoplash rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari korxonada mahsulot ishlab chiqarish va saqlash jarayonlari, joriy etilgan texnologiyalar hamda eksport rejalari bilan tanishdi. Bunday qo‘shma korxonalar mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlash, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish orqali hudud iqtisodiyotini rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.

Президент ознакомился с деятельностью предприятия по производству керамогранитных плит в Кувасае
Президент Шавкат Мирзиёев посетил совместное предприятие «Crown Ceramic» в городе Кувасае и ознакомился с процессом производства керамогранитных плит.
В нашей стране особое внимание уделяется расширению производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции на основе местного сырья. В настоящее время в республике действуют 47 предприятий по производству керамической плитки. В прошлом году ими произведено 47,2 миллиона квадратных метров продукции, что позволило покрыть внутренний спрос на 128,6 процента.
В соответствии с постановлением главы государства от 16 декабря 2024 года, направленным на социально-экономическое развитие Ферганской области, в 2025 году в городе Кувасае создано совместное предприятие «Crown Ceramic». Проект мощностью 8 миллионов квадратных метров керамогранитной плитки в год способен выпускать продукцию на сумму 1 триллион сумов, создавать добавленную стоимость в размере 665 миллиардов сумов и экспортировать продукцию на 35 миллионов долларов.
Уровень использования местного сырья на предприятии составляет 97 процентов. Основная его часть поступает из месторождений в Кувасае, а также из Ангрена в Ташкентской области. В производственном процессе ежедневно используется 600 тонн сортированного камня, 100 тонн красного каолина и 100 тонн серого каолина.
Здесь производится крупноформатный керамогранит, который редко встречается на рынках Центральной Азии и Восточной Европы. На заводе выпускается продукция шести различных размеров.
На предприятии из обычного речного камня создается продукция с высокой добавленной стоимостью. Налажены процессы производства полевого шпата, а также очистки углеродсодержащих примесей в составе каолина. Это занимает важное место в выпуске высококачественного керамогранита.
Производственные процессы полностью цифровизированы, используется энергосберегающее оборудование. Особое внимание уделяется и экологическим требованиям: установлены современные системы пылеулавливания и фильтрации. Здесь накапливают дождевую воду и используют ее в производстве. Создана замкнутая система очистки и повторного использования отработанной воды.
Благодаря современным технологиям расход электроэнергии при подготовке сырья сокращен на 20 процентов. В дневное время производство осуществляется с использованием естественного освещения.
Производимая здесь керамическая плитка по своим качественным и техническим характеристикам способна конкурировать с продукцией Италии, Испании и Китая. В январе-марте текущего года предприятие поставило в Кыргызстан и Таджикистан 80 тысяч квадратных метров продукции на 400 тысяч долларов. Чтобы расширить географию экспорта, планируется заключить контракты с Казахстаном, Россией и странами Европы.
Сегодня на предприятии ведутся научно-практические работы по локализации импортируемых глазурных материалов. Новый проект стоимостью 20 миллионов долларов, который позволит производить 50 тысяч тонн глазури в год, планируется ввести в эксплуатацию в сентябре 2026 года. В результате ожидается создание еще 100 рабочих мест, увеличения экспорта на 10 миллионов долларов, а также обеспечение 85 процентов потребности в глазури собственными силами предприятия.
Глава нашего государства ознакомился с процессами производства и хранения продукции, внедренными технологиями, а также экспортными планами. Было подчеркнуто, что подобные совместные предприятия играют важную роль в развитии экономики региона за счет глубокой переработки местного сырья и создания продукции с высокой добавленной стоимостью.