O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlari kengashi majlisidagi nutqi
Avvalo, samimiy mehmondo‘stlik va sammitimizni a’lo darajada tashkil etgani uchun Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayev Janobi Oliylariga bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Qozog‘istonlik do‘stlarimizning Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasiga samarali raisligini yuksak baholaymiz. O‘zaro ishonch va muloqotni mustahkamlash, Jamg‘arma doirasidagi loyihalarni amalga oshirish va uning faoliyatini mintaqaning barcha mamlakatlari manfaatlarini hisobga olgan holda takomillashtirish bo‘yicha salmoqli ishlar bajarildi.
Bugun qabul qilinayotgan yakuniy hujjatlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Ularning amalga oshirilishi mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash va Orol dengizi havzasida barqaror taraqqiyotni ta’minlash yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi mamlakatlarimiz mustaqilligining ilk davrida Markaziy Osiyodagi suv bilan bog‘liq, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik sohalardagi eng muhim masalalarni hal etish uchun tashkil etilgan noyob mintaqaviy tuzilma bo‘lib qolmoqda.
Jamg‘arma mintaqada sifat jihatdan yangi davlatlararo munosabatlarni qaror toptirish, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga katta hissa qo‘shdi.
Yo‘lga qo‘yilgan o‘zaro hamkorlik tizimi tufayli Jamg‘arma Orol dengizi havzasi suv resurslarini kelishilgan holda boshqarishni ta’minlashga erishdi.
Markaziy Osiyoda suv taqchilligining kuchayishiga olib kelayotgan iqlim o‘zgarishlari va suv iste’moli ko‘payib borayotgan sharoitda Jamg‘armaning roli va ahamiyati yanada ortib bormoqda.
Ekspertlarning baholariga ko‘ra, 2040-yilga borib, Orol dengizi havzasida suv resurslari taqchilligi deyarli ikki barobar – yiliga 20 milliard kub metrgacha oshishi mumkin. Bu ichimlik suvi ta’minoti, ekologiya, agrar sektor, energetika va ijtimoiy barqarorlik uchun qo‘shimcha xavf-xatarlarni yuzaga keltiradi.
Shunday bir paytda mamlakatlarimiz suv resurslaridan foydalanish samaradorligi bo‘yicha eng quyi o‘rinlarni egallab turibdi. Qishloq xo‘jaligida bir dollar miqdoridagi qo‘shilgan qiymatni yaratish uchun davlatlarimiz deyarli uch kub metr suv sarf etmoqda, dunyoda esa bu ko‘rsatkich o‘rtacha ikki barobar kam.
Mintaqada yuzaga kelayotgan vaziyat bizdan suv-energetika va ekologiya sohalarida puxta o‘ylangan hamda kompleks yechimlarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishni talab etadi.
Bugun ertalab Mintaqaviy ekologik sammitda O‘zbekistonda milliy iqtisodiyotni iqlim o‘zgarishiga moslashtirish va atrof-muhitni muhofaza qilishni kuchaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida aytib o‘tgan edim.
Hozir esa Jamg‘armaning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan suvdan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida batafsil to‘xtalib o‘tishga ijozat bergaysiz.
Qisqa muddatda O‘zbekistondagi barcha sug‘oriladigan yerlarning 60 foizida suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etildi, irrigatsiya tarmoqlarini betonlash 40 foizga yetkazildi. Nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish hisobiga suv xo‘jaligida energiya iste’moli qariyb 30 foizga qisqartirildi. 600 mingdan ortiq suvdan foydalanuvchilar va 4 million gektardan ziyod sug‘oriladigan yerlarni qamrab oladigan yagona raqamli ma’lumotlar bazasi shakllantirilmoqda.
Ushbu chora-tadbirlarning amalga oshirilishi tufayli har yili 10 milliard kub metrdan ortiq suv resurslarini tejash ta’minlanmoqda. 2030-yilga borib esa bu ko‘rsatkich 15 milliard kub metrni tashkil etadi. Mazkur choralarning barchasi kompleks va izchil xarakterga ega bo‘lib, o‘tgan yili qabul qilingan Suv kodeksida o‘z ifodasini topgan.
Kelgusi yildan Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasiga raislik O‘zbekistonga o‘tadi.
Biz Jamg‘armani mintaqaviy integratsiyaning muhim drayverlaridan biriga aylantirish niyatidamiz.
Shu munosabat bilan raisligimizning ustuvor yo‘nalishlari haqida ma’lumot berib o‘tmoqchiman.
Birinchi. Jamg‘armaning faoliyatini rivojlantirish va modernizatsiya qilish.
Yaratilgan poydevor asosida Jamg‘armaning tuzilmasi va shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirishni davom ettirish, uning organlari vakolatlarini aniq taqsimlashni ta’minlash zarur.
Shu maqsadlar uchun tashkil etilgan mintaqaviy ishchi guruhi 15 ta majlis o‘tkazdi. Jamg‘arma faoliyatidagi muammolar tahlil qilindi, uning vazifa va funksiyalari yanada aniq belgilab olindi. Endi barcha mamlakatlar manfaatlarini hisobga olgan holda uning tuzilmasi, normativ-huquqiy baza va moliyalashtirish mexanizmlarini kelishib olish zarur.
Jamg‘arma organlarining vakolatlarini kengaytirish, maqomi va mas’uliyatini oshirish bo‘yicha takliflarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Ishonchim komilki, ushbu masalalarning barchasi bo‘yicha oqilona murosaga kelamiz.
Qardosh Qirg‘iz Respublikasining Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi faoliyatidagi to‘laqonli ishtiroki qayta tiklanishiga chin dildan umid qilamiz. Bu Jamg‘armaning yanada mutanosib va uzoq muddatli qarorlar qabul qilishiga xizmat qiladi.
Ikkinchi. Jamg‘arma kun tartibini Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari qarorlari bilan uyg‘unlashtirish.
Maslahat uchrashuvlari mintaqaviy rivojlanishning asosiy siyosiy yo‘nalishlarini shakllantirmoqda. Shu bois, mazkur sammitlar qarorlari va Jamg‘arma faoliyati o‘rtasida yaqin aloqani ta’minlash muhimdir.
Bu kabi uchrashuvlar davomida oliy darajada kelishilgan barqaror rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlari Jamg‘armaning tarmoq mexanizmlari orqali ham amaliyotga tatbiq etilishi mumkin.
Uchinchi. Jamg‘arma dastur va loyihalari samaradorligini oshirish.
Orol dengizi havzasi bo‘yicha to‘rtinchi dastur doirasida 34 ta mintaqaviy loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Afsuski, bugungi kunga qadar uning natijadorligini baholash bo‘yicha yagona yondashuv ishlab chiqilmagan.
Shu munosabat bilan biz dastur ijrosi monitoringiga samaradorlikning hal qiluvchi indikatorlarini kiritishni taklif etamiz. Bu ijobiy o‘zgarishlarni kuzatish, muammoli jihatlarni aniqlash hamda xalqaro hamkorlardan qo‘shimcha mablag‘ va texnik ko‘mak jalb etishga yordam beradi.
To‘rtinchi. Jamg‘armaning ustuvor dasturlari uchun mavjud ta’sirchan moliyalashtirish vositalaridan foydalanish.
Masalan, BMTning Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondi platformasidan foydalanishni taklif etamiz. U moliyaviy resurslarni jamlash hamda ulardan samarali foydalanish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribaga ega.
Biz Trast fondining mandati va geografik qamrovini birgalikda butun Orol dengizi havzasiga kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqishimiz mumkin. Bu barcha davlatlar hududida hayotiy muhim ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish uchun maqsadli investitsiyalarni yo‘naltirish imkonini beradi.
Beshinchi. Jamg‘arma va boshqa mintaqaviy tuzilmalar o‘rtasida faol hamkorlikni yo‘lga qo‘yish.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi suv-energetika masalalari, muzliklar va tog‘ ekotizimlarini saqlash, iqlim o‘zgarishiga moslashish, cho‘llanishga qarshi kurashish bo‘yicha samarali mintaqaviy platformalar bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishi zarur. Xususan, Jamg‘armaga Toshkentdagi Yashil universitet qoshidagi Cho‘llanishga qarshi kurashish markazi bilan hamkorlikda maqsadli loyihalarni amalga oshirishni taklif etamiz.
Oltinchi. Xalqlarimizning suvga hayot manbai sifatida ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish borasidagi ko‘p asrlik an’analarini qayta tiklash.
Ko‘rinib turibdiki, agar jamiyatning suvga bo‘lgan munosabati o‘zgarmasa, hech qanday muhandislik yechimlari kutilgan samarani bermaydi.
Uzluksiz ta’lim tizimi orqali – maktabgacha ta’lim darajasidan to mutaxassislarni tayyorlashgacha – suvdan oqilona foydalanishni har bir kishining kundalik odatiga, umumiy madaniy kodimizga aylantirishga intilishimiz lozim.
Biz asosiy qismi fermerlar va sanoatchilarni suvni tejovchi zamonaviy texnologiyalardan foydalanishga amaliy jihatdan o‘rgatadigan “Kelajak suvi” mintaqaviy dasturini ishga tushirishni taklif etamiz.
Shuni ta’kidlamoqchiman: ushbu ustuvor yo‘nalishlarning barchasini hayotga tatbiq etish uchun xalqaro sheriklar, moliya institutlari va ekspert-tahliliy tuzilmalar bilan faol hamkorlik qilishga tayyormiz.
Afg‘oniston bilan konstruktiv hamkorlikni mustahkamlash, uni iqlim, ekologiya, qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikka jalb etish muhimligiga alohida e’tibor qaratmoqchiman.
Bugungi kunda Afg‘onistonda qirg‘oqlarni mustahkamlash va melioratsiya ishlarini olib borish uchun xalqaro donorlarning moliyaviy mablag‘larini jalb etish dolzarbdir.
Istiqbolda Orol havzasidagi barcha mamlakatlar, shu jumladan, Afg‘onistonning huquq va majburiyatlarini hisobga olgan holda suv resurslarini taqsimlash bo‘yicha mintaqaviy shartnomaviy-huquqiy bazani shakllantirish zarur.
Jamg‘armaga raislik estafetasini qabul qilar ekanmiz, mintaqamiz uchun alohida dolzarblik kasb etayotgan suv-energetika va ekologik kun tartibini amalga oshirish borasidagi ishlarni Markaziy Osiyoning barcha davlatlari bilan birgalikda faollashtirishimiz lozimligini ta’kidlamoqchiman.
Shu munosabat bilan 2026-2036-yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy harakatlar o‘n yilligi” deb e’lon qilish va mintaqa mamlakatlarida Suv haftaliklarini muntazam o‘tkazib borishga qaratilgan tashabbuslarimizni amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlashingizga umid qilaman.
Barchangizni joriy yilning sentabr oyi oxirida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Suvni tejash bo‘yicha Butunjahon forumida qutlashdan mamnun bo‘laman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств — учредителей Международного фонда спасения Арала
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан, уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за радушное гостеприимство и прекрасную организацию нашего саммита.
Высоко оцениваем плодотворное председательство казахстанских друзей в Международном фонде спасения Арала. Проделана значительная работа по укреплению доверия и диалога, реализации проектов Фонда и совершенствованию его деятельности с учётом интересов всех стран региона.
Поддерживаем принимаемые сегодня итоговые документы. Их реализация станет важным шагом в дальнейшем укреплении регионального сотрудничества и устойчивого развития в бассейне Аральского моря.
Международный фонд спасения Арала остаётся уникальной региональной организацией, созданной на заре независимости наших стран для решения важнейших водных, социально-экономических и экологических вопросов в Центральной Азии.
МФСА внёс весомый вклад в установление качественно новых межгосударственных отношений в регионе, развитие и укрепление регионального сотрудничества.
Благодаря выстроенной системе взаимодействия МФСА удалось обеспечить согласованное управление водными ресурсами бассейна Аральского моря.
Роль и значение Фонда ещё больше возрастают в условиях изменения климата и роста водопотребления, ведущих к нарастанию водного стресса в Центральной Азии.
По оценкам экспертов, уже к 2040 году дефицит водных ресурсов в бассейне Аральского моря может увеличиться практически вдвое – до 20 миллиардов кубометров в год. Это создаёт дополнительные риски для питьевого водоснабжения, экологии, аграрного сектора, энергетики и социальной стабильности.
При этом наши страны занимают одни из самых низких позиций по эффективности использования водных ресурсов. В сельском хозяйстве для создания добавленной стоимости в размере одного доллара наши страны используют почти три кубометра воды, а в мире – в среднем вдвое меньше.
Складывающаяся в регионе ситуация требует от нас совместной выработки и реализации продуманных и комплексных решений в водно-энергетической и экологической сферах.
Сегодня утром на Региональном экологическом саммите я рассказал о проводимой в Узбекистане работе по адаптации национальной экономики к изменению климата и усилению охраны окружающей среды.
Позвольте сейчас более подробно остановиться на принимаемых мерах по повышению эффективности водопользования, что является одним из основных приоритетов нашего Фонда.
За короткий срок на 60 процентах всех орошаемых земель в Узбекистане внедрены водосберегающие технологии, бетонирование ирригационных каналов доведено до 40 процентов. За счёт модернизации насосных станций почти на 30 процентов сокращено энергопотребление в водном хозяйстве. Формируется единая цифровая база данных, охватывающая свыше 600 тысяч водопользователей и более 4 миллионов гектаров орошаемых земель.
Благодаря реализации этих мер обеспечивается ежегодная экономия более 10 миллиардов кубометров водных ресурсов. К 2030 году этот объем составит 15 миллиардов кубометров. Все эти меры имеют комплексный и последовательный характер и отражены в принятом в прошлом году Водном кодексе.
Со следующего года председательство в Международном фонде спасения Арала переходит к Узбекистану.
Мы намерены добиться превращения Фонда в один из ключевых драйверов региональной интеграции.
В этой связи хочу сообщить о приоритетах нашего председательства.
Первое. Развитие и модернизация деятельности МФСА.
На основе уже заложенного фундамента необходимо продолжить совершенствование структуры и договорно-правовой базы Фонда, обеспечить чёткое распределение полномочий его органов.
Созданная для этих целей региональная рабочая группа уже провела 15 заседаний. Проанализированы проблемы в деятельности Фонда, более чётко определены его задачи и функции. Теперь необходимо согласовать структуру, нормативно-правовую базу и механизмы финансирования на основе учёта интересов всех наших стран.
Поддерживаем предложения по расширению полномочий органов МФСА, повышению их статуса и ответственности. Уверен, мы найдём разумный компромисс по всем этим вопросам.
Искренне надеемся на возобновление полноценного участия братской Кыргызской Республики в деятельности МФСА, что будет способствовать принятию более сбалансированных и долгосрочных решений Фонда.
Второе. Синхронизация повестки Фонда с решениями Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Консультативные встречи формируют базовые политические ориентиры регионального развития. Поэтому важно обеспечить тесную связь между решениями этих саммитов и деятельностью МФСА.
Приоритеты устойчивого развития, согласованные на высшем уровне в ходе Консультативных встреч, могут получать практическую реализацию и через профильные механизмы Фонда.
Третье. Повышение эффективности программ и проектов Фонда.
В рамках четвёртой Программы бассейна Аральского моря предусмотрена реализация 34 региональных проектов. К сожалению, на сегодняшний день не выработан единый подход к оценке её результативности.
В этой связи мы предлагаем включить в мониторинг реализации Программы ключевые индикаторы эффективности, что поможет отслеживать прогресс, определять узкие места и привлекать дополнительные средства и техническое содействие международных партнёров.
Четвёртое. Использование существующих действенных инструментов финансирования для приоритетных программ Фонда.
К примеру, предлагаем задействовать платформу Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, который имеет успешный опыт аккумулирования и эффективного использования финансовых ресурсов.
Мы могли бы совместно рассмотреть возможность расширения мандата и географии охвата Трастового фонда на весь бассейн Аральского моря. Это позволит направлять целевые инвестиции на реализацию жизненно важных экологических и социально-экономических проектов на территории всех наших государств.
Пятое. Налаживание активного взаимодействия между МФСА и другими региональными структурами.
МФСА необходимо выстраивание практического сотрудничества с действенными региональными платформами по водно-энергетическим вопросам, сохранению ледников и горных экосистем, адаптации к изменению климата, борьбе с опустыниванием.
В частности, предлагаем МФСА реализовать целевые проекты совместно с Центром по борьбе с опустыниванием при Зелёном университете в Ташкенте.
Шестое. Возрождение многовековых традиций наших народов бережного отношения к воде как к источнику жизни.
Очевидно, что никакие инженерные решения не дадут ожидаемого эффекта, если не изменится само отношение общества к воде.
Через систему непрерывного образования – от дошкольного уровня до подготовки специалистов – мы должны стремиться сделать рациональное водопользование ежедневной привычкой каждого, нашим общим культурным кодом.
Предлагаем запустить региональную программу «Вода будущего», ключевой частью которой станет практическое обучение фермеров и промышленников использованию современных водосберегающих технологий.
Хочу подчеркнуть: мы готовы к активному взаимодействию с международными партнёрами, финансовыми институтами и экспертно-аналитическими структурами для претворения в жизнь всех названных приоритетов.
Особое внимание хочу обратить на важность укрепления конструктивного взаимодействия с Афганистаном и его вовлечения в региональное сотрудничество по вопросам климата, экологии, сельского и водного хозяйства.
Актуальным на сегодняшний день является привлечение финансовых средств международных доноров для проведения берегоукрепительных и мелиоративных работ в Афганистане.
В перспективе необходимо формирование региональной договорно-правовой базы по распределению водных ресурсов, с учётом прав и обязанностей всех стран Аральского бассейна, включая Афганистан.
Принимая эстафету председательства в МФСА, хочу отметить, что вместе со всеми государствами Центральной Азии мы должны активизировать работу по реализации водно-энергетической и экологической повестки, имеющей особую актуальность для нашего региона.
В этой связи рассчитываю на поддержку реализации наших инициатив об объявлении периода с 2026 по 2036 год «Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии» и проведении на регулярной основе Водной недели в странах региона.
Буду рад приветствовать всех вас на Всемирном форуме по водосбережению в Самарканде в конце сентября.