O‘zbekiston Prezidenti YUNEP bilan ekologik hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida o‘tayotgan Mintaqaviy ekologik sammit doirasida BMTning Atrof-muhit bo‘yicha dasturi ijrochi direktori Inger Andersen bilan muloqot qildi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish, barqaror rivojlanish va iqlim muammolariga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlik, shu jumladan, milliy ekologik ma’ruzalarni tayyorlash, atrof-muhit monitoringi tizimini takomillashtirish va institutsional salohiyatni mustahkamlash masalalarida izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Ijrochi direktor O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan “Yashil makon”, “Biomeros”, “Toza havo,” “Chiqindisiz hudud” va “Ekomadaniyat” kabi milliy loyihalarni yuqori baholadi. Ularning ekologik barqarorlikni ta’minlash va aholi turmush sifatini oshirishdagi ahamiyati qayd etildi.
Inger Andersen, shuningdek, O‘zbekiston Prezidentining bugungi sammitda ilgari surilgan tashabbuslarini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha amaliy sheriklikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана обсудил с ЮНЕП расширение экологического сотрудничества
На полях Регионального экологического саммита в Астане Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел беседу с исполнительным директором Программы ООН по окружающей среде Ингер Андерсен.
Рассмотрены ключевые направления взаимодействия в сфере охраны окружающей среды, устойчивого развития и противодействия климатическим вызовам.
Отмечено поступательное продвижение сотрудничества, включая подготовку национальных экологических докладов, совершенствование системы мониторинга окружающей среды и укрепление институционального потенциала.
Исполнительный директор дала высокую оценку реализуемым в Узбекистане национальным проектам – «Яшил макон», «Бионаследие», «Чистый воздух», «Территория, свободная от отходов» и «Эко-культура». Подчеркнута их значимость для обеспечения экологической устойчивости и повышения качества жизни населения.
Ингер Андерсен также выразила готовность к расширению практического партнёрства по реализации инициатив Президента Узбекистана, озвученных в ходе нынешнего саммита.