O‘zbekiston Prezidenti Rossiya delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-aprel kuni shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasida Rossiya delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturovni qabul qildi.
Uchrashuvda Tatariston, Boshqirdiston Respublikalari, Leningrad, Kirov, Irkutsk va Omsk viloyatlari, shuningdek, Rossiyaning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon mamlakatimiz yetakchisiga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston Prezidenti 35 mamlakatdan 10 mingdan ziyod biznes vakillari ishtirokida oltinchi “INNOPROM” ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli tashkil etilgani va o‘tkazilayotganini olqishladi.
Oliy darajada, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo hajmi barqaror o‘sib borayotgani, sanoat, tinch atom, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa tarmoqlardagi loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish va ustuvor tarmoqlarda, shu jumladan, sanoat zonalari doirasida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish, hududlar va tadbirkorlar darajasidagi faol aloqalarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, energiya samaradorligi, suv xo‘jaligi, kiberxavfsizlik va sun’iy intellekt kabi istiqbolli yo‘nalishlardagi rejalar qo‘llab-quvvatlandi.
Texnika yo‘nalishidagi qo‘shma oliygohlar negizida iqtisodiyotning muhim tarmoqlari uchun muhandis kadrlar tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, uchrashuvda Rossiya hududlari va kompaniyalari rahbarlari mamlakatimiz yetakchisiga turli tarmoqlarda yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq rejalarini taqdimot qildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 апреля принял первого заместителя Председателя Правительства Российской Федерации Дениса Мантурова, возглавляющего российскую делегацию на Международной промышленной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия», которая в эти дни проходит в городе Ташкенте.
Во встрече также участвовали главы Татарстана, Башкортостана, Ленинградской, Кировской, Иркутской и Омской областей, а также ряда ведущих компаний России.
В начале беседы высокий гость передал лидеру нашей страны искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Президент Узбекистана приветствовал успешную организацию и проведение шестой выставки «ИННОПРОМ» с участием свыше 10 тысяч представителей бизнеса из 35 стран.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне прежде всего в торгово-экономической сфере.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост объемов торговли, успешная реализация проектов в сфере промышленности, мирного атома, энергетики, транспорта, металлургии, химии и других.
Подчеркнута важность принятия скоординированных мер, направленных на сохранение динамики товарооборота и ускорение проектов кооперации в приоритетных отраслях, в том числе в рамках индустриальных зон, продолжение активных контактов на уровне регионов и бизнеса.
Поддержаны планы в таких перспективных направлениях, как сельхозмашиностроение, энергоэффективность, водное хозяйство, кибербезопасность и искусственный интеллект.
Отдельное внимание уделено подготовке инженерных кадров для ключевых секторов экономики на базе совместных технических вузов.
Также на полях встречи руководители регионов и компаний России представили лидеру нашей страны конкретные планы по реализации новых проектов в разных отраслях.