O‘zbekiston va Butunjahon taekvondo federatsiyasi hamkorligi yangi bosqichga chiqmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Cho Chung Vonni qabul qildi.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda yurtimizda taekvondo bilan muntazam shug‘ullanuvchilar soni deyarli ikki baravarga oshib, 35 ming nafarga yetdi. Vakillarimiz Parijdagi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida ushbu sport turi bo‘yicha umumjamoa hisobida faxrli uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
Uchrashuv davomida Cho Chung Von O‘zbekistonda sportni jadal rivojlantirish, yoshlar orasida jismoniy tarbiyani targ‘ib etish, zamonaviy infratuzilmani yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi.
Tomonlar hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, professional sportchilar va hakamlarni tayyorlash, yuqori texnologiyalar, sun’iy intellekt, sport tibbiyoti borasida ilg‘or tajribalarni almashish va nufuzli xalqaro musobaqalarni O‘zbekistonda muntazam o‘tkazish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizda taekvondoni ommalashtirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi, sport orqali jahon xalqlarining o‘zaro do‘stlik va hamjihatlik aloqalarini kuchaytirish borasidagi katta xizmatlari uchun Cho Chung Vonni davlatimizning yuksak mukofoti – “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirladi.
Cho Chung Von, o‘z navbatida, Prezident Shavkat Mirziyoyevga sportni rivojlantirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun Butunjahon taekvondo federatsiyasi tomonidan ta’sis etilgan oliy shaxsiy mukofot – Shon-sharaf ordenini topshirdi.
Ushbu orden ilk bor aynan davlatimiz rahbariga taqdim etilgani, bu yurtimizda sportni, xususan, taekvondoni rivojlantirish, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning xalqaro miqyosda e’tirof etilganidan dalolat berishi ta’kidlandi.

Узбекистан и Всемирная федерацией таэквондо вступают в новый этап сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял президента Всемирной федерации таэквондо Чо Чунг Вона, находящегося в нашей стране с визитом в рамках всемирного юношеского чемпионата.
Следует отметить, что в последние годы в нашей стране число регулярно занимающихся таэквондо увеличилось почти вдвое, достигнув 35 тысяч человек. На Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже представители нашей страны заняли почетное третье место в общекомандном зачете по этому виду спорта.
На встрече Чо Чунг Вон высоко оценил реформы, проводимые в Узбекистане по ускоренному развитию спорта, популяризации физической культуры среди молодежи и созданию современной инфраструктуры.
Стороны обсудили дальнейшее расширение сотрудничества, в частности, вопросы подготовки профессиональных спортсменов и судей, обмена передовым опытом в области высоких технологий, искусственного интеллекта, спортивной медицины, а также регулярного проведения престижных международных соревнований в Узбекистане.
В завершение встречи за личный вклад в популяризацию таэквондо в нашей стране и большие заслуги в укреплении уз дружбы и солидарности между народами мира посредством спорта Президент Узбекистана наградил Чо Чунг Вона орденом «Дўстлик».
В свою очередь, Чо Чунг Вон вручил Президенту Шавкату Мирзиёеву высшую личную награду, учрежденную Всемирной федерацией таэквондо, – Орден Славы, за его значительный вклад в развитие спорта.
Отмечено, что этот орден, присужденный впервые именно главе нашего государства, свидетельствует о международном признании проводимых в нашей стране масштабных реформ по развитию спорта, включая таэквондо, широкой пропаганде здорового образа жизни среди молодежи.