O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 20-iyuldagi “Toshkent shahrida “MMFI” milliy tadqiqot yadro universiteti” federal davlat avtonom oliy ta’lim muassasasining filialini tashkil etish va uning faoliyatini tashkillashtirish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan tashkil etilgan ushbu oliygohda bugungi kunda 250 nafarga yaqin talaba jahon ta’lim standartlari asosida tahsil olmoqda.
Ta’kidlash kerakki, “MMFI” muhandislik-fizika sohasida mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha dunyoda o‘z salohiyatiga ega oliygohdir. Universitet yadro ta’limi va texnologiyalari bo‘yicha dunyoda to‘rttinchi o‘rinda turadi.
Delegatsiya a’zolari oliygohning kovorking hududida talabalar bilan uchrashuv o‘tkazib, ularning kelajakdagi reja va maqsadlari xususida suhbat qurdi. Bu yerda yadro fizikasi, energetika, muhandislik va zamonaviy texnologiyalar sohalariga yo‘naltirilgan ta’lim tizimi yoshlarga keng imkoniyatlar taqdim etishi qayd etildi.
Shundan so‘ng mehmonlar uchun filial bo‘ylab ekskursiya o‘tkazildi. “Virtual reallik va revers injiniring”, “Energoaudit va energoservis”, “AES analitik trenajyorlari” kabi ilg‘or muhandislik maktabi laboratoriyalari faoliyati bilan tanishuv bo‘ldi.
Delegatsiya vakillariga zamonaviy texnologiyalar asosida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Jumladan, energiya samaradorligini oshirish, resurslarni tejash va korxonalarda energiya iste’molini tahlil qilish bo‘yicha amaliy ishlanmalar ko‘rsatildi. Shuningdek, laboratoriyalar doirasida amalga oshirilayotgan innovatsion loyihalar va startaplar ham taqdim etildi.

Российская делегация встретилась со студентами филиала Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» в Ташкенте
Делегация во главе с первым заместителем руководителя Администрации Президента Российской Федерации Сергеем Кириенко посетила филиал Национального исследовательского ядерного университета «Московский инженерно-физический институт» в городе Ташкенте.
В высшем образовательном учреждении, созданном в рамках обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 20 июля 2018 года «О создании и организации деятельности в городе Ташкенте филиала Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ», сегодня на основе мировых образовательных стандартов обучается около 250 студентов.
Следует отметить, что МИФИ считается ведущим вузом, обладающим мировым потенциалом в области подготовки специалистов инженерно-физической сферы. Университет занимает четвертое место в мире по уровню образования и научных исследований в сфере ядерной энергетики и технологий.
Члены делегации провели встречу со студентами в коворкинг-зоне вуза. Отмечалось, что система образования, ориентированная на сферы ядерной физики, энергетики, инженерии и современных технологий, предоставляет молодежи широкие возможности.
После этого для гостей была организована экскурсия по филиалу. Состоялось знакомство с лабораториями передовой инженерной школы и лекториумами, такими как «Виртуальная реальность и реверс-инжиниринг», «Энергоаудит и энергосервис», «Аналитические тренажеры АЭС».
Представлена подробная информация об осуществляемой работе на основе современных технологий. В частности, продемонстрированы практические разработки, направленные на повышение энергоэффективности, экономию ресурсов и анализ энергопотребления на предприятиях. Также проведена презентация реализуемых инновационных проектов и стартапов.