Elektron tijoratni rivojlantirish va bond omborlar faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev elektron tijoratni rivojlantirish va bond omborlar faoliyatini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
So‘nggi sakkiz yilda mamlakatimizda elektron tijorat hajmi 20 barobar o‘sib, 1,3 milliard dollarga yetdi. Raqamli platformalar soni 120 tadan ziyodni tashkil etmoqda. O‘zini o‘zi band qilish tartibining kengaytirilgani, litsenziyalash va soliqqa tortishning soddalashtirilgani hisobiga sohada 750 mingta yuqori daromadli ish o‘rni yaratilgan, byudjetga esa har yili 200 milliard so‘m qo‘shimcha soliq tushumlari ta’minlanmoqda.
Shu bilan birga, mazkur yo‘nalishda hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘pligi ta’kidlandi. Xususan, O‘zbekistonda elektron tijoratning chakana savdodagi ulushi 4-4,6 foizni tashkil etib, jahondagi o‘rtacha 22 foizlik ko‘rsatkichdan 5 barobar kam ekani ko‘rsatib o‘tildi. Mamlakatimizda ushbu ulushni 9-11 foizga yetkazish uchun yetarli salohiyat mavjud.
Taqdimotda elektron tijorat infratuzilmasini rivojlantirishda import tovarlarini bojxona to‘lovlari va soliqlarini kechiktirilgan tartibda to‘lash sharti bilan bojxona nazorati ostida saqlashga mo‘ljallangan maxsus ombor – bond omborlar tashkil etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, tovar uchun boj to‘lovlarini uni sotish paytida amalga oshirish tizimini joriy etish orqali kamida 500 million dollar investitsiya jalb qilish uchun sharoit yaratish mumkin. Bunday amaliyot Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston, Birlashgan Arab Amirliklari, Buyuk Britaniya, Germaniya va Singapur kabi mamlakatlarda keng qo‘llanilayotgani qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda omborlarning umumiy maydoni 634 ming kvadrat metrni tashkil qilib, shundan 72 foizi Toshkent shahri va viloyati hissasiga to‘g‘ri keladi. Mavjud omborlarning atigi 34 foizi zamonaviy “A” toifasiga mansub. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, mamlakatimizda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun keyingi besh yilda 2,5 million kvadrat metr zamonaviy omborlar talab etiladi.
Shu munosabat bilan yurtimizda yirik xalqaro marketpleyslarning zamonaviy omborlar tarmog‘ini kengaytirish taklif etildi.
Raqamli platformalarni hamda bond omborlarni soliq va bojxona tizimlari bilan chuqur integratsiya qilish zarurligi ta’kidlandi. Taqdimotda 2026-2028-yillar davomida tajriba tariqasida “import – bond ombori – maxsus elektron savdo platformasi – iste’molchi” zanjiri asosida yangi mexanizmni joriy etish taklifi bildirildi.
Unga ko‘ra, tovarlar bond omboriga joylashtiriladi, maxsus elektron savdo platformasi orqali sotiladi, bojxonada deklaratsiyalash va boj to‘lovlari esa bevosita sotuv bosqichida amalga oshiriladi. Bunday platformalar va omborlar tegishli reyestrlarga kiritilib, Bojxona qo‘mitasida hisobga qo‘yiladi.
Shuningdek, bond omborlari mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun tashqi bozorlarga chiqishni yengillashtirishi, aylanma mablag‘larga tushadigan yukni kamaytirishi, logistika xarajatlarini pasaytirishi va eksport raqobatbardoshligini oshirishi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari elektron tijoratni iqtisodiyotning muhim drayverlaridan biriga aylantirish, mazkur sohada zamonaviy infratuzilmani yaratish, raqamli platformalar faoliyati uchun qulay va shaffof muhit shakllantirish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Рассмотрены предложения по развитию электронной коммерции и совершенствованию работы бондовых складов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на развитие электронной коммерции и налаживание деятельности бондовых складов.
За последние восемь лет объем электронной коммерции в нашей стране вырос в 20 раз и достиг 1,3 миллиарда долларов. Количество цифровых платформ составляет более чем 120. Благодаря расширению порядка самозанятости, упрощению лицензирования и налогообложения в этой сфере создано 750 тысяч высокодоходных рабочих мест, а бюджет ежегодно получает дополнительные налоговые поступления в размере 200 миллиардов сумов.
Вместе с тем отмечено наличие множества неиспользованных возможностей в этой сфере. В частности, доля электронной коммерции в розничной торговле в Узбекистане составляет 4-4,6 процента, что в 5 раз меньше среднемирового показателя в 22 процента. В нашей стране имеется потенциал, позволяющий увеличить эту долю до 9-11 процентов.
В контексте развития инфраструктуры электронной коммерции на презентации особое внимание уделено вопросу создания специальных складов – бондов, предназначенных для хранения под таможенным контролем импортируемых товаров с условием отсрочки уплаты таможенных пошлин и налогов.
Как отмечалось, введение системы уплаты таможенных пошлин на товары в момент продажи позволяет создать условия для привлечения инвестиций в размере не менее 500 миллионов долларов. Подчеркнуто, что такая практика широко используется в таких странах, как Россия, Китай, Казахстан, Объединенные Арабские Эмираты, Великобритания, Германия и Сингапур.
Сегодня общая площадь складских помещений в Узбекистане составляет 634 тысячи квадратных метров, из которых 72 процента приходятся на столицу и Ташкентскую область. Лишь 34 процента существующих складов относятся к современной категории класса «А». По расчетам экспертов, для обеспечения устойчивого экономического роста нашей страны в ближайшие пять лет потребуется 2,5 миллиона квадратных метров современных складских помещений.
В этой связи предложено расширить в нашей стране сеть современных складов крупных международных маркетплейсов.
Подчеркнута необходимость глубокой интеграции цифровых платформ и бондовых складов с налоговыми и таможенными системами. Предложено в порядке эксперимента в 2026-2028 годах внедрить новый механизм, основанный на цикле «импорт – бондовый склад – специальная электронная торговая платформа – потребитель».
Согласно этому порядку, товары размещаются на бондовом складе, продаются через специальную электронную торговую платформу, а таможенное декларирование и уплата пошлин осуществляются непосредственно на этапе продажи. Такие платформы и склады будут включены в соответствующие реестры и поставлены на учет в Таможенном комитете.
Отмечено, что бондовые склады облегчат доступ отечественных производителей к внешним рынкам, снизят нагрузку на оборотный капитал, сократят логистические издержки и повысят конкурентоспособность экспорта.
Глава нашего государства дал ответственным лицам указания по превращению электронной коммерции в один из драйверов экономики, созданию современной инфраструктуры в этой сфере, формированию благоприятной и прозрачной среды для деятельности цифровых платформ.