O‘zbekiston geologiya sohasi xodimlariga
Avvalo, siz, azizlarni – ko‘pmillatli geologlar, muhandis va mutaxassislar, ishchi va xizmatchilar jamoasini qutlug‘ kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ushbu quvonchli ayyomda sizlarning murakkab tabiiy sharoitlarda fidokorona mehnat qilib, yangi-yangi konlar, mineral xomashyo manbalarini topish, ularni mamlakatimiz ravnaqi, xalqimiz farovonligi yo‘lida ishlatish borasidagi ulkan xizmatlaringizni yana bir bor minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Ana shunday sa’y-harakatlaringiz tufayli yurtimizda umumiy bahosi taxminan 3 trillion dollarga teng 2 ming 500 dan ortiq kon va 3 mingdan ziyod istiqbolli maydonlar aniqlangani O‘zbekiston ulkan qazilma boyliklar xomashyo bazasiga ega ekanidan dalolat beradi.
Keyingi yillarda ana shu zaxiralarni o‘zlashtirish va shu asosda iqtisodiyotimiz rivojiga qudratli turtki berish bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirmoqdamiz. Jumladan, sohaga xalqaro standartlar joriy etilib, investitsiyaviy jozibadorlik oshirilmoqda, oltin, kumush, mis, uran, uglevodorod konlari va maydonlari xorijiy sarmoyadorlar uchun ham taqdim etilmoqda, soliq stavkalari pasaytirilmoqda. Shu bois dunyodagi eng nufuzli kompaniyalar mamlakatimizga faol investitsiya kiritmoqda. Hozirgi vaqtda ular bilan hamkorlikda umumiy qiymati 30 milliard 700 million dollar bo‘lgan 90 ta loyiha amalga oshirilayotgani diqqatga sazovordir.
Bugungi kunga qadar 1 ming 458 ta foydali qazilma ob’ekti onlayn auksion orqali sotildi. Buning hisobidan davlat byudjetiga 1 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ tushdi, 100 mingga yaqin yuqori daromadli yangi ish o‘rinlari yaratildi.
So‘nggi o‘n yilda davlat byudjetidan 8 trillion 200 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilgani 2 mingga yaqin texnika va texnologiyalarni joriy etish, geologiya-qidiruv uskunalarini 70 foiz yangilash imkonini berdi.
Mamlakatimizda vertolyot va dronlar yordamida aerogeofizika ishlari yo‘lga qo‘yilgani, zamonaviy 3 D o‘lchamli seysmik kompleks ishga tushirilib, yer qa’rini 9 kilometrgacha chuqurlikda geofizik o‘rganish imkoniyati yaratilgani soha rivojida yangi davr boshlanganidan dalolat beradi.
Sohada raqobat va shaffoflik muhiti shakllanmoqda. Uzoq yillar davomida e’tibordan chetda qolgan milliy geologiya maktabi va ta’lim tizimi qayta tiklandi, zamonaviy talablarga mos bo‘lgan Geologiya fanlari universiteti tashkil etildi. Ilg‘or xorijiy maktablarning ilmiy salohiyatidan foydalanish va innovatsion texnologiyalarni qo‘llash maqsadida Kompetensiyalar markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Ana shunday keng ko‘lamli ishlarimiz tufayli 2016-2025-yillarda 1 ming 900 dan ziyod yangi konlar ochildi. Agar 2016-yilda tasdiqlangan uran zaxiralarimiz 97 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, o‘tgan davrda yana 16 ta yangi kon aniqlanib, zaxira 140 ming tonnaga yetkazildi.
Yaqinda Olmaliqda yiliga 60 million tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan yangi mis boyitish fabrikasini ishga tushirdik.
Hech shubhasiz, bunda ham siz, zahmatkash geologlarning alohida xizmatlaringiz borligini, ana shu megaloyiha natijasida 6 mingdan ortiq yuqori daromadli ish o‘rni yaratilgani, korxona hisobiga yiliga 5 milliard dollar mablag‘ kelib tushishini alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Biz “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida geologiya sohasini yanada rivojlantirish bo‘yicha ham kelgusi vazifalarni aniq belgilab oldik. Yurtimizning mineral xomashyoga boy, istiqbolli hududlarini geologik jihatdan o‘rganishni kengaytirish, oltin ishlab chiqarishni – 1,5 barobar, kumushni – 3 karra, misni – 3,5-marta, uran, temir va ko‘mirni – 3 hissa oshirishni maqsad qilganmiz.
Siz, jonkuyar va matonatli geologlarning katta bilim va tajribangiz, mustahkam iroda va mehnatsevarlik fazilatlaringiz hisobidan bu yuksak marralarga albatta erishamiz, deb ishonaman.
Soha xodimlarining mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash, ularning mashaqqatli faoliyatini munosib rag‘batlantirish masalalari bundan buyon ham doimo e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Sizlarni bugungi qutlug‘ ayyom bilan yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, sharafli ishlaringizda yangi yutuq va omadlar, xonadonlaringizga tinchlik va farovonlik tilayman.

Работникам сферы геологии Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, все многонациональное сообщество геологов, инженеров и специалистов, рабочих и служащих, занятых в сфере, с профессиональным праздником и выражаю всем вам глубокое уважение и самые добрые пожелания.
В этот радостный день мы вновь выражаем вам признательность за самоотверженный труд в сложных природных условиях, большие заслуги в поиске новых месторождений, источников минерального сырья, их освоении во имя процветания страны, повышения благосостояния народа.
Благодаря вашим усилиям на территории республики выявлено более 2 500 месторождений и свыше 3 тысяч перспективных площадей, по запасам предварительно оцениваемых в 3 триллиона долларов, это говорит об огромной минерально-сырьевой базе, которой располагает Узбекистан.
В последние годы мы осуществляем большую работу по их освоению, что служит мощным импульсом для дальнейшего развития нашей экономики. В частности, в сферу внедряются международные стандарты, повышается ее инвестиционная привлекательность, месторождения и площади с залежами золота, серебра, меди, запасами урана и углеводородов передаются также и зарубежным инвесторам, снижаются налоговые ставки. Поэтому в страну с инвестициями активно приходят самые авторитетные компании мира. Заслуживает внимания, что в сотрудничестве с ними сегодня реализуется 90 проектов общей стоимостью 30 миллиардов 700 миллионов долларов.
До настоящего времени через онлайн-аукцион было продано 1 458 объектов полезных ископаемых. За счет этого в государственный бюджет поступило более 1 триллиона сумов, создано около 100 тысяч высокодоходных рабочих мест.
За последние десять лет из государственного бюджета на развитие отрасли выделено 8 триллионов 200 миллиардов сумов, это способствовало внедрению около 2 тысяч единиц техники и технологий, обновлению на 70 процентов геологоразведочного оборудования.
Проведение в стране аэрогеофизических работ с помощью вертолетов и дронов, запуск современного сейсмического комплекса с 3D-измерением и создание возможности геофизического изучения недр на глубине до 9 километров свидетельствует о начале нового этапа в развитии отрасли.
В сфере формируется конкурентная, прозрачная среда. Долгие годы остававшиеся вне поля зрения национальная школа геологии и соответствующая система образования были восстановлены, образован Университет геологических наук, отвечающий современным требованиям. В целях использования научного потенциала передовых зарубежных школ и освоения инновационных технологий налажена деятельность Центра компетенций.
Благодаря такой масштабной работе в 2016–2025 годах было открыто более 1 900 новых месторождений. К примеру, если в 2016 году подтвержденные запасы урана составляли 97 тысяч тонн, то за прошедший период было выявлено еще 16 новых месторождений, объем запасов достиг 140 тысяч тонн.
Недавно в Алмалыке мы запустили новую медно-обогатительную фабрику мощностью переработки 60 миллионов тонн руды в год. Хочу особо отметить, что в этом, несомненно, есть и ваша заслуга, дорогие геологи. В результате данного мега-проекта создано более 6 тысяч высокодоходных рабочих мест и само предприятие ежегодно будет получать доход в размере 5 миллиардов долларов.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» мы определили также конкретные задачи, которые предстоит решить в том числе для дальнейшего развития сферы геологии. Поставили перед собой цель расширить геологическое изучение богатых минеральным сырьем перспективных площадей страны, увеличить производство золота – в 1,5 раза, серебра – в 3 раза, меди – в 3,5 раза, урана, железа и угля – в 3 раза.
Уверен, что благодаря вашим, уважаемые геологи, глубоким знаниям и большому опыту, твердой воле и трудолюбию мы обязательно достигнем этих высоких целей.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться вопросы улучшения условий трудовой деятельности и быта работников отрасли, достойного стимулирования их непростого труда.
Еще раз от всей души поздравляю вас с сегодняшним замечательным праздником, желаю всем вам здоровья, новых успехов, мира и благополучия вашим семьям.