Buxoro viloyatida islohotlar natijadorligi hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududning iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanish va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Buxoro viloyati sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmatlar va turizm sohalarida hech bir hududdan kam bo‘lmagan ulkan imkoniyatlarga ega. Viloyatda 2 ta yirik neft-gaz kimyo korxonasi faoliyat yuritmoqda, yana bittasi barpo etilmoqda. Shuningdek, qiymati 5,2 milliard dollar bo‘lgan, umumiy quvvati 4,5 gigavattga teng 10 ta yirik quyosh va shamol elektr stansiyasi qurilishi jadal ketmoqda.
2025-yilda hududiy yalpi mahsulot hajmi 7,2 foizga oshib, 86,6 trillion so‘mga yetdi, sanoatda 7,1 foiz, qishloq xo‘jaligida 4,3 foiz, xizmatlar sohasida 14 foiz o‘sish qayd etilgan. Ishsizlik 2024-yilga nisbatan 4,7 foizgacha, kambag‘allik darajasi 6,0 foizgacha pasaygan.
Yig‘ilishda Buxoro viloyatini 2026-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari ko‘rib chiqildi. Xususan, yalpi hududiy mahsulot hajmini 102,1 trillion so‘mga yetkazib, 9,1 foiz o‘sishga erishish, sanoat hajmini 9,1 foizga, qishloq xo‘jaligini 5,9 foizga, xizmatlar hajmini esa 20,1 foizga o‘stirish vazifalari belgilandi. Ishsizlik va kambag‘allik darajasini 2 foizgacha qisqartirish, 381,5 ming nafar aholini daromadli qilish nazarda tutilgan.
Shu maqsadda Buxoro va Kogon shaharlari, shuningdek, Olot, Peshku, Qorako‘l, Shofirkon, G‘ijduvon va Qorovulbozor tumanlarini ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududlarga aylantirish bo‘yicha manzilli choralar amalga oshirilishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Buxoro uch ming yillik tarixga ega ko‘hna zamin ekani, bunday boy madaniy meros va tarixiy obidalar jamlangan shaharlar dunyoda kam uchrashini ta’kidladi. Bu salohiyatni iqtisodiy o‘sish, yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi daromadini oshirish va infratuzilmani yaxshilashga xizmat qildirish zarurligi qayd etildi.
Investitsiya va eksport yo‘nalishida 2026-yilda 3,3 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish, 1,5 milliard dollarlik eksportni ta’minlash, umumiy qiymati 9,2 milliard dollarlik investitsiya loyihalarini amalga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Sanoatni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, sanoat tarmoqlari kesimida 61 ta yirik loyiha shakllantirilgan bo‘lib, ularning umumiy qiymati 2,2 milliard dollarni tashkil qiladi. Natijada 18 ming ta yangi ish o‘rni yaratish, aholi jon boshiga sanoat hajmini 25,6 million so‘mdan 29,6 million so‘mga yetkazish mo‘ljallangan.
Xususan, Kogon tumanida yiliga 80 mingta elektr va gibrid avtomobil ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Loyihaning qiymati 350 million dollarni tashkil etib, 500 ta ish o‘rni yaratiladi.
Shuningdek, Buxoro tumanida pirolizni qayta ishlash orqali benzol, toluol, ksilol, pentan, geksan, bitum va kalsiy xlorid ishlab chiqarish bo‘yicha 220 million dollarlik loyihani amalga oshirish, Qorovulbozor tumanida 85 million dollarlik loyiha asosida AI-91 va AI-92 benzin ishlab chiqarishni kengaytirish, Kogon tumanida qog‘oz va karton mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Qorovulbozor tumanida yiliga 100 ming tonna mineral o‘g‘it ishlab chiqarish, Kogon tumanida gipsokarton ishlab chiqarishni kengaytirish rejalari ham muhokama qilindi.
Shu bilan birga, 61 ta mavjud sanoat zonasidagi bo‘sh yer maydonlarida joylashtiriladigan yangi ishlab chiqarishlar uchun ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi. Jumladan, Buxoro shahri va Buxoro tumanida oziq-ovqat va mebelchilik, Vobkentda charm va yengil sanoat, Kogon va Qorovulbozorda neft-kimyo, Shofirkon va Peshkuda farmatsevtika hamda oziq-ovqat, G‘ijduvonda qurilish materiallari yo‘nalishlariga ustuvorlik beriladi.
Qishloq xo‘jaligida zamonaviy yerdan foydalanish texnologiyalari va irrigatsiya tizimlarini joriy etish hisobiga 100 ming gektar yerni o‘zlashtirish va foydalanishga kiritish mumkinligi qayd etildi. Bu viloyat iqtisodiyoti va eksport salohiyatini sezilarli oshirishga xizmat qiladi.
Yig‘ilishda viloyatdagi 3 million gektar yaylov yerlaridan samarali foydalanish, chorvachilikni rivojlantirish, ozuqabop ekinlar maydonini kengaytirish bo‘yicha yangi yondashuvlar ham muhokama qilindi. Joriy yilda 59,2 ming gektar maydonga to‘liq ozuqabop ekinlar ekish rejalashtirilgan. Shuningdek, umumiy qiymati 454 milliard so‘m bo‘lgan 82 ta chorvachilik loyihasini amalga oshirish, bu maqsadda chetdan 20 ming bosh naslli qoramol, 30 ming bosh qo‘y va 200 bosh ot olib kelish ko‘zda tutilgan.
Paxtachilik, g‘allachilik va suv tejash yo‘nalishlarida ham aniq vazifalar belgilandi. Xususan, 2026-yilda paxta hosildorligini 52 sentnerga, g‘alla hosildorligini 100 sentnerga yetkazish, 96,8 ming gektarda suv ta’minoti va meliorativ holatni yaxshilash, 453,5 million kub metr suvni iqtisod qilish, 742 ta qishloq xo‘jaligi texnikasini olib kelish rejalashtirilgan.
Chorvachilikda har bir tumanda 50 bosh naslli qoramolga mo‘ljallangan zamonaviy mini-fermalar tashkil etish taklifi ko‘rib chiqildi. Ushbu dastur doirasida 110 ta loyiha amalga oshirilib, 5,5 ming bosh naslli qoramol olib kelinadi, 3 ming 750 ta yangi ish o‘rni yaratiladi va 51,5 ming tonna qo‘shimcha sut ishlab chiqarish quvvati shakllantiriladi.
Xizmatlar va aholi bandligini ta’minlash yo‘nalishida mahallalar ixtisoslashuvi asosida 49 ta loyiha amalga oshirilishi, 33 ta savdo va servis ko‘chasi, 2 ta sohil bo‘yi hududi, 4 ta turizm mahallasi va 10 ta yo‘l bo‘yi loyihasi tashkil etilishi belgilandi. Buning uchun jami 12,5 trillion so‘m moliyaviy resurs, jumladan, 7,5 trillion so‘m kichik va o‘rta biznesga yo‘naltiriladi.
Turizm sohasi hozirda asosan Buxoro shahri hisobiga to‘g‘ri kelayotgani, viloyatning boshqa tumanlaridagi imkoniyatlar esa hali to‘liq ishga solinmagani qayd etildi. Jondor, G‘ijduvon, Buxoro, Qorako‘l va Vobkent tumanlarida sohil bo‘yi va yo‘l bo‘yi drayver loyihalarini amalga oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va aholi uchun zamonaviy dam olish muhitini shakllantirish bo‘yicha katta imkoniyatlar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan 2026-yilda 3,5 million xorijiy va 5,5 million mahalliy sayyohni jalb qilish, umumiy turistlar sonini 9 millionga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Buning uchun 2026-yilda 73 ta yangi joylashtirish vositasi, 15 ta yangi turoperator va turagent ishga tushiriladi.
Buxoro shahrida barpo etilayotgan yangi turizm markazida 5 ta xalqaro brendli mehmonxona tashkil etish, Shofirkon tumanida “Xo‘ja Orif”, Buxoro tumanida “Chor Bakr” va “Yorjon” turizm qishloqlarini rivojlantirish, Buxoro shahrida “Moxi Xosa” turizm mahallasini shakllantirish nazarda tutilgan. Buxoro tarixiy markazida YUNESKO talablariga mos alohida ma’muriy boshqaruv tizimini joriy qilish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Kogon shahrida 6 ta tarixiy ob’ekt negizida turizm shaharchasini tashkil etish taklifi ko‘rib chiqildi.
Kadrlar tayyorlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Avstriyaning Krems universiteti bilan qo‘shma fakultet ochish, Buxoro turizm va madaniy meros texnikumini mazkur oliygoh boshqaruviga berish rejalashtirilgan. Bunda to‘liq dual ta’lim asosida mutaxassislar tayyorlash va boshqaruv kadrlarini qayta tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi. Ushbu universitet Buxoro shahrida tashkil etilayotgan tunu-kun ko‘chalarni boshqarish bo‘yicha yangi modelni ishlab chiqishga ham ko‘maklashadi.
Yig‘ilishda aholi sonining o‘sishiga mos ravishda uy-joy va infratuzilmani rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Xususan, Buxoro tumanidagi Rabotak mahallasi hududida 63 gektar maydonda 10 mingdan ortiq xonadonli zamonaviy uy-joy kompleksi qurish, Buxoro shahrida yangi ma’muriy markaz tashkil qilish, “Yangi O‘zbekiston” massivi hamda “Yangi O‘zbekiston” bog‘ini barpo etish, Buxoro davlat universitetining yangi kampusini qurish kabi yirik qurilish va urbanizatsiya loyihalari muhokama qilindi.
Yo‘l va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham qator vazifalar belgilandi. Viloyatda uzunligi 33,1 kilometr bo‘lgan 7 ta aylanma yo‘l barpo etish, “G‘uzor – Buxoro – Nukus – Beyneu” yo‘lining 78 kilometr va “Samarqand – Buxoro – Turkmanboshi” yo‘lining 71 kilometr qismini rekonstruksiya qilish, A-380 yo‘li bo‘yida 30,8 gektar yer maydonini auksionga chiqarib, 403 ta servis loyihasini joylashtirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, og‘ir toifadagi 3 ta tuman va 36 ta mahallada, shuningdek, “Yangi O‘zbekiston qiyofasidagi” 2 ta tuman va 35 ta mahallada yangi yondashuvlar asosida yo‘l, elektr, suv va sug‘orish tarmoqlarini yaxshilash ishlari amalga oshirilishi, bu maqsadlarga jami 593 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi ma’lum qilindi.
Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish uchun 2026-yilda jami 4 trillion 484 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi, buning hisobiga maktab, bog‘cha, tibbiyot muassasalari hamda kommunal va transport infratuzilmasi bo‘yicha yuzlab loyihalar amalga oshirilishi qayd etildi.
Prezidentimiz Buxoro viloyatining mavjud imkoniyatlarini to‘liq ishga solish, har bir tashabbusni aniq loyihaga aylantirish, investitsiya, ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi, turizm va infratuzilma sohalarida natijadorlikni ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Обсуждены результативность реформ и дальнейшие приоритетные задачи в Бухарской области
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по результативности проводимых реформ в Бухарской области, эффективному использованию экономического потенциала региона и дальнейшим приоритетным задачам.
Бухарская область обладает огромным потенциалом в сферах промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и туризма, не уступающим другим регионам. Здесь действуют 2 крупных нефтегазохимических предприятия, еще одно находится в стадии строительства. Кроме того, полным ходом идет строительство 10 крупных солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 4,5 гигаватта стоимостью 5,2 миллиарда долларов.
В 2025 году валовой региональный продукт увеличился на 7,2 процента и составил 86,6 триллиона сумов, рост промышленности составил 7,1 процента, сельского хозяйства – 4,3 процента, сферы услуг – 14 процента. Уровень безработицы снизился до 4,7 процента, бедности – до 6 процентов по сравнению с 2024 годом.
На совещании рассмотрены ключевые целевые показатели социально-экономического развития Бухарской области на 2026 год. В частности, поставлена задача довести объем валового регионального продукта до 102,1 триллиона сумов, достигнув роста на 9,1 процент, нарастить промышленность на 9,1 процент, сельское хозяйство на 5,9 процента, сферу услуг на 20,1 процент. Предусмотрено сокращение уровня безработицы и бедности до 2 процентов, а также обеспечить источниками дохода 381,5 тысячи человек.
С этой целью будут реализованы адресные меры по превращению городов Бухары и Кагана, а также Алатского, Пешкунского, Каракульского, Шафирканского, Гиждуванского и Караулбазарского районрв в территории, свободные от безработицы и бедности.
Глава нашего государства подчеркнул, что Бухара – древний город с трехтысячелетней историей, лишь считанные города в мире имеют такое богатое культурное наследие и количество исторических памятников, собранных в одном месте. Отмечено, что этот потенциал следует использовать для стимулирования экономического роста, создания новых рабочих мест, повышения доходов населения и улучшения инфраструктуры.
В сфере инвестиций и экспорта поставлена ​​задача освоить в 2026 году 3,3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, обеспечить экспорт на 1,5 миллиарда долларов и реализовать инвестиционные проекты общей стоимостью 9,2 миллиарда долларов.
Особое внимание уделено вопросам развития промышленности. Как отмечалось, в разрезе отраслей промышленности сформирован 61 крупный проект общей стоимостью 2,2 миллиарда долларов. В результате планируется создать 18 тысяч новых рабочих мест, увеличить объем промышленности на душу населения с 25,6 миллиона сумов до 29,6 миллиона сумов.
В частности, в Каганском районе планируется наладить производство 80 тысяч электромобилей и гибридных автомобилей в год. Стоимость проекта составит 350 миллионов долларов, будет создано 500 рабочих мест.
Кроме того, предусматривается реализовать проект стоимостью 220 миллионов долларов по производству бензола, толуола, ксилола, пентана, гексана, битума и хлорида кальция методом пиролиза в Бухарском районе, расширить производство бензина АИ-91 и АИ-92 в рамках проекта стоимостью 85 миллионов долларов в Караулбазарском районе, а также наладить изготовление бумажной и картонной продукции в Каганском районе.
Обсуждались также планы по производству 100 тысяч тонн минеральных удобрений в год в Караулбазарском районе и расширению выпуска гипсокартона в Каганском районе.
Наряду с этим, определены приоритетные направления для новых производственных мощностей, которые будут размещены на свободных земельных участках в 61 действующей промышленной зоне. В частности, в городе Бухаре и Бухарском районе приоритет будет отдан пищевой и мебельной, в Вабкенте – кожевенной и текстильной, в Кагане и Караулбазаре – нефтехимической, в Шафиркане и Пешку – фармацевтической и пищевой промышленности, в Гиждуване – отрасли строительных материалов.
Отмечено, что за счет внедрения современных технологий землепользования и ирригационных систем в сельское хозяйство можно освоить и ввести в оборот 100 тысяч гектаров земли. Это ощутимо повысит экономическую активность региона и экспортный потенциал.
На совещании также обсуждено внедрение новых подходов к продуктивному использованию 3 миллионов гектаров пастбищ области, развитию животноводства и расширению площадей кормовых культур. В текущем году планируется полностью засеять кормовыми культурами 59,2 тысячи гектаров. Кроме того, предусмотрено реализовать 82 проекте в сфере животноводства общей стоимостью 454 миллиарда сумов, планируется завезти в этих целях 20 тысяч голов племенного крупного рогатого скота, 30 тысяч голов овец и 200 лошадей.
Определены конкретные задачи и в сферах хлопководства, зерноводства и рационального использования воды. В частности, в 2026 году планируется довести урожайность хлопка до 52 центнеров, зерновых культур – до 100 центнеров с гектара, улучшить водоснабжение и мелиоративное состояние на площади 96,8 тысячи гектаров, сэкономить 453,5 миллиона кубометров воды и завезти 742 единицы сельскохозяйственной техники.
Рассмотрено предложение о создании в каждом районе современных мини-ферм, рассчитанных на 50 голов племенного крупного рогатого скота. В рамках этой программы будет реализовано 110 проектов и завезено 5,5 тысячи голов племенного скота, создано 3750 новых рабочих мест и сформированы мощности для производства дополнительно 51,5 тысячи тонн молока.
В сфере услуг и обеспечения занятости населения намечено реализовать 49 проектов на основе специализации махаллей, создать 33 улиц торговли и сервиса, 2 прибрежных и 10 придорожных зон, 4 туристических махалли. На эти цели направят суммарно 12,5 триллиона сумов финансовых ресурсов, в том числе 7,5 триллиона сумов будет выделено на поддержку малого и среднего бизнеса.
Отмечено, что в настоящее время туристическая активность в основном сосредоточена в городе Бухаре, тогда как потенциал других районов области пока не задействован полностью. Подчеркнуто, что в Джандарском, Гиждуванском, Бухарском, Каракульском и Вабкентском районах существуют большие возможности для реализации прибрежных и придорожных драйверных проектов, создания новых рабочих мест и формирования современных пространств для досуга населения.
В этой связи поставлена ​​задача привлечь 3,5 миллиона иностранных и 5,5 миллиона местных туристов в 2026 году, доведя общее число туристов до 9 миллионов. С этой целью в 2026 году будут введены в строй 73 новых объекта размещения, организована работа 15 новых туроператоров и туристических агентств.
В возводимом в городе Бухаре новом туристическом центре планируется создать 5 гостиничных комплексов международных брендов, развивать туристические деревни «Ходжа Ориф» в Шафирканском районе, «Чор Бакр» и «Ёржон» в Бухарском районе, а также организовать туристическую махаллю «Мохи Хоса» в городе Бухаре. Подчеркнута важность внедрения отдельной системы административного управления в историческом центре Бухары в соответствии с требованиями ЮНЕСКО.
Кроме того, рассмотрены предложения по созданию туристического городка на базе шести исторических объектов в городе Кагане.
Особое внимание также уделено вопросу подготовки кадров. Планируется открыть совместный факультет с австрийским университетом Кремса и передать в управление этого вуза Бухарский техникум туризма и культурного наследия. Подчеркнута необходимость организации системы подготовки специалистов и переподготовки управленческих кадров полностью на основе дуального образования. Этот университет также будет содействовать разработке новой модели управления круглосуточными улицами, создаваемыми в городе Бухаре.
На совещании также рассматривались вопросы развития жилищного строительства и инфраструктуры пропорционально росту численности населения. В частности, обсуждены такие крупные проекты урбанизации, как строительство современного жилого комплекса на более чем 10 тысяч квартир на площади 63 гектара в махалле Работак Бухарского района, организация нового административного центра в городе Бухаре, возведение массива «Янги Узбекистон» и одноименного парка, строительство нового кампуса Бухарского государственного университета.
Также поставлен ряд задач по улучшению дорожной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры. В области планируется построить 7 объездных дорог общей протяженностью 33,1 километра, реконструировать 78 километровый участок дороги «Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу» и 71 километровый участок магистрали «Самарканд – Бухара – Туркменбаши», выставить на аукцион 30,8 гектаров земли вдоль дороги А-380 и разместить 403 сервисных объекта.
Кроме того, в трех районах и 36 махаллях, отнесенных к «тяжелой» категории, а также в двух районах и 35 махаллях «в облике Нового Узбекистана» будут проведены работы по улучшению дорожных, электрических, водопроводных и ирригационных сетей на основе новых подходов. На эти цели будет направлено суммарно 593 миллиарда сумов.
Подчеркнуто, что для развития социальной и производственной инфраструктуры в 2026 году планируется выделить в общей сложности 4 триллиона 484 миллиарда сумов и реализовать сотни проектов по строительству и ремонт школ, детсадов, медицинских учреждений, коммунальной и транспортной инфраструктуры.
Президент дал ответственным лицам поручения по полному задействованию имеющихся возможностей Бухарской области, превращению каждой инициативы в конкретный проект, а также обеспечению результативности в сферах инвестиций, промышленного производства, сельского хозяйства, туризма и инфраструктуры.