Milliy dendrologiya bog‘ini barpo etishga start berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘chat ekish tadbirida ishtirok etib, Milliy dendrologiya bog‘ini barpo etishga start berdi.
Davlatimiz rahbari tadbirda nutq so‘zlar ekan, xalqimiz azal-azaldan Navro‘z kunlarida, oilasida farzand tug‘ilganda tomorqasiga, maydon va xiyobonlarga, yo‘l chetlariga yaxshi niyat bilan ko‘chat qadab, gulu rayhonlar ekkanini ta’kidladi.
Ana shu ezgu qadriyatlar zamirida so‘nggi besh yildan buyon “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilib, har yili 200 million tup ko‘chat ekib kelinmoqda.
O‘tgan davrda 2 ming gektardan ziyod maydonda 942 ta yashil bog‘ va yashil jamoat parklari, 47 ta massivda “Yangi O‘zbekiston bog‘lari” barpo etildi. Respublikaning tog‘, cho‘l va adir hududlarida 256 ming gektar o‘rmon tashkil qilindi. Orolning qurigan tubida 2 million gektar maydonda yashil qoplamali himoya o‘rmonzorlari yaratildi. Shamol va qum-chang bo‘ronlarining zararli ta’sirini oldini olish maqsadida 33 ta tumanda 60 kilometrli “yashil belbog‘” hosil qilindi.
O‘tgan yili Xo‘jayli, Yangibozor, G‘ijduvon, Baliqchi va Ohangaron tumanlarida yiliga 5,5 million tup manzarali daraxt ko‘chatlari yetishtirish imkonini beradigan zamonaviy ko‘chatxonalar ishga tushirildi. Shuningdek, cho‘llanishni kamaytirish maqsadida Xitoy tajribasi asosida joriy yil ilk bor Arnasoy, Qorako‘l, Muborak, Karmana va Nukus tumanidagi 50 gektar maydonda suvsizlikka chidamli galofit bog‘lari yaratildi. Ta’kidlanganidek, bu yerda yetishtirilgan galofit urug‘lari kelgusida minglab gektar yerlarda sho‘rlanishni kamaytirish va tuproq unumdorligini oshirishga xizmat qiladi.
Umuman, qisqa davrda respublikada yashillik darajasi 8 foizdan 14,2 foizga oshdi. O‘tgan hafta Prezidentimiz imzolagan yangi farmonga muvofiq, 2030-yilga qadar mamlakatimizda umumiy yashillik darajasini 30 foizga, jon boshiga to‘g‘ri keladigan yashil hududlarni 10 kvadrat metrga yetkazish bo‘yicha katta marra belgilandi.
Shu maqsadda Surxondaryoda 10 ming gektarda “yashil makon”, Sirdaryoda 84 kilometrli “yashil devor” barpo etiladi. Qoraqalpog‘istonda 1 million gektar, Navoiy va Buxoroda 300 ming gektardan, Xorazmda 85 ming gektar cho‘l hududida yangi o‘rmonzorlar yaratiladi. Shuningdek, viloyat hokimlarining har biri kamida 100 gektar maydonda botanika va dendrologiya bog‘lari, 20 tadan soya-salqin sayr ko‘chalari tashkil qilishga mas’ul bo‘ladi.
Ekologiya va aholi salomatligi eng dolzarb masalaga aylanib borayotgan hozirgi sharoitda hududga mos daraxt turlarini tanlash va ekishda Xalqaro molekulyar allergologiya markazining tavsiyalari ham muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
Joriy yildan har bir hududda “yashil” texnikumlar faoliyati yo‘lga qo‘yilib, dual ta’lim asosida yiliga 10 ming nafar mutaxassis tayyorlash boshlanadi. Botanika va dendrologiya bog‘lari ushbu texnikum o‘quvchilari uchun amaliyot bazasiga, ilmiy xodimlar uchun esa tadqiqot maydoniga aylanadi.
Prezidentimiz hududlarda yashil bog‘lar yaratish bo‘yicha aholi va deputatlar ishtirokini yanada kengaytirishni taklif qildi. Ilgari “Mening bog‘im” dasturi doirasida har bir loyihaga byudjetdan 250 million so‘mgacha mablag‘ berilgan bo‘lsa, endi bu miqdor 400 million so‘mga oshiriladi. Har bir yashil bog‘ va jamoat parki uchun aholi o‘zi tanlagan, yashash hududlariga yaqin va eng muhimi, suv ta’minoti mavjud joylardan 1 gektargacha yer ajratiladi. Bu yilgi mavsumdan Qonunchilik palatasining har bir deputatiga ham o‘z okrugida yashil hudud va yashil bog‘ yaratishi uchun 412 million so‘mdan mablag‘ beriladi.
Davlatimiz rahbari xalqimizda “Yaxshidan bog‘ qoladi”, “Bir ko‘chat – ming baraka”, “Farzand ko‘rsang, to‘y qilsang, daraxt ek” degan hikmatli so‘zlar bejiz aytilmaganini ta’kidladi. Bu kabi milliy qadriyatlarning ahamiyati bugun har qachongidan ham dolzarb bo‘lib borayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan Prezidentimiz mahalla raislari, otaxon va onaxonlarimiz, xotin-qizlar vakillari hamda barcha faollarni joylarda milliy urf-odatlar, an’ana va qadriyatlarni yanada kengroq targ‘ib qilishga, klublar va jamoalar tashkil etib, har bir ko‘cha, xonadon, yo‘l bo‘ylariga nihol va gullar, qir-adirlarga daraxt va butalar ekishda bosh bo‘lishga chaqirdi.
Poytaxtimizda 108 gektar maydonda Milliy dendrologiya bog‘i tashkil qilinmoqda. Bu yerdagi “Yashil” universitet hududida “Ilm – loyiha – amaliyot” zanjiri asosida barpo etilayotgan “in-vitro” laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar hamda Urug‘chilik va seleksiya markazlari ham shu yilning o‘zida ishga tushiriladi.
Prezidentimiz tadbirda ishtirok etayotgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining O‘rmonlar bo‘yicha forumi raisi Ismoil Belen, forum Kotibiyati direktori Julet Biao, xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik korpusi vakillari hamda barcha ishtirokchilarga samimiy minnatdorchilik bildirdi.
Tadbir yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokchilar bilan birgalikda Milliy dendrologiya bog‘ining ilk 5 gektar maydonida manzarali ko‘chatlar ekdi. Bu bilan bir vaqtda respublikamizning barcha hududlarida 21 mingga yaqin yurtdoshimiz yana 164 gektar maydonda 88 ming tup ko‘chat o‘tqazdi.

Началось создание Национального дендрологического парка
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в мероприятии по высадке деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил макон» и дал старт созданию Национального дендрологического парка.
Выступая на мероприятии, глава нашего государства отметил, что наши соотечественники испокон веков в дни празднования Навруза, а также при пополнении семьи, следуя добрым традициям, высаживали саженцы на приусадебных участках, в парках и аллеях, вдоль дорог, украшали их цветами и благоухающими растениями.
На основе этих благородных ценностей в течение последних пяти лет реализуется общенациональный проект «Яшил макон», в рамках которого ежегодно высаживается 200 миллионов саженцев.
За прошедший период на площади свыше 2 тысяч гектаров создано 942 зеленых сада и общественных парка, а также на 47 массивах разбиты сады «Янги Узбекистон». В горных, пустынных и степных регионах республики создано 256 тысяч гектаров лесов. На высохшем дне Аральского моря на площади 2 миллиона гектаров сформированы защитные лесные насаждения. В целях предотвращения вредного воздействия ветров и пыльно-песчаных бурь в 33 районах создан «зеленый пояс» протяженностью 60 километров.
В прошлом году в Ходжейлийском, Янгибазарском, Гиждуванском, Балыкчинском и Ахангаранском районах введены в эксплуатацию современные питомники, позволяющие ежегодно выращивать 5,5 миллиона саженцев декоративных деревьев. Кроме того, в целях борьбы с опустыниванием на основе китайского опыта в текущем году в Арнасайском, Каракульском, Мубарекском, Карманинском районах и городе Нукусе на площади 50 гектаров впервые созданы галофитовые парки, устойчивые к засухе. Как отмечалось, выращенные здесь семена галофитов в дальнейшем будут способствовать снижению засоленности почв на тысячах гектаров земель и повышению их плодородия.
В целом за короткий период уровень озеленения в республике увеличился с 8 до 14,2 процента. Новым указом Президента, подписанным на прошлой неделе, поставлена амбициозная цель – довести общий уровень озеленения в стране до 30 процентов, а площадь зеленых зон на душу населения – до 10 квадратных метров к 2030 году.
В этих целях в Сурхандарьинской области на площади 10 тысяч гектаров будет создано «зеленое пространство», в Сырдарьинской области – «зеленый барьер» протяженностью 84 километра. Новые леса будут созданы на 1 миллионе гектаров пустынных земель в Каракалпакстане, по 300 тысячам гектаров в Навои и Бухаре и на 85 тысячах гектаров в Хорезме. Также каждый хоким области будет ответственен за создание ботанических садов и дендрологических парков на площади не менее 100 гектаров, а также организацию не менее 20 тенистых прогулочных аллей.
Отмечено, что в нынешних условиях, когда вопросы экологии и здоровья населения становятся наиболее актуальными, особую значимость обретают рекомендации Международного центра молекулярной аллергологии по подбору и посадке адаптированных к местным условиям видов деревьев.
С этого года в каждом регионе будет налажена деятельность «зеленых» техникумов, где на основе дуального образования ежегодно планируется подготовка 10 тысяч специалистов. Ботанические сады и дендрологические парки станут базой для практики учащихся этих техникумов, а также научно-исследовательской площадкой для ученых.
Президент нашей страны предложил еще больше расширить участие населения и депутатов в создании зеленых территорий на местах. Если ранее в рамках программы «Мой сад» на каждый проект из бюджета выделялось до 250 миллионов сумов, то теперь эта сумма будет увеличена до 400 миллионов сумов. Для каждого зеленого сада и общественного парка будет выделяться до 1 гектара земли – на участках, выбранных самими жителями, расположенных вблизи мест проживания и, что особенно важно, обеспеченных водоснабжением. Начиная с текущего сезона каждому депутату Законодательной палаты Олий Мажлиса также будет выделено по 412 миллионов сумов для создания зеленой зоны и зеленого сада в своем избирательном округе.
Глава нашего государства подчеркнул, что в нашем народе не случайно бытуют мудрые выражения «От доброго остается сад», «Один саженец – тысяча благ», «Если родился ребенок или устраиваешь свадьбу – посади дерево». Указано, что сегодня такие национальные ценности актуальны как никогда.
В этой связи Президент призвал председателей махаллей, представителей старшего поколения, женщин-активисток и всех активных жителей более широко продвигать национальные обычаи, традиции и ценности на местах, создавая клубы и объединения, возглавить посадку саженцев и цветов на каждой улице, в каждом доме, вдоль дорог, а также деревьев и кустарников на лугах.
В столице на территории площадью 108 гектаров создается Национальный дендрологический парк. Уже в этом году здесь введут в эксплуатацию строящиеся по принципу «наука – проект – практика» лабораторию «in vitro», центры лекарственных растений, семеноводства и селекции.
Президент выразил искреннюю благодарность председателю Форума Организации Объединенных Наций по лесам Исмаилу Белену, директору секретариата форума Жульет Биао, представителям дипломатического корпуса зарубежных государств в Узбекистане и всем участникам.
В завершение мероприятия Президент Шавкат Мирзиёев вместе с участниками высадил декоративные саженцы на первых 5 гектарах Национального дендрологического парка. В это же время около 21 тысячи наших соотечественников во всех регионах нашей республики высадили 88 тысяч саженцев еще на 164 гектарах.