Tojikiston Prezidenti Buxorodagi tarixiy obidalar bilan tanishmoqda
Mamlakatimizda davlat tashrifi bilan bo‘lib turgan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan birgalikda Buxorodagi tarixiy obidalarni ziyorat qilmoqda.
Qadimiy Buxoro azaldan o‘zining benazir tarixiy, me’moriy va madaniy boyliklari bilan mashhur bo‘lib, asrlar davomida fan, islom ilmi va ma’naviyat markazlaridan biri sifatida tanilgan. Yoshi 2,5 ming yildan oshgan shaharning tarixiy markaziga 1993-yilda YUNESKOning Butunjahon merosi ob’ekti maqomi berilgan.
Oliy martabali mehmon dastlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Bahouddin Naqshband maqbarasini ziyorat qildi.
Majmua islom olamining ulug‘ qadamjolaridan biri hisoblanadi. Mazkur ziyoratgoh Naqshbandiya tariqatining asoschisi Bahouddin Naqshband dafn etilgan joyda barpo etilgan bo‘lib, bugungi kunda maqbara, xonaqoh, masjidlar, daxma va so‘fiylik tarixi muzeyini o‘z ichiga oladi. Bahouddin Naqshband ta’limotining ezgu tamoyili – “Dil ba yoru, dast ba kor” shiori insonni mehnatsevarlik va ruhiy poklikka da’vat etishi alohida ta’kidlandi.
So‘ng Somoniylar maqbarasiga tashrif buyurildi. Ushbu me’moriy yodgorlik Markaziy Osiyoda pishiq g‘ishtdan bunyod etilgan eng qadimiy inshootlardan biri hisoblanadi. U IX asr oxiri – X asr boshlarida Somoniylar davlati asoschisi va birinchi hukmdori Ismoil Somoniy tomonidan sulolaviy maqbara sifatida qurilgan.
Uning me’moriy qiyofasida nafaqat islom, balki islomdan avvalgi davr an’analari, jumladan, sug‘d madaniyatiga xos naqshlar ham o‘z aksini topgan. Ta’kidlanganidek, quyosh nurlarining tushishiga qarab, maqbara naqshlari turlicha jilolanadi, binoning kub va gumbaz shaklidagi kompozitsiyasi esa Yer va Osmon uyg‘unligini ramziy ifoda etadi.
Qalinligi qariyb ikki metrga yetadigan devorlar hamda yuqori sifatli g‘isht terimi tufayli ushbu noyob yodgorlik bugungi kungacha yaxshi saqlanib qolgan.
Maqbaralarga ziyorat chog‘ida Qur’on tilovat qilinib, o‘tganlarga rahmat, yurtimizga tinchlik va farovonlik tilab, duo qilindi.

Президент Таджикистана знакомится с историческими памятниками Бухары
Находящийся в нашей стране с государственным визитом Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон вместе с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым посещает исторические памятники Бухары.
Древняя Бухара издавна славится своими выдающимися историческими, архитектурными и культурными ценностями, на протяжении веков являясь одним из центров науки, исламского богословия и духовности. Историческому центру города, возраст которого превышает 2,5 тысячи лет, в 1993 году был присвоен статус объекта Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Высокий гость в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева прежде всего посетил мавзолей Бахауддина Накшбанда.
Комплекс является одной из великих святынь исламского мира. Он сформировался на месте захоронения основателя тариката «накшбандия» Бахауддина Накшбанда и сегодня включает мавзолей, ханаку, мечети, некрополь и музей истории суфизма. Было особо отмечено, что благородный принцип учения Бахауддина Накшбанда – «Дил ба ёру, даст ба кор» – призывает человека к трудолюбию и духовной чистоте.
Затем состоялось посещение мавзолея Саманидов.
Этот памятник является одним из древнейших сооружений Центральной Азии, возведенных из жженого кирпича. Он был построен в конце IX – начале X века Исмаилом Самани – основателем и первым правителем государства Саманидов – как фамильная усыпальница.
В его архитектурном облике нашли отражение не только исламские традиции, но и доисламские, в том числе элементы согдийской культуры. Было отмечено, что в зависимости от падения солнечного света узоры мавзолея играют разными оттенками, а в композиции здания в форме куба и купола символически воплощено единство Земли и Неба.
Благодаря толщине стен, достигающей почти двух метров, и высокому качеству кирпича этот уникальный памятник хорошо сохранился до наших дней.
Во время посещений мавзолеев были прочитаны суры из Корана. Вознесены дуа об упокоении ушедших, о мире и благополучии для наших народов.