Muzokaralar natijalari bitimlar bilan mustahkamlandi
O‘zbekiston – Tojikiston Oliy davlatlararo kengashining birinchi yig‘ilishidan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash va almashish marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini kengaytirish to‘g‘risida qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Bundan tashqari, hukumatlar, vazirliklar va idoralar darajasida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan hujjatlar to‘plami, jumladan:
– Tovar ayirboshlashni oshirish dasturi;
– Sanoat kooperatsiyasi dasturi;
– Tovarlarning kelib chiqishini sertifikatlashtirish elektron tizimlarini o‘zaro qo‘llash to‘g‘risida bitim;
– Chegaraoldi hududlarda radiochastotalarni o‘zlashtirishni muvofiqlashtirish to‘g‘risida bitim;
– “O‘zbekiston – Tojikiston investitsiya kompaniyasi”ni tashkil etish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bayonnoma;
– “Ye-Permit” axborot tizimidan foydalanish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– 2026-2028-yillarda sanoat va innovatsiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2028-yillarda tog‘-kon sanoati va yangi texnologiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2027-yillarda madaniyat sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
– 2026-2028-yillarda turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– 2026-2028-yillarda agrosanoat majmuida hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– innovatsiya, davlat xizmati, moliya, ta’lim va sud qarorlarini majburiy ijro etish sohalarida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar imzolandi.

По итогам первого заседания узбекско-таджикского Высшего межгосударственного совета состоялась церемония подписания и обмена двусторонними документами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон подписали Совместное заявление об углублении стратегического партнерства и союзнических отношений.
Кроме того, на уровне правительств, министерств и ведомств подписан пакет документов, предусматривающих дальнейшее наращивание многопланового сотрудничества. Среди них:
– Программа по увеличению товарооборота;
– Программа промышленной кооперации;
– Соглашение о взаимном применении электронных систем сертификации происхождения товаров;
– Соглашение о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений;
– Протокол о внесении изменений в межправительственное Соглашение о создании «Узбекско-Таджикской инвестиционной компании»;
– Соглашение о сотрудничестве по использованию информационной системы «Е-Permit»;
– Соглашение о научном сотрудничестве между академиями наук;
– План по реализации мероприятий в области промышленности и инноваций на 2026–2028 годы;
– План по реализации мероприятий в области горнодобывающей промышленности и новых технологий на 2026–2028 годы;
– План мероприятий по сотрудничеству в области культуры на 2026–2027 годы;
– «Дорожная карта» по развитию сотрудничества в сфере туризма на 2026-2028 годы;
– «Дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в области агропромышленного комплекса на 2026–2028 годы;
– меморандумы о сотрудничестве в сферах инноваций, государственной службы, финансов, образования и принудительного исполнения судебных актов.