Yangi Toshkentdagi “Buyuk Ipak yo‘li” loyihasi taqdimot qilindi
Ma’lumki, Yangi Toshkent shahrini barpo etish doirasida birinchi bosqichda 6 ming gektar hududda qurilish ishlarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Ushbu bosqich yakunida 600 ming aholi uchun zamonaviy infratuzilma yaratiladi. Loyiha to‘liq ro‘yobga chiqarilganda esa Yangi Toshkent 2 million nafar aholi yashaydigan zamonaviy megapolisga aylanadi.
Maydoni 32 gektar bo‘lgan “Buyuk Ipak yo‘li” majmuasi Yangi Toshkentning muhim jamoat va madaniy makonlaridan biri bo‘lishi rejalashtirilgan. Bu yerda turar joylar, tijorat binolari, mehmonxonalar, madaniyat va ta’lim markazlari, shuningdek, boshqa zamonaviy infratuzilma ob’ektlari quriladi.
Konsepsiyaga ko‘ra, majmua hududida Buyuk Ipak yo‘li bilan bog‘liq turli sivilizatsiyalarga bag‘ishlangan mavzuli mahallalar tashkil etiladi. Har bir hudud Buyuk Ipak yo‘li bo‘yida joylashgan mamlakatlarni ifodalaydi.
Taqdimotda O‘zbekiston mahallasiga alohida e’tibor qaratildi. Bu yerda har bir bino, har bir ko‘cha va maydon orqali xalqimizning tarixi, madaniyati va qadriyatlarini aks ettirish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimizning boy tarixiy merosini yanada keng namoyon etish, ajdodlarimizning ilm-fan, madaniyat va me’morchilik sohalaridagi yutuqlarini yosh avlodga yetkazish, shuningdek, xalqaro turizm salohiyatini oshirishga qaratilgan bir qator muzeylarni renovatsiya qilish rejalari ham ko‘rib chiqildi.
Jumladan, Imom Moturidiy ziyoratgohida muzey tashkil etish, unda “Yangi O‘zbekistonda Imom Moturidiy merosiga e’tibor”, “Imom Moturidiy hayoti” kabi mavzuli zallar va moturidiylik ta’limotiga bag‘ishlangan bo‘limlar joylashtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, “Bahouddin Naqshband” ilmiy-innovatsion muzeyi faoliyatini mazmunan boyitish, ayniqsa, “Yetti pir” zalida ulug‘ allomalar hayoti va merosini zamonaviy shaklda keng yoritish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Temuriylar tarixi davlat muzeyini zamonaviy muzeyshunoslik va dizayn yechimlari asosida renovatsiya qilish rejasi haqida ham axborot berildi. Unda ekspozitsiya zallarini qayta shakllantirish va tashrif buyuruvchilarga yuqori darajadagi vizual va ma’rifiy tajribani taklif etish ko‘zda tutilgan. Har bir zal alohida tarixiy davr va mavzuga bag‘ishlanadi.

Представлен проект «Великий Шелковый путь» в Новом Ташкенте
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлен проект «Великий Шелковый путь», который планируется реализовать на территории Нового Ташкента.
Как известно, в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента ведутся работы на 6 тысячах гектаров площади. По завершении этого этапа будет создана современная инфраструктура для 600 тысяч жителей. С полной реализацией проекта Новый Ташкент станет современным мегаполисом для населения в 2 миллиона человек.
Комплекс «Великий Шелковый путь» площадью 32 гектара планируется сделать одним из важнейших общественных и культурных центров Нового Ташкента. В нем разместятся жилые и коммерческие объекты, гостиницы, культурные и образовательные центры, а также другие современные объекты инфраструктуры.
Согласно концепции, комплекс будет включать тематические кварталы, посвященные различным цивилизациям Великого Шелкового пути. Каждая махалля будет представлять ту или иную страну, расположенную вдоль Великого Шелкового пути.
На презентации особое внимание уделено кварталу «Узбекистан». Отмечено, что здесь через каждое здание, каждую улицу и площадь необходимо отразить историю, культуру и ценности нашего народа.
Рассмотрены также планы реновации ряда музеев, предусматривающие дальнейшее продвижение богатого исторического наследия нашей страны, доведение до молодого поколения великих достижений наших предков в области науки, культуры и архитектуры, а также повышение международного туристического потенциала страны.
В частности, планируется организовать музей в реконструируемом комплексе Имама Мотуриди, разместить в нем такие тематические залы, как «Внимание к наследию Имама Мотуриди в Новом Узбекистане», «Жизнь Имама Мотуриди», а также разделы, посвященные матуридизму. Кроме того, выдвинуты предложения по обогащению содержания научно-инновационного музея «Бахауддина Накшбанди», особенно в контексте широкого освещения жизни и наследия великих ученых в зале «Етти пир».
Кроме того, доложено о плане реновации Государственного музея истории Тимуридов с использованием современных музеологических и дизайнерских решений. Предусматривается перепланировать выставочные залы и предложить посетителям высококачественный визуальный и образовательный опыт. Каждый зал будет посвящен отдельному историческому периоду и теме.
Общая цель представленных проектов – глубокое освещение национальной истории на научной основе, формирование современной культурной инфраструктуры и создание привлекательных туристических пространств для посетителей нашей страны.