O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, tovar ayirboshlash hajmi 10 foizga o‘sib, 13 milliard dollarga yetdi, joriy yil boshidan esa yana 32 foizga ko‘paydi.
Sanoat, energetika, transport va iqtisodiyotning boshqa ustuvor tarmoqlarida yirik kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish davom etmoqda.
O‘zbekistonda birinchi atom elektr stansiyasini qurish loyihasini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning samarali faoliyatiga yuksak baho berildi.
Tomonlar kooperatsiyaning yangi shakl va loyihalarini ilgari surish uchun samarali maydonga aylangan “INNOPROM Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasining navbatdagisini joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida o‘tkazishga faol tayyorgarlik ko‘rayotgani ta’kidlandi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan, Yaqin Sharq, Janubiy Osiyo va Ukrainadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.

Лидеры Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
24 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие торгово-экономического сотрудничества. По итогам прошлого года объем товарооборота вырос на 10 процентов и достиг 13 миллиардов долларов, а с начала этого года увеличился еще на 32 процента.
Продолжается реализация крупных проектов кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта и других приоритетных отраслях экономики.
Особое внимание уделено продвижению проекта строительства первой атомной электростанции в Узбекистане.
Дана высокая оценка эффективной деятельности совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Отмечено, что стороны ведут активную подготовку к очередной Международной промышленной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия» в апреле этого года в Ташкенте, ставшей эффективной площадкой для продвижения новых форм и проектов кооперации.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки, включая обстановку на Ближнем Востоке, Южной Азии и Украине.