Xorijiy hamkorlardan Navro‘z bayrami munosabati bilan samimiy qutlovlar
Tabiat uyg‘onishi, hayotda yangi bosqich boshlanishining ramzi bo‘lgan, ezgulik, mehr-oqibat, o‘zaro hurmat, mehmondo‘stlik, mehnatsevarlik va ona zaminga g‘amxo‘rlik kabi abadiy qadriyatlarni o‘zida mujassam etgan qadim bayram – Navro‘zi olam munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga samimiy tabriklar kelmoqda. Ularda yurtimizning ko‘p millatli xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklari bildirilgan.
Xorijiy davlatlar va hukumatlar, nufuzli xalqaro тaшкiлотлaр rahbarlari, taniqli siyosat va jamoat arboblarining qutlovlarida mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish, barqaror taraqqiyotni ta’minlash va hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarga yuksak baho berilgan.
Ochiq, tinchliksevar va pragmatik tashqi siyosat olib borilayotgani, mintaqaviy hamkorlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslar faol ilgari surilayotgani tufayli davlatimizning xalqaro maydondagi nufuzi izchil o‘sib borayotgani alohida ta’kidlangan.
Bahorgi uyg‘onish ramzi bo‘lgan Navro‘z bayrami munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar yuksak darajaga chiqqan. Strategik sheriklik va ittifoqchiligimizni bundan buyon ham do‘st xalqlarimiz farovonligi, Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash yo‘lida faol rivojlantiramiz deb ishonaman.
Ushbu qutlug‘ ayyomda Sizga mustahkam sog‘liq va muvaffaqiyatlar, barcha hamyurtlaringizga esa baxt-saodat hamda farovonlik tilayman.
Oy taqvimi bo‘yicha Yangi yil munosabati bilan yo‘llagan tabrigingiz uchun Sizga samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz. Xitoy hukumati va xalqi nomidan Sizni, hukumatingizni va O‘zbekiston xalqini an’anaviy bayramingiz – Navro‘z kirib kelishi munosabati bilan chin dildan qutlayman.
Men Xitoy – O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qarataman.  O‘tgan yili biz Siz bilan ikki marta uchrashib, turli sohalardagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishdik. Bu yangi davrdagi Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi barcha sharoitda har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yangi rivojlanish bosqichiga olib chiqdi.
Men strategik o‘zaro ishonch va an’anaviy do‘stlikni doimiy ravishda mustahkamlash, umumiy taqdirga ega Xitoy – O‘zbekiston hamjamiyatini qurishni chuqurlashtirish va amaliy darajaga ko‘tarish uchun har tomonlama hamkorlikni kengaytirish borasida Siz bilan birgalikda ishlashga tayyorman.
Sizga mustahkam sog‘liq va faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Assalomu alaykum va rahmatullohi va barokatuhu.
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga eng samimiy tabriklar va ezgu tilaklarni izhor etishdan xursandmiz. Sizga sihat-salomatlik, birodar O‘zbekiston Respublikasi hukumati va xalqiga bardavom taraqqiyot va farovonlik tilaymiz.
Siz Janobi Oliylariga salomlarimiz va ehtiromlarimizni qabul qilgaysiz.
Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Podshohi
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga eng samimiy tabrik va tilaklarimni izhor etishdan xursandman.
Sizga sihat-salomatlik, baxtu saodat, qardosh O‘zbekiston Respublikasi hukumati va xalqiga bardavom yuksalish va farovonlik tilayman.
Siz Janobi Oliylariga salomlarim va ehtiromlarimni qabul qilgaysiz.
Muhammad bin Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Valiahdi, Vazirlar Mahkamasi Raisi
Aziz qardoshim!
Har yil tabiat uyg‘onishining timsoli bo‘lgan Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga va qardosh O‘zbekiston xalqiga xalqim va shaxsan o‘z nomimdan eng samimiy tabriklarimni izhor etaman.
Ildizlari uzoq o‘tmishga borib taqaladigan qadim Navro‘z an’anamiz bashariyatga umid va barokat xushxabarini bermoqda. Mushtarak madaniyat makonimizda nishonlanadigan mazkur bayramda do‘stlik va qardoshlik rishtalarimizning yanada mustahkamlanishini tilayman.
Navro‘z hozirda ehtiyojimiz bo‘lgan tinchlik, murosa va hamkorlikka bo‘lgan umidlarni uchqunlatishi – eng katta orzumiz va tilagimizdir.
Bayram munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga, oilangizga sog‘liq va baxt-saodat, qardosh O‘zbekiston xalqiga omonlik va farovonlikka to‘la kelajak tilayman.
Sizga va qardosh O‘zbekiston xalqiga Navro‘z bayrami munosabati bilan samimiy tabriklarim hamda eng ezgu tilaklarimni qabul qilgaysiz.
Yangilanish, bunyodkorlik va farovonlikni o‘zida mujassam etgan ushbu muqaddas bayram yuksak qadriyatlarga intiluvchi butun insoniyat hayotida alohida o‘rin tutadi. Qutlug‘ bahor ayyomi Navro‘z qardosh xalqlarimizga iliqlik, mo‘l-ko‘lchilik, quvonch va farovonlik olib kelsin.
Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli mustahkam do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikka asoslangan Qozog‘iston – O‘zbekiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari bundan buyon ham xalqlarimiz farovonligi yo‘lida jadal rivojlanib borishiga ishonaman.
Hurmatli Shavkat Miromonovich, ushbu fursatdan foydalanib, O‘zbekiston ravnaqi yo‘lidagi faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, mamlakat xalqiga esa farovonlik va to‘kinlik tilayman.
Xalq baxtli-saodatli yashasin, farovonlik esa to‘kin va mo‘l bo‘lsin!
Qosim-Jomart Toqayev,
Navro‘z bayrami bilan Sizni va butun qardosh O‘zbekiston xalqini chin dildan tabriklayman.
Bu yorqin va quvonchli bayram bahorda tabiat uyg‘onishi, birlik va do‘stlik, tinchlik va farovonlik ramzidir. Ushbu ayyom xalqlarimizni bog‘laydigan ko‘p asrlik do‘stlik va mehr-oqibat an’analarini o‘zida mujassam etib, umumiy tarixga asoslangan qardoshlik munosabatlarini mustahkamlaydi.
O‘zaro hurmat, ishonch va strategik sheriklikka asoslangan barcha darajalardagi hamkorligimiz bundan buyon ham birgalikdagi sa’y-harakatlar asosida davom etib, xalqlarimiz kelajagi porloq bo‘lishini ta’minlashga hissa qo‘shishiga ishonchim komil.
Sizga sihat-salomatlik va davlatchilik faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, qardosh o‘zbek xalqiga esa tinchlik va taraqqiyot tilayman.
Sadir Japarov,
Xalqaro Navro‘z bayrami munosabati bilan eng ezgu va samimiy tilaklarga yo‘g‘rilgan qutlovlarimizni qabul qilgaysiz.
Qadimiy tarixga ega ushbu bayram madaniy meros va ko‘p asrlik an’analarimiz mushtarakligi ifodasi sifatida uni nishonlaydigan xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni tinchlik va xavfsizlik, yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro hurmat va qo‘llab-quvvatlash g‘oyalari asosida mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.
Navro‘zning boqiy bunyodkorlik an’analari bizni xalqlarimiz va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘lida tinimsiz sa’y-harakat qilishga undaydi.
Tojikiston tomoni O‘zbekiston bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik doirasidagi davlatlararo munosabatlarning bugungi darajasidan mamnun.
Ishonchim komil, mamlakatlarimiz ushbu qadimiy bayramning yuksak umuminsoniy qadriyatlariga tayangan holda, ko‘p qirrali munosabatlarni mazmunan boyitish yo‘lida bundan buyon ham birgalikda harakat qiladilar.
Ushbu qutlug‘ kunlarda Sizga mustahkam sog‘liq va mas’uliyatli davlatchilik faoliyatingizda yangi zafarlar, mamlakatingizning qardosh xalqiga esa baxt-saodat, farovonlik, tinchlik va barqarorlik, izchil taraqqiyot va ravnaq tilayman.
Navro‘z muborak!
Emomali Rahmon,
Xalqaro Navro‘z bayrami munosabati bilan Sizga va Siz orqali qardosh O‘zbekiston xalqiga samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni yo‘llayman!
Dunyoning ko‘plab mamlakatlarida keng nishonlanadigan ushbu go‘zal bayram bahorning boshlanishi va tabiatning uyg‘onishini anglatadi. Navro‘z bayrami turli xalqlar va madaniyatlar o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashda muhim o‘rin tutadi. Ushbu yorqin bayram umid ramzi bo‘lib, bugungi dunyoda insonparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlashga undaydi.
Ushbu ajoyib bayram Siz va butun mamlakatingiz xalqi uchun baxt, quvonch va yangi muvaffaqiyatlar olib kelsin!
Serdar Berdimuhamedov,
Xalqaro Navro‘z bayrami munosabati bilan Sizga samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni yo‘llayman.
Navro‘z hayotga muhabbat va yaxshi kelajakka ishonchning mustahkamlanishi ramzidir. Ushbu bayram ko‘p asrlar davomida xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilib kelmoqda.
Ushbu qutlug‘ ayyom Siz va butun mamlakatingiz xalqi uchun tinchlik, quvonch va yangi tashabbuslar bilan nishonlansin. Sizga mustahkam sog‘liq, baxt-saodat va mas’uliyatli davlatchilik faoliyatingizda yangi muvaffaqiyatlar tilayman.
Sizga va qardosh O‘zbekiston xalqiga buyuk ajdodlarimizdan qolgan Navro‘z bayrami munosabati bilan shaxsan o‘z nomimdan va Ozarbayjon xalqi nomidan samimiy tabriklarimni yo‘llash menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Bahor kelganidan darak beruvchi, tabiatga mehr, ruhiy poklik va yangilanish shodiyonasi bo‘lmish ushbu milliy bayram qardosh xalqlarimizga farovonlik, baxt va fayzu baraka olib kelishini tilayman.
Biz do‘stlik va birodarlikning ajoyib namunasi bo‘lgan Ozarbayjon – O‘zbekiston munosabatlarining kun sayin rivojlanayotgani hamda ittifoqimizning mustahkamlanayotganidan juda mamnunmiz. Ishonchim komilki, umumiy kelib chiqish, tarix va madaniyat rishtalari bilan bog‘langan qardosh O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli munosabatlarimizni davlatlarimiz manfaatlari va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida yanada chuqurlashtirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni davom ettiramiz.
Ushbu fayzli kunlarda Sizga va oilangiz a’zolariga mustahkam sog‘liq va baxt-saodat, qardosh O‘zbekiston Respublikasi va uning xalqi ravnaqi yo‘lidagi faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Sizni odamlar qalbini samimiylik, quvonch, baxt va porloq kelajakka umid bilan to‘ldiruvchi Navro‘z bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Ushbu bayramga xos o‘zaro hurmat va konstruktiv hamkorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlagan holda, Belarus O‘zbekiston bilan do‘stlik va sheriklik munosabatlarini izchil mustahkamlab bormoqda. Davlatlararo muloqot va amaliy hamkorlikni rivojlantirish bundan buyon ham fuqarolarimiz manfaatlariga xizmat qilishi va Yevroosiyoda barqarorlikni ta’minlashga hissa qo‘shishiga ishonaman.
Hurmatli Shavkat Miromonovich, ushbu muborak kunda Sizga mustahkam sog‘liq, mas’uliyatli faoliyatingizda tuganmas kuch-g‘ayrat va muvaffaqiyatlar, do‘st o‘zbek xalqiga esa tinchlik va totuvlik tilayman.
Aleksandr Lukashenko,
Pokiston xalqi va hukumati nomidan, shuningdek, shaxsan o‘z nomimdan Siz, Janobi Oliylarini, yaqinlaringizni va qardosh O‘zbekiston xalqini Navro‘z va Ramazon hayiti bilan samimiy muborakbod etaman va eng ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Navro‘z va Ramazon hayiti umuminsoniy qadriyatlar – tinchlik, mehr-oqibat, hamjihatlik va shukronalikni o‘zida mujassam etadi. Ushbu quvonchli voqealar xalqlar o‘rtasidagi totuvlik, o‘zaro hurmat va hamkorlikka bo‘lgan umumiy intilishimizni yangilash imkonini beradi.
Siz, Janobi Oliylarining joriy yil fevral oyida Pokistonga amalga oshirgan tarixiy tashrifingizni mamnuniyat bilan eslayman, yaqin kunlarda ikki tomonlama aloqalarimizni yanada mustahkamlash uchun oliy darajadagi almashinuvlarni davom ettirishimizni intiqlik bilan kutaman.
Fursatdan foydalanib, Siz, Janobi Oliylariga mustahkam sog‘liq va farovonlik, qardosh O‘zbekiston xalqiga esa bardavom tinchlik, taraqqiyot va ravnaq tilayman.
Shahboz Sharif,
Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri
Shuningdek, quyidagilar o‘z qutlovlarini yo‘llagan:
Qozog‘iston Respublikasining birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyev,
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, ichki ishlar vaziri Shayx Sayf bin Zoid Ol Nahayon,
Falastin Davlati Prezidenti Mahmud Abbos,
Tatariston Respublikasi Raisi Rustam Minnixanov,
Shanxay hamkorlik tashkiloti bosh kotibi Nurlan Yermekbayev,
Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev,
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi a’zo davlatlari Parlamentlararo assambleyasi bosh kotibi Dmitriy Kobitskiy,
Shanxay hamkorlik tashkilotining Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Ularbek Sharsheyev,
Rus pravoslav cherkovi Toshkent va O‘zbekiston yeparxiyasi mitropoliti, O‘rta Osiyo mitropoliya okrugi rahbari Vikentiy.

Искренние поздравления зарубежных партнеров по случаю Навруза
В связи с древним праздником Навруз, олицетворяющим пробуждение природы, начало нового жизненного цикла и извечные идеалы гуманизма, милосердия, взаимного уважения, гостеприимства, трудолюбия и бережного отношения к родной земле, в адрес Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают сердечные поздравления с искренними пожеланиями мира, благополучия и процветания многонациональному народу нашей страны.
В посланиях глав иностранных государств и правительств, руководителей авторитетных международных организаций, а также видных зарубежных политических и общественных деятелей выражается высокая оценка проводимых в стране широкомасштабных реформ, направленных на построение Нового Узбекистана, обеспечение устойчивого развития и повышение качества жизни населения.
Особо подчёркивается последовательный рост международного авторитета государства благодаря открытой, миролюбивой и прагматичной внешней политике, а также активному продвижению инициатив, нацеленных на укрепление регионального сотрудничества, добрососедства и взаимопонимания.
Примите сердечные поздравления по случаю праздника Навруз, символизирующего весеннее пробуждение жизни.
Отношения между Россией и Узбекистаном находятся на высоком уровне. Уверен, что мы будем и впредь всемерно развивать двустороннее стратегическое партнерство и союзничество на благо наших дружественных народов в интересах обеспечения безопасности и стабильности в центральноазиатском регионе.
Желаю Вам в этот светлый праздничный день крепкого здоровья и успехов, а всем Вашим согражданам — счастья и процветания.
Позвольте искреннее поблагодарить Вас за поздравление по случаю китайского Нового года по лунному календарю. В преддверии наступления традиционного праздника Узбекистана — Навруза, от имени китайского правительства и китайского народа выражаю праздничное поздравление Вам, Вашему правительству и Вашему народу.
Придаю большое значение развитию китайско-узбекских отношений. В прошлом году мы с Вами дважды провели встречу и достигли важных договоренностей по углублению сотрудничества в различных областях, что вывело китайско-узбекское всепогодное всеобъемлющее стратегическое партнерство в новую эпоху на новый этап развития. Готов с Вами прилагать общие усилия, непрерывно укреплять стратегическое взаимное доверие и традиционную дружбу, расширять всестороннее сотрудничество, чтобы продвигать построение китайско-узбекского сообщества единой судьбы на более глубокий и практический уровень.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов в деятельности.
Мы рады направить Вашему Превосходительству теплые поздравления и наилучшие пожелания в связи с праздником Навруз.
Желаю Вам крепкого здоровья, а правительству и народу братской Республики Узбекистан – долговечного процветания и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, мои искренние пожелания и заверения в моем высоком уважении.
Салман бин Абдулазиз Аль Сауд,
Рад направить Вашему Превосходительству сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю праздника Навруз.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а правительству и народу братской Республики Узбекистан – долговечного прогресса и процветания.
Мухаммад бин Салман бин Абдулазиз Аль Сауд,
От имени своего народа и от себя лично выражаю самые искренние поздравления Вашему Превосходительству и братскому народу Узбекистана по случаю праздника Навруз, являющегося символом ежегодного возрождения природы.
Наша древняя традиция Навруз, восходящая к началу веков, несет человечеству благую весть о надежде и изобилии. Желаю, чтобы в этот праздник, отмечаемый на нашей общем культурном пространстве, наши узы дружбы и братства еще больше укрепились.
Наша самая заветная мечта и желание – чтобы Навруз возродил наши надежды на мир, примирение и сотрудничество, в которых мы сейчас так нуждаемся.
В этот знаменательный праздник желаю Вашему Превосходительству и Вашей семье крепкого здоровья и счастья, а братскому народу Узбекистана – мирного и процветающего будущего.
Примите мои искренние поздравления и наилучшие пожелания Вам и братскому народу Узбекистана по случаю праздника Наурыз.
Этот священный праздник, олицетворяющий обновление, созидание и благополучие, занимает особое место в жизни всего человечества, устремленного к высоким ценностям. Пусть светлый весенний праздник Наурыз озарит наши братские народы теплом, принесёт изобилие, радость и благополучие.
Уверен, что благодаря нашим совместным усилиям казахстанско-узбекские стратегические партнёрские и союзнические отношения, основанные на прочной дружбе и добрососедстве, будут и далее динамично развиваться на благо наших народов.
Пользуясь случаем, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам успехов в Вашей деятельности, направленной на дальнейшее процветание Узбекистана, а народу — благополучия и достатка.
Пусть народ живёт в благополучии, а достаток будет щедрым и изобильным!
От имени народа Кыргызстана и от себя лично сердечно поздравляю Вас с праздником Нооруз.
Этот весенний праздник, отражающий богатство нашей культуры и лучшие традиции, пусть и впредь укрепляет дружбу между нашими народами и приносит добро и благополучие.
Глубоко убеждён, что стратегическое партнёрство между Кыргызстаном и Узбекистаном будет и далее успешно развиваться во благо наших народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю вам крепкого здоровья, долгой жизни, процветания, успехов в вашей государственной работе, а братскому народу Узбекистана — мира, благополучия и процветания!
Сердечно поздравляю Вас и весь братский народ Узбекистана с Международным днём Навруза — предвестником весны и возрождения природы.
Народы ареала цивилизации Навруза с большой радостью и вдохновением, с новыми надеждами на светлое будущее отмечают этот благодатный праздник, имеющего глубокие национально-культурные и исторические корни. Его высокие ценности и богатые идеалы, на протяжении тысячелетий призывают наши народы к миру и согласию, взаимопониманию, взаимному уважению и доверию.
Уверен, что таджикско-узбекские отношения дружбы, добрососедства, стратегического партнёрства и союзничества в духе лучших традиций этого древнего праздника будут и впредь развиваться и укрепляться, ещё больше обогащаясь новым практическим содержанием во благо наших народов.
В эти радостные праздничные дни желаю Вам доброго здоровья и успехов в Вашей высокой государственной деятельности, а дружественному народу Вашей страны — счастья, благополучия, мира, стабильности, дальнейшего прогресса и процветания.
Направляю Вам и в Вашем лице всему народу Республики Узбекистан сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Международного праздника Новруз.
Праздник Новруз, символизирующий мир, добрососедство, солидарность и гармоничную жизнь с природой, является вестником нового дня, нового начала. Этот светлый праздник, признанный как неотъемлемая часть богатого культурного наследия всего человечества, заключая в себе высокие гуманистические идеалы, имеет особое значение в укреплении дружбы и единства между народами.
Пусть этот замечательный праздник будет ознаменован счастьем, радостью и новыми успехами для Вас и народа Вашей страны!
Направляю Вам сердечные поздравления и самые добрые пожелания по случаю Международного праздника Новруз.
Новруз символизирует укрепление любви к жизни и веру в лучшее будущее. Этот праздник на протяжении многих веков способствует укреплению дружбы и сотрудничества между народами.
Пусть этот светлый праздник будет ознаменован для Вас и для всего народа Вашей страны миром, радостью и новыми начинаниями. Желаю Вам крепкого здоровья, благополучия и дальнейших успехов в ответственной государственной деятельности.
Дорогой Брат!
От себя лично и от имени народа Азербайджана, с удовольствием выражаю Вам и братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления по случаю праздника Новруз, являющимся пережитком наших великих предков.
Я желаю, чтобы этот национальный праздник, возвещающий о приходе весны, являющийся выражением любви к природе, торжеством духовной чистоты и обновления, принёс процветание, счастье и обильные благословения нашим братским народам.
Мы очень рады ежедневному развитию азербайджано-узбекских отношений, являющимися прекрасным примером дружбы и братства, а также укреплению нашего союза. Я уверен, что мы продолжим наши совместные усилия по дальнейшему углублению наших всесторонних отношений с братским Узбекистаном, с которым нас связывают общее происхождение, история и культура, в интересах наших государств и благополучия наших народов.
В эти праздничные дни желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья и дальнейших успехов в деятельности во благо братской Республики Узбекистан и ее народа.
Искренне поздравляю Вас с Наврузом, который наполняет сердца людей теплом, радостью, счастьем и надеждой на светлое будущее.
Разделяя заложенные в этом празднике идеалы взаимного уважения и конструктивного взаимодействия, Беларусь последовательно укрепляет отношения дружбы и партнерства с Узбекистаном. Убежден, что развитие межгосударственного диалога и практического сотрудничества будет и далее служить интересам наших граждан и поддержанию стабильности в Евразии.
В этот праздничный день желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, здоровья, неиссякаемой энергии и успехов в Вашей ответственной деятельности, а дружественному узбекскому народу — мира и согласия.
Александр Лукашенко,
От имени народа и правительства Пакистана, а также от себя лично, выражаю Вашему Превосходительству, Вашим близким и братскому народу Узбекистана искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю Навруза и Рамазан хайита.
Навруз и Рамазан хайит воплощают общечеловеческие ценности – мир, заботу и внимание, единство и благодарность. Эти радостные события дают нам возможность обновить общее стремление к согласию, взаимному уважению и сотрудничеству между народами.
С удовлетворением вспоминаю исторический визит Вашего Превосходительства в Пакистан в феврале этого года и с нетерпением жду продолжения наших обменов на высоком уровне для дальнейшего укрепления двусторонних отношений.
Пользуясь случаем, желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а братскому народу Узбекистана – долговечного мира, развития и процветания.
Ваше Превосходительство, примите, пожалуйста, заверения в моем высочайшем уважении.
Шахбаз Шариф,
первый Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев,
заместитель Премьер-министра, министр внутренних дел Объединённых Арабских Эмиратов Шейх Сейф бин Заид Аль Нахаян;
Президент Государства Палестина Махмуд Аббас,
Раис Республики Татарстан Рустам Минниханов,
генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Нурлан Ермекбаев,
генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев,
генеральный секретарь Межпарламентской ассамблеи государств-участников Содружества Независимых Государств Дмитрий Кобицкий,
директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества Уларбек Шаршеев,
митрополит Ташкентский и Узбекистанский, глава Среднеазиатского митрополичьего округа Русской православной церкви Викентий.