O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-mart kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti va Navro‘z bayrami munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Suhbatda Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tovar ayirboshlash barqaror ortib borayotgani, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor sohalarda qo‘shma kooperatsiya loyihalari ilgari surilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.

19 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Лидеры государств обменялись теплыми поздравлениями в связи с предстоящими праздниками Рамазан хайит и Навруз, искренне пожелав братским народам двух стран мира, благополучия и процветания.
В ходе беседы особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей второго заседания Высшего межгосударственного совета.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост товарооборота, продвижение совместных проектов кооперации в торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
Стороны также обсудили складывающуюся ситуацию на Ближнем Востоке, дальнейшая эскалация которой может привести к непредсказуемым последствиям для обширного региона, рецессии мировой экономики. Отмечена необходимость скорейшего снижения напряженности исключительно политико-дипломатическими средствами.