Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Narpay tumanida Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari avvalo yig‘ilganlarni kirib kelayotgan muborak Ramazon hayiti va qutlug‘ ayyom – Navro‘zi olam bilan chin qalbdan tabrikladi.
Samarqandga oxirgi tashrifdan keyin o‘tgan to‘rt oy davomida mamlakatimiz hayotida katta o‘zgarishlar ro‘y bergani ta’kidlandi.
Xususan, shu haftaning o‘zida Olmaliq shahrida 3-mis boyitish fabrikasi ishga tushirildi, poytaxtimizda nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyoning ma’naviy xazinasi bo‘lgan Islom sivilizatsiyasi markazi ochildi. Ertaga esa Payariq tumanida buyuk hadisshunos ajdodimiz Imom Buxoriy yodgorlik majmuasining ochilish marosimi o‘tkazilishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari bugun Vatanimiz qudratini yuksaltirish, har bir oila va har bir inson hayotini yaxshilash bo‘yicha yanada katta marralar olinganini, hududlarda amalga oshirilayotgan ishlar esa bunga mustahkam zamin yaratayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, bugungi talab kechagi yondashuvlar bilan cheklanib qolmaslikni, ertangi kun vazifalari esa yanada samarali va qat’iy harakat qilishni talab etishi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda Samarqand ishsizlik, kambag‘allik, investitsiya va eksport kabi barcha yo‘nalishlarda namunaviy viloyat bo‘lishi shartligi qayd etildi.
Buning uchun viloyat mahallalari infratuzilmasini yaxshilashga 100 million dollar, Urgut tumaniga qo‘shimcha 50 million dollar ajratildi. Umuman, viloyatga barcha manbalar hisobidan 11 trillion so‘m yo‘naltirilmoqda. Tadbirkorlarga kredit resurslari uchun yana 18 trillion so‘m berilayotgani ta’kidlandi.
Ushbu mablag‘lar, eng avvalo, tumanlarda ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishga, pirovardida esa viloyat iqtisodiyotini yuksaltirishga xizmat qilishi shartligi qayd etildi.
Yig‘ilishda tumanlarning sanoat, servis va qishloq xo‘jaligi ko‘rsatkichlari, yer osti va yer usti zaxiralari, mehnat resurslari, aholining biznes va kasbiy ko‘nikmalarini sun’iy intellekt yordamida tahlil qilish, mahallalar imkoniyatlaridan kelib chiqib, har bir tumanning ichki rivojlanish modelini yaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Mazkur tahlillar asosida tuman hokimlari, “mahalla yettiligi” va mahalla bankirlari resurslarni eng ko‘p ish o‘rni yaratadigan va byudjet tushumlarini oshiradigan loyihalarga yo‘naltirishi lozim.
Ushbu tizim 1-mayga qadar Narpay va Termiz tumanlarida joriy qilinib, butun respublika uchun namuna sifatida tatbiq etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda Samarqand viloyati rahbariyati oldida kamida 9 foiz iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, yalpi hududiy mahsulot hajmini 144 trillion so‘mdan oshirish, 3 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb etish va eksportni 1,2 milliard dollarga yetkazish vazifasi turgani qayd etildi.
Shuningdek, 100 ming aholini doimiy ish bilan ta’minlash, 31 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish va viloyatni ishsizlik hamda kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Mavjud imkoniyatlar va ishga solinmagan salohiyat Narpay, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Paxtachi tumanlari misolida tahlil qilindi.
Ushbu tumanlar va Kattaqo‘rg‘on shahrining viloyat sanoatidagi jami ulushi atigi 10 foizni tashkil qilayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan mazkur hududlarda sanoatni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinib, 1 trillion 200 milliard so‘m ajratiladi. Bu mablag‘ning 800 milliard so‘mi sanoat loyihalarini zarur infratuzilma bilan ta’minlashga, qolgan 400 milliard so‘mi yo‘l, suv, elektr ta’minotini yaxshilash, servis va renovatsiya loyihalariga yo‘naltiriladi.
Mazkur mablag‘lar hisobidan Kattaqo‘rg‘on shahridan 40 kilometr masofada joylashgan Ingichka shaharchasiga sanoat va Yangi O‘zbekiston qiyofasi kirib borishi, Kattaqo‘rg‘on shahri markazidagi Narpay kanali ustida 60 yil avval qurilgan ko‘prik ham rekonstruksiya qilinishi belgilandi.
Joriy yil Samarqand viloyatiga 500 ta elektrobus olib kelish choralarini ko‘rish topshirildi.
Umuman, Narpay, Paxtachi, Payariq, Qo‘shrabot, Ishtixon, Kattaqo‘rg‘on tumanlari va Kattaqo‘rg‘on shahrida sanoat va servisni rivojlantirish, hududlarga yangicha qiyofa olib kirish ustuvor vazifa sifatida belgilab berildi.
Yig‘ilishda jahondagi notinchliklar tufayli logistika zanjirlarining uzilishi, neft narxi va transport xarajatlarining oshib borayotgani oziq-ovqat narxlariga ta’sir qilishi tabiiy ekani ta’kidlandi. Shu bilan birga, dunyoda qariyb 100 million turist sayohat uchun tinch va xavfsiz mamlakatlarni qidirayotgani qayd etildi.
Bunday sharoitda oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, turizm va servis sohalaridagi mavjud imkoniyatlarni to‘liq ishga solish hokimlarning eng asosiy vazifasi bo‘lishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yaylov yerlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri ijaraga berish muddati yana bir yilga uzaytirilishi belgilandi. Viloyatning 4 ta tumanida jami 43 ming gektar maydonda jamoat yaylovlari tashkil etilib, mahallalarga 30 yilga bepul ijaraga beriladi. Yaylovlarda quduq qazish, suv chiqarish, urug‘ ekish va degradatsiyadan chiqarish xarajatlari uchun 50 milliard so‘m ajratiladi.
Chorva naslchiligini rivojlantirish maqsadida laboratoriya uskunalari va naslli qoramol xaridi uchun 10 yilga 12 foizli kredit ajratiladi. Bulung‘ur tumanida 50 million dollarlik go‘sht yo‘nalishidagi naslchilik korxonasi, Qo‘shrabotda esa 20 million dollarlik tuxum yo‘nalishidagi naslchilik korxonasi ishga tushiriladi.
Joriy yil 1-maydan boshlab baliqchilik xo‘jaliklariga quyosh panellarini o‘rnatish uchun 16 foizli kredit ajratiladi. Panelni o‘z mablag‘i hisobidan o‘rnatganlarga esa xarajatning 25 foizi qoplab beriladi.
Kartoshka yetishtirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Jumladan, Misrdan 250 ming dona kartoshka mini tuganagi olib kelinib, Bulung‘ur tumanida ko‘paytirish boshlanadi. Gollandiyadan 6 ming tonna urug‘lik kartoshka olib kelinib, fermerlarga ustamasiz yetkazib beriladi.
Prezidentimiz turizm sohasidagi vazifalarga ham alohida to‘xtalib o‘tdi.
Xalqaro turizm bozoridagi noaniqlik sharoitida O‘zbekistonni xavfsiz turistik yo‘nalish sifatida targ‘ib qilish bo‘yicha katta kampaniya boshlanishi qayd etildi. Bu jarayonda turizm uchun eng qulay davr bo‘lgan aprel-iyun oylari uchun alohida dastur tayyorlanib, “O‘zbekistonda ochiq turizm mavsumi” e’lon qilinadi.
Ushbu muddatda aviakompaniyalarga yangi reyslar yo‘lga qo‘yib, olib kelingan har bir xorijiy sayyoh uchun 100 dollardan subsidiya beriladi. Bunday aviakompaniyalarga aeroport xizmatlari uchun 20 foiz chegirma taqdim etiladi.
1-apreldan boshlab turoperatorlarga uch oy mobaynida jalb qilingan har 1 ming xorijiy turist uchun byudjetdan 5 ming dollargacha subsidiya beriladi. Qo‘shilgan qiymat solig‘ining yarmi “keshbek” sifatida qaytariladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda 5 milliondan ortiq kuzatuvchisi bo‘lgan 50 nafar xorijiy blogerga O‘zbekistonga kelish uchun yetti kunlik bepul turpaket taqdim etiladi.
Joriy yilning o‘zida Samarqandda dunyoga mashhur kamida 5 nafar san’atkorning gastrolini, shuningdek, 10 ta biznes-forum va moda festivalini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, Samarqandni aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha olimpiada, forum va ilmiy konferensiyalar o‘tkaziladigan xalqaro xabga aylantirish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Mavjud salohiyatdan samarali foydalanish hisobiga Samarqandga yil yakuniga qadar 6 million sayyoh olib kelish maqsadi belgilab olindi.
Yig‘ilishda viloyat va tuman hokimlari, tarmoq rahbarlari hamda boshqa mutasaddilarning hisobotlari tinglandi, Samarqand ahli bilan muloqot qilindi.

Определены приоритетные задачи по социально-экономическому развитию Самаркандской области
В Нарпайском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Самаркандской области.
Глава нашего государства искренне поздравил собравшихся с наступающими праздниками – священным Рамазан хайитом и Наврузом.
Отмечено, что за четыре месяца, прошедшие с момента последнего визита в Самарканд, в жизни страны произошли значительные изменения.
В частности, только на этой неделе в городе Алмалыке запущена медно-обогатительная фабрика №3, в столице открылся Центр исламской цивилизации, являющийся духовным достоянием не только Узбекистана, но и всей Центральной Азии. А завтра в Пайарыкском районе состоится церемония открытия мемориального комплекса великого хадисоведа Имама Бухари.
Глава нашего государства подчеркнул, что в деле укрепления мощи нашей Родины, улучшения жизни каждой семьи и каждого человека поставлена еще более высокая планка. Проводимая в регионах работа закладывает для этого прочную основу.
Вместе с тем указано, что нынешние условия требуют не ограничиваться вчерашними подходами, а задачи на будущее – более эффективных и решительных действий.
На совещании отмечено, что Самарканд должен стать методическим регионом во всех направлениях, включая безработицу, бедность, инвестиции и экспорт.
Для этого на улучшение инфраструктуры махаллей области выделено 100 миллионов долларов и дополнительно 50 миллионов долларов Ургутскому району. В целом из всех источников в область направляется 11 триллионов сумов. Подчёркнуто, что предпринимателям дополнительно выделяется еще 18 триллионов сумов кредитных ресурсов.
Отмечено, что эти средства в первую очередь должны способствовать сокращению безработицы и бедности в районах, а в конечном итоге – развитию экономики области.
На совещании указано на необходимость анализа с использованием искусственного интеллекта показателей районов в сфере промышленности, сервиса и сельского хозяйства, подземных и наземных ресурсов, трудовой силы, предпринимательских и профессиональных навыков населения, и разработки модели развития каждого района исходя из внутреннего потенциала и возможностей махаллей.
На основе этой аналитики хокимы районов, «махаллинская семерка» и махаллинские банкиры должны направлять ресурсы на те проекты, которые создадут наибольшее количество рабочих мест и увеличат поступления в бюджет.
Данную систему намечено внедрить до 1 мая в Нарпайском и Термезском районах, а затем масштабировать по всей республике в качестве образцовой практики.
На совещании отмечено, что перед руководством Самаркандской области стоит задача обеспечения экономического роста не менее чем на 9 процентов и доведения объема валового регионального продукта до более чем 144 триллионов сумов, привлечения иностранных инвестиций в размере 3 миллиардов долларов и увеличения экспорта до 1,2 миллиарда долларов.
Также подчеркнута необходимость обеспечения постоянной занятости 100 тысяч человек, выведения 31 тысяч семей из бедности и превращения региона в территорию, свободную от безработицы и бедности.
Существующие возможности и нереализованный потенциал были проанализированы на примерах Нарпайского, Кушрабатского, Каттакурганского и Пахтачинского районов.
Отмечено, что суммарная доля этих районов и города Каттакургана в региональной промышленности составляет всего 10 процентов. В связи с этим для них будет принята отдельная программа развития промышленности, в рамках которой будет выделено 1,2 триллиона сумов. Из которых 800 миллиардов сумов будет направлено на обеспечение промышленных проектов необходимой инфраструктурой, а оставшиеся 400 миллиардов сумов – на улучшение дорожной, водопроводной, электроэнергетической инфраструктуры, проекты по сервису и реновации.
За счет этих средств намечено индустриализировать небольшой городок Ингичку, расположенный в 40 километрах от Каттакургана и придать ему облик Нового Узбекистана, а также реконструировать мост через Нарпайский канал в центре Каттакургана, построенный 60 лет назад.
Поручено принять меры по поставке в Самаркандскую область 500 электробусов.
В целом Нарпайский, Пахтачинский, Пайарыкский, Кушрабатский, Иштыханский, Каттакурганский районы и город Каттакурган определены приоритетными в развитии промышленности и сферы услуг, а также придании территориям нового облика.
На совещании отмечено, что глобальные потрясения естественным образом повлияют на стабильность логистических цепочек, а подорожание нефти и транспортных услуг – на цену продуктов питания. Вместе с тем подчеркнуто, что около 100 миллионов туристов по всему миру ищут спокойные и безопасные страны для путешествий.
Указано, что в таких обстоятельствах важнейшей задачей хокимов должно стать увеличение производства продуктов питания и полное использование существующих возможностей в сферах туризма и услуг.
Срок действия порядка, согласно которому аренда пастбищных земель осуществляется по прямым договорам, решено продлить еще на один год. В 4 районах региона на общей площади 43 тысячи гектаров будут созданы коллективные пастбища, которые будут сдаваться махаллям в бесплатную аренду сроком на 30 лет. На расходы по бурению колодцев, добыче воды, посеву семян и выведению из деградации будет выделено 50 миллиардов сумов.
В целях развития племенного животноводства на закупку лабораторного оборудования и племенного крупного рогатого скота будет выделяться кредит на 10 лет под 12 процентов. В Булунгурском районе будет введено в эксплуатацию племенное предприятие по производству мяса стоимостью 50 миллионов долларов, а в Кушрабатском районе – племенное хозяйство по производству яиц стоимостью 20 миллионов долларов.
С 1 мая текущего года рыбохозяйственным предприятиям будут предоставляться кредиты под 16 процентов на установку солнечных панелей. Тем, кто устанавливает панели за собственные средства, компенсируют 25 процентов затрат.
Особое внимание уделено и вопросам выращивания картофеля. В частности, из Египта будет привезено 250 тысяч мини-клубней картофеля для размножения в Булунгурском районе. Из Голландии поступит 6 тысяч тонн семенного картофеля, который будет передан фермерам без наценки.
Президент также подробно остановился на задачах в сфере туризма.
Отмечено, что в условиях неопределенности на международном туристическом рынке будет запущена масштабная кампания по продвижению Узбекистана как безопасного туристического направления. В рамках этого процесса на период с апреля по июнь, являющийся наиболее благоприятным для туризма, будет подготовлена отдельная программа и объявлен «Открытый сезон туризма в Узбекистане».
В этот период авиакомпаниям, открывшим новые рейсы, за каждого прилетевшего иностранного туриста предоставят субсидию в размере 100 долларов. Такие авиакомпании также получат скидку в размере 20 процентов на услуги аэропорта.
С 1 апреля туроператорам в течение трех месяцев будет предоставляться субсидия из бюджета до 5 тысяч долларов за каждую тысячу привлеченных иностранных туристов. Половина налога на добавленную стоимость будет возвращена в виде «кэшбэка».
Пятидесяти иностранным блогерам с аудиторией более 5 миллионов человек в социальных сетях будет предоставлен бесплатный семидневный турпакет в Узбекистан.
Отмечена важность проведения в Самарканде уже в этом году гастролей как минимум пяти всемирно известных артистов, а также организации 10 бизнес-форумов и фестивалей моды.
Наряду с этим отмечено, что у Самарканда есть все возможности стать международным хабом по проведению олимпиад, форумов и научных конференций по точным и естественным наукам.
Определена цель до конца года привлечь в Самарканд 6 миллионов туристов за счет эффективного использования имеющихся возможностей.
На совещании были заслушаны отчеты хокимов области и районов, руководителей отраслей и других ответственных лиц, состоялся диалог с жителями Самарканда.