Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga tashrifi doirasida hududda yirik loyihalarni ishga tushirish va qurilishini boshlashga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi.
Tadbir doirasida viloyatda oziq-ovqat, yengil sanoat, kimyo va farmatsevtika, qurilish materiallari, metall va mebel sanoati sohalarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi. Davlatimiz rahbari hududning zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari, ilg‘or texnika va texnologiyalari, sanoat mahsulotlari bilan tanishdi.
Samarqand viloyati mamlakatimiz iqtisodiyotida strategik o‘ringa ega hudud sifatida barqaror rivojlanib bormoqda. So‘nggi yillarda bu yerda sanoat hajmi izchil o‘sib, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhiti mahalliy hamda xorijiy sarmoyalarni keng jalb etishga mustahkam zamin yaratdi. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalarning soni yildan-yilga ortib borayotgani bu boradagi ijobiy dinamikani yaqqol tasdiqlaydi.
Marosimda shahar va tumanlarda qariyb 7 milliard dollar investitsiya hisobiga 106 ta yangi loyiha ishga tushirish va qurilishga tayyor ekani haqida axborot berildi. Tadbirga videoaloqa orqali yangi qurilayotgan va ishga tushirilayotgan loyihalarning mas’ullari ham ulandi.
Ushbu loyihalar viloyat iqtisodiyotining turli tarmoqlarini qamrab olgan. Jumladan, tog‘-kon sanoati va geologiya, qurilish materiallari, avtosanoat, kimyo sanoati, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, sog‘liqni saqlash, xizmat ko‘rsatish va turizm sohalarida yangi quvvatlarni ishga tushirish hamda istiqbolli ob’ektlar qurilishini boshlash nazarda tutilgan.
Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev loyihalar ijrochilari, mahalliy va xorijiy kompaniyalar vakillari bilan suhbatlashdi, ularning taklif va tashabbuslarini tingladi. Bu kabi loyihalar Samarqand viloyatining sanoat salohiyatini yanada mustahkamlash, ishlab chiqarish tarmoqlarini modernizatsiya qilish va hududda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda muhim omil bo‘lishi ta’kidlandi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, Samarqand viloyatidagi yirik loyihalarni ishga tushirish va yangilarining qurilishini boshlab berdi.
Jumladan, Avstriya, Xitoy, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Hindiston va Rossiya bilan hamkorlikda 2 milliard 400 million dollarlik 53 ta loyiha ishga tushdi.
Shuningdek, Niderlandiya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Rossiya va Eron bilan hamkorlikda 4 milliard 600 million dollarlik 53 ta loyiha bo‘yicha qurilish ishlari boshlandi.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi hisobiga 18 mingta yangi ish o‘rni yaratish, 13 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish va buning natijasida 700 million dollarlik eksport salohiyatini ta’minlash imkoniyati paydo bo‘ladi. Bu esa viloyat sanoatini diversifikatsiya qilish, zamonaviy ishlab chiqarish zanjirlarini kengaytirish va eksport geografiyasini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Shu yerning o‘zida Prezidentimizga Narpay tumanida suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish va nasos stansiyalarini davlat-xususiy sheriklik asosida boshqaruvga berish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar taqdimot qilindi.
Narpay tumanidagi 8 ta nasos stansiya DXSH asosida xususiy sektorga berilgan. O‘tgan davrda 21 ta nasos agregatlari 12,3 milliard so‘m investitsiya kiritish hisobiga yangilangani natijasida yillik energiya iste’moli 68,1 million kilovatt-soatdan 34,1 million kilovatt-soatgacha kamaytirishga erishildi.
Umuman, Samarqand viloyatining suv xo‘jaligiga yangi ilmiy yondashuvlar joriy qilinmoqda. Bu borada ilm-fan va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash maqsadida viloyat hokimiga ilmiy maslahatchi biriktirilmoqda. Shuningdek, sohada dual ta’lim yo‘lga qo‘yilib, 72 nafar talabaning suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, gidrotexnika va gidroenergetika, kadastr va ekologiya yo‘nalishlarida 6 oylik uzluksiz amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni izchil va tizimli davom ettirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

В Самаркандской области состоялся запуск крупных проектов и дан старт строительству новых
В рамках визита в Самаркандскую область президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии, посвященной запуску в регионе крупных проектов и началу строительства новых.
В рамках мероприятия организована выставка продукции пищевой, легкой, химической и фармацевтической, строительной, металлообрабатывающей и мебельной промышленности региона. Глава нашего государства ознакомился с современными производственными мощностями региона, передовым оборудованием и технологиями, а также промышленной продукцией.
Самаркандская область стабильно развивается в качестве региона, занимающего стратегически важное положение в экономике нашей страны. В последние годы здесь последовательно растет объем промышленности, благоприятная деловая и инвестиционная среда создала прочную основу для привлечения отечественных и зарубежных инвестиций. Ежегодное увеличение количества предприятий с участием иностранного капитала наглядно подтверждает положительную динамику в этой сфере.
На церемонии доложено о готовности запустить и начать строительство в городах и районах 106 новых проектов общей стоимостью почти 7 миллиардов долларов. В мероприятие через видеосвязь подключились руководители новых строящихся и запускаемых в эксплуатацию проектов.
Эти проекты охватывают различные секторы региональной экономики. В частности, ввести в строй новые мощности и начать строительство перспективных объектов планируется в горнодобывающей и геологической промышленности, в производстве строительных материалов, автомобильной, химической, электротехнической, сельскохозяйственной отраслях, а также в сферах образования, здравоохранения, услуг и туризма.
На церемонии президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с исполнителями проектов, представителями местных и зарубежных компаний, выслушал их предложения и инициативы. Было отмечено, что подобные проекты станут важным фактором дальнейшего укрепления промышленного потенциала Самаркандской области, модернизации производственных секторов и обеспечения устойчивого экономического роста в регионе.
Нажатием символической кнопки глава нашего государства дал старт началу эксплуатации крупных проектов и строительства новых в Самаркандской области.
В частности, в сотрудничестве с Австрией, Китаем, Объединенными Арабскими Эмиратами, Турцией, Индией и Россией запущено 53 проекта на сумму 2,4 миллиарда долларов.
Кроме того, запущены строительные работы в рамках 53 проектов на сумму 4,6 миллиарда долларов в сотрудничестве с Нидерландами, Японией, Южной Кореей, Китаем, Объединенными Арабскими Эмиратами, Турцией, Россией и Ираном.
Реализация этих проектов позволит создать 18 тысяч новых рабочих мест, обеспечить производство промышленной продукции на сумму 13 триллионов сумов и экспортный потенциал в размере 700 миллионов долларов. Это будет способствовать диверсификации региональной промышленности, наращиванию современных производственных цепочек и дальнейшему расширению географии экспорта.
Здесь же Президенту была представлена презентация о проделанной работе и перспективных планах по повышению эффективности использования водных ресурсов в Нарпайском районе, а также по передаче управления насосными станциями на основе государственно-частного партнёрства.
В Нарпайском районе 8 насосных станций переданы частному сектору на основе ГЧП. За прошедший период 21 насосный агрегат был обновлён за счёт инвестиций в размере 12,3 миллиарда сумов, что позволило сократить годовое потребление электроэнергии с 68,1 миллиона киловатт-часов до 34,1 миллиона киловатт-часов.
В целом в водное хозяйство Самаркандской области внедряются новые научные подходы. В этих целях для обеспечения взаимодействия науки и практики за хокимом области закрепляется научный советник. Кроме того, в отрасли налаживается дуальное образование: для 72 студентов будет организована шестимесячная непрерывная практика по направлениям водное хозяйство, механизация сельского хозяйства, гидротехника и гидроэнергетика, кадастр и экология.
Глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по последовательному и системному продолжению этой работы.