O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining rasmiy ochilish marosimidagi nutqi
Avvalo, sizlarni, joylardagi studiyalar orqali bugungi iftorlik marosimida ishtirok etayotgan hurmatli nuroniylar, olimu ulamolar, keng jamoatchilik vakillarini, butun xalqimizni muborak Ramazon oyi bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Shu ulug‘ ayyom kunlariga barchamizni tinch-omon, sog‘-salomat yetkazgani uchun Alloh taologa behad shukurlar bo‘lsin!
Mehr-oqibat va ezgulik ramzi bo‘lmish Ramazon oyida hammamiz birgalikda ko‘plab savobli ishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Davlat va nodavlat tashkilotlar, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Mahallalar uyushmasi, Musulmonlar idorasining “Vaqf” jamg‘armasi, hududlardagi “Inson” markazlari, saxovatli tadbirkorlarimiz tomonidan keksa va nogironlar, kam ta’minlangan oilalarga, ko‘makka muhtoj insonlarga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatilmoqda.
Tibbiyot bo‘linmalari olis va chekka hududlarimizga borib, ayollar, bolalar va nuroniylarimizni ko‘rikdan o‘tkazmoqda, og‘ir bemorlar operatsiya yo‘li bilan davolanmoqda.
Mana shunday fayzu barakali kunlarda mamlakatimiz miqyosida iftorlik tadbirlarini o‘tkazish ham yaxshi an’anamizga aylandi.
Albatta, bularning barchasi jamiyatimizda inson qadrini ulug‘lash, tinchlik va umummilliy birlik muhitini mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Bugungi iftorlik marosimida yurtimizdagi turli millat va diniy konfessiyalar namoyandalari ishtirok etayotgani ham shundan dalolat beradi.
Hozirgi g‘oyat tahlikali zamonda tinchlik naqadar ulug‘ va bebaho ne’mat ekanini, 38 milliondan ziyod aholimizning yagona xalq, ahil bir oila bo‘lib yashayotgani eng katta boyligimiz ekanini yanada chuqur his etmoqdamiz.
Davramizda O‘zbekistondagi diplomatik korpus vakillari ham qatnashayotganini biz dinimizning gumanistik va bag‘rikenglik qadriyatlariga, davlatimizning ochiqlik siyosatiga hurmat-e’tibor ifodasi sifatida qabul qilamiz va ularga samimiy tilaklarimizni bildiramiz.
Bugungi Ro‘zai Ramazon kunida barchamiz yana bir tom ma’noda tarixiy voqeada ishtirok etmoqdamiz. Xalqimizning aql-zakovati, fidokorona mehnati bilan bunyod etilgan ulug‘vor va noyob majmua – O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining rasmiy ochilish marosimini o‘tkazmoqdamiz.
Ne-ne ajdodlarimizning orzu-niyatlari, armonlari ro‘yobga chiqqan mana shunday unutilmas kun bilan, chinakam ilm-ma’rifat bayrami bilan hammangizni chin qalbimdan tabriklayman.
Mamlakatimizning uch ming yillik shonli tarixi va boy madaniyatining, Yangi O‘zbekiston imkoniyatlarining yorqin ko‘zgusi bo‘lgan ushbu betakror va buyuk majmua barchamizga, butun xalqimizga muborak bo‘lsin!
Biz yurtimizda rivojlangan davlat, erkin jamiyat poydevorini bunyod etish uchun, eng avvalo, ilm va ilm, ta’lim va yana bir bor ta’lim, degan oliy maqsadni hayotimizga joriy etmoqdamiz. Zero, muqaddas dinimiz ham bizni doimo ilmu ma’rifatga da’vat etadi. Shu bois, Islom sivilizatsiyasi markazining Ulug‘bek darvozasi peshtoqiga Qur’oni karimning “Iqra!” – ya’ni, “O‘qi!” degan muborak oyatini muhrlab qo‘ydik. Bu ilohiy so‘zlar zamirida islom dinining asl ma’no-mazmuni mujassam, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Xabaringiz bor, bundan to‘qqiz yil oldin mazkur majmuani barpo etish haqida maxsus qaror qabul qilib, amaliy ishlarni boshladik. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida e’lon qilingan bu ezgu tashabbusimiz jahon jamoatchiligi, ayniqsa, islom hamjamiyati tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Biz bu har jihatdan ulkan loyihani amalga oshirish uchun shoshilmadik, yetti emas, yetmish marta o‘ylab, uzoqni ko‘zlab, tinimsiz izlandik. Nihoyat, qadimdan Toshkenti azimning ma’naviy markazi bo‘lib kelgan Hazrati Imom majmuasi yonida, ko‘rib turganingizdek, betakror arxitekturaga, chinakam milliy ruh va milliy qiyofaga ega bo‘lgan sharqona shaharcha barpo etildi.
Ushbu Markazda O‘zbekistonning qadimiy tarixi va sivilizatsiyasi durdonalarini bir paytning o‘zida yagona ma’rifiy makonda ko‘rish, shu asosda o‘zbek xalqining intellektual va madaniy salohiyatini yaqqol anglash mumkin.
Bu maskan bilan tanishgan har bir odam, xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz islom dinining gumanistik mohiyatini anglab yetadi, o‘zining qanday ulug‘ meros egasi ekanini his etib, qalbi g‘urur va iftixorga to‘ladi.
Azaldan turli sivilizatsiya va madaniyatlar tutashgan mintaqada joylashgan yurtimiz zamini Buyuk ipak yo‘li rivojida muhim o‘rin egallagan. Ko‘hna diyorimiz islomgacha bo‘lgan davrda ham ilm-fan, ma’rifat markazi sifatida shuhrat qozongan. Qadimiy Turkiston o‘lkasiga islom dini kirib kelgach, bu yerda hadis va kalom ilmi, musulmon huquqi, tasavvuf bo‘yicha yirik maktablar shakllandi, o‘nlab buyuk allomalar yetishib chiqdi.
Aniq va tabiiy fanlar sohasida o‘z kashfiyotlari bilan jahonni hayratga solgan ulug‘ olimlarimiz asarlari ham islomiy muhit bag‘rida vujudga kelgan. Dunyoga mashhur bu kitoblar “Bismillohir rahmonir rahim”, degan ilohiy so‘zlar bilan boshlangani ularning muqaddas dinimizdan ilhom va kuch olib yaratilganini bildiradi. Nafaqat bizning yurtimiz, balki bepoyon mintaqamizning ma’naviy mulki bo‘lgan ana shunday bebaho boylikni chuqur o‘rganish va jahon miqyosida targ‘ib etish maqsadida uni Islom sivilizatsiyasi, degan nom ostida birlashtirishga qaror qildik.
Albatta, hozirgi murakkab va og‘ir sharoitda bunday yirik majmuani eng yuksak zamonaviy talablar darajasida yaratish oson bo‘lmadi.
Biz Markaz qurilishini ilmiy tadqiqot va izlanish ishlari bilan barobar ravishda olib bordik. O‘tgan davrda ko‘hna merosimizga oid, bizga umuman noma’lum bo‘lgan qancha-qancha noyob ma’lumotlarni kashf etdik.
Xalqaro ekspertlar e’tirof etganidek, bugun O‘zbekistonda islom sivilizatsiyasi merosini o‘rganish va targ‘ib etish bo‘yicha o‘ziga xos katta ilmiy maktab yaratishga erishdik. Naqadar katta imkoniyatlarimiz, intellektual salohiyatimiz borligini dunyoga namoyon eta oldik.
Bu bilan har qancha faxrlansak, g‘ururlansak, arziydi.
Ushbu noyob majmua salkam 10 gektar hududda joylashgan bo‘lib, binoning umumiy foydalanish maydoni 50 ming kvadrat metrni tashkil etadi. Bu yerda “O‘zbekiston zaminida islomgacha bo‘lgan davr”, “Birinchi va Ikkinchi Renessans”, “Yangi O‘zbekiston – Uchinchi Renessans poydevori” kabi ekspozitsiya zallari mavjud.
Albatta, ularning har biri haqida uzoq gapirish mumkin.
Muzey ekspozitsiyasini shakllantirish va boyitish bo‘yicha ham katta ishlar qilindi. O‘tgan yilning o‘zida 1,5 mingdan ortiq eksponat, jumladan, 800 ga yaqin qadimiy qo‘lyozma, arxeologik topilma va tarixiy xaritalar ekspozitsiyaga joylashtirilgani ham shundan dalolat beradi.
Ayni vaqtda xorijiy auksion uylari, yirik kolleksioner va art dilerlar bilan hamkorlik o‘rnatilib, 743 ta eksponatning original, ya’ni, asl nusxalari yurtimizga keltirildi.
Bunday ishlar ilgari tariximizda bo‘lmagan edi.
Bu eksponatlarning har biri – buyuk o‘tmish va madaniyatimiz, milliy o‘zligimiz timsoli ekanini ta’kidlash lozim. Ularning barchasi zamonlar sinovidan mardona o‘tib kelayotgan xalqimiz, millatimizning ongu tafakkuri, bunyodkorona mehnati, noyob mahorati haqida so‘zlaydi.
Tarix tilga kirgan, tarixdan saboq olingan joyda, albatta, bilim va ma’rifat, taraqqiyot va adolat bo‘ladi. Hech qachon to‘g‘ri yo‘ldan adashilmaydi!
Markazning asosiy zali, ta’bir joiz bo‘lsa, qalbi – bu, hech shubhasiz, muqaddas Qur’on zalidir. Bu yerda dunyodagi eng qadimiy 6 ta Qur’oni karimning biri bo‘lgan mo‘’tabar Usmon mushafi bugun o‘zining yuksak maqomiga munosib sharafli o‘rin topdi.
Shuningdek, ushbu zalda turli davrlarga oid nodir Qur’on qo‘lyozmalari ham jamlangan. Shu muborak kunda barchamiz, Xudoning inoyati bilan, mana shunday noyob va muqaddas Usmon Qur’onining ilohiy sharofati bilan yurtimiz doimo tinch-osoyishta bo‘lsin, hayotimiz qut-barakaga to‘lsin, deb duo qilamiz.
Islom sivilizatsiyasi markaziga 2025 yilning o‘zida minglab xorijiy mehmonlar tashrif buyurgani uning hozirdanoq jahon miqyosida katta qiziqish va e’tibor uyg‘otayotganini tasdiqlaydi. Mehmonlar orasida bir qator davlatlar prezidentlari, parlament va hukumat rahbarlari, deputatlar, senator va lordlar, vazirlar va elchilar, ilm-fan va jamoat arboblari, diniy tashkilotlar rahnamolari borligini ta’kidlash lozim.
Markazni loyihalash, qurish va zamonaviy axborot texnologiyalari bilan jihozlashda Fransiya, Xitoy, Buyuk Britaniya, AQSH, Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya, Turkiya, Germaniya, Ispaniya, Italiya, Malayziya, Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni, Hindiston, Markaziy Osiyo davlatlari va boshqa qator mamlakatlardan yuksak malakali mutaxassislar ham faol ishtirok etishdi.
Ushbu majmuani bunyod etishga munosib hissa qo‘shgan loyihachi va quruvchilarga, mohir muhandislar, olimu ulamolarga, xorijiy hamkor va ekspertlarga, jumladan, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha butunjahon jamiyati a’zolariga, barcha fidoyi insonlarga chin dildan minnatdorlik bildiraman.
Bunday yirik va murakkab madaniy inshootni qurishda homiylik yordamini ko‘rsatgan mahalliy va chet ellik tadbirkorlar, madaniyat va sport namoyandalariga alohida rahmat aytaman. Xususan, birinchilar qatorida tashabbus ko‘rsatib, zarur mablag‘, g‘oya va noyob tarixiy eksponatlar taqdim etgani uchun hurmatli vatandoshimiz, mashhur metsenat va biznesmen Alisher Burhonovich Usmonovga samimiy tashakkur izhor etaman.
Xalqimiz bunday olijanoblik, saxovat va e’tiborni yuksak qadrlaydi.
Bu ulug‘ ishga qo‘shgan hissangizni hech qachon unutmaymiz.
Katta rahmat Sizga!
Islom sivilizatsiyasi markazini barpo etishga kirishar ekanmiz, men, dunyoning qayerida bo‘lmasin, tariximizga tegishli bir varaq qo‘lyozma bo‘lsa ham, bitta eksponat bo‘lsa ham topib, yurtimizga olib kelishni orzu qilgan va shu vazifani o‘rtaga qo‘ygan edim. Ming shukurki, bugun ana shu maqsadimizga asta-sekin erishyapmiz. Bu ishlarni, albatta, davom ettiramiz.
Jahonning turli mamlakatlarida saqlanayotgan noyob qo‘lyozmalarni aniqlash va o‘rganish uchun yana xalqaro ilmiy ekspeditsiyalar tashkil etamiz. Buning uchun zarur mablag‘ va imkoniyatlarni topamiz. Bu ishlarga mahalliy va xorijiy olimlar, yetakchi xalqaro ilmiy markazlarni jalb etamiz.
Markaz faoliyatini keng miqyosda yo‘lga qo‘yish maqsadida bu yerda AYSESKO, IRSIKA, Oksford islom tadqiqotlari markazi, Fransiyadagi Temuriylar jamiyati, TURKSOY kabi xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda ular uchun ofis xonalari tashkil etdik. Endi ular bilan hamkorlikni kuchaytirish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratib beramiz.
Markazda muqaddas dinimizning ezgu qadriyatlarini asrab, diniy-ma’rifiy soha rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan O‘zbekiston musulmonlari idorasi ham o‘zining yangi qarorgohiga ega bo‘ldi.
Bu dargohda islom merosini chuqur o‘rganish, diniy xodimlar, imom-xatiblarning malakasini oshirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish ishlarini tashkil etish, o‘ylaymanki, maqsadga muvofiqdir.
Biz yaqin kelgusida BMT qarorgohida O‘zbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy xalqaro ilmiy tadqiqot markazlarining taqdimotlarini ham o‘tkazamiz.
Muxtasar aytganda, ushbu Markaz ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishdagi faoliyatimiz uchun fundamental baza bo‘ladi. O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi talabalari yuqori kurslarni shu yerda o‘qiydi, o‘qituvchi-domlalar esa o‘z bilim va malakasini oshiradi.
Markaz yoshlarimiz orasidan yangi xorazmiylar, beruniy va ulug‘beklar, farg‘oniy va ibn sinolar, buxoriy va termiziylar yetishib chiqishi uchun mustahkam ma’naviy maydon bo‘lishi kerak.
Bu – barchamizning ezgu niyatimizdir.
Markaz o‘zining mana shunday tarixiy missiyasini yuksak saviyada ado etishi uchun men ilm-fan va ma’naviyat fidoyilariga – hurmatli olim va tadqiqotchilarga, shoir va adiblar, diniy ulamolar, rejissyor va rassomlar, jurnalistlarga, ijodkor yoshlarimizga murojaat qilmoqchiman:
Islom sivilizatsiyasi markazida to‘plangan har bir eksponat qanday bebaho boylik ekanini sizlar hammadan ko‘ra yaxshi tushunasiz. Ularni targ‘ib etish, xalqimizga, dunyoga tanitishda ham, avvalo, sizlarga tayanamiz.
Bu tengsiz boylikdan ilhomlanib, sizlar yaratadigan ilmiy tadqiqotlar, badiiy kitob, kino va teatr asarlari, kartina va ko‘rsatuvlar: uch ming yillik tarix va madaniyatning so‘nmas ovozi bo‘lib dunyoga taralsin!
Yangi O‘zbekistonni tinchlik, ezgulik, bilim va ma’rifat diyori sifatida olamga tarannum etsin!
Xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz uchun tarbiya va milliy g‘urur maktabiga aylansin!
O‘z davrida Mir Alisher Navoiy bobomiz Mirzo Ulug‘bekning o‘lmas merosi dunyo turguncha tursin, deb tilak bildirgan edi. Bizning ham orzu-maqsadimiz shunday: Islom sivilizatsiyasi markazi el-yurtimizga, jahon ahliga hamisha beminnat xizmat qilsin!

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия Центра исламской цивилизации в Узбекистане
Искренне, от всего сердца еще раз поздравляю вас, всех, кто участвует в сегодняшней церемонии из региональных студий, почтенных ветеранов, ученых и улемов, представителей широкой общественности, весь наш народ со священным месяцем Рамазан. Благодарим Всевышнего за то, что встречаем эти светлые дни в обстановке мира и спокойствия!
В месяц Рамазан, являющийся символом добра и милосердия, мы все вместе совершаем много благих дел.
Государственные и негосударственные организации, Национальное агентство социальной защиты, Ассоциация махаллей, фонд «Вакф» Управления мусульман, центры «Инсон» на местах, предприниматели оказывают моральную и материальную помощь пожилым и нуждающимся людям, лицам с инвалидностью, малообеспеченным семьям.
Медицинские бригады выезжают в отдаленные и труднодоступные районы, проводят обследования женщин, детей, ветеранов, оперируют тяжелобольных.
Стало также доброй традицией проводить в эти замечательные дни мероприятия ифтара. Все это, безусловно, служит повышению достоинства человека, укреплению в обществе атмосферы мира и общенационального единства. Об этом свидетельствует и участие в сегодняшнем ифтаре представителей разных наций и конфессий, живущих в нашей стране.
В нынешнее очень тревожное время мы еще глубже осознаем, каким великим, поистине бесценным благом является мир, и самое большое наше богатство – то, что более чем 38-миллионное население страны живет как дружная, единая семья.
В нашем мероприятии участвуют также представители дипломатического корпуса в Узбекистане. Мы воспринимаем это как проявление уважения к ценностям нашей религии, гуманизму и толерантности, к политике открытости нашего государства, и выражаем им свои самые добрые пожелания.
В этот день священного Рамазана мы являемся участниками церемонии официального открытия уникального комплекса – Центра исламской цивилизации в Узбекистане, созданного огромным интеллектуальным потенциалом и самоотверженным трудом нашего народа.
Искренне, от всей души поздравляю всех вас с этим историческим событием, когда сбылись мечты и чаяния многих поколений наших предков, настоящим праздником науки, духовности и просвещения.
Поздравляю всех вас, весь наш народ с созданием такого неповторимого, величественного комплекса, ставшего ярким отражением нашей славной трехтысячелетней истории и богатейшей культуры, больших возможностей Нового Узбекистана!
Для построения в стране фундамента развитого государства, свободного общества мы своей главной целью определили развитие науки и образования. Ведь именно к этому призывает наша священная религия.
Поэтому на Портале Улугбека в Центре исламской цивилизации мы запечатлели священный аят Корана «Иқра!» – «Учись!». Действительно, в этом божественном послании воплощена суть религии ислам.
Как вы знаете, девять лет назад мы приняли специальное постановление о строительстве данного комплекса и приступили к практической работе. Наша благородная инициатива, объявленная на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, получила поддержку мировой общественности, особенно исламского мира.
Мы тщательно подготовились к реализации столь грандиозного проекта, продумали каждую деталь, вели всесторонние научные изыскания.
И вот, как видите, рядом с комплексом Хазрати Имам, издревле считающимся духовным центром Ташкента, вырос будто целый восточный город с неповторимым архитектурным обликом, пронизанный национальным духом.
В Центре в едином просветительском пространстве одновременно можно увидеть жемчужины древней истории и цивилизации Узбекистана, наглядно убедиться в интеллектуальном и культурном потенциале узбекского народа.
Здесь каждый человек, особенно молодежь, сможет лучше понять истинные ценности религии ислам, осознать, преемниками какого великого наследия мы являемся.
Наша древняя земля, расположенная на перекрестке разных цивилизаций и культур, издавна играла важную роль в развитии Великого шелкового пути. И в доисламский период она была известна как центр науки и просвещения.
С распространением ислама на древней земле Туркестана стали формироваться крупные научные школы хадисов и каляма, мусульманского права, суфизма, создавали свои уникальные произведения десятки великих мыслителей. Труды ученых поражали своими открытиями в области точных и естественных наук. Примечательно, что эти бесценные книги, известные сегодня всему миру, начинаются священными словами «Бисмиллохир рахмонир рахим» («Во имя Аллаха Милостивого, Милосердного»),  свидетельствующими о том, что их создатели черпали силу и вдохновение в откровениях нашей священной религии.
В целях их более глубокого изучения и популяризации во всем мире было решено это духовное достояние не только нашей страны, но и всего нашего обширного региона демонстрировать под общим названием «Исламская цивилизация».
Конечно, в нынешних сложных условиях нелегко было создать такой крупный комплекс, отвечающий самым высоким современным требованиям. При этом одновременно со строительством Центра мы проводили научными исследования и за прошедший период открыли множество прежде не известных, уникальных артефактов нашего древнего наследия.
По признанию международных экспертов, мы смогли создать в Узбекистане собственную научную школу изучения и популяризации наследия исламской цивилизации. Продемонстрировали миру, какими огромными возможностями и интеллектуальным потенциалом обладаем. И вправе этим гордиться.
Уникальный комплекс расположен на территории почти 10 гектаров, общая используемая площадь здания составляет 50 тысяч квадратных метров.
Здесь созданы экспозиционные залы «Доисламский период на земле Узбекистана», «Первый и Второй Ренессанс», «Новый Узбекистан – фундамент Третьего Ренессанса». О каждом из этих направлений, несомненно, можно говорить долго.
Проведена значительная работа по формированию и обогащению экспозиций музея. Только в прошлом году их пополнили более 1,5 тысячи экспонатов, в частности, около 800 древних рукописей, археологических находок и исторических карт.
Также было установлено сотрудничество с зарубежными аукционными домами, крупными коллекционерами и арт-дилерами, в страну доставлено 743 экспоната-подлинника. Ранее такая масштабная работа не проводилась.
Следует отметить, что каждый из экспонатов – это символ нашего великого прошлого, культуры и национального самосознания. Они свидетельствуют о высоком интеллекте, созидательном труде, уникальном таланте и мастерстве нашего народа, который стойко преодолевает все испытания времени.
Там, где говорит история, там, где извлекаются из нее уроки, обязательно будут знания, просвещение и процветание, и тот, кто на этой основе выбрал свой путь, никогда не заблудится!
Главным местом притяжения в Центре, можно сказать, его душой, несомненно, является зал священного Корана. Один из самых древних в мире 6-ти Коранов – Коран Усмана сегодня занял здесь свое достойное, почетное место. В зале также собраны редкие рукописи Корана, относящиеся к разным периодам.
В этот светлый день мы просим Всевышнего о том, чтобы исходящая от них благодать способствовала укреплению мира и спокойствия, обеспечению благополучия в стране.
Центр исламской цивилизации только в 2025 году посетили тысячи зарубежных гостей, что показывает большой интерес и внимание, проявляемые к нему во всем мире.
Следует отметить, что среди них были главы государств, парламентов и правительств, депутаты, сенаторы и лорды, министры и послы, ученые и общественные деятели, руководители религиозных организаций.
В работе по проектированию, строительству Центра и его оснащению современными информационными технологиями активное участие принимали также высококвалифицированные специалисты из Франции, Китая, Великобритании, США, Объединенных Арабских Эмиратов, России, Турции, Германии, Испании, Италии, Малайзии, Азербайджана, Саудовской Аравии, Индии, центральноазиатских и ряда других стран.
Выражаю искреннюю признательность умелым проектировщикам, строителям и инженерам, ученым и улемам, зарубежным партнерам и экспертам, в частности, членам Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, всем, кто внес достойный вклад в создание комплекса.
Отдельная благодарность – отечественным и зарубежным предпринимателям, деятелям культуры и спорта, оказавшим спонсорскую помощь в строительстве такого грандиозного сооружения. В частности, искренне признателен нашему уважаемому соотечественнику, известному меценату и бизнесмену Алишеру Бурхановичу Усманову за проявленную в числе первых инициативу и предоставление необходимых средств, идей и уникальных исторических экспонатов.
Наш народ высоко ценит благородство и душевную щедрость. Мы никогда не забудем ваш вклад в такое великое дело. Большое вам спасибо!
Я всегда мечтал о том, чтобы, в каком уголке мира ни находились бы до сих пор не известные страница рукописи или экспонат, относящиеся к нашей истории, найти их и привезти на Родину. Приступая к строительству Центра исламской цивилизации, я поставил именно такую задачу.
Сегодня, слава Всевышнему, нам удалось осуществить ее. И мы обязательно продолжим эту работу.
Для выявления и изучения редких рукописей, хранящихся в разных странах мира, организуем новые международные научные экспедиции. Изыщем необходимые для этого средства и возможности. Привлечем к работе в этом направлении отечественных и зарубежных ученых, ведущие научные центры мира.
В целях организации международной деятельности Центра мы инициировали открытие здесь офисов таких организаций, как АЙСЕСКО, ИРСИКА, Оксфордский центр изучения ислама, Ассоциация изучения истории и искусства эпохи Темуридов во Франции, ТЮРКСОЙ. Теперь мы создадим все необходимые условия для усиления сотрудничества с ними.
В Центре также обрело новую резиденцию Управление мусульман Узбекистана, которое вносит достойный вклад в сохранение ценностей нашей священной религии, развитие духовно-просветительской сферы.
Думаю, будет целесообразно организовать в этом очаге просветительства работу по глубокому изучению исламского наследия, повышению квалификации религиозных деятелей, имам-хатибов, развитию международного сотрудничества.
В ближайшем будущем в штаб-квартире ООН мы также проведем презентации Центра исламской цивилизации в Узбекистане, международных научно-исследовательских центров Имама Бухари, Имама Термези, Имама Матуриди.
Словом, этот Центр станет фундаментальной базой для нашей духовно-просветительской деятельности. Именно здесь будут проходить обучение студенты старших курсов Международной исламской академии Узбекистана, а преподаватели – повышать свои знания и квалификацию. Центр должен стать прочной духовной опорой для молодежи, способствовать появлению у нас новых Хорезми, Беруни и Улугбеков, Фергани и Ибн Сино, Бухари и Термези.
Для того чтобы Центр выполнил эту историческую миссию, хочу обратиться к представителям сферы науки и духовности – уважаемым ученым и исследователям, поэтам и писателям, религиозным деятелям и улемам, режиссерам и художникам, журналистам, творческой молодежи.
Вы как никто понимаете, насколько бесценным является каждый экспонат в Центре исламской цивилизации. В их популяризации, ознакомлении с ними нашего народа, мировой общественности мы опираемся прежде всего на вас.
Пусть ваши научные исследования, произведения художественной литературы, кино- и театрального искусства, картины и передачи, вдохновленные этим уникальным наследием, звучат во всем мире как голос трехтысячелетней истории и культуры нашего народа. Пусть они прославляют Новый Узбекистан как страну мира и добра, знаний и просвещения, послужат воспитанию нашей молодежи!
В свое время Мир Алишер Навои мечтал о том, чтобы не померк в веках светоч разума и знаний, зажженный великим Мирзо Улугбеком.
И сегодня наши устремления созвучны бессмертным словам поэта и мыслителя.
Пусть Центр исламской цивилизации всегда служит миру, благополучию и прогрессу в стране и во всем мире!