Uch ming yildan ziyod shonli tariximizni Yangi O‘zbekiston bilan bog‘laydigan, inson va xalq qadrini ulug‘laydigan aql-tafakkur markazi
136
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 19-sentabrda BMT Bosh assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi bunyod etilayotgani haqida to‘xtalib, muqaddas dinimiz ezgulik va tinchlikka, asl insoniy fazilatlarni asrab-avaylashga, ilm-ma’rifat yo‘liga da’vat etishini, uni zo‘ravonlik va qon to‘kish bilan bir qatorga qo‘yadiganlar bilan murosa qilib bo‘lmasligini alohida ta’kidlagan edi.
Ana shu yuksak g‘oya va maqsadlar asosida bunyod etilgan mazkur markaz xalqimizning uch ming yillik tarixi, bunyodkorlik salohiyati, jahon tamadduniga qo‘shgan ulkan hissasi, buyuk ajdodlarimizning madaniy-ma’rifiy merosini chuqur o‘rganish va keng ommalashtirishga xizmat qiladi.
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi o‘zining mahobati, maydoni va qamroviga ko‘ra, dunyoda islom tarixi, madaniyati va sivilizatsiyalarini o‘rganish hamda targ‘ib etishga qaratilgan yirik majmualardan biri hisoblanadi.
U Toshkentning mashhur Hazrati Imom majmuasi hududidagi 10 gektar maydonda barpo etilgan. Bino uch qavatdan iborat bo‘lib, uzunligi 161 metr, eni 118 metrni tashkil etadi. Gumbazining balandligi 65 metr, umumiy foydalanish hududi esa 42 ming kvadrat metrdan ziyod. Bu kabi noyob ko‘rsatkichlar uni “Ginnessning rekordlar kitobi”ga kiritish uchun ham asos bo‘lmoqda.
Markaz binosi Prezident Shavkat Mirziyoyevning me’moriy g‘oya va takliflari asosida loyihalashtirilgan. Bunyod etish jarayonida davlatimiz rahbari ushbu majmuaga bir necha bor tashrif buyurib, uning mazmunan va shaklan yanada mukammal bo‘lishi yuzasidan qimmatli tavsiya va maslahatlarini ulashdi. Xususan, 2025-yilning o‘zida Prezidentimiz markazga bir necha marta kelib, ekspozitsiyalar, infratuzilma, ma’rifiy va ilmiy yo‘nalishlarni takomillashtirish bo‘yicha muhim ko‘rsatmalar berdi.
Markaz qadimiy va milliy me’morchilik an’analari asosida qurilgan bo‘lib, unga to‘rt tomondan – to‘rt asosiy portal orqali kirish mumkin. Ushbu portallar va binoning tashqi ravoqlari ilm-ma’rifat, bag‘rikenglik, insoniylik va ota-onaga hurmat mazmunidagi Qur’on oyatlari hamda hadislar bilan bezatilgan.
Quyi qavatda bolalar uchun maxsus platforma, restavratsiya hamda elektron nusxa olish laboratoriyasi, muzey eksponatlari va nodir qo‘lyozmalarni saqlash fondlari, zamonaviy kafeteriy va muzey vestibyullari joylashgan.
Birinchi qavatdan qariyb 8 ming 350 kvadrat metrlik ko‘rgazma zaliga ega muzey va 550 o‘rinli anjumanlar zali o‘rin olgan. Ikkinchi qavatda esa qo‘lyozma va toshbosma manbalar, bosma va elektron adabiyotlar fondiga ega kutubxona, o‘quv zallari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va ilmiy muassasalar uchun sharoit yaratilgan.
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev ana shunday ulkan ma’naviy-ma’rifiy ahamiyatga ega majmuaga yana bir bor tashrif buyurib, yaratilgan sharoitlar, boy ekspozitsiyalar va yangi tashabbuslar bilan tanishdi.
Dastlab davlatimiz rahbari Qur’oni karim zaliga kirib, mazkur maskanda yaratilgan ma’naviy muhit va noyob ekspozitsiyalarni ko‘zdan kechirdi. Ushbu zal, ta’bir joiz bo‘lsa, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining ma’naviy qalbi hisoblanadi.
Gumbaz ostida maxsus mepping gologrammasi yaratilgan bo‘lib, unda avval koinot tasviri namoyon bo‘ladi, osmondagi yulduzlar jilolanadi. E’tiborlisi, gumbaz ostidagi yulduzlar kompozitsiyasi Toshkent osmonida tunda ko‘rinadigan yulduzlar xaritasi asosida shakllantirilgan. Ularni ifoda etish uchun 90 dona “svarovskiy” toshi va 650 dan ortiq chiroqlardan foydalanilgani mazkur zalga alohida ulug‘vorlik bag‘ishlagan.
Bu yerda Usmon Mushafi bilan bir qatorda yurtimizga tegishli bo‘lgan, turli sulolalar davrida yaratilgan 114 ta nodir Qur’on qo‘lyozmasi jamlangan. Ular orasida somoniylar, qoraxoniylar, g‘aznaviylar, temuriylar, shayboniylar va boshqa davrlarga mansub noyob nusxalar bor. Bu qo‘lyozmalar Sharq kitobat san’atining yuksak namunalari sifatida nafaqat diniy, balki ulkan tarixiy, ilmiy va badiiy qimmatga ham ega. Zaldagi zamonaviy vitrinalarda xalqimiz orasida asrab-avaylab saqlanib kelingan va markaz fondiga taqdim etilgan asl qo‘lyozmalar ham munosib o‘rin olgan.
Qayd etilganidek, markaz tamal toshi qo‘yilganidan 2025-yilga qadar uning fondidagi qadimiy manbalar soni 2 mingdan oshdi, nodir Qur’on qo‘lyozmalari esa 60 tadan ziyodga yetdi. Ularning barchasi xalqimizdan jamlangan va xalqaro auksionlar orqali xarid qilingan. Bu borada amalga oshirilgan ishlar milliy va diniy merosimizni qayta tiklash, tarqoq holda saqlanayotgan bebaho manbalarni Vatanga qaytarish, ularni ilmiy muomalaga kiritish va kelajak avlod uchun asrab qolish yo‘lidagi teran yondashuvni yaqqol namoyon etmoqda.
Prezidentimizga ekspozitsiyadan o‘rin olgan ayrim alohida qimmatli qo‘lyozmalar haqida ham ma’lumot berildi. Jumladan, 1589-yilda xattot Sulton Muhammad tomonidan sakkiz burchak shaklida ko‘chirilgan va tumor sifatida ham ishlatilgan “Bozuband” Qur’on qo‘lyozmasi, XVII asrga mansub, safaviylar davri xattotlik va kitobat san’atining yetuk bosqichini aks ettiruvchi juda nafis bezakli nusxa, 1872-yilda xattot Muhammad ibn Abd al-Hadi tomonidan mag‘ribiy xat uslubida ko‘chirilgan noyob qo‘lyozma, shuningdek, XII-XIII asrlar chegarasida saljuqiylar davrida xattot Muhammad Sodiq ibn Muhammad Shafiy tomonidan nasx xatida ko‘chirilib, satrlar orasiga forsiy tarjimasi berilgan nodir nusxa shular jumlasidandir. Ayrim qo‘lyozmalarda Samarqand, Hirot va Buxoro kitobat maktablarining an’analari yaqqol namoyon bo‘lishi qayd etildi.
Shundan so‘ng Prezidentga muzeyga tashrif buyuruvchi mehmonlarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatishni tashkil etish ishlari taqdimot qilindi.
Markaz qisqa muddat ichida xalqaro nufuzli tashkilotlar va nashrlar tomonidan e’tirof etilayotgani ta’kidlandi. Xususan, markaz Fransiyaning Avitsenna mukofotiga sazovor bo‘lgan, AQSHdagi Smitson institutining “Smithsonian Magazine” nashri talqiniga ko‘ra, 2026-yilda dunyoda eng katta qiziqish bilan kutilgan 10 ta muzeydan biri sifatida e’tirof etilgan. Shuningdek, “Condé Nast Traveler” nashri uni 2026-yil iyun oyida tashrif buyurish mumkin bo‘lgan muzeylar ro‘yxatiga kiritgan, BBC Travel esa dunyodagi eng ko‘p kutilgan muzeylar qatoriga qo‘shgan.
Markazda tashrif buyuruvchilarga xalqaro standartlar asosida xizmat ko‘rsatish uchun tarqatma materiallar, broshyuralar va kitoblar tayyorlangan. O‘zbekiston muzey amaliyotida ilk bor xalqaro ekspertlar jalb etilgan holda zamonaviy kimyo-fizik laboratoriyada barcha muzey ashyolarining kimyoviy tarkibi va yaratilganlik vaqti aniqlanib, ularning texnologik pasportlari tayyorlangan.
Xalqaro ISO standartlari asosida eksponatlar raqamlashtirilib, yagona elektron platformaga joylashtirilgan. YUNESKO va IKOM talablari, shuningdek, jahonning eng mashhur muzeylari tajribasi asosida eksponatlarning 8 yo‘nalishdagi etiketaj etalonlari va tasniflari yaratilgan. Har bir eksponatga QR-kodlar joylashtirilishi natijasida tashrif buyuruvchilar mobil telefon yoki planshet orqali ularning video va audio kontenti bilan dastlab 3 tilda, keyinchalik esa 8 tilda tanishish imkoniga ega bo‘ladi.
Taqdimotda “Har kim uchun ochiq muzey” konsepsiyasi asosida markazni ijtimoiy integratsiya maydoniga aylantirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Kelgusida barcha eksponatlarga maxsus elektron chiplar o‘rnatish, ko‘zi ojiz insonlar eksponatga yaqinlashganda audiogid orqali ma’lumotni avtomatik eshitish tizimini joriy etish, Bluetooth mayoqchalari yordamida bino ichida mustaqil harakatlanish imkoniyatini yaratish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Britaniya, Luvr va Metropolitan muzeylaridagi kabi robotgidlar, planshetlar orqali video va audio tanishuv, audiogidlar, radiogidlar va yo‘nalish ko‘rsatuvchi quloqchinlardan foydalanish ko‘zda tutilgan.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, markazga bir kunda o‘rtacha 5 ming nafarga yaqin tashrif buyuruvchi kelishi kutilmoqda. Markaz va muzeyning xalqaro standartlar asosida to‘laqonli faoliyat yuritishi uchun 400 dan ziyod xodim talab etilishi, ayni paytda maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan 100 dan ortiq nazoratchi va 30 dan ziyod ekskursovodlar faoliyat yuritayotgani, 10 ta davlatdan tashrif buyuruvchi sayyohlar uchun alohida gid matnlari ishlab chiqilgani ham qayd etildi.
Shundan keyin davlatimiz rahbari markaz binosining ikkinchi qavatida O‘zbekiston musulmonlari idorasi faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Tashrifning navbatdagi qismida Prezidentimiz markaz kutubxonasini ko‘zdan kechirdi.
Kutubxonaning umumiy maydoni 3 ming 105 kvadrat metrni tashkil etadi. Hozirgi vaqtda uning fondi 45 ming 150 tadan ziyod adabiyotni qamrab olgan bo‘lib, shundan 2 ming 609 tasi nodir nashrlardan iborat. Bundan tashqari, kutubxonada 350 mingta elektron adabiyot mavjud. U bir vaqtning o‘zida 310 nafar foydalanuvchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega. Olimlar va professorlar uchun alohida 4 ta xona tashkil qilinib, ularning ilmiy faoliyat olib borishi uchun barcha zamonaviy texnika va qulayliklar yaratilgan.
Kutubxona bo‘limlaridan biri 22 nafar ma’rifatparvar jadid bobolarimizning merosiga bag‘ishlangan. Jadidlarning fotoportretlari joylashtirilgan kitob javonlarida esa ular tomonidan yaratilgan va faoliyatiga oid nodir adabiyotlar o‘rin olgan.
Shuningdek, kutubxona fondini O‘zbekistonning ulug‘ mutafakkir olimlari hayoti va ijodi, ular tashkil etgan ilmiy maktablar to‘g‘risidagi noyob nashrlar bilan boyitish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, buyuk allomalarimizning qo‘lyozma va toshbosma asarlarining ilk nashrlari, ularning ilmiy merosini o‘rganishga bag‘ishlangan noyob tadqiqotlar va sharhlar xarid qilinib, fondga qo‘shilgan. Bu ishlar xorijiy auksionlar, ilmiy muassasalar, xususiy kolleksiyalar hamda xalqimiz tomonidan keltirilgan manbalar hisobiga muntazam davom ettirilmoqda.
Kutubxonadan Yevropa nodir nashrlari ham o‘rin olgan bo‘lib, ularda lotin tilidagi musulmon sulolalari, turkiy xalqlar tarixi, Sharq xalqlariga oid ensiklopediyalar, Xuroson va Movarounnahrga bag‘ishlangan sayohatnomalarning XX asrgacha bo‘lgan davrda chop etilgan nusxalari mavjud. Shu bilan birga, shaxsiy kolleksiyalardan xarid qilingan qo‘lyozmalar, Nosiruddin Rabg‘uziyning “Qisas ul-anbiyo” asari, Alisher Navoiyning XIX asr boshlarida Toshkentda ko‘chirilgan devonlari, Mavlono Jaloliddin Rumiy asarlarining turkiy tildagi tarjimalari kabi nodir manbalar ham kutubxona mazmunini yanada boyitgan.
Kutubxonada imkoniyati cheklangan foydalanuvchilar uchun ham alohida sharoit yaratilgani haqida axborot berildi. Xususan, ko‘rish qobiliyati cheklangan yoki zaif ko‘ruvchi insonlar uchun maxsus xonalar, ixtisoslashgan dasturlar, printer va qurilmalar o‘rnatilgan, ular uchun Brayl yozuvidagi 1000 dan ortiq adabiyot keltirilgan. O‘zbekistonda ilk bor aynan shu kutubxonada ovozdan xoli kabinalar tashkil etilgan bo‘lib, ular foydalanuvchilarning onlayn muloqot olib borishida atrofdagilarga xalaqit bermaslik, shu bilan birga, suhbat va shaxsiy ma’lumotlar maxfiyligini ta’minlashga xizmat qiladi. Shuningdek, “Sonic chair” audio resurslar uchun zamonaviy qurilmasi nafaqat mamlakatimizda, balki Markaziy Osiyoda ham birinchi marta shu yerda joriy etilgan.
Kutubxona hududida kitobxonlar uchun yashil maydon, nusxa ko‘chirish xizmati, individual shug‘ullanish uchun maxsus xonalar va bolalar uchun alohida maydon ham tashkil etilgan.
Shundan keyin Prezidentimiz markaz huzurida tashkil etilgan xalqaro ilmiy-ma’rifiy platforma faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lum qilinganidek, platforma doirasida bir qator nufuzli xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda. AYSESKO, IRSIKA, Oksford islom tadqiqotlari markazi, Fransiyadagi Temuriylar jamiyati, TURKSOY kabi xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda ular uchun ofis xonalari tashkil etilgan. Bu mahalliy olimlar va xorijiy tashkilotlar vakillarining hamjihatlikda tadqiqot olib borishi, qo‘shma loyihalar ishlab chiqishi va ma’rifiy tashabbuslarni amalga oshirishi uchun qulay muhit yaratadi.
Tashrif davomida davlatimiz rahbari markazga hadya etilgan va xorijdan xarid qilingan qimmatbaho tarixiy artefaktlar ko‘rgazmasi bilan ham tanishdi.
Qayd etilganidek, Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq, xorijdagi madaniy boyliklarni O‘zbekistonga qaytarish ishlari izchil olib borilmoqda. O‘tgan yilda Buyuk Britaniyadagi “Sotheby’s” va “Christie’s” kabi auksion uylari, art-dilerlar va shaxsiy kolleksionerlardan 700 dan ortiq artefaktlar sotib olingan. Shuningdek, turli muassasalar, tashkilotlar va homiylar tomonidan 1000 dan ortiq buyumlar hadya qilingan. Ularning asosiy qismi birinchi qavatdagi muzeyga joylashtirilgan.
Ekspozitsiyada somoniylar, qoraxoniylar, g‘aznaviylar, temuriylar va boshqa davrlarga mansub ko‘plab nodir artefaktlar namoyish etilgan. Xususan, X asr oxirlarida ishlangan, oltin suvi yuritilgan va somoniy sarkardasi Abu Mansur Sabuktekin nomi bitilgan kumush barkash, somoniylar davriga oid kumush piyola va mis siyohdon, Oltin O‘rda hukmdori O‘zbekxon davrida yasalgan, firuza toshlar bilan bezatilgan ayollar kamari, XIX asr usmoniylar davriga mansub “Alloh” va “Muhammad” ismlari bitilgan zardo‘zi kashtalar alohida e’tiborga molik ekani aytildi.
Prezidentimizga temuriylar davri kulolchilik namunalari, Madina shahrida Payg‘ambarimiz qabrlari ustiga yopilgan XIX asrga mansub ipak yopinchiq, Ka’ba eshigi ustida osilgan xizomaning tarixiy namunasi, katta hajmli “ona-so‘zana”, Amir Temur davrida ko‘chirilgan yirik Umar Aqto’ Qur’onining parchalari, temuriylar davri arxitektura yodgorliklariga tegishli koshin bo‘laklari, boburiylar davriga mansub qurol-aslaha, dubulg‘a, qalqon, qilich va sovut parchalari haqida ham axborot berildi.
Shuningdek, Amudaryo xazinasiga oid topilmalar haqida ham ma’lumot taqdim qilindi. 1877-yilda Buxoro amirligi hududidan topilgan va bugun Britaniya muzeyida saqlanayotgan ushbu betakror xazinaning ayrim qismlarini Londondagi savdo uylari orqali O‘zbekistonga olib kelishga muvaffaq bo‘lingan. Ular orasida VIII-IX asrlarda ishlangan so‘g‘d chavandozi tasvirlangan oltin pektoral, Baqtriya davriga mansub og‘irligi 666 gramm bo‘lgan ilon shaklidagi bilaguzuklar kabi noyob buyumlar bor.
Ekspozitsiyada markazga hadya qilingan artefaktlar ham munosib o‘rin olgan. Xususan, Amerikada yashovchi sharqshunos olim Aleksandr Naymark Pahlavon Mahmud qo‘lyozmasini markazga tuhfa qilgani, bu qo‘lyozma Xiva xoni Muhammad Rahimxon Feruzning shaxsiy dastxati bilan ko‘chirilgani va uni o‘rganish jarayonida 70 dan ortiq yangi ruboiylar aniqlangani aytildi. Shuningdek, turli davrlarga mansub tangalar, taqinchoqlar, medalonlar va boshqa tarixiy ashyolar, jumladan, Mayskiy xazinasi topilmalari ham ko‘rgazmadan joy olgan.
Umuman, tashrif chog‘ida mazkur markazning yurtimiz tarixi va madaniy merosini chuqur o‘rganish, asrab-avaylash va keng targ‘ib etish, islom dinining haqiqiy insonparvarlik va ma’rifatparvarlik mohiyatini ochib berish, ajdodlarimiz qoldirgan ulkan ilmiy va ma’naviy boylikni xalqaro miqyosda namoyon etish borasidagi ulkan salohiyati yana bir bor yaqqol namoyon bo‘ldi.

Грандиозный центр просвещения, соединяющий более чем трехтысячелетнюю славную историю с Новым Узбекистаном, возвеличивающий достоинство человека и народа
В своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 сентября 2017 года Президент Шавкат Мирзиёев, говоря о создаваемом в Ташкенте Центре исламской цивилизации, особо подчеркнул, что наша священная религия призывает к добру и миру, сохранению истинных человеческих качеств, пути знаний и просвещения, и что с теми, кто ставит её в один ряд с насилием и кровопролитием, не может быть никакого компромисса.
Данный центр, созданный на основе этих высоких идей и целей, будет служить глубокому изучению и широкому распространению трехтысячелетней истории нашего народа, его созидательного потенциала, огромного вклада в мировую цивилизацию, а также культурно-просветительского наследия наших великих предков.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане по своему величию, масштабу и размаху является одним из крупнейших комплексов в мире в сфере изучения и популяризации истории, культуры и исламской цивилизации.
Он построен на территории знаменитого комплекса Хазрати Имам в Ташкенте на площади 10 гектаров. Здание центра состоит из трех этажей, его длина составляет 161 метр, а ширина – 118 метров. Высота его купола достигает 65 метров, а общая полезная площадь превышает 42 тысячи квадратных метров. Такие уникальные показатели служат также основанием для его включения в Книгу рекордов Гиннесса.
Здание центра спроектировано на основе архитектурных идей и предложений Президента Шавкат Мирзиёева. В процессе строительства глава нашего государства неоднократно посещал данный комплекс, давая ценные рекомендации и советы по его дальнейшему совершенствованию как в содержательном, так и в архитектурном плане. В частности, только в 2025 году в ходе нескольких посещений центра Президент дал важные указания по совершенствованию экспозиций, инфраструктуры, а также образовательных и научных направлений.
В здание центра, построенного на основе древних и национальных архитектурных традиций, можно войти с четыркх сторон – через четыре основных портала. Эти порталы и внешние арки здания украшены аятами Корана и хадисами, выражающими идеи просвещения, великодушия, гуманизма и уважения к родителям.
На подземном этаже расположены специальная платформа для детей, лаборатория реставрации и цифрового копирования, фонды хранения музейных экспонатов и редких рукописей, современный кафетерий, а также музейные вестибюли.
На первом этаже расположены музей с выставочным залом площадью около 8350 квадратных метров и конференц-зал на 550 мест. На втором этаже размещены библиотека с фондом рукописных и литографических источников, печатной и электронной литературы, читальные залы, а также созданы условия для международных организаций и научных учреждений.
Сегодня, еще раз посетив этот комплекс, обладающий огромным духовно-просветительским значением, Президент нашей страны ознакомился с созданными условиями, богатыми экспозициями и новыми инициативами.
В начале глава нашего государства вошел в зал Корана и осмотрел созданную в этом месте среду и уникальные экспозиции. Этот зал считается своеобразным духовным сердцем центра.
Под куполом создана специальная мэппинг-голограмма, на которой сначала появляется изображение космоса, на небе мерцают звезды. Примечательно, что звездная композиция под куполом сформирована на основе карты звезд, видимых ночью на небе Ташкента. В качестве звёзд использованы 90 камней Swarovski и более 650 светильников, что придает залу особую величественность.
Здесь, наряду с Мусхафом Усмана, собраны принадлежащие стране 114 редких рукописей Корана, созданные в период правления различных династий. Среди них встречаются редкие экземпляры, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Газневидов, Темуридов, Шейбанидов и других. Эти рукописи имеют не только религиозную, но и огромную историческую, научную и художественную ценность как выдающиеся образцы восточного книжного искусства. В современных витринах зала достойное место отведено оригинальным рукописям, которые бережно сохранялись среди нашего народа и были переданы в фонд центра.
Как отмечалось, с момента закладки фундамента центра до 2025 года количество древних источников в его фонде превысило 2 тысячи, а редких рукописей Корана достигло более 60. Все они были бережно сохранены и предоставлены соотечественниками, а также приобретены через международные аукционы. Проведенная работа наглядно демонстрирует приверженность к возрождению нашего национального и религиозного наследия, возвращению на Родину бесценных источников, разбросанных по всему миру, их вовлечению в научный оборот и сохранению для будущих поколений.
Президенту доложено о некоторых особо ценных рукописях, включенных в экспозицию. Среди них – рукопись Корана «Бозубанд», выполненная каллиграфом Султаном Мухаммадом в 1589 году в виде восьмиугольника и использовавшаяся также как тумар; изысканный экземпляр XVII века, отражающий эпоху процветания каллиграфии и книжного искусства в период Сефевидов. Также представлена редкая рукопись, созданная каллиграфом Мухаммадом ибн Абд ал-Хади в 1872 году в магрибском стиле письма. Показан уникальный экземпляр XII-XIII веков периода Сельджуков, выполненная каллиграфом Мухаммадом Содиком ибн Мухаммадом Шафием в стиле насх с переводом на фарси между строк. Отмечено, что в некоторых рукописях четко проявляются традиции школ письма Самарканда, Герата и Бухары.
Далее Президент ознакомился с презентацией о проводимой работе по организации высокого качества обслуживания посетителей музея.
Подчеркнуто, что центр в короткие сроки получил признание со стороны международных авторитетных организаций и изданий. В частности, центр удостоен французской премии «Авиценна», отмечен среди 10 музеев мира, открытие которых ждут с наибольшим интересом в 2026 году по версии журнала «Smithsonian Magazine» Смитсоновского института в США. Кроме того, издание «Conde Nast Traveler» включило его в список музеев, которые можно посетить в июне 2026 года, а «BBC Travel» отнес его к числу самых ожидаемых музеев мира.
В центре для посетителей подготовлены раздаточные материалы, брошюры и книги в соответствии с международными стандартами обслуживания. Впервые в музейной практике Узбекистана с привлечением международных экспертов в современной химико-физической лаборатории определены химический состав и время создания всех музейных экспонатов, а также подготовлены их технологические паспорта.
Экспонаты оцифрованы в соответствии с международными стандартами ISO и размещены на единой электронной платформе. На основе требований ЮНЕСКО и ИКОМ, а также опыта ведущих музеев мира разработаны эталоны и классификации этикетажа экспонатов по 8 направлениям.  Благодаря размещению QR-кодов на каждом экспонате, посетители могут с помощью мобильного телефона или планшета ознакомиться с его видео- и аудиоконтентом первоначально на трех, а в дальнейшем на восьми языках.
На презентации особое внимание уделено превращению центра в площадку социальной интеграции на основе концепции «Музей, открытый для каждого». В будущем планируется установить на все экспонаты специальные электронные чипы, внедрить систему автоматического аудиогида для незрячих людей, что позволит автоматически слушать информацию об экспонате при приближении к нему. Также предусматривается создать возможность самостоятельного передвижения внутри здания с помощью Bluetooth-маячков.
Также предусмотрено использование роботов-гидов, планшетов для видео- и аудиознакомства, а также аудиогидов, радио-гидов и направляющих наушников, как это практикуется в Британском музее, Лувре и Метрополитен-музее.
Отмечено, что по предварительным расчетам, в центр будут приходить в среднем около 5 тысяч посетителей в день. Для полноценного функционирования центра и музея на основе международных стандартов требуется более 400 сотрудников. В настоящее время работают свыше 100 специально подготовленных контролеров и более 30 экскурсоводов. Для туристов из 10 стран разработаны отдельные тексты гидов.
После этого глава нашего государства ознакомился с условиями, созданными на втором этаже здания центра для деятельности Управления мусульман Узбекистана.
В продолжение визита Президент осмотрел библиотеку центра.
Общая площадь библиотеки составляет 3105 квадратных метров. В настоящее время ее фонд насчитывает более 45150 изданий, из которых 2609 – редкие экземпляры. Кроме того, в библиотеке имеется 350 тысяч электронных изданий. Она может одновременно обслуживать 310 пользователей. Для ученых и профессоров созданы 4 отдельных кабинета, оснащенные всей современной техникой и удобствами, необходимыми для ведения научной деятельности.
Один из отделов библиотеки посвящен наследию 22 просветителей-джадидов. В нем размещены их фотопортреты, а на книжных полках представлена уникальная литература, созданная ими и посвященная их деятельности.
Кроме того, предпринимается ряд мер по пополнению фонда библиотеки редкими изданиями о жизни и творчестве выдающихся мыслителей и ученых Узбекистана, созданных ими научных школах. В частности, в фонд включены первые издания рукописей и литографических трудов великих ученых, а также редкие исследования и комментарии, посвящённые изучению их научного наследия. За счет приобретения экземпляров на зарубежных аукционах, в научных учреждениях, из частных коллекций, а также предоставления источников соотечественниками эти работы продолжаются на регулярной основе.
В библиотеке также представлены уникальные европейские издания, среди которых имеются работы на латинском языке о мусульманских династиях, истории тюркских народов, энциклопедии о народах Востока, а также путевые заметки, посвященные Хорасану и Мавераннахру, изданные до XX века. Кроме того, фонд библиотеки обогатили редкие источники, приобретенные из частных коллекций, такие как произведения «Кисас ул-анбиё» Насируддина Рабгузи, диваны Алишера Навои, переписанные в начале XIX века в Ташкенте, а также тюркские переводы произведений Мавляны Джалаладдина Руми.
Также представлена информация о создании отдельных условий для пользователей с ограниченными возможностями. В частности, для людей с нарушением зрения и незрячих организованы специальные залы, установлены специализированные программы, принтеры и устройства, а также завезены более тысячи изданий на шрифте Брайля. Именно в этой библиотеке впервые в Узбекистане организованы звукоизолированные кабины, которые позволяют пользователям вести онлайн-общение, не мешая окружающим, и одновременно обеспечивают конфиденциальность разговоров и личных данных. Кроме того, современное устройство «Sonic chair» для работы с аудиоресурсами внедрено впервые не только в нашей стране, но и во всей Центральной Азии.
На территории библиотеки организованы зеленая зона для читателей, сервис копирования, специальные кабинеты для индивидуальных занятий и отдельная площадка для детей.
Затем Президент ознакомился с деятельностью созданной при центре международной научно-просветительской платформы.
Как отмечено, в рамках платформы налажено сотрудничество с рядом авторитетных международных организаций. Совместно с АЙСЕСКО, ИРСИКА, Оксфордским центром изучения ислама, Ассоциацией Темуридов во Франции, ТУРКСОЙ и другими международными структурами организованы их офисные помещения. Это создает удобную среду для совместной работы отечественных учёных и представителей зарубежных организаций, проведения совместных исследований, разработки проектов и реализации образовательных инициатив.
В ходе визита глава нашего государства ознакомился с экспозицией ценных артефактов, подаренных центру и приобретенных за рубежом.
Как отмечалось, согласно поручению Президента, последовательно ведутся работы по возвращению в Узбекистан культурных ценностей, находящихся за рубежом. В прошлом году на таких аукционах в Великобритании, как «Sotheby’s» и «Christie’s», у арт-дилеров и частных коллекционеров приобретены более 700 артефактов. Кроме того, более 1 тысячи предметов были пожертвованы различными учреждениями, организациями и меценатами. Основная часть этих экспонатов размещена в музее на первом этаже.
На экспозиции представлены многочисленные редкие артефакты, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Газневидов, Темуридов и другим. В частности, особое внимание привлекают серебряный баркаш (поднос) с золотым покрытием и именем саманидского полководца Абу Мансура Себук-тегина, изготовленная в конце X века, серебряная чаша и медная чернильница периода Саманидов; женский пояс, украшенный бирюзой, времен правления Узбекхана в Золотой Орде; золотошвейные вышивки XIX века периода Османской империи с надписями «Аллах» и «Мухаммад».
Президенту была представлена информация об образцах керамического искусства эпохи Темуридов, шелковом покрывале XIX века, покрывавшем могилы Пророка в городе Медине, историческом образце хизамы (пояса в верхней части кисвы), подвешенного над дверью Каабы, а также о крупногабаритной «матери всех сюзане». Кроме того, были показаны фрагменты большого Корана, переписанного Умаром Акта во времена Амир Темура, элементы керамических плиток из архитектурных памятников эпохи Тимуридов, а также оружие и доспехи периода Бабуридов — шлемы, щиты, мечи и детали доспехов.
Кроме того, доложено о находках, связанных с Амударьинским сокровищем. В 1877 году некоторые из уникальных предметов этого сокровища, найденного на территории Бухарского эмирата и ныне хранящегося в Британском музее, удалось вернуть в Узбекистан через лондонские торговые дома. Среди них – золотой пектораль с изображением согдийского всадника VIII–IX веков и уникальные браслеты в виде змей весом 666 граммов, относящиеся к эпохе Бактрии.
В экспозиции важное место отведено также артефактам, пожертвованным центру. В частности, сообщено, что проживающий в США востоковед Александр Наймарк передал в дар центру рукопись Пахлавона Махмуда. Эта рукопись была переписана с личной подписи хивинского хана Мухаммада Рахимхана Феруза, и в процессе ее изучения было выявлено более 70 новых рубаи. Кроме того, на выставке представлены монеты, украшения, медальоны и другие исторические предметы различных эпох, включая из клада в поселке Майский.
В целом в ходе визита вновь ярко проявился огромный потенциал этого центра: он позволяет глубоко осмыслить историю и культурное наследие нашей страны, раскрывает истинную гуманистическую и просветительскую суть ислама, а также демонстрирует международной аудитории великое научное и духовное достояние наших предков.
– Сегодня мы стали свидетелями большого события на пути к осознанию собственной идентичности. Слава Всевышнему, что за эти девять лет, с добрым намерением, упорным трудом и настойчивостью, мы создали комплекс, который правдиво отражает, кто мы есть, кем является наш народ, какова наша история. Каждый, кто приходит сюда, особенно наша молодёжь, должен знать и понимать, потомками каких великих предков мы являемся.
Этот масштабный проект – не просто чертёж. Его создало сердце, его создали любовь, мечты и сокровенные стремления. И тот священный зал, где будет храниться Коран, тоже возник не сам по себе. Он рожден сердцем, из желания показать мечты нашего народа, его величие, его духовную силу. Этот проект – плод благородных устремлений, направленных на то, чтобы воплотить подлинный образ нашего великого народа, – сказал Президент.
В завершение визита глава нашего государства расписался в Книге почетных гостей Центра исламской цивилизации.