Yurtimizda sanoat, energetika, infratuzilma, servis sohalarida ko‘plab yirik loyihalar ishga tushirilmoqda. Har bir hududda yangi uy-joy massivlari, ta’lim va tibbiyot muassasalari, turizm va madaniyat maskanlari bunyod etilmoqda.
Mamlakatimiz sanoati rivoji uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan 3-mis boyitish fabrikasi ham ana shunday keng ko‘lamli ishlar va bunyodkor xalqimizning fidokorona mehnati mahsulidir.
“Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish dasturi doirasida 196 gektar maydonda amalga oshirilayotgan qiymati 2 milliard 700 million dollarlik ushbu loyiha shunchaki korxona emas, balki mamlakatimiz sanoat qudratini yanada mustahkamlaydigan, tabiiy boyliklarimizni chuqur qayta ishlashga xizmat qiladigan zamonaviy industrial majmua hisoblanadi.
Fabrika yiliga 60 million tonna ma’danni qayta ishlab, 900 ming tonnaga yaqin mis konsentrati ishlab chiqarish quvvati bilan nafaqat Markaziy Osiyodagi eng yirik mis ishlab chiqaruvchi majmualardan biri, balki dunyodagi yirik boyitish fabrikalari sirasiga kiradi.
Loyihani jahon standartlari darajasida amalga oshirish maqsadida Italiyaning “Wood”, Buyuk Britaniyaning “Worley Parsons” kabi kompaniyalari jalb etildi. Fabrikada jahonning yetakchi kompaniyalari – “Metso”, “FLSmidth”, “Weir Minerals” va “Siemens” texnologiyalari joriy etilgan.
Mazkur loyiha hududdagi turdosh sanoat tarmoqlari rivojiga ham kuchli turtki berdi. Qurilishda ishlatilgan metall konstruksiyalar hajmiga teng materialdan 10 ta Eyfel minorasi, temir-beton sarfiga esa qariyb 2,5 ta Burj Xalifa minorasini barpo etish mumkin. Bu fabrikaning megaloyiha ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
“Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida fabrika hududida keng ko‘lamli ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Tomchilatib sug‘orish tizimlari va ekodizayn yechimlari sanoat hamda tabiat muvozanatini ta’minlashga xizmat qiladi.
Prezidentimiz o‘z nutqida so‘nggi yillarda tog‘-kon sanoatida amalga oshirilgan islohotlar natijalari va kelgusi rejalar haqida so‘z yuritdi.
Konlarni investorlarga berish bo‘yicha shaffof tizim yaratilganining hisobiga to‘qqiz yilda 10 milliard dollar xorijiy investitsiya kiritildi. Bugun sohada 65 ta xususiy korxona faoliyat yuritmoqda.
Natijada tarmoqda ishlab chiqarish 1,7 barobar o‘sib, o‘tgan yilda 270 trillion so‘mga yetdi. Sanoat hajmi va byudjetga tushumning to‘rtdan biri ushbu tarmoq hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Muhimi, yuqori daromadli eng ko‘p ish o‘rinlari ham aynan shu sohadagi korxonalarda.
Xorijiy hamkorlar bilan yuqori malakali kadrlarni tayyorlash yo‘lga qo‘yilgani ham eng katta yutuqlardan biri bo‘lgani ta’kidlandi.
Xususan, Olmaliqda “Moskva po‘lat va qorishmalar instituti” universiteti filiali (“MISiS”), Olmaliq texnika instituti, Toshkent shahrida Geologiya fanlari universiteti (Uxan geologiya universiteti bilan hamkorlikda) hamda Italiyaning Piza universiteti filiali tashkil qilindi. Navoiy konchilik texnologiyalari universitetida ham Rossiya, Kanada, AQSH, Fransiya va Chilining ilg‘or oliygohlari bilan qo‘shma dasturlar yo‘lga qo‘yildi.
Buning samarasi o‘laroq, ilgari qimmatbaho va rangli metallar asosan xomashyo shaklida eksport qilingan bo‘lsa, bugun yiliga 100 ming tonna mis o‘zimizda qayta ishlanib, yuqori qiymatli mahsulot yaratilmoqda, qisqa muddatda zargarlik sanoatida ishlab chiqarish 3,3 karra o‘sib, 13 trillion so‘mdan oshdi.
Prezidentimiz joriy yilning o‘zida ishga tushadigan loyihalarni hisobga olib, misni chuqur qayta ishlash quvvatlari 240 ming tonnaga yetishini ta’kidladi. Yaqin ikki-uch yildagi yangi loyihalar natijasida bu ko‘rsatkichlar yanada oshadi.
Mis sanoat, energetika, elektrotexnika, raqamli iqtisodiyot, sun’iy intellekt, “yashil” taraqqiyot uchun strategik xomashyoga aylangani ko‘rsatib o‘tildi.
– Kimki mis sanoatida yuqori qiymat zanjirini yaratsa, kelajak sanoatini barpo etgan bo‘ladi. Qaysi davlat bu xomashyoni chuqur qayta ishlash uchun kuchli infratuzilma yaratsa, u minglab oilalarga daromad, hududlarga taraqqiyot, mamlakatga qudrat olib keladi. Shu bois, biz islohotlarimizning ilk kunlaridan geologiya-qidiruv ishlariga alohida e’tibor qaratib, mavjud zaxiralar va ularni ishga solish bo‘yicha imkoniyatlarimizni belgilab oldik, – dedi davlatimiz rahbari.
Birgina “Yoshlik-1” konidan joriy yilning o‘zida 20 million tonna ruda qazib olinadi. Bu raqam kelgusi ikki yilda 60 million tonnaga yetadi.
Umuman, “Yoshlik-1” va “Qalmoqqir” konlarida 45 million tonna mis, 5 ming tonnadan ziyod oltin zaxirasining borligi, ushbu zaxira sanoatga kamida 100 yilga yetadigan kafolatli xomashyo bazasi bo‘lishi ta’kidlandi. Konlardagi molibden, selen, tellur, reniy kabi noyob metallar yangi innovatsion yo‘nalishlardagi loyihalar uchun mustahkam zamin yaratadi.
3-mis boyitish fabrikasi to‘liq ishga tushganidan keyin Olmaliq kombinatida mis konsentratining kunlik hajmi hozirgi 2 ming 400 tonnadan 5 ming tonnaga oshadi. Shu bilan birga, loyiha doirasida 6 mingdan ziyod yoshlar yuqori daromadli ish joyiga ega bo‘ladi. Fabrikada AQSH, Germaniya, Rossiya, Xitoy va Finlyandiyaning tog‘-kon sanoatidagi  eng ilg‘or texnologiyalari joriy qilinmoqda. Barcha texnologik jarayonlar raqamlashtirilib, sun’iy intellekt asosida yagona boshqaruv tizimiga ulanadi. Bularning hisobiga energiya sarfi 10 foizga, tannarx 15 foizga kamayadi, mehnat unumdorligi esa 10 foizga oshadi.
Bundan tashqari, qiymati 2,5 milliard dollarlik yangi mis eritish zavodini barpo etish bo‘yicha ishlar ham boshlangan.
Umuman, ushbu 2 ta yirik quvvat hisobiga mis katodi ishlab chiqarish yillik hajmi 148,5 ming tonnadan 300 ming tonnaga, oltin 20 tonnadan 33 tonnaga, kumush 161 tonnadan 203 tonnaga, molibden 850 tonnadan 1,7 ming tonnaga yetishi ta’kidlandi. Shu bilan birga, uran qazib olish va kimyo sanoati uchun zarur xomashyo bo‘lgan sulfat kislotasini ishlab chiqarish 3 karra oshadi.
Prezidentimiz bu ko‘rsatkichlarni yana 1,5 karra oshirishga xizmat qiladigan 4-misni boyitish fabrikasi bo‘yicha loyihaoldi ishlar jadal ketayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston 2030-yilga qadar ishlab chiqarishni oltinda 175 tonnaga, kumushda 500 tonnaga, uranda 15 ming tonnaga, misda 500 ming tonnaga yetkazishni maqsad qilgan. Bu borada amalga oshirilayotgan 22 milliard dollarlik loyihalar doirasida yaratiladigan 40 mingga yaqin yuqori daromadli ish o‘rinlari yoshlarimiz uchun katta imkoniyat bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari fabrikani qurishda faol ishtirok etayotgan barcha ishchi-xodimlar, quruvchi va mashinistlar, muhandis va texnologlar, geolog va konchilar, o‘zining tajribasi va kasbiy salohiyati bilan yoshlarga ustozlik qilayotgan faxriylar, loyihaga o‘z hissasini qo‘shayotgan xorijiy hamkorlarga chuqur minnatdorchilik bildirdi. Fabrikaning yangi mehnat jamoasiga esa kelgusi ishlarida ulkan zafarlar tiladi.
Kombinat ishchilari, mehnat faxriylari, professor-o‘qituvchilar bilan muloqot bo‘ldi.
Marosim yakunida davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, fabrika faoliyatiga start berdi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida barpo etilgan mis konsentratini filtrlash korpusida bo‘ldi.
3-mis boyitish fabrikasi tarkibidagi korpus yiliga 917 ming tonnaga yaqin mis konsentrati ishlab chiqarish quvvatiga ega. Zamonaviy sanoat press-filtrlari, nasos agregatlari, shlam va suv aylanma tizimlari o‘rnatilgan. Uskunalar xalqaro standartlar asosida ishlab chiqarilgan bo‘lib, yuqori samaradorlik va energiya tejamkorligi bilan ajralib turadi.
Ayni vaqtda qurilish ishlari to‘liq yakunlanib, korpusda umumiy 5 ta press-filtrdan 3 tasi to‘liq ishga tushirilgan, yana 2 tasi ishga tushirishga hozirlanmoqda.
Filtrlash korpusida flotatsiya jarayonidan kelgan mis konsentratini qabul qilish, konsentratni quyultirish va filtrlash, tindirilgan suvni ajratish va qayta ishlab chiqarishga qaytarish, tayyor mis konsentratini saqlash yoki keyingi qayta ishlash bosqichiga uzatish kabi texnologik jarayonlar amalga oshiriladi.
Bugungi kunda bu yerda 130 nafarga yaqin ishchi mehnat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari ish jarayoni va tayyor mahsulotni ko‘zdan kechirdi, xodimlar bilan suhbatlashdi.
Prezidentimiz ishtirokida shu yerning o‘zida mis konsentratidan namunalar olish marosimi o‘tkazildi. Namunalar 2 ta alohida idishga solinib, Olmaliq kombinati muzeyi va Toshkentdagi Davlat geologiya muzeyiga yuborildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida tashkil etilgan Raqamlashtirilgan boshqaruv markazi faoliyati bilan tanishdi.
Mazkur markaz kombinatning 1-, 2- va 3-mis boyitish fabrikalaridagi ishlab chiqarish jarayonlarini muvofiqlashtirish, samaradorlikni oshirish va uzluksiz monitoringni ta’minlashda muhim o‘rin tutmoqda.
Zamonaviy raqamli boshqaruv tizimlari, katta ekranli monitoring panellari, videokuzatuv vositalari, shuningdek, “Siemens PCS 7” va “AVEVA PI Vision” platformalari orqali maydalash, flotatsiya, quyultirish, filtrlash, reagentlar bilan ta’minlash, texnologik suv ta’minoti, sexlar va transport tizimi faoliyati real vaqt rejimida nazorat qilinmoqda.
Boshqacha aytganda, ushbu markaz fabrikaning o‘ziga xos “miyasi” bo‘lib, yigirma mingdan ziyod uskuna yagona axborot tizimiga ulangan.
“Aqlli” kameralar orqali dastlabki monitoring amalga oshiriladi, sun’iy intellekt yordamida esa anomal holatlar avtomatik tarzda aniqlanadi. Bu ma’lumotlarni yagona axborot tizimi orqali tahlil qilish va tezkor qarorlar qabul qilish imkonini beradi.
Prezidentimiz markaz faoliyati bilan tanishar ekan, sun’iy intellekt orqali, ayniqsa, tog‘-kon va metallurgiya tarmoqlarida samaradorlikni oshirish bo‘yicha katta imkoniyatlar borligini ta’kidladi. Shu bilan birga, suv resurslaridan oqilona foydalanish maqsadida zamonaviy resurs tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Shu yerning o‘zida davlatimiz rahbariga kombinatning ishlab chiqarish va texnologik jarayonlarini yanada raqamlashtirish bo‘yicha rejalar taqdimot qilindi.
Qayd etilganidek, kondan ma’dan qazib olishdan boshlab tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha jarayonlar bosqichma-bosqich raqamlashtirilmoqda. Kelgusi besh yilda har bir bosqichga sun’iy intellekt yechimlarini keng joriy etish ko‘zda tutilgan.
Sakson yil davomida to‘plangan geologik va marksheyderlik ma’lumotlari asosida konlarni raqamlashtirish ishlarining borishi haqida ham axborot berildi. Jumladan, “Raqamli kon” tizimi kunlik, haftalik va oylik qazish ishlarining aniq yo‘nalishlarini belgilash imkonini bermoqda.
Sun’iy intellekt asosida karer yo‘llari holati nazorat qilinmoqda, samosval shinalarining bosimi va harorati datchiklar orqali kuzatib borilmoqda. Ana shunday doimiy monitoring natijasida shinalarning xizmat muddati 14 foizga oshirilgan.
Sohada zamonaviy texnologiyalarni chuqur o‘zlashtirgan mutaxassislar tayyorlash, kadrlarni yangi ish usullari va raqamli yechimlar asosida o‘qitish ustuvor vazifalardan biri ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Patent ishlari ko‘lamini kengaytirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Fabrikadagi har bir bosqichda qo‘llanilayotgan ilmiy-texnologik yechimlarni patentlash, bu borada vakolatli tashkilotlar bilan hamkorlikni kuchaytirish, istiqbolli innovatsion yo‘nalishlarni belgilab olish zarurligi ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, yangi patent bu – yangi texnologiya, yangi ishlab chiqarish yo‘nalishi va yangi bozorlar, demak. Mamlakatimizdagi boy xomashyo bazasi jahon bozorlariga chiqish uchun keng imkoniyatlar yaratayotgani inobatga olinib, 2026-yilda qaysi istiqbolli yo‘nalishlarda yana qancha patent olish mumkinligi yuzasidan aniq yondashuvlarni ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif doirasida tog‘-kon sanoatida amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalarini jadallashtirish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, robototexnika, energetika, elektrotexnika, kimyo va mudofaa sanoati kabi strategik tarmoqlarni jadal rivojlantirish ko‘p jihatdan mis, uran, litiy, volfram va boshqa muhim metallar bazasiga tayanadi. Dunyo bozorlarida mazkur resurslarga talab oshib borayotgani, jumladan, mis konsentrati bozorida taqchillik kuchayib, narxlar o‘sishi kutilayotgani tog‘-kon va metallurgiya sohasidagi loyihalarni tezlashtirishni yanada dolzarb qilib qo‘ymoqda.
Shu munosabat bilan 2030-yilga qadar O‘zbekistonda oltin ishlab chiqarishni 175 tonnaga, kumushni 500 tonnaga, uranni 15 ming tonnaga, misni 500 ming tonnaga yetkazish bo‘yicha belgilangan marralarga erishish uchun barcha imkoniyatlarni to‘liq safarbar etish zarurligi qayd etildi.
Bu borada har bir yirik loyihani aniq grafik asosida amalga oshirish, moliyalashtirish, qurilish, logistika, texnologik jihozlash va kadrlar bilan ta’minlash masalalarini o‘zaro uyg‘unlikda hal qilish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda, avvalo, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan strategik loyihalarning borishi tanqidiy ko‘rib chiqildi. Xususan, 3-mis boyitish fabrikasining keyingi navbatlarini jadallashtirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, mazkur loyihaning texnologik davomi hisoblangan yangi mis eritish zavodini barpo etish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Unda texnik-iqtisodiy asosni yakunlash, xorijiy ekspertlarni jalb qilish, qisqa muddatlarda qurilish ishlarini boshlash yuzasidan mas’ullarga aniq vazifalar yuklatildi.
Olmaliq kombinatining istiqboldagi ehtiyojlaridan kelib chiqib, 4-mis boyitish fabrikasi bo‘yicha texnik-iqtisodiy asosni ishlab chiqish uchun nufuzli xalqaro kompaniyalarni jalb etish vazifasi alohida ko‘rsatib o‘tildi. Ushbu hujjatda suv ta’minoti, temir yo‘l, energetika infratuzilmasi, ekologik talablar va yuqori samarali texnologiyalarni kompleks qamrab olish lozimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda joriy yil uchun tarmoqda 90 ta loyiha doirasida 2 milliard 200 million dollar investitsiya jalb qilish, 172,5 ming tonna mis, 120 tonna oltin, 210,5 tonna kumush va 8 ming tonna uran ishlab chiqarish vazifalari belgilangani qayd etildi.
Shu bilan birga, bir qator istiqbolli konlar va ob’ektlar bo‘yicha texnik-iqtisodiy asoslarni tez fursatda yakunlash, ekspertiza jarayonlarini soddalashtirish bo‘yicha qabul qilingan yangi qaror imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligi ta’kidlandi. Hukumatga ushbu loyihalar doirasidagi tashkiliy va huquqiy masalalarni qisqa muddatda hal qilish topshirildi.
Energetika resurslariga bo‘lgan talab ortib borayotgan sharoitda ko‘mir qazib chiqarish va uni qayta ishlash loyihalarini jadallashtirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Aholi va sanoat korxonalariga ko‘mir yetkazib berish hajmini oshirish yuzasidan vazifalar belgilandi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati faoliyati doirasida “Muruntov” konini kengaytirishning navbatdagi bosqichi, yangi konlarni o‘zlashtirish, murakkab rudalardan oltin ajratib olish texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, ayrim yirik loyihalar bo‘yicha investorlar bilan hamkorlik mexanizmlarini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Metallurgiya yo‘nalishida “O‘zmetkombinat”da ishlab chiqarish hajmini oshirish, ichki xomashyo bazasidan samarali foydalanish, raqobatbardosh mahsulot turlarini ko‘paytirish, bozor talabiga mos metall listlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi. Bu borada xomashyo ta’minoti, mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish va yangi bozorlarni o‘zlashtirish bo‘yicha aniq choralar belgilandi.
Yig‘ilishda Texnologik metallar kombinati faoliyatiga ham to‘xtalinib, sanoat uchun muhim metallar va murakkab qotishmalar ishlab chiqarishni kengaytirish, selen, tellur, kukun metallurgiyasi detallari va boshqa yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni jadallashtirish vazifasi qo‘yildi.
Tarmoq korxonalarida tannarxni pasaytirish va xarajatlarni qisqartirish masalalari ham diqqat markazida bo‘ldi. Mutasaddilarga bir birlik mahsulot tannarxini qisqartirish, energiya sarfini kamaytirish, resurslardan tejamkor foydalanish va oyma-oy aniq natijalarga erishish bo‘yicha manzilli dasturlar ishlab chiqish topshirildi.
Davlat xaridlari va kooperatsiya sohasida mahalliy komponentni kengaytirishga alohida urg‘u berildi. Shu bois, mutasaddilarga loyihalar va xaridlarda mahalliy komponent ulushini joriy yilda 2 milliard dollardan oshirish bo‘yicha aniq ko‘rsatkichlar belgilab berildi.
Shuningdek, geologiya-qidiruv ishlarini kuchaytirish, qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash, yangi kon va investitsiya bloklarini investorlarga taklif qilish, uglevodorodga istiqbolli maydonlarni iqtisodiyotga jalb etish bo‘yicha rejalar muhokama qilindi. Bu yo‘nalishda joriy yilda oltin, kumush, mis, uran va rux zaxiralarini sezilarli oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda sohada amalga oshirilayotgan 22 milliard dollarlik loyihalar doirasida 38 mingta yangi ish o‘rni yaratilishi, jumladan, 7,5 ming muhandis va 14 ming o‘rta bo‘g‘in mutaxassislariga ehtiyoj paydo bo‘lishi qayd etildi. Shu munosabat bilan sohadagi oliy ta’lim muassasalari va texnikumlar faoliyatini yangi talablar asosida tashkil etish, ta’lim dasturlarini zamonaviy texnologiyalarga moslashtirish, dual ta’limni keng joriy etish, diplom ishlarini bevosita ishlab chiqarish vazifalari bilan bog‘lash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bundan tashqari, oliygohlardagi ilmiy tadqiqotlarni kombinatlardagi amaliy texnologik yechimlarga yo‘naltirish, ilmiy ishlar natijalarini ishlab chiqarishga tatbiq etish, talabalar uchun o‘quv-mashg‘ulot poligonlarini tashkil qilish, sanoat korxonalarida sexlarni amaliyot va tadqiqotlar uchun moslashtirish vazifalari belgilandi.
Yangi loyihalar doirasidagi dolzarb ilmiy mavzular ro‘yxatini ochiq e’lon qilish tizimini yo‘lga qo‘yish topshirildi. Bu tadqiqotlarda sohadagi 5 ta oliygoh bilan bir qatorda texnika yo‘nalishidagi barcha davlat, xususiy oliygoh va ilmiy tashkilotlar ishtirok etishi mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilish yakunida tog‘-kon, metallurgiya, kimyo va neft-gaz kabi bazaviy tarmoqlarda yirik loyihalar ijrosini tizimli nazorat qilish maqsadida Prezident rahbarligida Sanoat kengashi tuzilishi ma’lum qilindi. Ushbu kengash doirasida yirik korxonalarni xalqaro standartlar asosida transformatsiya qilish, tannarx va energiya sarfini kamaytirish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, mahalliy kontentni oshirish, barcha jarayonlarni raqamlashtirish, sun’iy intellektni joriy etish, investitsiya va eksportni ko‘paytirish bo‘yicha oylik ish rejalari tasdiqlanadi.
Mutasaddi rahbarlarga ushbu rejalar ijrosini har oy joylarga chiqqan holda korxonabay tanqidiy muhokama qilish, mavjud masalalarni tezkor hal etish va har chorak yakunlari bo‘yicha hisobot kiritib borish topshirildi.

Алмалыкский комбинат станет одним из трех крупнейших в мире комплексов по производству меди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 марта посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат, принял участие в церемонии запуска медно-обогатительной фабрики №3. Также глава государства ознакомился с процессом производства медного концентрата, осмотрел деятельность Центра цифрового управления, созданного на комбинате, и провел совещание по мерам ускорения крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности.
Глава государства сначала принял участие в церемонии запуска медно-обогатительной фабрики №3.
В нашей стране реализуется множество крупных проектов в сферах промышленности, энергетики, инфраструктуры и услуг. В каждом регионе строятся новые жилые комплексы, образовательные и медицинские учреждения, а также туристические и культурные центры.
Очередным результатом таких масштабных работ и самоотверженного труда нашего созидательного народа стала и медно-обогатительная фабрика №3, имеющая стратегическое значение для развития отечественной промышленности.
Этот проект стоимостью 2,7 миллиарда долларов, реализуемый на площади 196 гектаров в рамках программы освоения месторождения «Ёшлик-1», представляет собой не просто предприятие, а современный промышленный комплекс, который еще больше укрепит промышленный потенциал и послужит обеспечению глубокой переработки природных ресурсов нашей страны.
Завод, способный перерабатывать 60 миллионов тонн руды и получать около 900 тысяч тонн медного концентрата в год, является не только одним из крупнейших по производству меди в Центральной Азии, но и входит в число самых крупных обогатительных заводов в мире.
Для реализации проекта на уровне мировых стандартов были привлечены такие компании, как Wood из Италии и Worley Parsons из Великобритании. На фабрике внедрены технологии ведущих мировых компаний Metso, FLSmidth, Weir Minerals и Siemens.
Этот проект также дал мощный импульс развитию смежных отраслей в регионе. Использованных в строительстве металлоконструкций достаточно, чтобы построить 10 эйфелевых башен, а железобетона хватит на возведение 2,5 башни Бурдж Халифа. Это еще раз подтверждает, что завод является мегапроектом.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» на территории завода проводятся масштабные работы по озеленению и благоустройству. Системы капельного орошения и экологичные дизайнерские решения призваны обеспечить баланс между индустрией и природой.
В своем выступлении Президент отметил результаты реформ, проведенные в горнодобывающей промышленности за последние годы, определил планы на будущее.
Благодаря созданию прозрачной системы передачи месторождений инвесторам за девять лет привлечено 10 миллиардов долларов иностранных инвестиций. Сегодня в этом секторе работают 65 частных предприятий.
В результате производство в этой отрасли увеличилось в 1,7 раза, достигнув в прошлом году 270 триллионов сумов. На этот сектор приходится четверть промышленного объема и бюджетных поступлений. Примечательно, что наибольшее количество высокооплачиваемых рабочих мест создается также на предприятиях сферы.
Подчеркнуто, что одним из важнейших достижений стало налаживание подготовки высококвалифицированных кадров совместно с зарубежными партнерами.
В частности, в Алмалыке создан филиал Московского института стали и сплавов (МИСиС), Алмалыкский государственный технический институт, Университет геологических наук в Ташкенте (в сотрудничестве с Уханьским геологическим университетом), а также филиал итальянского Пизанского университета. Навоийский государственный горно-технологический университет также запустил совместные программы с ведущими вузами России, Канады, США, Франции и Чили.
Благодаря этому, если раньше драгоценные и цветные металлы экспортировались в основном в необработанном виде, то сегодня в нашей стране перерабатывается 100 тысяч тонн меди, создается продукция с высокой стоимостью. За короткий срок объем производства в ювелирной отрасли увеличился в 3,3 раза и превысил 13 триллионов сумов.
Президент отметил, что с учетом проектов, которые будут запущены уже в этом году, мощности по глубокой переработке меди достигнут 240 тысяч тонн. Эти показатели будут расти и в дальнейшем за счет реализации новых проектов, рассчитанных на ближайшие два-три года.
Указано, что медь стала стратегическим сырьем для промышленности, энергетики, электротехники, цифровой экономики, искусственного интеллекта и зеленого развития.
– Тот, кто выстроит цепочку высокой добавленной стоимости в медной отрасли, заложит основу промышленности будущего. Страна, которая создаст устойчивую инфраструктуру для глубокой переработки этого сырья, принесет доход тысячам семей, развитие регионам и мощь государству. Поэтому с первых дней наших реформ мы уделили особое внимание геологоразведочным работам, определив имеющиеся запасы и наши возможности по их задействованию, – сказал глава нашего государства.
Только за этот год на одном лишь месторождении «Ёшлик-1» будет добыто 20 миллионов тонн руды. В ближайшие два года эта цифра достигнет 60 миллионов тонн.
В целом было отмечено, что на месторождениях «Ёшлик-1» и «Кальмакыр» имеются залежи 45 миллионов тонн меди и более 5 тысяч тонн золота, которые обеспечат отрасль гарантированным сырьем как минимум на 100 лет. Такие редкие металлы, как молибден, селен, теллур, рений, содержащиеся в этих породах, создают прочную основу для проектов в инновационных направлениях.
После выхода медно-обогатительной фабрики №3 на полную мощность суточный объем производства медного концентрата на Алмалыкском комбинате увеличится с нынешних 2,4 тысячи тонн до 5 тысяч тонн. Вместе с тем более 6 тысяч молодых людей получат высокооплачиваемые рабочие места в рамках проекта. На заводе внедряются самые передовые технологии горнодобывающей промышленности США, Германии, России, Китая и Финляндии. Все технологические процессы будут оцифрованы и объединены в единую систему управления на основе искусственного интеллекта. Благодаря этому энергопотребление снизится на 10 процентов, себестоимость – 15 процентов, а производительность труда увеличится на 10 процентов.
Кроме того, начались работы по строительству нового медеплавильного завода стоимостью 2,5 миллиарда долларов.
Было подчеркнуто, что благодаря этим двум крупным мощностям годовой объем производства медных катодов увеличится со 148,5 тысячи тонн до 300 тысяч тонн, золота – с 20 тонн до 33 тонн, серебра – со 161 тонны до 203 тонн, а молибдена – с 850 тонн до 1,7 тысячи тонн. Наряду с этим производство незаменимого при добыче урана и в химической промышленности сырья – серной кислоты – увеличится втрое.
Президент отметил, что в ускоренном темпе ведется предпроектная работа по медно-обогатительной фабрике №4, которая позволит увеличить эти показатели в 1,5 раза.
Узбекистан до 2030 года намерен нарастить добычу золота до 175 тонн, серебра – 500 тонн, урана – 15 тысяч тонн и меди – 500 тысяч тонн. Почти 40 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест, которые будут созданы в рамках реализуемых проектов стоимостью 22 миллиарда долларов, предоставят большие возможности для нашей молодежи.
Глава государства выразил глубокую благодарность всем работникам, принимавшим активное участие в строительстве завода, строителям и механикам, инженерам и технологам, геологам и шахтерам, ветеранам труда, которые делились своим опытом и профессиональным багажом с молодежью, а также зарубежным партнерам, внесшим свой вклад в проект. Пожелал новому коллективу фабрики больших успехов в дальнейшей работе.
Состоялась беседа с рабочими завода, ветеранами труда и профессорами-преподавателями.
В завершение церемонии глава нашего государства нажал символическую кнопку и дал старт деятельности фабрики.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил корпус фильтрации медного концентрата, возведенный на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Производственная мощность корпуса, входящего в состав медно-обогатительной фабрики №3, составляет около 917 тысяч тонн медного концентрата в год. В нем установлены современные промышленные пресс-фильтры, насосные агрегаты, системы циркуляции шлама и воды. Оборудование изготовлено в соответствии с международными стандартами и отличается высокой продуктивностью и энергоэффективностью.
В настоящее время строительные работы полностью завершены, введены в эксплуатацию 3 из 5 пресс-фильтров корпуса, еще 2 проходят пусконаладочный процесс.
В фильтрационном корпусе осуществляются такие технологические процессы, как прием медного концентрата после флотации, сгущение и фильтрация концентрата, отделение и возврат отстоявшейся воды в технологический процесс, а также хранение готового медного концентрата или его передача на следующий этап обработки.
Сегодня здесь работает около 130 сотрудников.
Глава нашего государства осмотрел производственный процесс и готовую продукцию, а также побеседовал с работниками.
С участием Президента состоялась церемония взятия проб медного концентрата. Пробы были помещены в 2 контейнера, которые были отправлены в музей АГМК и Государственный геологический музей в Ташкенте.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Центра цифрового управления, созданного на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Этот центр играет важную роль в координации производственных процессов на первой, второй и третьей медно-обогатительных фабриках комбината, повышении эффективности и обеспечении непрерывного мониторинга.
С помощью современных цифровых систем управления, больших экранов мониторинга, средств видеонаблюдения, а также платформ Siemens PCS 7 и AVEVA PI Vision в режиме реального времени контролируются процессы дробления, флотации, сгущения, фильтрации, обеспечения реагентами и технологической водой, деятельность цехов и транспортной системы.
Иными словами, этот центр является своеобразным мозгом фабрики: к единой информационной системе подключено более двадцати тысяч единиц оборудования.
Умные камеры осуществляют первичный мониторинг, а искусственный интеллект автоматически выявляет аномальные ситуации. Это позволяет оперативно анализировать данные и принимать решения.
Знакомясь с деятельностью центра, Президент указал на большие возможности искусственного интеллекта для повышения эффективности, особенно в горнодобывающей и металлургической отраслях. При этом особое внимание было обращено на необходимость широкого внедрения современных ресурсосберегающих технологий в целях рационального использования водных ресурсов.
Здесь же главе государства были представлены планы по дальнейшей цифровизации производственных и технологических процессов комбината.
Как отмечалось, все этапы – от добычи руды в карьере до выпуска готовой продукции – последовательно цифровизируются. В течение ближайших пяти лет намечено широко внедрить решения на основе искусственного интеллекта на каждом этапе.
Также была представлена информация о ходе цифровизации месторождений на основе геологических и маркшейдерских данных, накопленных за восемьдесят лет. В частности, система «Цифровой рудник» позволяет точно определять направления горных работ на день, неделю и месяц.
На основе искусственного интеллекта контролируется состояние карьерных дорог, а давление и температура шин самосвалов отслеживаются с помощью датчиков. Благодаря такому постоянному мониторингу срок службы шин увеличен на 14 процентов.
Подчеркнуто, что одной из приоритетных задач остается подготовка специалистов, глубоко владеющих современными технологиями, а также обучение кадров новым методам работы и цифровым решениям.
Особое внимание было уделено и расширению патентной деятельности. Отмечена необходимость патентования научно-технологических решений, применяемых на каждом этапе работы фабрики, усиления взаимодействия с уполномоченными организациями в этой сфере и определения перспективных инновационных направлений.
Как отмечалось, новый патент – это новая технология, новое производственное направление и новые рынки. С учетом того, что богатая сырьевая база нашей страны открывает широкие возможности для выхода на мировые рынки, поставлена задача выработать четкие подходы к тому, по каким перспективным направлениям и в каком объеме можно получить новые патенты уже в 2026 году.
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках посещения Алмалыкского горно-металлургического комбината провел совещание по ускорению реализации крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности.
Как отмечалось, сегодня стремительное развитие таких стратегических отраслей, как информационные технологии, искусственный интеллект, робототехника, энергетика, электротехника, химическая и оборонная промышленность, во многом опирается на наличие сырьевой базы меди, урана, лития, вольфрама и других критически важных металлов. Растущий спрос на эти ресурсы на мировых рынках, в том числе усиление нехватки медного концентрата и ожидаемый вследствие этого рост цен делают, еще более актуальным вопрос ускорения проектов в горнодобывающей и металлургической промышленности.
В этой связи указано на необходимость полной мобилизации всех возможностей для достижения целевых ориентиров по увеличению добычи золота в Узбекистане до 175 тонн, серебра – 500 тонн, урана – 15 тысяч тонн и меди –  500 тысяч тонн до 2030 года.
Подчеркнуто, что для этого важно реализовывать каждый крупный проект в соответствии с четким графиком и скоординированно решать вопросы финансирования, строительства, логистики, технологического оснащения и кадрового обеспечения.
На совещании прежде всего критически рассмотрен ход стратегических проектов, реализуемых на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. В частности, даны конкретные указания по ускорению следующих очередей медно-обогатительной фабрики №3.
Кроме того, рассмотрены вопросы строительства нового медеплавильного завода, который станет технологическим продолжением этого проекта. Даны поручения по завершению технико-экономического обоснования, привлечению иностранных экспертов и запуску строительных работ в кратчайшие сроки.
Исходя из перспективных потребностей Алмалыкского комбината особо отмечена важность привлечения авторитетных международных компаний для разработки технико-экономического обоснования медно-обогатительной фабрики №4. Подчеркнута необходимость комплексного охвата вопросов водоснабжения, железнодорожной и энергетической инфраструктуры, экологических требований и высокоэффективных технологий в данном документе.
На совещании было отмечено, что в текущем году в отрасли в рамках 90 проектов планируется привлечение инвестиций в размере 2,2 миллиарда долларов, а также определены задачи по добыче 172,5 тысячи тонн меди, 120 тонн золота, 210,5 тонны серебра и 8 тысяч тонн урана.
Наряду с этим подчеркнуто, что необходимо в сжатые сроки завершить технико-экономическое обоснование по ряду перспективных месторождений и объектов, а также эффективно использовать возможности, предоставляемые новым постановлением об упрощении процедур экспертизы. Правительству поручено в кратчайшие сроки решить организационно-правовые вопросы в рамках этих проектов.
Особое внимание уделено также вопросам ускорения проектов по добыче и переработке угля в условиях растущего спроса на энергоресурсы. Определены задачи по увеличению объемов поставок угля населению и промышленным предприятиям.
В рамках деятельности Навоийского горно-металлургического комбината даны указания по очередному этапу расширения рудника “Мурунтау”, освоению новых месторождений, внедрению технологий извлечения золота из сложных руд, а также пересмотру механизмов сотрудничества с инвесторами по ряду крупных проектов.
В металлургическом секторе рассмотрены вопросы увеличения объемов производства на «Узметкомбинате», эффективного использования внутренней сырьевой базы, расширения ассортимента конкурентоспособной продукции и налаживания производства соответствующего рыночному спросу листового металла. Определены конкретные меры по обеспечению сырьем, диверсификации ассортимента продукции и освоению новых рынков.
На совещании также затронута деятельность Комбината технологических металлов. Поставлены ​​задачи по расширению производства критических металлов и сложных сплавов для промышленности, ускорения проектов по производству селена, теллура, изделий порошковой металлургии и другой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отдельно рассмотрены снижение издержек и сокращение затрат на отраслевых предприятиях. Ответственным лицам поручено разработать адресные программы, направленные на снижение себестоимости продукции, сокращение энергопотребления, бережливое использование ресурсов и ежемесячное достижение конкретных результатов.
Акцентировано внимание на расширении отечественного компонента в сфере государственных закупок и кооперации. В этой связи ответственным лицам даны конкретные указания по доведению доли местной продукции в проектах и ​​закупках до более 2 миллиардов долларов в этом году.
Обсуждены также планы по интенсификации геологоразведочных работ, выявлению дополнительных резервов, предложению инвесторам новых горнодобывающих и инвестиционных блоков, а также привлечению в экономику перспективных месторождений углеводородов. В частности, поставлена ​​задача по значительному увеличению запасов золота, серебра, меди, урана и цинка в этом году.
На совещании отмечено, что в рамках реализуемых в отрасли проектов на сумму 22 миллиарда долларов будет создано 38 тысяч новых рабочих мест, в частности, появится потребность в 7,5 тысячи инженерах и 14 тысячах специалистов среднего звена. В этой связи были даны указания по организации деятельности отраслевых вузов и техникумов с учетом новых требований, адаптации образовательных программ к современным технологиям, широкому внедрению дуального образования и обеспечению тесной связи между дипломными работами и производственными задачами.
Кроме того, поставлены задачи по ориентированию научных исследований в вузах на разработку практических технологических решений для комбинатов, внедрению результатов научных работ в производство, организации учебно-тренировочных полигонов для студентов, приспособлению мастерских на промышленных предприятиях к практической и исследовательской работе.
Поручено создать систему опубликования списка актуальных научных тем в рамках новых проектов. В этих исследованиях могут участвовать не только 5 отраслевых вузов, но и все государственные, частные образовательные и научные организации технического направления.
В завершение совещания объявлено о создании Промышленного совета под председательством Президента для систематического контроля за реализацией крупных проектов в таких базовых отраслях, как горнодобывающая, металлургическая, химическая промышленность и нефтегазовый сектор. В рамках этого совета будут утверждаться ежемесячные планы работы по трансформации крупных предприятий на основе международных стандартов, снижению себестоимости и энергопотребления, глубокой переработке сырья, увеличению доли местной продукции, цифровизации всех процессов, внедрению ИИ, увеличению инвестиций и экспорта.
Ответственным лицам поручено ежемесячно на основе критического анализа и с выездом на места обсуждать ход реализации этих планов в разрезе предприятий, оперативно решать существующие проблемы и представлять отчеты о результатах по итогам каждого квартала.